Készült: 2024.09.19.22:20:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2010.06.01.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Láng Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati és területfejlesztési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LÁNG ZSOLT, az önkormányzati és területfejlesztési bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Igyekezni fogok, bár nehéz lesz Lamperth képviselő asszony után csak a bizottsági álláspontot ismertetni, de ezt fogom tenni, mert ez a tisztségem. De néhány mondata valóban olyan volt, ami, azt gondolom, nem egy bizottsági álláspont, hanem személyeskedés, ráadásul butuska érvelést tartalmazott. De ha megengedi, a bizottsági álláspontról beszélnék.

Az önkormányzati és területfejlesztési bizottság nagy többséggel támogatta és általános vitára alkalmasnak találta ezt a törvénymódosítást. A legfőbb érvünk az, hogy maga az alaptörvény - amely anno megszületett - is arról szól, hogy a polgármester helyettesítésére, munkájának segítésére alpolgármestert választhat vagy választ a testület. Tehát arról szól az alpolgármesteri tisztség, hogy a polgármester munkáját - akit egyébként demokratikus keretek között megválasztanak az adott településen - segítse, az általa ráruházott feladatkörben és hatáskörben dolgozzon, és a polgármester munkáját egy bizalmi viszony alapján segítse.

Ennek a módosításnak két előnye is van. Egyik az, hogy valóban a tapasztalt számtalan politikai alku alapján megválasztandó alpolgármesterekkel szemben olyan munkára választhat magának társat a polgármester, amelyre ő a választóktól felhatalmazást kapott. Nincs semmifajta ellentmondás, hiszen ez az alpolgármester nem szavazhat a testületben, tehát szavazati jogával nem élhet, hiszen a szavazati jogot valóban a települési képviselők is a választóktól kapják, de az alpolgármester abban a jogkörben, amit megkap, segítheti a polgármester munkáját, és azért van, hogy ezt a feladatát ellássa.

Ezáltal nem lehet egyébként elkenni sem a felelősséget, hiszen a polgármester felelőssége vezetni a települést, és amikor egy alpolgármestert megbíz, akkor az ő felelőssége, hogy mivel, milyen hatáskörökkel és meddig bízza meg. És igenis az ő felelőssége, hogy ha úgy látja, hogy az alpolgármester nem működik jól, nem tud vele együtt dolgozni, akkor visszavonja ezt a feladat- és hatáskört, és ezzel - és szerintünk ez nagyon fontos dolog - megszűnik az alpolgármester megbízatása. Nem úgy van, mint eddig, hiszen a jelenlegi törvény szerint nem lehet egy alpolgármestert elküldeni, ha alkalmatlan vagy nem tud együtt dolgozni a polgármesterrel. A legtöbb, ami történhet, hogy visszavonják tőle a jogköreit, és egyébként ugyanazzal a fizetéssel és ugyanazzal a státusszal ott marad az önkormányzatnál a ciklus végéig. Most ez nem így lesz, hanem ha a polgármester megvonja az ő jogköreit, akkor innentől megszűnik a megbízatása. Szerintünk ez előrelépés. Nem állhat elő olyan, mint ami a fővárosban előállt számtalan esetben, amikor valóban, a főpolgármester az összes kérdésnél széttárta a karját, és azt mondta, hogy a koalíciós kényszer miatt vannak a főpolgármester-helyettesei, ő nem tud velük mit csinálni, és nem is felel értük. Innentől kezdve, úgy gondoljuk, a jövőben meg fog szűnni az ilyen és ehhez hasonló szokás.

Amit nagyon fontosnak tartunk még, hogy az elmúlt időszakban minden esetben hiányolták - és hiányolta a jelenlegi ellenzék is, mióta ellenzékben van - a társadalmi egyeztetést. Ezt a törvénymódosítást az összes önkormányzati szövetség támogatta, tehát mindenki, aki ebben a szakmában van és önkormányzatban dolgozik, úgy gondolja, hogy valóban, ez olyan szakmai módosítás, amely előrébb viszi a munkát, hatékonyabbá, gyorsabbá és racionálisabbá teszi az önkormányzatok és a polgármesterek munkáját.

Még egy érv elhangzott a bizottságban az előbbi ellenzéki felvetésekre. Az alpolgármestert sem alpolgármesternek választják meg. Az alpolgármester egy települési képviselő, és utána a testület nevezi ki jelen pillanatban alpolgármesternek. A polgármester az egyetlen, akit valóban az emberek azzal bíznak meg, hogy négy évig feleljen azért a településért, vigye a feladatokat, arccal vállalja, amit ott tesz. Az alpolgármestert egyébként a települési képviselők közül választja a testület, őt sem az emberek direktben választják alpolgármesternek jelen pillanatban.

(10.00)

Egyébként pedig azt gondolom, illetve a bizottság azt gondolta, hogy a direkt választás lényege, hogy egyébként, amikor szavazásra kerül egy településen sor, akkor valóban szavazati joga csak annak van, akit egyébként megválasztottak négy évre vagy egy ciklusra annak a településnek a képviselőjévé. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai