Készült: 2024.05.07.22:43:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2013.05.06.), 56. felszólalás
Felszólaló Vágó Sebestyén (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:23


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁGÓ SEBESTYÉN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az utóbbi időben egyre több lakossági megkeresést kaptam olyan személyektől, akiknek esetében a komplex felülvizsgálatot végző bizottságok nem a törvényeknek megfelelő formában jártak el. A formai követelmények be nem tartásán túl a fogyatékossággal élő embereket emberi méltóságukban sértettek meg, vagy az eljáró orvos a vizsgálatot olyan módon végezte el, hogy a vizsgálandó személy kórlapjára vagy a betegség forrására egy pillantást sem vetett. Még az olyan extrém esetek is mindennaposak, hogy a vizsgálatot végző orvos úgy írja a vizsgálati dokumentumokba azt, hogy a lábszárfekély meggyógyult, hogy a vérző sebet meg sem nézi a felülvizsgált nadrágszára alatt.

(14.40)

A vizsgálat kapcsán panasszal élők többsége azt is szóvá tette, hogy nincs jogorvoslatra valódi lehetősége, mivel a törvény által előírt négytagú bizottság helyett, amely két orvos szakértőből, valamint egy foglalkoztatási rehabilitációs, illetve egy szociális szakemberből állna, a gyakorlatban valójában a vizsgálandó személyből, az orvosból és az orvos gépírójából áll.

Nem merik tehát belátni, hogy az orvossal szemben ilyen esetben nincs mit tenni, hiszen a beosztottja nem fog vele szemben terhelő vallomást tenni. Ezek után borítékolni lehet, hogy a vizsgálat eredménye mennyire lesz tekintettel akár az ellátott tényleges állapotára, nem beszélve arról a szempontról, hogy a megállapított státus mennyiben segíti az egyén esetleges munkaerő-piaci reintegrációját. Ezeken a példákon kívül számos szempont lenne, ami egy korrekt, körültekintő vizsgálat végeredményét befolyásolhatná. Ezzel szemben legtöbbször azt tapasztaljuk, hogy csak a statisztika és a költségvetés szempontjai mérvadóak. Így a szemléletváltási szándék, hogy a számok ne a fogyatékosság, hanem a munkaképesség arányát mutassák, megbukott. Ugyanis az érintettek sajnos az esetek túlnyomó részében azt érzik, ha a közismert hasonlattal élhetek, hogy a félig teli pohár inkább nagyobb terhet jelent számukra az új rendszerben, mint a stigmatizáló "félig üres" meghatározás a múltban.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tervezi-e a kormány, hogy a felülvizsgálatok körülményeit az érintett szempontok alapján ellenőrizze? Gondolom, a kormány és a kormánypárti képviselők is hasonló mennyiségű levelet kapnak a témában, mint mi. A tisztességes felülvizsgálatok érdekében elfogadhatónak tartja-e, államtitkár úr, azt a megoldást, hogy a felülvizsgálatot végző bizottságokban helyet kapjanak a fogyatékosok érdekvédelmi szervezeteinek képviselői is?

Várom az érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai