Készült: 2024.04.29.12:36:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

201. ülésnap (2012.06.12.), 184. felszólalás
Felszólaló Volner János (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Jelezni szeretném, hogy az egyes vitaszakasznál a 3., 4., 5., 6., 7., 8. pontokhoz szeretnék szólni. Ezek a saját módosító javaslataim, és amint látják a képviselőtársak, hát megvan a kétharmad ebben az esetben is, a jobbikos képviselők több mint kétharmadát nyújtották be a módosító javaslatoknak ehhez a törvényhez is, jelezvén azt, hogy egy aktív parlamenti frakcióról van szó.

Képviselőtársaim, az előbb említett pontoknál kísérletet tettem arra, hogy a kormány vissza tudjon fordulni arról az útról, amelyen elindult. Kísérletet tettem arra, hogy azok a közterhek, amelyek a lakosságot ilyen módon érinteni fogják a vállalatokon keresztül kivetett adók révén, lehetőség szerint, ha lehet, akkor törlődjenek, hogy ha nem lehet, akkor legalább csökkentett mértékűek legyenek. A javaslatok a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításra, a cascóra, a vagyon- és baleset-biztosításokra kivetett nagy összegű adókat érintő javaslatok. Minden esetben megpróbáltuk a kormányt meggyőzni a bizottság előtt is és itt plenáris ülésen is azzal kapcsolatban, hogy ezeket a közterheket lehetőség szerint ne léptesse életbe.

Mi az, ami a magyarázata ennek, képviselőtársaim? Ha belegondolnak abba, hogy 30 százalékos adót kell fizetni egy biztosítás után, én ennek a 30 százalékos adónak az eltörlését vagy legalább csökkentését javasoltam a kormánynak, mert azt egyszerűen bizarr elképzelni, hogy egy hirtelen előállt 30 százalékos adónövekményt majd be fognak nyelni a biztosítótársaságok. Teljesen nyilvánvalóan nem így lesz. A biztosítótársaságok a Magyar Biztosítók Szövetségébe tömörültek, a Mabiszba, jól láthatóan megértik egymást. Ez a szövetség azért jött létre, hogy képviselje az érdekeiket, és megfelelő, összehangolt döntéshozatal keretén belül akár a kormányzattal szemben is fel tudjanak lépni a biztosítótársaságok. Egy pillanatig ne legyen bennünk kétség azzal kapcsolatban, hogy ezeket a biztosítást érintő közterheket az utolsó fillérig a biztosítók át fogják hárítani a lakosságra.

Megjegyzem egyébként, hogy ha az üzleti logikát nézem, látható, hogy egy-egy ilyen biztosítótársaságot ezekkel a közterhekkel, 30 százalékos hirtelen előállt adónövekménnyel veszteségbe lehetne vinni. Nincs ekkora nyereségük a biztosítóknak, törvényszerű, hogy át fogják hárítani a lakosságra.

Annak érdekében, hogy ez ne történjen meg, vagy annak érdekében, hogy egyáltalán elviselhető mértékűek legyenek ezek a közterhek, a kormányzat érdemben az égvilágon semmit nem tett. Képviselőtársaim, folyamatosan arról beszél a Fidesz-kormány, hogy a középosztály, a társadalmi felelősségvállalás megerősítése áll a kormányzati törekvések fókuszában. A társadalmi felelősségvállalásnak, az emberek öntudata növelésének az egyik nagyon fontos eszköze az, hogy a biztosítások révén gondoskodjunk a saját életünkről, vagyonunkról azért, hogy ha bekövetkezik a legrosszabb, akkor ne álljon elő egy ilyen veszteség hirtelen az életünkben. Pont ezt az öngondoskodási törekvést, ami egyébként a középosztályt oda emeli, ahova, a középosztály ugyanis a társadalom tehertartó pillére minden egyes fejlett társadalomban, pont ezt az öngondoskodásra való törekvést, a saját magunkért történő felelősségvállalást adóztatja most meg ezzel a javaslattal a kormány. Én ennek az eltörlésére vagy legalább csökkentésére próbáltam önöket rávenni, de sajnos teljesen sikertelenül.

Képviselőtársaim, én azt kérem önöktől, hogy ezeket a javaslatokat, amiket benyújtottam, több alternatívát is kidolgozva minden egyes adónem esetén arra, hogy mekkora mértékű köztehercsökkenésre, legalább egy köztehercsökkenésre kerüljön sor, fontolják meg jó alaposan, lássák be azt, hogy a kormányzat által előállított költségvetési hiány befoltozására nem az a megfelelő megoldás, hogy elkezdenek újabb és újabb adókat emelni, hanem az a megoldás, hogy megnézik először is azt a kiadási oldalát a költségvetésnek - a költségvetésnek ugyanis nem csak bevételei vannak -, végiggondolják, hogy mit szeretnének kezdeni a magyar adószerkezettel, elkezdenek azon gondolkodni, hogy hogyan lehet élénkíteni a magyar gazdaságot.

(15.40)

Tehát látható, hogy ha a biztosítási típusú adókat fogják emelni, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást, a cascót, a vagyon- és balesetbiztosítást, akkor nem abba az irányba megyünk, hogy a magyarországi értékteremtő folyamatok erősödjenek, hanem afelé haladunk, hogy a magyarországi adóprés fokozódjon, egyre kevésbé legyen élhető közeg Magyarország az itt élő emberek számára. Mi ehhez az úthoz nem kívánunk asszisztálni.

Még egyszer tisztelettel kérem a kormánypárti képviselőket - önöknél van elvileg ebben kétharmaddal a döntés joga -, hogy ezeket a javaslatokat fontolják meg, és enyhítsenek az embereket szorongató adóprésen.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai