Készült: 2024.09.19.14:48:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2013.05.06.), 209. felszólalás
Felszólaló Dr. Steiner Pál (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STEINER PÁL (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Április 29-én a képviselőtársaimmal együtt, Lendvai Ildikóval és Tóbiás Józseffel az oktatási bizottság elé terjesztettünk egy országgyűlési határozati javaslatot, amelynek az a lényege, hogy a fiatal generáció tagjai a költségvetés támogatásával a közoktatási időszakon belül pályázati úton, önkéntes alapon a tanulmányaik során egyszer eljuthassanak költségvetési támogatás mellett az auschwitz-birkenaui emlékhelyre, és ott a saját szemükkel tapasztalhassák meg, hogy mit is jelent Auschwitz, mit jelent a haláltáborok lényege, és mi az a szörnyű tragédia, ami ott megtörtént.

Az oktatási bizottság ülésén nem sikerült egy megfelelő vitát lefolytatni. Az oktatási bizottság tagjainak döntő része nem az általunk előterjesztett napirend során mondta el a véleményét, hanem egy másik napirend során; kizárólag Pokorni elnök úr volt az, aki megtisztelte az előterjesztőket a véleményével. Ezért is gondoltunk arra, és bírtuk a frakció támogatását, hogy megpróbáljuk megérvelni és azt kérni a tisztelt Országgyűléstől, hogy az oktatási bizottság határozatát felülbírálva mégis vegye tárgysorozatba és tárgyalja meg ezt a határozati javaslatot.

Az oktatási bizottság előtt is előadott érveink alapján és azokat összefoglalva a következő szempontokat emelném ki.

Tisztelt Országgyűlés! Mindenki, aki fiatalokkal foglalkozik, akár szülőként, akár pedagógusként, tapasztalhatja, hogy a fiatalok a legveszélyeztetettebbek. A fiatalok azok, akiket a legkönnyebb befolyásolni, a fiatalok azok, akik hamar áldozatai lehetnek téves eszméknek, félrevezetéseknek, és ezekkel szemben az egyik legfontosabb eszköz a közvetlen tapasztalat; az a közvetlen tapasztalat, amely során a fiatal szembesüljön és szembesülhessen az élete vagy a tanulmányai során azokkal a tárgyi emlékekkel, amelyek ezt a szörnyű tragédiát bizonyítják.

Volt egy rövid polémia az oktatási bizottságban, hogy mennyire van magyar vonatkozása az auschwitz-birkenaui emlékhelynek. Tisztelt Országgyűlés! Aki volt Auschwitzban, tudja, hogy ott van egy nagy térkép, ahol a transzportok érkezési idejét mutatják. Sajnos Magyarországról érkezett a legtöbb magyar zsidó polgár és mások is. Ebből következően azt hiszem, a legnagyobb emlékhelynek számít magyar szempontból is Auschwitz, és ezért is nagyon fontos, hogy a fiatalok megismerhessék ezt az emlékhelyet. Lássák a hihetetlen nagy tömegű hajat! Lássák a hihetetlenül nagy tömegű cipőket! Lássák azokat a bőröndöket, amelyeknek a legtetején egy budapesti magyar suszter bőröndje van! Lássák a szemüvegeket, és lássák saját szemükkel, hogy mi történt! Azt gondoljuk, hogy mindazon fiatalokat, akik ezt látják, nem lehet többet félrevezetni.

Az elmúlt napokban több javaslat is érkezett a magyar parlament elé. Szeretném mondani, hogy a szocialista frakciónak az az álláspontja, hogy természetesen a fiatalok a nemzeti tragédiánk más helyeit is ismerhessék meg. Mi támogatni fogjuk ezeket az elképzeléseket. Helyesnek tartjuk, hogyha Recsket is látják. Helyesnek tartjuk, ha elmennek a Terror múzeumba. Ezeket nem lehet összekapcsolni.

A mi javaslatunk Auschwitz-Birkenau volt, pontosan azért, mert úgy érezzük, hogy ez volt az egyik legnagyobb nemzeti tragédia, és akkor segítünk a fiataljainknak a legtöbbet, ha a saját szemükkel látják.

Ezért kérem még egyszer az Országgyűlést, bírálja felül az oktatási bizottság határozatát, vegye tárgysorozatba, és ezt követően fogadja el a határozati javaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai