Készült: 2024.04.26.07:10:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2017.10.30.), 88. felszólalás
Felszólaló Rig Lajos (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:41


Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RIG LAJOS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Önök az állításuk szerint elkötelezettek a családok és a gyermekvállalás támogatása iránt, azonban a lombikkezelésekkel kapcsolatos kormányhatározatuk egészen másról árulkodik. Sok meddő pár régóta reménykedett abban, hogy megemelkedik az államilag támogatott kezelések száma. Most az eddigi forrás a duplájára nőtt, azonban nem lehet felhőtlen az örömük, hiszen a közel 6 ezer kezelésre elegendő pluszfinanszírozás csak az állami intézetek által végzett kezelésekre használható fel.

Magyarországon jelenleg több neves magánintézet is végez államilag támogatott kezeléseket, sőt a meddő betegek körülbelül 80 százalékát ezek a magánintézetek látják el. Most mégis úgy néz ki, hogy önök el akarják lehetetleníteni a magánszektorban lévő szolgáltatókat, és a meddőségi kezeléseket az állami kórházakban akarják végezni csupán. Pedig rengetegen választják a magánszektort vagy a fizetős kezelést a hosszú várólisták miatt, amely átlagosan 13 hónap.

Nem tudni, hogy milyen érdekek állnak a döntések mögött, de nem szakmai, az biztos. Az állami intézetek nem rendelkeznek elegendő kapacitással, 6 ezer további kezelés elvégzéséhez. Nem rendelkeznek azokkal az eszközökkel, műszerekkel, szakemberekkel, amelyekkel az egyéb intézetek. Itt meg kell hogy jegyezzem, hogy 25 olyan orvos van jelenleg Magyarországon, aki ilyen kezeléseket végezhet.

Embriológusképzés például Magyarországon nincs is. Kik fogják így elvégezni a kezeléseket? Több milliárd forint közpénzt biztosítanak az átcsoportosításhoz, a szükséges fejlesztések finanszírozására, amely teljesen szükségtelen lenne, ha a magánszektorban is elvégezhetők lennének ezek a kezelések, ahogy eddig is.

Ugyancsak komoly aggályok merülnek fel a gyógy­szertámogatás kapcsán, míg az állami intézeteknél 90 százalékos támogatásban részesülnek a páciensek, addig a magánintézeteknél 55 százalékos gyógyszerár-támogatás jár. Véleményem szerint sú­lyo­san diszkriminatív ez a szabályozás, minden gyermekre vágyó pár ugyanakkora mértékű gyógyszertámogatásra kell hogy jogosult legyen.

Kérdezem tehát tisztelt államtitkár urat: miért választanak egy olyan támogatási struktúrát, amely lényegesen drágább, sok milliárd forint közpénzt igényel? Miért akarják ellehetetleníteni ezeket az intézeteket, ha egyértelmű, hogy a páciensek szívesebben veszik igénybe az ő szolgáltatásukat? Hogyan állapíthattak meg ilyen diszkriminatív gyógyszer-támogatási rendszert, és tervezik-e a szabályozás igazságosabbá tételét? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai