Készült: 2024.09.19.03:02:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2018.10.30.), 110. felszólalás
Felszólaló Bányai Gábor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNYAI GÁBOR, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A 2010-es kormányváltás óta valamennyi gazdasági mutatónk  főleg ’13 óta  jelentősen javult, nem jelent kivételt ez alól a foglalkoztatási ráta vagy akár a minimálbér esete, mértéke sem. A baloldali kormányok elhibázott gazdaságpolitikáját jól mutatta, hogy míg 2002 második negyedévében csupán 5,5 százalék volt a munkanélküliség Magyarországon, addig ezt a Medgyessy- és Gyurcsány-kormányok 2008 őszére, még a gazdasági válság kirobbanása előtt 7,7 százalékra rontották, és ’10 tavaszára, a következő választás idejére már 12 százalék fölé emelkedett a munkanélküliségi ráta Magyarországon. A polgári kormány a szocialisták katasztrofális kormányzása után hirdette meg 2010-11-ben az új gazdaságpolitikáját, amely az ország talpra állítását és tíz év alatt egymillió új munkahely megteremtését tűzte ki célul. Akkor a teljes ellenzék azt mondta, hogy ezt lehetetlen lesz megvalósítani. A tények azt mutatják, hogy még nem lett igazuk. A magyar kormány és a magyar emberek sikeres szövetségének hála ’14 után is folytatódhat a gazdaság talpra állítása, és ennek is köszönhetően mára már több mint 750 ezer új munkahely jött létre Magyarországon. Az állástalanok átlagos létszáma ugyanolyan drasztikusan csökkent, mint amilyen drasztikusan nőtt a foglalkoztatottaké.

A munkavállalók, a munkáltatók és a kormány, a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fórumán 2016-ban kötött megállapodásának legfontosabb pontjai a minimálbérek és a garantált bérminimum emeléséről szóltak. A foglalkoztatást érintő közterhek csökkentését segíti elő a hatéves bérmegállapodás, amely alapján a szociális hozzájárulási adó 2018-ban további 2,5 százalékponttal, 19,5 százalékra csökkent, így a minimálbér 8 százalékkal, a garantált bérminimum 12 százalékkal nőtt.

A foglalkoztatáspolitika fő célkitűzése 2010 óta a teljes foglalkoztatottság elérése. Az eddigi kormányzati intézkedésekkel sikerült ehhez nagyon közel kerülnünk, mintegy 750 ezerrel többen dolgoznak, mint nyolc éve, a munkanélküliségi ráta pedig már nyáron történelmi mélyponton, 3,7 százalékon állt. A reálbérek 2018 első harmadában a tavalyi két számjegyű növekedést követően, a hatéves bérmegállapodásnak is köszönhetően ismét több mint 10 százalékkal emelkedtek.

Éppen ezért is a jogszabályok koherenciájának biztosításával és az elmúlt időszakban megváltozott jogszabályi környezethez való igazodás érdekében szükségessé vált több foglalkoztatási tárgyú törvény módosítása is. A jelen törvényjavaslatból az alábbi módosításokat szeretném kiemelni.

A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény módosítása kapcsán pontosításra kerülnek a képzési támogatásra vonatkozó rendelkezések, meghatározva a keresetpótló juttatásra és a kereset kiegészítésére jogosultak alanyi körét, valamint a keresetkiegészítés számításának szabályait. Új elemként meghatározza a törvény a szabadságvesztés büntetését töltő, reintegrációs őrizetben lévő személy álláskereséséhez kapcsolódó szabályokat, és a cél itt is az, hogy ne kerüljenek vissza ezen honfitársaink az igazságszolgáltatás látókörébe és intézményeibe. A szabályozás továbbá nevesíti azokat az esetköröket, amikor az ügyfél személyes megjelenése szükséges, mivel enélkül az eljárás nem folyhat le.

A közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény módosítása kapcsán a javaslat kiegészíti a közalkalmazotti szakszervezeti reprezentativitásnak a tankerületi központok tekintetében eltérést biztosító rendelkezéseit. Ezáltal a tankerületi központok esetében is mérhetővé válik a közalkalmazotti szakszervezeti reprezentativitás egy technikai kódszám bevezetése útján.

A munkavédelemről szóló törvény módosítása kapcsán a módosítás fő célja a távmunkát érintő szabályok korszerűsítése, a munkáltatói adminisztratív terhek csökkentése, biztosítva ugyanakkor, hogy a munkavállalóknak az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre vonatkozó jogai ne sérüljenek.

A munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény módosítása kapcsán a módosítás a gyakorlati ellenőrzési tapasztalatokhoz és az irányadó bírósági gyakorlathoz igazodóan pontosítja a munkaügyi hatóság minősítési jogköreire vonatkozó szabályokat.

Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény módosítása a mezőgazdasági ágazat számára és annak visszajelzése alapján az adóhatóság részére teljesített, foglalkoztató általi bejelentés visszavonására és módosítására a bejelentés napján délelőtt 8 óráig nyitva álló határidőt 9 órára módosítja. Saját tapasztalataim szerint is nagyon fontos ez a módosítás, hisz sok méltánytalan büntetést kaphattak, szenvedtek el a munkaadók a korábbi szabályozás miatt ezen szabály okán, és ennek a módosítása különösen fontos sok magyarországi térség számára, ahol ez a munkamód nagyon fontos és létformákat ment meg, illetve azáltal, hogy nem lesznek büntetve a vállalkozók, ezzel talán még az ő részükre is könnyebbé tesszük ezt a törvénymódosítást.

Tisztelt Képviselőtársaim! A benyújtott javaslat jól szolgálja a kormány által megfogalmazott foglalkoztatáspolitikai célok továbbvitelét, ezért arra kérem önöket, bár a törvény aposztrofálását lehetne salátatörvénynek szintén mondani, de a frakciónkhoz hasonlóan támogassák ezt. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai