Készült: 2024.09.26.13:39:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

46. ülésnap (2010.11.15.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Ángyán József (Fidesz)
Beosztás vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÁNGYÁN JÓZSEF vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azt hiszem, a helyzetértékelésben tökéletesen egyetértünk. A Gyurcsány-Bajnai-korszak nyolc éve elképesztő állapotokat teremtett a vidéken. Azok a közösségek, azok a csoportjai a társadalomnak, amelyeknek gyenge az érdekérvényesítő képességük, bizony végveszélybe sodródtak. Nem egyszerű ebből a mélységből tehát újra talpra állítani a vidéket, és azt hiszem, abban is egyetértünk, hogy a vidék megmaradása az egész társadalom szempontjából döntő kérdés. Tehát azt hiszem, a helyzetértékeléssel egyetértünk.

Ott már, ha szabad, némiképp vitatkoznék képviselő úrral, hogy a polgári kormány, a nemzeti együttműködés kormánya ne tett volna meg eddig is mindent, miközben persze a tűzoltással kell foglalkoznia, éppen abból a helyzetből kifolyólag, amit képviselő úr is leírt, és hozott volna meg már most, ebben a fázisban olyan intézkedéseket, amelyek a vidék gazdaságát, társadalmát erősítik.

Mi egy olyan programot fogalmaztunk meg, és erre szövetkeztünk a vidékkel, hogy talpra állítjuk a vidéket, egy olyan mezőgazdaságot fogunk a vidéken megvalósítani, amely úgy állít elő értékes szermaradványmentes, egészséges és biztonságos élelmiszereket, hogy fenntartja az élhető tájat, egy élhető környezetet, és ráadásul ezt olyan rendszerekben teszi, amelyekben sokan munkát, megélhetést is találnak.

Mi arra szövetkeztünk, hogy a kis és közepes családi gazdaságokat és a helyi közösségeket fogjuk erősíteni, a helyi gazdaságot fogjuk erősíteni, és mi arra szövetkeztünk, hogy minden területen, még a gyengébb adottságú területeken is, a hátrányos helyzetű térségekben is biztosítjuk a méltó emberi élet feltételeit.

Azt hiszem, hogy az első intézkedéseink éppen ebből kiindulva, miközben persze tűzoltással kellett az első időszakban foglalkozni, joggal vállalhatók ennek a programnak a szempontjából. Hadd emlékeztessem néhány olyan intézkedésre a tisztelt Házat és képviselő urat, amelyek, ha az emberek között járunk, bizony más megítélés alá esnek, mint ahogy képviselő úr ezt elmondta. Ha jár valaki az emberek között, és mi rendszeresen, én magam is rendszeresen a helyi közösségekben, különböző közösségekben részt veszek, tudom, hogy ezek az intézkedések jó fogadtatásra leltek, és arra biztatnak bennünket, hogy ebbe az irányba menjünk tovább.

Engedje meg, hogy néhány ilyen intézkedést mondjak, amelyek mentén szeretnénk továbbvinni ezt a fajta fejlesztést. A kistermelői rendelet, ami először teszi lehetővé, hogy helyben megtermelt élelmiszereket értékesíteni lehessen a helyi közösségek számára. Ez eddig bűncselekménynek minősült, miközben Ausztriában nem is értik a problémánkat, hogy fordulhatott ez elő. Az elsők között hoztuk meg ezt a kistermelői rendeletet, ami megteremti a termékeladás lehetőségét.

A közbeszerzési törvény módosításával a másik oldalt is megteremtettük, vagyis nemcsak eladhatja a gazda helyben a termékét, hanem egyúttal lehetőség van a piac másik oldaláról megvásárolni helyben a termékeket. Nem kell tehát közbeszereztetni, ezer kilométerekről hurcolászni az élelmiszereket, hanem ott helyben össze tudjuk a piac szereplőit, a gazdaság szereplőit kapcsolni.

Az illetéktörvény módosítása, hogy hozzak ide még egy olyan fontos dolgot, amit az emberek bizony nagyon jól fogadtak és vártak tőlünk; nevezetesen, hogy a családon belüli ügyekben nincs keresnivalója az államnak, hogy amikor a gazda átadja a gazdaságát a fiának, a lányának, a menyének, vejének, milyen alapon vet ki az állam erre az aktusra - ami a családok folytonosságát és a gazdálkodás folytonosságát biztosítja - illetéket. Eltöröltük ezt a családon belül gazdaságátadási illetéket.

A másodlagos élelmiszer-vizsgálattal a piacainkat próbáljuk megszabadítani attól a szennytől, ez nemcsak a vidék társadalmának, hanem az egész társadalomnak egy elvárása tőlünk, hogy szabadítsuk meg attól a szennytől, amit élelmiszernek neveznek, és ami minden irányból elönti ezt az országot.

Az egyszerűsített foglalkoztatás, hogy embereket lehessen alkalmazni a mezőgazdaságban, ez egy olyan terület, ami alapfeltétele a mezőgazdasági munkavégzésnek, és egy elképesztően komplikált rendszer volt korábban. Ezt megszüntettük és módosítottuk. Nyilván ez további módosításra szorul, de az első lépéseket megtettük.

A vízi társulatok: egy sarcot szedtek az emberektől azért, hogy a belvíztől mentesítsék a területeket, miközben nem végezte el se az állam, se más ezt a tevékenységet. Megszüntettük, és ki fogjuk dolgozni azt a rendszert a jövő évtől működőképesen, ami ezt az áldatlan vízügyi helyzetet is rendbe teszi.

Szóval, kedves képviselő úr, ha jár az emberek között, valószínű, hogy az emberek másképp ítélik meg az első időszakunk tevékenységét, és azt gondolom, hogy arra biztatnak az emberek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy ezen az úton menjünk tovább. Megfelel a mi programunknak és az emberek elvárásainak, ami eddig történt Magyarországon.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai