Készült: 2024.09.19.22:49:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

84. ülésnap (2011.04.18.), 154. felszólalás
Felszólaló Dr. Staudt Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:51


Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Én az ajánlás 9. és 11. pontjához szeretnék néhány gondolatot hozzáfűzni. A 9. pont tekintetében, amelyet Dúró Dóra és Szilágyi képviselőtársam terjesztett elő, már hallhattuk az indokolást, hogy miért szeretnénk, ha ezt a tisztelt Ház támogatná. Itt a lusztrációs törvényről vagy egyfajta lusztrációs törvénynek az alkotmányba, az alaptörvénybe való beemeléséről lenne szó. Hallhattuk, hogy ezt már megtették a környező országokban nagyon sok helyen, a cseheknél, a lengyeleknél, bizonyos törvényi szabályozások születtek a szlovákoknál. Nagyon sajnáljuk, hogy nálunk ez idáig semmiféle törvényi vagy kielégítő szabályozás nem született erre.

Hozzáteszem, hogy a bizottsági ülésen, az alkotmányügyi bizottság ülésén mindig elhangzik, hogy ez nagyon jó, nagyon szép, csak nem most van itt az ideje, vagy éppen nem pont abban a törvényben van a helye, amit éppen előterjesztünk, ha nem alkotmánymódosítást terjesztünk elő, akkor azért nem jó, ha azt terjesztünk elő, akkor éppen azért nem. Azt hiszem, ahhoz, hogy valódi rendszerváltást véghezvihessünk így húsz évvel a rendszerváltásnak mondott események után, mindenképpen szükség van nemcsak a lusztrációs vagy egy lusztrációhoz hasonló törvénynek a beemelésére, hanem az ajánlás 11. pontjában az általam beadott ügynöklisták nyilvánosságára is. Ezt Gulyás Gergely képviselőtársam is szintén nagy bólogatással jelezte a bizottságban, de mit ad Isten, már megint nem az alkotmányban vagy az alaptörvényben van a helye - mondta ő. Megtesszük azt a szívességet, hogy előterjesztjük ezt többször (Lázár János: Nyilvánosságra kell hozni.), és minden olyan módot meg fogunk ragadni, hogy ezek nyilvánosságra kerüljenek. Legalább hadd ismerjük meg, kik és mit tettek, és hadd ismerhesse meg mindenki, aki ezzel szembesülni kíván, és ne legyenek zsarolhatóak azok az emberek, és a közéletből tűnjenek el végre, akik ebben részt vettek.

Ez annál is inkább igaz, mert azt tapasztalhattuk, hogy a szép ígéretek ellenére pont az Orbán-kormány 285/2010-es rendelete titkosította kvázi újra ezeket a mágnesszalagokat, ügynöklistákat, elhelyezve az AVH, az Alkotmányvédelmi Hivatal pincéjében, a jól ismert Balajti László felügyelete mellett. És emellett hallhattuk a szép kormányzati szlogeneket, hogy 2011 őszén, pont talán Rétvári államtitkár úr nyilatkozott, hogy egy olyan szupertörvénnyel állnak elő, amely a teljes nyilvánosságot megteremti, ezzel volt tele a sajtó, de azt elfelejtették, hogy az a kormányrendelet, amit meghoztak, a 285/2010-es kormányrendelet, pont ennek az ellenkezőjét tette lehetővé. Mindig arról kell beszélni, amit éppen tapasztalunk, hogy a szép jövő mit tartogat, azt egyrészt nem tudjuk, de növekvő szkepticizmussal fordulunk felé.

Kérjük tehát, hogy ezeket a javaslatokat feltétlenül támogassák, mint ahogy az önökre szavazó választópolgárok az elszámoltatással együtt végre azt is elvárnák, hogy ne csak nevében legyenek forradalmi kormány, hanem végre az ügynöklistákat is hozzák nyilvánosságra, számoltassák el az elmúlt húsz év bűnöseit, és tudhassuk meg, hogy '90 előtt ki, miért és hogyan szolgálta ki az elmúlt rendszer diktatúráját.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai