Készült: 2024.09.20.06:51:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

46. ülésnap (2010.11.15.), 46. felszólalás
Felszólaló Dr. Botka László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:05


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BOTKA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Nem gondoltam volna, hogy július után ebben a kérdésben újra interpellálnom kell, hiszen annyira egyértelmű a helyzet és annyira egyértelmű a nemzeti érdek.

Az Európai Unió történelmi döntést hozott akkor, amikor úgy döntött, hogy történetében először egy európai jelentőségű új kutatóintézetet és új létesítményt egy új európai uniós tagállamban hoz létre.

(13.30)

A lézerközpont, amiről szó van, 13 európai ország részvételével 2008 óta formálódik. 2009-ben született az a meghatározó alap-, európai uniós döntés az Unió Versenyképességi Tanácsa részéről, ami a gazdasági miniszterek tanácsát jelenti, hogy három helyen, három különböző, de egymásra épülő, külön-külön is világcsúcsot jelentő létesítmény épül Szegeden, Prágában és Bukarestben.

Ez az új lézerközpont nem valami elvont elméleti intézmény. Valamennyien tudjuk, hogy a lézerfizika a világon talán a legdinamikusabban fejlődő tudományág. Ráadásul, hogy Magyarország egyáltalán szóba kerülhetett ebben a programban, annak alapvetően az az oka, hogy a magyar és leginkább szegedi lézerfizikusaink az elmúlt évtizedekben meghatározóak voltak a világ élvonalában, és többször önmaguk és tanítványaik alapítottak a világban és Európában lézerfizikai iskolákat.

Ennek az új központnak a megépítése szakmai, gazdasági és társadalmi hatásaival jelentősen hozzájárul Magyarország és a régió felzárkózásához, a magyarországi tudásalapú gazdaság megteremtéséhez; multiplikátor hatása jelentkezik az innováció, a gazdasági növekedés és a versenyképesség, valamint a régióban a foglalkozatás és az oktatás területén is.

Mi az, ami megtörtént? A döntés után a Szegedi Tudományegyetem és Szeged Város Önkormányzata létrehozta az ELI-HU Kft.-t, amibe a vonatkozó uniós szabályoknak megfelelően tőkeemeléssel a magyar állam, a magyar kormány - az NKTH-n keresztül - többségi tulajdonhoz jutott. És döntés született arról is, hogy a gazdaságfejlesztési operatív program biztosítja azt az összességében 992 millió forintot, ami ahhoz kell, hogy 2011 tavaszán, leginkább márciusig be tudjuk adni a végleges pályázatot az Unió strukturális alapjaihoz.

A probléma az, államtitkár úr, hogy nincsen aláírva a támogatási szerződés. Ez azt jelenti, hogy sem a közbeszerzéseket nem tudtuk meghirdetni, miközben a két partnerország, Románia és Csehország pedig rohamléptekkel halad előre. Valamennyien tudjuk, hogy a program legkritikusabb eleme az idő. 2013-ig le kell kötni a Strukturális Alap forrásait, 2015-ig fel kell használni, erre pedig akkor van esélyünk, ha legkésőbb jövő év elejére el tudjuk készíteni a beruházási terveket, a megvalósíthatósági pályázatot és magát a pályázatot az Unió részére.

Ön, államtitkár úr, júliusban azt mondta nekem, hogy a kormány támogatja, kért néhány hónapot szeptember közepéig. Szeptember elmúlt. Október elején a miniszterelnök úr a szegedi látogatásán megerősítette, hogy a kormány támogatja a projektet. Szeretném megkérdezni, hogy mikor tervezik a támogatási szerződés aláírását.

Tisztelettel várom válaszát. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai