Készült: 2024.04.26.07:53:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

339. ülésnap (2014.02.03.),  38-41. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:57


Felszólalások:   34-37   38-41   42-46      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VONA GÁBOR (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A magyar társadalom számára véleményem szerint három olyan fő kérdés, fő terület van, ami a politika irányába alapelvárásként tekinthető. Az egyik a megélhetés, a másik a rend, a harmadik pedig az elszámoltatás. A leendő Jobbik-kormány ezért erre a három területre fog koncentrálni kormányzása során. Elsősorban a megélhetésre, hogy tisztességes megélhetést biztosító munkahelyeket teremtsünk a közmunkaprogramok és a külföldre vándorlás helyett. És engedjék meg, hogy itt röviden megálljak mind a közmunkaprogram, mind pedig a külföldre vándorlás kérdése kapcsán, hiszen erre most történtek utalások a miniszterelnök úr részéről, és azt gondolom, szorosan idetartozik a Jobbik véleményét elmondani. Mi soha nem sértegettük a közmunkaprogramból élőket, sőt mi vetettük fel a magyar közéletben először, hogy segély helyett munkát kell adni az embereknek. A közmunkaprogramot is fontosnak tartjuk, bár számtalan kritikánk van ezzel kapcsolatban, de ami a legfontosabb - és ezt a kormány irányába mondom -, a közmunkaprogram szociálpolitika, és ami bennünket zavar a közmunkaprogrammal kapcsolatban, hogy önök ezt foglalkoztatáspolitikaként kívánják elszámítani, beleszámítják statisztikailag a munkahelyteremtésbe. Ez a mi problémánk a közmunkaprogrammal, ezért majd kérem a miniszterelnök urat meg államtitkár urat is, hogy olyannal ne vádoljanak bennünket, és olyanra ne válaszoljanak, amit mi nem is mondtunk.

A másik pedig a külföldre vándorlás, a gazdasági menekültek, mert igenis gazdasági menekült ez a több százezer ember. Korábban a miniszterelnök úr azt mondta, hogy a fiatalok kalandvágyóak, most azt hallottuk, hogy ez valójában a modern idők szava, amit meg kellene végre érteni. Egészen elképesztő kijelentés. És annak kellene örülnünk, hogy ezek az emberek hazaküldik a pénzt. Ezeket az embereket a Gyurcsány-, a Bajnai- és az Orbán-kormány tevékenysége elüldözte a saját hazájukból, szétszakadtak családok, amelyek ettől szenvednek. Ennek kellene örülnünk? Ezzel a logikával az önök kormánypolitikája az, hogy minél több ember távozzon külföldre, és akkor örülni fogunk? Erre azt tudom önöknek mondani, hogy menjen a Fidesz meg az MSZP képviselőcsoportja külföldre dolgozni, és utalják haza a 24 év során ellopott pénzt. (Taps a Jobbik soraiból.)

De továbblépve, a közbiztonsággal kapcsolatban is statisztikai bűvészkedést látunk, mi ehelyett sokkal inkább egy megerősített és a valódi feladatára koncentráló, tehát nem traffipaxozó rendőrséget szeretnénk és vele szorosan együttműködő, európai minták alapján működő csendőrséget.

És akkor rátérek a felszólalásom valódi és konkrét témájára, az elszámoltatásra. Ezzel kapcsolatban engedjék meg, államtitkár úr és tisztelt képviselőtársaim, hogy néhány mondatban felsoroljam, mit fog a Jobbik-kormány megvalósítani elszámoltatás kapcsán, hiszen önök az elmúlt 24 évben közösen mindig elsikkasztották. Ahogy azt ma már említettem, holló hollónak nem vájja ki a szemét, mindaddig nem lesz elszámoltatás, amíg nem lesz egy olyan kormánya Magyarországnak, amit nem kellene szintén elszámoltatni az elmúlt 24 év bűnei miatt. Én már javasoltam korábban is, amikor nem tudom, hányadik elszámoltatási biztosukat kellett elrejteni a közvélemény előtt, hogy nevezzék ki egy fél évre Gaudi-Nagy Tamást, megoldjuk mi az elszámoltatás problémáját. De nem tették meg, úgyhogy ez a leendő Jobbik-kormányra fog várni. (Dr. Gaudi-Nagy Tamás az MSZP felé fordulva csuklóit egymáson keresztezi.)

Nézzük ezeket a javaslatokat röviden, már amennyire persze ez két percben felolvasható. Nem akarunk zsákbamacskát árulni, ne lepődjön meg senki a Jobbik elszámoltatása miatt, ha az állandó lakcíme megváltozik. Az első az ügynöklisták nyilvánosságra hozatala. Ez ügyben az önök intézkedése félmegoldásnak minősül. Ugyanilyen a kommunista luxusnyugdíjaknak a megnyirbálása is, ez csak PR, marketing és nem a valódi megoldás. Vagy itt van a lusztráció. Több posztkommunista országban megoldották a volt kommunista vezetők kizárását a közéletből, mi pedig még mindig szocialista szekrényekből kibotorkáló szocialista csontvázakkal küszködünk.

Itt van az SZDSZ ügye is. Egy jobbikos javaslat szerint mi azt mondjuk, azt képviseljük és azt szeretnénk, hogy azon pártvezetők, akiknek a pártja adósságot halmozott fel, és ezt a társadalommal akarja visszafizettetni, azok mindaddig ne vállalhassanak közéleti szerepet, amíg ezt az adósságot a pártjuk nem törlesztette. Ez az SZDSZ-re például tökéletesen igaz, hiszen közel egymilliárd forintos adósságot akar a magyar társadalomra terhelni. Most pedig Fodor Gábor itt úgy tűnik föl, mintha mi sem történt volna. A mi javaslatunk ezt nem engedné. És szeretném önöket tájékoztatni, képviselőtársaim, hogy éppen ma a bizottsági ülésen ezt a javaslatot önök lesöpörték az asztalról. (Közbeszólások a Jobbik soraiból: Szégyen!)

Az elmúlt 24 év korrupcióját is szeretnénk felülvizsgálni. Szeretnénk valóban tiltani a politikai álláshalmozást, nemcsak a polgármesterek vagy az önkormányzati képviselők országgyűlési képviselői helyére, hanem a miniszteri biztosokra és a megyei vagy járási kormányhivatalok vezetőire is kiterjeszteni ezt.

(15.10)

Szeretnénk, hogyha nyilvános adat lenne a kettős állampolgárság. Szeretnénk eltörölni a mentelmi jogot. Azt mondjuk, hogy ha egy politikus, egy országgyűlési képviselő jogszabályt sért, akkor dupla büntetést kapjon, ne a mentelmi joga mögé bújjon. Teremtsük meg a visszahívhatóságnak a lehetőségét! És végül a devizahitel-válság kapcsán is keressük meg a felelősöket, és a bankokra terheljük ennek a terheit.

Összességében azt tudom mondani, hiszen itt most csak pontokba szedve tudtam elmondani az elszámoltatási programunkat, az elszámoltatás Magyarországon megvalósítható, és ami a legfontosabb, nem pénzkérdés. Mi kimondtuk az igazságot ezzel a kérdéssel kapcsolatban, de nagyon bízunk benne, hogy április után a magyar társadalom segítségével már nemcsak beszélni tudunk erről, hanem meg is tudjuk valósítani, meg is tudjuk oldani ezt a problémát, és el tudjuk számoltatni azokat, akiket Magyarországon el kell számoltatni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, frakcióvezető úr. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr kíván válaszolni.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! A Jobbik többszöri alkalommal tett kísérletet arra itt a parlament falain belül is, hogy olyasfajta fellépést várjon a kormánytól, amely a jogállami kereteken és jogszabályokon kívül áll. (Közbeszólás a Jobbik részéről: Nem igaz!) Lehet, hogy a Jobbik számára ez egy járható út, de ennek a kormánynak a számára nem járható út. Sem a bíróságoknak, sem az ügyészségeknek a jogi lehetőségeit és kötelezettségeit nem akarjuk átvenni, és nem is tudjuk átvenni. Itt csak jogszerű elszámoltatásban hiszünk, de abban hiszünk.

Ön is tudja, 1442 ügyet vizsgált ki a két elszámoltatási kormánybiztos. 2010-ben 736-ot, 2011-ben 561-et, 2012-ben 145-öt. 110 darab nyilvános vizsgálati jelentést hoztunk nyilvánosságra, 61 darab feljelentést tettünk, több mint 47 személyt már meggyanúsítottak, több mint 39 személy már vádlottként ül a vádlottak padján, több mint 2500 oldalnyi az a jelentés, amelynek egy részét önök is egy nyilvános összefoglalóban olvashatták. (Közbeszólások a Jobbik soraiból.) Ennyi volt az az iratanyag, amelyet az elszámoltatási kormánybiztosok összegyűjtöttek. Már az első hónapokban is több mint 30,5 milliárd forint volt az az állami vagyon, amit megóvtak a kormánybiztosok ennek a keretében (Folyamatos közbeszólások a Jobbik soraiból.) és megmentettek a közvagyon számára. Ami pedig az ügyészségi és bírósági szakaszt illeti, önök is tudják, hogy a kiemelt ügyek kategóriájával és más büntető eljárásjogi kategóriákkal igyekeztünk gyorsítani az ügyeket, de erre itt véget értek a lehetőségeink.

Amiket frakcióvezető úr egyébként említett a felszólalásában, a fiatalok külföldre vándorlása. Én úgy gondolom, hogy egy fiatal, aki külföldön dolgozik - és bízunk benne, hogy minél többeknek megfordul a fejében, hogy visszajönne Magyarországra -, kevés helyen talál 16 százaléknál kisebb szja-kulcsot, hogyha az alacsony adók miatt jönne haza. Kevés helyen talál olyan családbarát adórendszert, hogy ha hazajön, családot alapít, gyermeket vállal, amelyben mondjuk, három gyerek után lényegében nem kell közterheket fizetnie, hanem a bruttó és a nettó bére lényegében megegyező, mint idén, január 1-jétől itt, Magyarországon. (Novák Előd: Akkor miért megy ki mégis?)

Kevés olyan program indult az Európai Unióban, mint nálunk a "Vállalkozz itthon" program, ahol ha valaki egy életszerű és megvalósítható üzleti tervet letesz az asztalra, akkor egyéni vállalkozóként 3 millió forintos, gazdasági társaságként pedig 6 millió forintos, vissza nem térítendő állami támogatást kap, hogyha 35 év alatti. Kevés országot tud mutatni, aki a vállalkozni akaró fiataljait ilyen, egyértelműen nagy támogatási programmal kívánja otthon tartani és lehetőséget biztosítani a számukra.

Ami a többi elszámoltatási kérdést illeti, jól hangzik egypár javaslat a Jobbik szájából, amit a 40 éves kommunista diktatúra haszonélvezőinek elszámoltatásával kapcsolatban itt meg-megpendít általánosságban, de amikor szavazásra kerül a sor, önök ezeket soha nem támogatják valahogy. (Novák Előd: Nem igaz! Mi nyújtottuk be, leszavaztátok!) Amikor a kormány behoz egy-egy ilyen javaslatot, akár csak a mai napon, előre közölték, hogy nem fognak részt venni például a Nemzeti Emlékezet Bizottsága tagjainak (Novák Előd: Mikor szavazunk Biszku Béla nyugdíjáról?), a Nemzeti Emlékezet Bizottsága tagjainak megválasztásában, mert önök, úgy látszik, amikor konkrét szavazásról van szó, mégsem elég bátrak ahhoz, hogy kiálljanak, és itt támogassák. Mint ahogy azt sem támogatták, hogy az egykori megfigyeltek nyilvánosságra hozhassák a megfigyelőik neveit vagy az szt-tiszteknek a neveit.

Ami az összeférhetetlenségi szabályokat illeti, tisztelt képviselő úr, egy kicsit kevesebb dolguk lesz, mint amit ön felsorolt, hiszen a következő választások időpontjától a megyei kormányhivatalok kormánymegbízottjainak, főispánjainak, illetve a járási kormányhivatalok vezetőinek az összeférhetetlensége beáll, már korábban általunk elfogadott, önök által nem támogatott törvényjavaslatok alapján. (Közbeszólás a Jobbik soraiból.) Tehát tovább szigorodik az álláshalmozás lehetősége, és a képviselői összeférhetetlenségi szabályok még szigorúbbak lesznek.

A mentelmi jognál, önök is nagyon jól tudják, hogy a parlament a köztörvényes bűncselekmények elkövetőit ki szokta adni, több képviselőtársunkat is kiadtuk, tehát a mentelmi jog mögé senki sem bújhatott az elmúlt években. (Novák Előd: Nem igaz!)

Ami a luxusnyugdíjakat illeti, tisztelt képviselő úr, ön is olvashatott egy listát, ugye, közérdekű adatigénylés keretében ezt ki is adtuk, Biszku Bélától kezdve, elég sok mindenki másnak a nyugdíja csökkent ebben a négyéves korszakban. (Novák Előd: Ötezer forinttal a 300-hoz képest.) Volt-e olyan másik kormány, volt-e olyan másik kormány a rendszerváltás óta, tisztelt frakcióvezető úr (Szilágyi György: Mikor lesz bíróság előtt Biszku?), aki csökkentette volna a volt állampárti vezetőknek a nyugdíját ilyen mértékben? Nem volt más ilyen kormány. Megszavazták ezt önök vagy sem, az a saját lelkiismeretük dolga.

Ami pedig például a további bűnözőknek a politikából való kiszorítását illeti (Szilágyi György: Szégyen! Mi lesz az SZDSZ-szel?), elég csak pár szocialista volt képviselőnek, polgármesternek a nevét mondani: Hagyó Miklós, Hunvald György, Molnár Gyula, Wieszt János, Zuschlag János. (Dúró Dóra és Novák Előd közbeszól.) Ezek az emberek már mind a vádlottak padján voltak, csak, tisztelt képviselő urak, tisztelt képviselő hölgyek, amikor végignézik (Szilágyi György: SZDSZ ifjúsági tagozat!), hogy ezek közül az elszámoltatási javaslatok közül önök melyiket támogatták a parlamentben, elég rövid lesz a lista, elég rossz lesz a mérleg.

Köszönöm szépen. (Dr. Lanczendorfer Erzsébet: Kultúra! - Novák Előd: Ma szavazzunk Biszku Béláról, lássuk a tetteket! - Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen a türelmét és a nyugalmát is, államtitkár úr.

Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Németh Szilárd fideszes képviselő úr: "A rezsicsökkentés folytatódik" címmel. Öné a szó, képviselő úr.




Felszólalások:   34-37   38-41   42-46      Ülésnap adatai