Készült: 2024.04.29.19:36:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2006.11.07.), 280-282. felszólalás
Felszólaló Dr. Karsai József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:21


Felszólalások:  Előző  280 - 282  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KARSAI JÓZSEF (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársak!

ELNÖK: A nyakkendőre tessék fölcsíptetni a mikrofont, mert zörögni fog!

DR. KARSAI JÓZSEF (MSZP): Elnézést kérek. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársak! Most én is úgy jártam, mint professzor úr, hogy nem tudtam befejezni, de azért három dologra hadd utaljak.

Emlékezzünk vissza a hatalmas amerikai kukoricatermelési rendszerre, amikor engem, árva növényvédőst majdnem kirúgtak, mert fölmentem 2-2,5 liter Hungazinig, és nem pusztult el minden gyom. Kijött az egyik illető, nem mondom, mert már meghalt, és a főagronómust utasította, hogy 20-25 litert szórasson ki velem. A szívem fájt, amikor ki kellett menni a permetezőgéppel, és 25 liter Hungazint kiszórtam a kukoricaterületre. Igaz, hogy minden kipusztult, a kukorica megmaradt, viszont elindult gyönyörű szépen a rezisztens disznóparéjnak a kialakulása. Tehát ez megint egy olyan jel, ami nagyon fontos.

Azt hiszem, hogy rendkívül fontos, szintén az előadásban elhangzottakból nem emeltem ki egy dolgot, ami szerintem egy tudományos ismertterjesztésnél nagyon fontos lenne: a majom génjei, a csimpánzé 99,9 százalékban megegyezik az emberével. Mi van, ha módosítunk egy gént, és visszadob egy almával, és elkezd beszélni hozzánk a majom? (Derültség, közbeszólások.) Tehát én azt hiszem, most tényleg humorosan mondtam el, de egyszerűen nem tudhatjuk, mert nem tudhatjuk.

Talán kétszáz év múlva tudjuk, hogy a genetikai módosítás mit jelent valójában az emberi szervezetre, akár egy vírusé, akár egy baktériumé, főleg ott, amikor azt mondjuk, hogy 25-től 40 ezerig, az embernél 25-30 ezer csak az összgének száma. Tehát ez rendkívül fontos. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Még egy nagyon fontos dolgot, bocsánat, befejezném, annyi, hogy a rovarrezisztencia, mindenki tudja, minél jobban dozírozzuk, minél hatalmasabb a dózis, és minél többet pusztítunk el belőle, annál nagyobb az esély, hogy megmaradjon egy-egy egyed, amelyik ha élve marad, aztán többet azt ki nem pusztítjuk.

Köszönöm szépen. Bocsánat.




Felszólalások:  Előző  280 - 282  Következő    Ülésnap adatai