Készült: 2024.09.20.19:00:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

317. ülésnap (2013.10.28.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Meglepő volt az LMP címválasztása, hiszen a Civil Összefogás Fórumtól kölcsönözték a napirend előtti felszólalásuk címét, hogy "Együtt tették tönkre" az országot, ez anno a civileknél Bajnai Gordonra és Gyurcsány Ferencre utalt. Kicsit furcsa, hogy az LMP most már a CÖF-től kölcsönzi a jelszavait.

Másrészt ön azt mondja, hogy mennyire elszomorítja önt és az ön barátait, ha az ünnep kapcsán aktuálpolitizálnak a politikusok, majd ön itt az ünnep kapcsán most aktuálpolitizált, sőt a jövő évi választásokon való részvételre és az LMP-re való szavazásra buzdított.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ami az ünnepség egyes arculati elemeit vagy látható szimbólumait illeti, mi nagyon büszkék vagyunk a történelmi zászlókra. Talán emlékszik rá, hogy amikor a parlament alakuló ülése volt, ide a Házba is bejöttek, akkor is nagy büszkeséggel töltött minket el, hogy itt voltak a történelmi zászlók, és nagyon örülünk, ha minden nemzeti ünnepünkön ott vannak. Ez nem egy militáns dolog, tisztelt képviselő asszony, minden ország büszke arra, hogy van történelme, és ebben a történelemben vannak győztes és vannak ugyan nem győztes forradalmak is, de azoknak az eszméi is olyan magasztosak voltak, hogy méltán került e közé a sok-sok Thököly-, Bocskai- és egyéb zászló közé akár az '56-os lyukas zászló is.

Még egyvalamit szeretnék helyreigazítani, amit önök ellenzékből nagyon sokszor elmondanak és valótlan állítás. Brüsszel és Moszkva párhuzamával kapcsolatban a miniszterelnök úr szájába adják azt, mint ha Brüsszel egyenlő lenne Moszkvával. Pontosan azt mondta a miniszterelnök úr anno, hogy Brüsszel nem Moszkva, hiszen ha Moszkvába kiment valaki, ott nem küzdhetett az országa sorsáért, csak megkapta az ottani szovjet kommunista párttól az ukázt, és azzal kellett hogy hazatérjen, míg Brüsszelbe mi igenis kimehetünk, és Magyarország érdekeiért küzdhetünk, és ezt is tesszük az elmúlt három esztendőben. Ezért mondtuk azt, hogy Brüsszel nem Moszkva. Kérem, hogy ezt a kis "nem" szócskát sose felejtse ki a mondatából, igen nagy a jelentésmódosító hatása egyes mondatokban: lehet más a politika, nem lehet más a politika - itt is láthatja, hogy a "nem" szócskának mekkora jelentősége van. Kérem, itt is pontosan idézze csak ezt!

Nyilvánvalóan valamelyest motiválta az ön felszólalását is, hogy az LMP október 23-ai megemlékezésén, pár kézen meg lehetett számolni, hogy mennyi résztvevő volt. Bár a békemeneten jóval többen voltak, mint a Műegyetem rakparton, de mind a kettőhöz képest azért igencsak kevesen voltak az LMP megemlékezésén.

Én azért két eléggé különböző alkalmat láttam október 23-án, ebben nem egyezik a véleményünk az ön által elmondottakkal: az egyik egy megemlékezés volt, egy ünnepnap, a másik egy tüntetés és egy tiltakozás; az egyik egy alkalom volt arra, hogy hősi forradalmárainkra emlékezzünk, a másik pedig inkább csak egy alkalom, egy munkaszüneti nap arra, hogy valaki az aktuálpolitikai mondandóját elmondja, vagy akár a saját szövetségesnek mondott kollégáival együtt nyílt színpadon vesszen össze.

Az '56-os forradalomról azért inkább - ha nem kizárólag - a Hősök terén került említés, míg az ellenzéki megemlékezésen inkább csak a saját maguk politikai pozícióharca, a helyezkedés vagy egymás kifütyülése volt az, ami főként előkerült; ez eléggé nagy különbség.

Ön harcról beszél és ilyesfajta középkori hadilogikáról. Egyáltalán nem arról volt szó, hanem Magyarország erős érdekvédelméről, ami valóban sokszor konfliktusokat szül, de szerencsére most már ezek csak a brüsszeli parlamentben és a tanácsi üléseken zajlanak. És ezzel az erős Magyarországért kiállni képes jövőképpel szemben volt ott a Duna túlpartján egy kormányzóképtelen politikai csoportosulás, hiszen szinte botrányba fulladt egyik-másik szónoklat; a legutóbbi gyűléseiket megszervezni sem tudták, összevesztek azon is, hogy ki ki után szólaljon fel. Hogyan várhatjuk el azoktól, hogy az országot kormányozni tudják, akik egy felszólalási rendben, egy sima megemlékezés forgatókönyvében nem tudnak megállapodni?

De valóban, arra viszont jó volt ez a megemlékezés, hogy láthatjuk, hogy továbbra is kísért Őszöd szelleme és 2006. október 23. szelleme, hiszen azok az emberek mentek fel képletesen szólva kéz a kézben arra a színpadra, akik semmit nem tettek 2006. október 23. kivizsgálásával kapcsolatban, és Gyurcsány Ferenc szónok lett, aki most is büszkén vállalja az akkor megtett jogtiprásokat. Ez számunkra elfogadhatatlan, de úgy látszik, hogy itt a Gyurcsány Ferenccel szembeni retorikát feladták végleg azok a pártok, akik ott voltak, és az a Kuncze Gábor vagy az a Gyurcsány Ferenc, akik révészmártíriuszoztak, vagy azt mondják, hogy jogszerű volt az akkori rendőri beavatkozás - amit rajtuk kívül már senki sem mer állítani -, nos hát, összefogtak Bajnai Gordonnal és társaival.

Mi tehát egy erős érdekképviseletet próbáltunk megjeleníteni, míg a baloldalról kiderült, hogy nem tud megújulni, régi arcok és régi szöveg került csak elő ezekben az október 23-ai beszédekben. Mi a forradalmárok értékeit igyekeztünk a saját korunkban értelmezni, míg a másik oldalon igazából csak egy röntgenfelvételt láttunk a baloldal nyílt töréseiről.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai