Készült: 2024.04.29.19:30:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2006.11.07.), 288. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:06


Felszólalások:  Előző  288  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Lehet, hogy a tíz percet nem is fogom kihasználni. Az európai ügyek bizottságának ülésén, úgy érzem, a képviselők döntő többsége nagyon helyesen fogalmazott, amikor tiltakozott az ellen, hogy Magyarország génmódosított alapanyagú terméket vagy vetőmagot engedjen be az országba. Volt egy képviselő, aki felvetette annak a szükségességét, hogy a bioetanol termesztésében ez micsoda forradalmi, és micsoda vesztesége lenne az országnak, ha ezt nem tenné meg. Ahogy a képviselőtársaim is elmondták, lehet, hogy totálisan tönkrevágnánk a magyar vetőmagtermesztést. Volt egy másik képviselő úr a mi sorainkból, aki úgy fogalmazott - nem bizottsági ülésen -, hogy ez veszélyeztetni fogja a hazai géntechnológiát, biotechnológiát, növénynemesítést. Szeretnék mindenkit óvni attól, hogy ilyen fogalmakat fogalmazzon meg, mert ettől még virágozhat nyugodtan a magyarországi gén-biotechnológia és a növénynemesítés.

Tizenhat hónapon keresztül az Európai Parlamenten belül a környezetvédelmi, egészségvédelmi és a fogyasztóvédelmi bizottságban voltam, ahol szó volt a génmanipulált termékek kérdéséről. Képviselőtársaim, higgyék el, az összes parlamenti képviselő, aki ennek a bizottságnak a tagja volt, fel volt háborodva. Ezt mondom azért is, mert Ángyán professzor is elmondta, hogy igenis használnunk kell azt az eszközt, hogy Magyarországnak is van 24 parlamenti képviselője, és tudom határozottan, hogy az európai parlamenti képviselők döntő többsége ellenzi a génmanipulált termékek Európai Unióban történő elterjesztését.

Tudom azt is nagyon határozottan, hogy emögött igenis olyan mértékű gazdasági és lobbiérdekek húzódnak meg, ahol az egészség kérdése abszolút nem jelent semmit. Ha itt vesszük a kémiai biztonság kérdését, hosszú éveken keresztül vitatkozott rajta az Európai Unió, elfogadásra került, de igen, azok csak kutatási eredmények voltak, egy bankba kell elrakni, a másik oldalon pedig az előállítónak - akár az élelmiszer-, akár a gyógyszergyártás területén - bizonyítania kell, saját magának kell bizonyítani, hogy az egészségre tulajdonképpen nem ártalmas, vagy mérsékli a jelenlegi ártalmi szinteket nagymértékben.

Én is úgy érzem, hogy amíg a kutatási eredményeket maga az amerikai fél nem adja ki, és Magyarországnak nincs lehetősége többszörösen kutatni és bizonyítani azt, hogy ez az egészségre adott esetben valóban nem fejt ki ártalmat vagy kismértékben, de más megoldásokkal adott esetben ezt nem tudjuk alátámasztani, én is azon vagyok, hogy minden eszközt fel kell használni ahhoz, hogy Magyarországra ilyen alapanyag vagy ilyen vetőmag, ilyen termékek ne tudjanak bekerülni.

(18.30)

A másik pedig, hogy hiába van egy kutatási eredmény az adott amerikai klímaviszonyok között, amikor Magyarország, Európa klimatikus helyzete is más, mint az amerikai. Nagyon jól tudjuk, hogy a baktériumok, bacilusok teljesen másként viselkednek egy adott klímakörnyezetben, és lehet, hogy más hatást is fejtenek ki, amit a professzor úr is elmondott, és lehet, hogy a harmincszoros vagy háromszázszoros méregtartalom sokkal nagyobb méregtartalommal fog nálunk jelentkezni.

Szeretném mindenképpen kérni az Európa Tanácsban részt vevő, magyar álláspontot képviselőket, hogy igenis keressék meg az európai parlamenti képviselőket. Kezdjék ott is el a nagyon kemény lobbit, és ha szükséges, igenis háborodjanak fel, és az Európai Parlament ülése elé vigyék be bizottsági szinten, kezdjék újra ennek a folyamatnak a tárgyalását, és ne hagyják, hogy csak a Tanács jogköre legyen ez a döntés. Igenis, Magyarországnak a legvégső esetben az Európai Bírósághoz kell fordulnia. Húzni, halasztani kell az időt, és utána megfelelő lobbitevékenységgel elérni azt, hogy más döntési folyamatok sokkal nagyobb mértékben tudják azt befolyásolni, hogy Európa nem lesz vevő a géntechnológiára.

Nagyon jól tudjuk mindannyian, hogy Európában is egyre jobban terjed az öko- és a biogazdálkodás fontossága, szükségessége. Nagyon jól tudjuk azt is, hogy bizonyos termékekhez az európai vásárlók szabályszerűen irtózattal nyúlnak hozzá. Tehát egyre nagyobb igény lesz arra, hogy ökotermesztés, biotermesztés folyjék Magyarországon, és megmaradhatunk annak a szigetnek, és majd később, amikor rádöbben az emberiség, hogy micsoda óriási kárt okoz magának a génmanipulált termékek beengedésével, lesz egy ország, amelyik meg tudja őrizni a sajátságos és maga által megkutatott növénytermesztést, vagy a saját eredményeit fel tudja mutatni. Sokkal nagyobb igény lesz erre a későbbiek folyamán. Ez ugyanolyan, mint a víz. A víz a világon egyre nagyobb értéket fog képviselni, és Magyarország Franciaország után a második legnagyobb ivóvízkészlettel rendelkező ország. Ezért mondom, hogy óvni, védeni kell, és minden eszközt fel kell használni arra, hogy lehetőleg ilyen hatások a magyar gazdálkodást abszolút ne tudják érni.

Nagyon egyetértek Kis Zoltánnal és mindenkivel, aki maximálisan amellett van, hogy Magyarországra ezek ne kerülhessenek be. Azt a folyamatot nekünk is erősíteni kell, ahogy Ausztriában, Olaszországokban és más országokban is tartományi, megyei, városi szinteken teszik, egyre többen tiltakoznak ellene, és próbálnak olyan sajátságos törvényt alkotni, amivel a saját területükre egyáltalán nem is engedik be az ilyen, esetlegesen génmanipulált termékeket. Maximálisan egyetértünk, én magam is egyetértek azzal, hogy egy országgyűlési határozatban kell nagyon keményen ezeket megfogalmazni. Örültem annak, hogy a környezetvédelmi tárca részéről az európai ügyek bizottsági ülésén részt vevő hölgy is, azt lehet mondani, maximálisan amellett érvelt, hogy Magyarország ezt a lépéssorozatot ne engedje.

Vannak különböző dokumentációk, amelyek Magyarországon megjelennek, és amellett érvelnek, hogy semmi gond nem lehet a génmanipulált termékekkel, és vannak magyar állampolgárok, kutatóbázison dolgozó vagy biotechnológiával foglalkozó személyek, akik hajlanak arra, hogy engedjenek különböző befolyásoknak, és magukat meggyőzve próbálnak olyan kutatási eredményeket vagy manipulált eredményeket kihozni, amelyekkel meg lehet téveszteni az állampolgárokat. Szeretném kategorikusan kijelenteni, bízva abban, hogy holnap az ötpárti bizottsági ülés ebben a kérdéskörben fog tudni olyan határozati javaslatot megalkotni, amelynek révén, a nyilvános tájékoztatásokkal, a november 22-ei nyilvános üléssel együtt, úgy érzem, a gazdálkodóknak és minden olyan szervezetnek a figyelmét fel tudjuk kelteni, hogy valóban egy olyan folyamat fog Magyarországon elindulni, olyan mértékű nyilvánosságot fog kapni ez az ügy, hogy a későbbiek folyamán a burgonyát és más génmanipulált termékeket kategorikusan ki tudjuk tiltani Magyarországról.

Örülök Gusztos Péter képviselőtársam hozzászólásának is. A liberális eszme előtt sokszor, bizonyos kutatási eredmények miatt, meg kell hajolni, ahogy ön is elmondta. Kérném, hogy Kóka miniszter úrra is próbáljanak olyan hatást gyakorolni, mert az embernek sokszor az az érzése, hogy ő talán mégsem ellenezné a génmanipulált termékek magyarországi behozatalát. Ebben legyünk egységesek mindenképpen.

Köszönöm a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  288  Következő    Ülésnap adatai