Készült: 2024.09.19.22:30:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (1999.11.30.),  200-210. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:02


Felszólalások:   198-200   200-210   210-218      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Ez esetben a miniszterelnök úrnak legkésőbb a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Molnár Gyula, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a külügyminiszternek: "Nagykövet határok nélkül" címmel.

A képviselő urat illeti a szó.

MOLNÁR GYULA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Tavaly kinevezett washingtoni nagykövetünknek többször megadatott, hogy legálisan, papírokkal, érvényes úti okmányokkal átlépjen határokat. Ő azonban most már azzal fog megmaradni emlékezetünkben, hogy valamilyen makacs elszántsággal, semmivel sem magyarázható módon a gondolati határokat is rendszeresen átlépi.

Nincsen szerencséje a magánlevelekkel a nagykövet úrnak, hiszen 1991 szeptemberében a parlament legnagyobb botrányát kavarta, amikor a Magyar Nemzet újságírójához intézett levelében megkérdőjelezte az akkori ellenzék nemzeti elkötelezettségét, és aztán egy interpellációban ezt meg is ismételte. Az ellenzéki pártok, köztük a Fidesz akkori képviselői kivonultak az ülésteremből. Nem először sérti meg a pártsemlegesség követelményét sem, hiszen már nagykövetként egy amerikai lapnak adott interjújában a NATO-csatlakozás iránti elkötelezettséget vonta kétségbe az ellenzéki pártoknál. Az ügy akkor visszatetszést váltott ki az amerikai külügyi vezetésben, tárgyalta a külügyi bizottság, majd nagykövet úr, megismerve a tényeket, egy terjedelmes levélben kért bocsánatot a Magyar Szocialista Párt elnökétől, Kovács Lászlótól is.

És most újra itt egy levél előttünk, amit szorgalmas munkával próbál bagatellizálni, magánlevélnek beállítani, egy soha nem látott baráthoz írt, keresetlen és fésületlen gondolatnak bemutatni. Pedig tudnia kell, hogy itt a tartalomról van már régen szó. S pont neki, a történész Jeszenszky Gézának tudnia kell, hogy ha egy korszakot vagy egy személyiséget kutatnak, akkor ott minden dokumentum feldolgozásra kerül majdan. És itt a tartalommal nagyon komoly problémák vannak! Minősíthetetlen hangnemben ír köztiszteletben álló, bár általa (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) érthetően nem kedvelt magyar újságírókról és ellenzéki politikai pártokról.

Mindezek alapján kérdezem, miniszter úr...

ELNÖK: Képviselő úr, lejárt az ideje.

MOLNÁR GYULA (MSZP): ...fenntartják-e (Az elnök kikapcsolja a képviselő mikrofonját.) azt az álláspontot, hogy nem hívja vissza Jeszenszky Gézát. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban. - Közbeszólások a Fidesz soraiból: Ülj le! - Mi a kérdés?)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Martonyi János külügyminiszter úrnak.

DR. MARTONYI JÁNOS külügyminiszter: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen a kérdést; külön hálás vagyok a kérdés újszerűségéért. (Derültség a Fidesz soraiban.) Sajnálom, hogy nem tudok meglepetést okozni; az álláspontomat már részletesen elmondtam a külügyi bizottság ülésén. Igaz, hogy ez zárt ülés volt, de lényegében szó szerint ugyanezt elmondtam a média képviselőinek is.

Jeleztem már, hogy a szóban forgó levél tartalma egyértelmű abból a szempontból, hogy magánlevélnek tekintendő, hogy annak tartalmát szerzője bizalmasként kérte kezelni, hogy voltaképpen magántitokról van szó, és az sem kétséges, hogy valamilyen okból közel fél évvel később ezt a magántitkot megsértették. Hogy ez hogyan történt, nem kívánom vizsgálni, mint ahogy a levél tartalmával kapcsolatban sem kívánok állást foglalni, tekintettel arra, hogy nem az én tisztem az, hogy egy magánalapítvány kuratóriumának a szakmai döntését akár megalapozottnak, akár megalapozatlannak tartsam.

Ezzel szemben hiba történt akkor, amikor a washingtoni nagykövet levelén feltüntette nagyköveti minőségét, ezért őt egyértelműen és határozottan figyelmeztetésben részesítettem. Felmenteni, visszahívni nem kívánom, illetőleg ilyen lépést kezdeményezni nem kívánok, tekintettel arra, hogy egyrészt ez mindenféleképpen aránytalan lenne az elkövetett hibához képest, másrészt pedig olyan külpolitikai zavart keltene, amire eddig egyébként szerencsére nem került sor.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Egyperces viszontválasz illeti meg a képviselő urat.

MOLNÁR GYULA (MSZP): Sajnálom, miniszter úr, hogy kitart álláspontja mellett. Az igazi kérdés, azt gondolom, nem az, hogy magán egy levél vagy hivatalos, vagy hogyan került ki. (Zaj. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Tőlem ne kérdezd!) Az igazi kérdés az, hogy egy közszereplő - aki ráadásul egy pártsemleges köztisztviselői tisztséget elvállal - magánszférával megosztott gondolatai és a nyilvános szerepléseiben való megnyilvánulásai egybevágnak-e. Itt pedig sajnálatosan egybevágnak - és elfogadhatatlanok, miniszter úr! Akkor pedig nem lehet mentség a levélpapír.

Önök ezzel a lépéssel, amit tesznek, vagy inkább azzal, amit nem tesznek, személyes felhatalmazást adnak a nagykövet úrnak újabb határok átlépésére, és innentől kezdve a felelősség, miniszter úr, az önöké.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

ELNÖK: Viszontválasz illeti meg a miniszter urat.

DR. MARTONYI JÁNOS külügyminiszter: Köszönöm szépen. A levélpapír nem mentség az adott esetben, hanem hiba. Annak a használata és azon a nagyköveti minőség feltüntetése, az a hiba, amiért a nagykövet figyelmeztetésben részesült.

Egyébként a nagykövet a tevékenységét a közszolgálatiság és a pártsemlegesség szellemében látja el, ilyen körülmények között én semmi esetre sem látom okát annak, hogy ennek a javaslatnak, amely a nagykövet visszahívására irányul, eleget tegyek.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Kékkői Zoltán, a Független Kisgazdapárt képviselője, kérdést kíván feltenni Boros Imre tárca nélküli miniszternek: "Mik a HU-9705. számú Phare kísérleti program 1999. évi magyarországi felhasználásának az esélyei?" címmel.

A képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   198-200   200-210   210-218      Ülésnap adatai