Készült: 2024.09.24.18:40:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2011.11.15.), 169. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth Zsolt (Veszprém) (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Alkotmányügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:40


Felszólalások:  Előző  169  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH ZSOLT, az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslatot az alkotmányügyi bizottság a hétfői ülésén tárgyalta, és 17 igen szavazattal, 8 nem ellenében támogatta az általános vitára bocsátást.

Áttekintve a törvényjavaslatot megállapítható, hogy számos, a civil szervezetek életét egyszerűsítő, a társadalmi küldetésük kiteljesítését lehetővé tevő rendelkezést tartalmaz. Az első ilyen nagyon komoly változás, hogy az átlátható jogi környezet megteremtése érdekében három törvény hatályon kívül helyezésére tesz a törvényjavaslat javaslatot, és ezt egy darab törvény váltja fel. Továbbá kiterjeszti az egyesülési jog alkalmazásának jelenlegi, viszonylag szűkös kereteit, és lehetőséget biztosít egy új szervezeti forma megélésére. Ez a civil társaság, amely mindenfajta bírósági regisztráció nélkül, személyek társadalmi céljainak megélése érdekében, megállapodás alapján hozható létre.

További újítás a jelenlegi joganyaghoz képest, hogy a civil szervezetek, tehát az egyesületek és alapítványok vonatkozásában, természetesen figyelembe véve a szervezetekre vonatkozó specialitásokat, de lehetővé teszi végelszámolási, illetve felszámolási eljárás megindítását. Létrejön a törvényjavaslat rendelkezései nyomán egy új, közhiteles bírósági adatbázis, amely lehetőséget biztosít arra, hogy egyrészt átláthatóbb legyen a szektor, másrészt pedig naprakész információval rendelkezzen bárki, aki ezt a nyilvántartást használja.

A jövőben minden egyesületnek és alapítványnak évente a bíróságok számára el kell juttatniuk a mérlegbeszámolójukat, illetve tevékenységi jelentésüket. Ez a tevékenységi jelentés gyakorlatilag megegyezik a jelenleg a közhasznú szervezetekre vonatkozó beszámolóval, azzal, hogy a közhiteles nyilvántartáson keresztül ez szintén nyilvánosságra fog kerülni.

A közhasznúság rendszerét teljes egészében újragondolja a törvényjavaslat. A bizottság tagjai úgy gondolták, hogy közhasznú tevékenység folytatásához, illetve a közhasznú jogállás megszerzéséhez bizonyos szempontoknak, úgymint társadalmi támogatottság, társadalmi elismertség, illetve egyfajta minimális erőforrás rendelkezésre állása elengedhetetlenül szükséges.

A törvényjavaslat továbbá egyszerűsíteni kívánja a civilek támogatását, és egy komoly monitoringrendszert is kialakít annak érdekében, hogy a központi költségvetésből a civil szektorba áramló pénzek minél átláthatóbb módon nyomon követhetők legyenek. A jövőben felállításra kerül a nemzeti együttműködés alapja. Ez az egyik legkomolyabb újítása és legfontosabb rendelkezése a törvényjavaslatnak. Nem zárolható, illetve maradványtartásra nem írható elő semmilyen összeg a nemzeti együttműködés alapjában, tehát ebből a költségvetési forrásból egészen biztosan mindig és mindenkor a civilek olyan mértékben tudnak részesülni, ahogy azt az Országgyűlés a mindenkori költségvetési törvényben előírja.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottság tagjai különösen a transzparencia megteremtése, valamint az adminisztrációs terhek könnyítése miatt gondolták úgy, hogy a törvényjavaslatot nagy többséggel ajánlják általános elfogadásra.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  169  Következő    Ülésnap adatai