Készült: 2024.09.23.03:29:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2002.02.05.),  299-311. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba vétel
Felszólalás ideje 20:21


Felszólalások:   279-299   299-311   311-335      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, tárgysorozatba veszi-e Szekeres Imre és Kiss Péter képviselők T/5608. számú törvényjavaslatát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 93 igen szavazattal, 9 nem ellenében, 179 tartózkodás mellett nem fogadta el a törvényjavaslat tárgysorozatba-vételét.

 

Tisztelt Országgyűlés! A Házszabály 98. § (5) bekezdése alapján az MSZP képviselőcsoportja kérte az Országgyűlés döntését Filló Pál és más képviselők a Magyar Köztársaság és Románia miniszterelnökei által Budapesten, 2001. december 22-én aláírt egyetértési nyilatkozat érvényesülésével kapcsolatos egyes kérdések rendezéséről szóló országgyűlési határozati javaslat tárgysorozatba-vételéről.

Megkérdezem az előterjesztőket, hogy ki kíván felszólalni. Keller László képviselő urat illeti a szót. Ötperces időkeretben öné a szó, képviselő úr.

 

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Ma már többször beszéltünk a kedvezménytörvény végrehajtása érdekében megkötött paktumról. De azt gondolom, hogy nem eleget, hiszen ez a paktum mélyen sérti a magyar munkavállalók érdekét. (Nagy zaj. - Tirts Tamás: Hazaárulás! - Dr. Répássy Róbert: Idegengyűlölő!)

A törvényhez való viszonyunkat egyértelműen kifejeztük, amikor a szocialista frakció támogatta a kedvezménytörvényt. Ugyanakkor már a törvény elfogadásával párhuzamosan hat pontban megfogalmaztuk az aggályainkat. A kormány törvény-előkészítő munkája kritikán aluli, és ahogy közeledett a hatálybalépés időpontja, 2002. január 1-je, úgy vált egyre sürgetőbbé, hogy tenni kell valamit. A kormánynak ez a tenni akarása átváltott kapkodásba és át nem gondolt cselekedetekbe.

A paktum időpontjának a kiválasztása sem volt véletlen. December 22-én, amikor már mindenki a karácsonyi ünnepekre készült, akkor szánta rá magát a miniszterelnök arra, hogy ezt a szégyenletes paktumot aláírja. Az a paktum, amit a magyar miniszterelnök aláírt a szomszédos ország miniszterelnökével, mélyen érinti, módosítja és felülírja a kedvezménytörvényt. (Tirts Tamás: Szeretnél te ilyet aláírni!)

A szomszédos országgal megkötött paktum legnagyobb vitát kiváltó része az, hogy a munkavállalási kedvezményt kiterjeszti - egyébként a törvénnyel ellentétesen - a szomszédos ország minden polgára számára (Dr. Répássy Róbert: Hány millió teszerinted?), ezzel együtt a kedvezményes egészségügyi és társadalombiztosítási ellátást is biztosítja a szomszédos ország minden polgára számára. A paktumot egyeztetés nélkül kötötték meg, a munkaadók és munkavállalók véleményét senki nem kérte ki. (Dr. Répássy Róbert: Csak Kovács Lászlóét!)

Tisztelt Ház! A paktum kedvezőtlenül érinti a hazai munkavállalók helyzetét, jövedelmi viszonyait, a magyar munkaerőpiacot és az egészségügyi többletfeladatokhoz, az egészségügyi intézmények növekvő finanszírozási igényeihez nem nyújt semmiféle megoldást. (Zaj és közbekiáltások.)

A szocialista frakció országgyűlési határozati javaslatot terjesztett a Ház elé, és kérjük a jelenleg ordibáló kormánypárti képviselőket, tekintsék át az országgyűlési határozati javaslatban foglalt megoldási javaslatainkat. Azt várjuk el a miniszterelnöktől az országgyűlési határozati javaslat szerint, hogy adjon tájékoztatást az Országgyűlésnek, a magyar társadalomnak a paktum előkészületeiről, a végrehajtás körülményeiről, annak hatásáról, a munkaerő-piaci hatásokról. (Dr. Kövér László: Az előkészületekről kérdezd meg Kovács Lászlót, ott ül melletted három paddal arrébb!)

Felkérjük a külügyminisztert az országgyűlési határozati javaslatunkban arra, hogy tájékoztassa az Országgyűlést, várható-e további igény egyéb más kétoldalú nyilatkozat aláírására. (Tirts Tamás: A Hyde Parkba való ez! - Kósa Lajos: Nem Hyde - Haider! A kettő nem tévesztendő össze!)

A legfontosabb javaslatunk az, hogy a kormány kezdeményezzen új tárgyalást, ezzel egyidejűleg függessze fel az egyetértési nyilatkozat alapján indított jogalkotási folyamatot, illetve az ezzel összefüggő végrehajtást.

Tisztelt Ház! Jeleztem, hogy ma nagyon sokat beszéltünk a paktum következményeiről, de a kormány részéről még egyetlen érdemi válasz sem hangzott el. A miniszterelnök vagy bárki, aki a kormány részéről megszólalt, egyetlenegy dolgot tudott elmondani, hogy a mai napig körülbelül 70 ezren kérték a magyarigazolványt. (Nagy taps a kormánypárti oldalon.) Köszönöm szépen. Már kicsit gyanús ez a népszerűség. (Derültség az MSZP soraiban.) De hogy a paktum hogyan érinti a magyar munkavállalókat (Dr. Kövér László: Elég volt belőled!), milyen hatásai lesznek, arról ma egyetlenegy rövid mondatot sem tudtak megfogalmazni.

Kérem önöket, hogy támogassák a szocialisták javaslatát. Köszönöm megtisztelő figyelmüket és tapsukat. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban. - Nagy zaj a kormánypárti oldalon. - Gyürk András: Te vagy a kárpáti Ciceró.)

 

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Én ráérek addig, amíg önök egymásnak kiabálnak. Nyugodtan folytassák! (Sasvári Szilárd: Mit tegyünk, ha gyalázkodnak? Nem tudunk mást tenni, mint felháborodunk.)

A Fidesz képviselőcsoportjából megadom a szót Balla Mihály Tibor képviselő úrnak, kétperces időkeretben. Öné a szó.

 

BALLA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Nem árulok el vele nagy titkot, a Fidesz parlamenti képviselőcsoportja nem támogatja a képviselői indítvány tárgysorozatba-vételét. Csak néhány ténnyel igazolnám döntésünket. Az egyetértési nyilatkozat aláírását megelőzően ötpárti egyeztetés történt a szövegről, a Szocialista Párt elnöke ott kifejthette volna esetleges aggályait, amit azonban nem tett meg. Ehelyett az ünnepek idején kezdtek pártpolitikai indíttatású hecckampányt az egyezmény ellen. (Zaj.)

A határon túli magyarokról szóló törvény 2002. január 1-jével életbe lépett, az igazolványok igénylése megkezdődött, és örömteli dolog az, hogy eddig körülbelül 70 ezren jelentkeztek az igazolvány igénylésére. (Taps a kormánypárti oldalon.) A magyar közigazgatás a feladat elvégzésére felkészült. A megállapodás egyeztetési folyamat része volt, melynek fontos és logikus állomása volt a miniszterelnökök megállapodása. (Nagy zaj.) A megállapodást üdvözölték a határon túli magyar szervezetek, a történelmi egyházak, igen pozitív nemzetközi visszhangja volt. Pozitívan értékelte a megállapodást többek között az Európa Tanács főtitkára, az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa.

Szomorúnak tartjuk azt, hogy egyes politikai pártok 23 millió, majd 600 ezer román munkavállalóval riogatják a magyar munkavállalókat, miközben tudják azt is, hogy a külföldiek magyarországi munkavállalása, a munkaerőpiac szigorú szabályokhoz kötött.

Ennek szellemében a Fidesz-Magyar Polgári Párt frakciója nem támogatja a tárgysorozatba-vételt.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy megjegyezzem, legalább a saját frakciótársukat tiszteljék meg azzal, hogy végighallgatják (Felzúdulás a kormánypárti oldalon.), ha már az ellenzéket nem is. Ma már arra is megkértem képviselőtársaimat, hogy telefonálás ne folyjon az ülésteremben. Ez minden egyes képviselőre vonatkozik.

Szájer József frakcióvezető úr ügyrendben kért szót. Öné a szó, frakcióvezető úr.

 

 

(17.50)

 

DR. SZÁJER JÓZSEF (Fidesz): Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az imént ön figyelmeztette képviselőtársaimat azért, amit a mostani vitában tettek. Én is azt gondolom, hogy higgadtan és nyugodtan kell hogy végighallgassuk egymást a vitában, legyen bármennyire is szembenálló álláspontunk. Azonban azt gondolom, hogy az felháborító és példátlan a Magyar Országgyűlés történetében, hogy valaki, az, akinek az indítványáról a vita éppen folyik, az ülés alatt telefonál, és egyértelműen és nyilvánvalóan demonstrálja, hogy nem figyel oda arra, ami a vitában elhangzott. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Így van! - Taps a Fidesz padsoraiból.)

Ebben a tekintetben köszönöm, hogy az elnök asszony figyelmeztette képviselőtársunkat, de fontosnak tartottam, hogy megnevezzem, éppen arról a képviselőről van szó, akinek az indítványát itt tárgyaljuk. Ez olyan mértékű cinizmus, annyira nyilvánvalóan kilóg a választási lóláb, hogy ez elfogadhatatlan a Fidesz képviselőcsoportja számára.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Bársony András: Mi az ügyrend? - Taps a kormánypártok soraiból. - Zaj.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérem tisztelt képviselőtársaimat, ha valóban időben szeretnének ma végezni, akkor higgadtan csináljuk végig a mai szavazást! (Nagy zaj.)

Kétperces időkeretben megadom a szót Molnár Gyula képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

MOLNÁR GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Megpróbálom én is a süket fülek falát döngetni egy pillanatra. (Felzúdulás, derültség a Fidesz soraiban.) Kérem önöket, ne tegyenek úgy, képviselőtársaim, mintha az elmúlt egy-másfél hónapban ez a kérdés nem foglalkoztatta volna a politizáló közvéleményt, sőt az ennél szélesebb közvéleményt is!

Mi ebben a javaslatunkban képviselőtársaimmal egy mérsékelt megoldást javaslunk arra, hogy az előkészítésben elkövetett hibákat, az azóta elkövetett súlyos tévedéseket megpróbáljuk legalábbis időben mérsékelni és lehetőség szerint megoldani.

Azt gondoljuk, hogy önök pontosan tudják, bár hajlamosak ezt elfelejteni, hogy a Szocialista Párt szavazatával támogatta ezt a javaslatot. A magunk részéről szeretnénk üdvözölni azt a 70 ezer igénylőt, aki már magyarigazolványt igényelt, gratulálunk nekik (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Kikapsz a Medgyessytől!), és továbbiakat biztatunk arra, hogy igényeljék ezeket az igazolványokat.

Az akkor ismertetett feltételeinkkel támogattuk a törvényt, és azt kell mondjam, hölgyeim és uraim, hogy ez a törvény teljes értelmében nem tudott hatályba lépni, hiszen azóta is Szlovákiával komoly vita folyik, az ukrán fél is jelezte fenntartásait, és azt gondolom, hogy a román miniszterelnök számára sem igazán megnyugtatóak azok a magyarázatok, amelyek az aláírt paktum értelmezését illetik.

Mindezek alapján azt szeretném mondani, tisztelt képviselőtársaim - különösen Balla képviselőtársamnak -, hogy ne keverjük össze a történteket, és ne keverjük össze a következményeket. Az, hogy mi történt ebben a folyamatban, azt majd nyugodt szívvel vagy nyugodt pillanatban végig tudjuk gondolni; most azt nézzük meg, hogy milyen következmények vannak, és ezeket csak és kizárólag a parlament tudja megtenni.

A miniszterelnök úr az aláírt paktumban legalább öt helyen módosította a parlament által elfogadott törvényt. Ez nem fér bele a demokratikus rendbe. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Azt gondolom, a parlamentnek vissza kell térnie erre a kérdésre. Kérem, támogassák ezt a javaslatunkat.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A MIÉP képviselőcsoportjából megadom a szót Balczó Zoltán képviselő úrnak, ugyancsak kétperces időkeretben. (Nagy zaj.) Kérem képviselőtársaimat, hogy tisztelettel és türelemmel hallgassák képviselőtársukat!

Öné a szó, képviselő úr.

 

BALCZÓ ZOLTÁN (MIÉP): Elnök asszony, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Január 6-án az MSZP választási triumvirátusa rendkívüli sajtótájékoztatón szólította fel a kormányt az egyetértési nyilatkozat végrehajtásának felfüggesztésére, ezzel együtt azt kívánták megakadályozni, hogy a státustörvény hatályba lépjen. (Orbán Viktor megérkezik az ülésterembe.) Most ugyanezt tűzi ki célul ennek a javaslatnak a 4. §-a.

A Magyar Szocialista Párt álláspontja végig következetes, nyomon követhető, egyetlenegy pontot kivéve: június 19-én félrevezetően megszavazták ezt a törvényt, úgy szavaztak igennel, hogy valójában nem támogatták sem előtte, sem utána. A vitában állandóan mondvacsinált indokokkal támadták, majd azt mondták a záróvitában: egy nagyvonalú politikai mozdulattal szavazzuk meg. Rá egy hétre Tabajdi Csaba felszólította a külügyminisztert, hogy mondjon le.

Egyik képviselőjük, akit ne intézzünk el egy kézlegyintéssel, hogy az internet trágár tirádák bajnoka, bizottsági alelnök, a következőt mondta: "A státustörvényünk a mi kis belpolitikai életünk szörnyszülötte, agyalágyult lelkigyakorlat. Összegezve: egy jó nagy baromság és öngól." (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Szégyen! - Zaj.) Ez a nemzeti összefogás a szocialisták részéről!

Engedjék meg, érzelmek nélkül nem tudok ehhez a kérdéshez hozzászólni: a haza számomra több, mint az ország, a haza bennünk él, határon túl és innen mindannyiunkban, a történelmi tudatunkban, az összetartozásunkban. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Hiába mondod nekik, nem értik!) Akik megakadályozzák, hogy ennek az összetartozásnak az intézményesült formái létrejöjjenek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), azok elárulják ezt a hazát. Minden magyar felelős minden magyarért! (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van! Bravó! - Taps a MIÉP és a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem képviselőtársaimat, hogy kíván-e még valaki felszólalni. (Nem érkezik jelzés.) Jelentkező nincsen.

Megkérdezem Keller László képviselő urat, hogy kíván-e... (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Telefonálj inkább! - A legújabb baloldal! - Zaj. - Dr. Kökény Mihály jelzi szólási szándékát.) Kökény Mihály képviselő úr kíván válaszolni a vitában elhangzottakra, kétperces időkeretben. Öné a szó.

 

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót. Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Lehet magasztos ódákat zengeni a kedvezménytörvény jelentőségéről, lehet a kétkedőket rémhírterjesztéssel vagy riogatással vádolni; ez ízlés, talán politikai kultúra függvénye is. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ti csináljátok!) Csakhogy, tisztelt képviselőtársaim, tisztelt kormánypárti képviselők, a magabiztos kijelentések vagy az ellenzék ledorongolása és az indulatos közbekiabálások nem nyugtatják meg a Kelet-Magyarországon minimálbéren foglalkoztatottakat (Dr. Kövér László: Mert ti hergelitek, azért!), nem nyugtatják meg a mezőgazdasági idénymunkásokat vagy azokat az egészségügyi intézményeket, amelyekre ma még kiszámíthatatlan többletteher hárul! (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Hazugság! - Ez aztán a nagy butaság!) És ez nem a törvény eredeti szándékából következik, tisztelt Országgyűlés, hanem ez következik az Orbán-Na stase-paktumból.

Önök elmulasztották a hatásvizsgálatokat, önök elmulasztották a részletes költségbecsléseket, és így engedték meg a miniszterelnök úrnak a szándéknyilatkozat aláírását. Elmulasztották a szomszédos országok kormányaival való előzetes egyeztetést, és tisztelt Balla képviselő úr, a parlamenti pártokkal is csak látszategyeztetés folyt.

Ezt a figyelmetlenséget hivatott pótolni indítványunk, amelynek tárgysorozatba-vételét kérjük a tisztelt Országgyűléstől, mert csak így lenne mód, hogy az egyetértési nyilatkozat következtében kialakult helyzetben szükséges kárenyhítő intézkedésekről gondoskodni tudjunk. Ezt ajánlom tisztelt képviselőtársaim figyelmébe, és ezért kérem, hogy higgadtan gondolják még egyszer végig indítványunkat.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most a határozathozatal következik. Kérdezem tisztelt képviselőtársaimat, tárgysorozatba veszik-e Filló Pál és más képviselők H/5719. számú országgyűlési határozati javaslatát. Kérem, szavazzanak! (Jelzésre:) Kérném szépen Lendvai Ildikó képviselő asszony gépét bekapcsolni! (Szavazás.) Köszönöm szépen.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 91 igen szavazattal, 185 nem ellenében és 6 tartózkodás mellett az országgyűlési határozati javaslatot nem vette tárgysorozatba.

Tisztelt Országgyűlés! A Házszabály 98. § (5) bekezdése alapján a Szabad Demokraták Szövetségének képviselőcsoportja kérte az Országgyűlés döntését Bauer Tamás és más képviselők, a szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvény módosítását kezdeményező törvényjavaslatának tárgysorozatba-vételéről.

Megkérdezem az előterjesztőket, hogy ki kíván felszólalni ebben a tárgykörben. (Dr. Szent-Iványi István jelzi szólási szándékát.) Megadom a szót Szent-Iványi István frakcióvezető úrnak. Öné a szó.

 

(18.00)

 




Felszólalások:   279-299   299-311   311-335      Ülésnap adatai