Készült: 2024.09.21.18:35:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2013.05.06.), 374. felszólalás
Felszólaló Magyar Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:29


Felszólalások:  Előző  374  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Az EU most készülő vetőmagos jogszabálya akadályozná a tájfajta vetőmagok felhasználását, cseréjét. Így komoly veszélyben vannak az érintett magyar vetőmagok is. A bizottsági döntés előtt ezért a hazai civil szervezetekkel levelet fogalmaztunk meg, és ezt az Európai Bizottság magyar tagjának, Andor Lászlónak címezve eljuttattuk, kérve, hogy jelenlegi formájában ne támogassa a mezőgazdaság sokféleségét csökkentő, az óriáscégek érdekeit szolgáló javaslatot.

A civilek ezzel megtették a tőlük telhetőt. De mit tett a magyar kormány? Tudom, hogy nem túl jó előjel, ha Andor Lászlónak kell a magyar emberek érdekében levelet írni, de jelenleg más lehetősége nem volt a civileknek, önöknek azonban lehetne. Például az osztrák vetőmagmegőrző hálózat kezdeményezésére komoly szakmai tapasztalattal rendelkező európai civil szervezetek - amelyek egyébként több százezer európai állampolgárt képviselnek - 2013 folyamán két nyílt levélben hívták fel az illetékes európai biztosok figyelmét arra, hogy a jogszabálytervezet jelenlegi változata akadályozza a mezőgazdasági sokféleség bővítését, a fenntartható mezőgazdaság kibontakozását és az élelmiszer-biztonságot. A tervezet nem tartja tiszteletben a gazdálkodók mezőgazdasági érdekeit és ezekkel kapcsolatos jogait, és nem felel meg a fogyasztók elvárásainak sem. Akik értik, hogy ez mit jelenthet a magyar vetőmagokra nézve, joggal vannak felháborodva, hiszen tudják, eljöhet még az az idő, amikor ezen fajták a hazai termesztésben sokkal komolyabb gazdasági súlyt is képviselhetnek. Arról nem is beszélve, hogy tájfajtáink fontos szerepet kaphatnak, egy-egy település vagy régió mindennapi életében is, meghatározhatják annak jól bemutatható arculatát, növelhetik vonzerejét. A rendelet más tagországokban is ellenállást váltott ki a kistermelők részéről, így talán van esély egy nemzetközi összefogásra. El kell érnünk, hogy a jogszabály kizárólag a szaporítóanyagok kereskedelmi célú, nagy mennyiségben történő forgalmazására vonatkozzon. A fajtabejelentés és a vetőmagvizsgálat közszolgáltatás formájában működjön, és legyen elérhető kisebb szereplők számára is megfizethető áron. A hatályban lévő önkéntes alapú vagy a kötelező fajtabejelentéssel kapcsolatos növény-egészségügyi és -minősítési követelmények ne hozzák hátrányos helyzetbe a szabad elvirágzású, valamint az ökológiai gazdálkodás céljára vagy speciális helyi feltételekhez nemesített fajták vetőmagjait. Mikro- és kisvállalkozásokra, valamint egyéb kisebb szereplőkre minimális címkézési követelmények vonatkozzanak, amennyiben nem szellemi tulajdonjoggal, úgy a fajtaoltalomba vett szabadalommal levédett vetőmagot forgalmaznak.

Kérdésemmel önökhöz fordulok és tolmácsolom az aláíró szervezetek felhívását, bízva abban, hogy a kormány hivatalos és nem hivatalos hatáskörében mindent megtesz annak érdekében, hogy mielőbb egy olyan módosított jogszabály szülessen, amely a sokféleséget és a közérdeket szolgálja.

(22.20)

Tehát a konkrét kérdésem, hogy milyen lépéseket tett vagy tesz a kormány annak érdekében, hogy az Európai Bizottság ne hozzon olyan döntést, amely a magyar vetőmagok, tájfajtáink eltűnéséhez vezetne. Remélem, hogy az érdemi válasz meg fog érkezni hamarosan.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  374  Következő    Ülésnap adatai