Készült: 2024.09.26.11:29:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

46. ülésnap (2010.11.15.), 28. felszólalás
Felszólaló Dr. Molnár Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MOLNÁR ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Észak-Komáromot Dél-Komárommal a 110 éves Erzsébet híd köti össze közúton. Műemléki szempontból szép, épp ezért védendő ez a híd, ugyanakkor napjainkra alkalmatlanná vált a megnövekedett közúti forgalom lebonyolítására. A normál, amúgy is nagy határforgalom mellett a városunk ipari parkjában dolgozó, több ezer felvidéki munkavállalót szállító buszok forgalmát naponta négyszer kell elviselnie a hídnak. A helyi indokok mellett felhívom a figyelmet arra is, hogy az új Duna-híd megépítését a regionális igények is szükségessé teszik.

Városaink 2003-ban pályázatot nyertek az európai strukturális alapoktól, és így sikerült elkészíteni a új Duna-híddal kapcsolatos megvalósíthatósági tanulmányt. Az eddigi elképzelések szerint az új Duna-híd a magyar oldalon lévő Dél-Komárom és a Szlovákia területén fekvő Észak-Komárom nyugati részén épül fel, és csaknem 600 méter hosszú lesz. A csatlakozó úthálózat Magyarországon 1200, Szlovákiában pedig 800 méter lesz. A tervek szerint ferdekábeles szerkezettel épül a híd, az autósok mellett kerékpárosok és gyalogosok is átkelhetnek rajta.

Végezetül, de nem elhanyagolható az a tény, hogy egy ilyen méretű beruházás új munkahelyeket teremt, és a két ország közötti gazdasági-társadalmi együttműködést is fellendíti. Továbbá megjegyzem, hogy a szlovák-magyar kapcsolatokra is jó hatással lenne ez a közös beruházás, és újabb erős kapocs jön létre az anyaországi és a felvidéki magyarság között.

Az első polgári kormány az esztergomi Mária Valéria híd felépítésével bebizonyította, hogy nemcsak szavakban, hanem tettekben is fontosnak tartja a jószomszédi viszony ápolását, és ez a komáromi hídépítés újabb fontos mérföldköve lenne a történelmi megbékélésnek.

A miniszterelnök úr néhány héttel ezelőtti határozata, amelyben felhatalmazta a nemzeti fejlesztési minisztert a tárgyalódelegáció kialakítására a híd építése ügyében, komoly reményt ébresztett bennünk, komáromiakban.

Tehát a fentiek alapján tisztelettel kérdezem államtitkár urat, hogy van-e kormányzati szándék arra vonatkozóan, hogy új komáromi Duna-híd megépüljön, és ha igen, ez mikorra várható.

Várom válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai