Készült: 2024.04.29.19:20:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2006.11.07.), 274. felszólalás
Felszólaló Dr. Karsai József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:13


Felszólalások:  Előző  274  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KARSAI JÓZSEF (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Kedves Képviselőtársak! A mezőgazdasági bizottsági tagok bizonyára tudják, hogy én ellene szavaztam annak, hogy Magyarországon GMO előforduljon; illetve Magyarország maradjon GMO-mentes. Én ezt a véleményemet most is megtartom, csak megfelelő módszerekkel kell elérnünk, hogy GMO-mentes legyen, az Unió nyomása ellen, rafinált módon, mint egy jó, rafinált ügyvéd - (Dr. Kis Zoltánnak:) Zolira nézek, de elég jó ügyvéd is, jogász -, tehát meg kell oldanunk valamilyen formában.

Elnézést kérek a bioetanolért, Zoli, két év alatt fel lehetne dolgozni, de ha kivonjuk a bioetanolból a fehérjét, abban a pillanatban a fehérjetakarmányon keresztül újra belekerült az élelmiszerláncba. Tehát azt hiszem, ha jól láttam, Ángyán professzor úr, ott volt a Mindentudás Egyetemén, ha profilból jól láttam, Heszky professzor úr, egy az egyben végignéztem az egészet. Egyem meg a szívét, ő mindenről beszélt az égvilágon, gyönyörűen elmondta a telített zsírsavas repcétől a szójáig, tulajdonképpen már 99,9 százalékban esszük a szóját. Nem tudni, lehet, hogy tíz év múlva lesz hatujjú gyerekünk - vagy az unokánknak lesz -, nem tudhatjuk, mert ez egy nagyon komoly beavatkozás, és nagyon komoly lobbi. Tehát nekünk itt a megakadályozás kell hogy a legfontosabb legyen, hogy meg tudjuk állítani az Uniót. Gondoljunk arra, hogyan csinálták meg a 71 hektolitersúlyú kukoricát! Nem termelnek kukoricát az északi országokban, le fognak bennünket szavazni. Hogy csinálta meg a minisztérium? A rozs szorzójával rászoroz. Megmértem a kukoricákat, 72-73-as a rendes szorzóval.

(17.50)

Ki tudtuk bekkelni az intervenciós kukoricának a gondját, holott előtte 50 milliárdos károkról beszéltünk.

Én azt hiszem, hogy néhány dolgot hadd mondjak el mint tízegynéhány évig tudományos kutató, talán azzal kapcsolatban, hogy ha valaki nem akar nagyon ma már kukoricamolyos csemegekukoricát enni, tudják-e - és nagyon sajnálom, hogy nincs itt a televízió, mert ez most egy olyan felvilágosító műsor lehetett volna, amikor minden ember megtudta volna, hogy esze ágában sincs, és magától kinyilatkoztatná, hogy nincs szükségem GMO-s termékre -, kérem, fürkészdarazsat telepít, nem permetez már! Ha egyetlen cső előfordul egyetlen kocsi csemegekukoricában, amely kukoricamolyos, nem veszi át még a konzervipar sem. Kérem, 800 hektáron termelnek a dombegyházi Eurotésznél, egyetlen molyos kukorica nincsen, ez egyértelmű.

Nagyon fontos elmondani, amikor toxinról beszélünk, professzor úr: egy kicsit elválasztanám, mert én is figyeltem, és másodszor megnéztem az ismétlését is a Heszky professzor előadásának, hogy tulajdonképpen keletkezik egy olyan fehérje, amelyet a középbél tájékán, ha lehet ilyennek nevezni egy hernyónál, mert ez nem bogár, akkor képes a középbélben ebből a fehérjéből kialakítani egy olyan anyagot, amelyik toxikus, és megmérgezi - bocsánat, nem is megmérgezi. Nem is méreg, véleményem szerint nem méreg - biokémikus voltam tíz évig, néhány találmányt majd megemlítek, ami nagyon fontos, hogy hogyan lehet a vegyszernyomást csökkenteni, a vegyszerterhelést -, tulajdonképpen a bél hámsejtjeiben megszünteti a tápanyagfelszívó képességet, ennek következtében éhen pusztul az a, nem szerencsétlen, mert nem szeretem a kukoricamolyt, tehát elpusztul a kukoricamoly, de egy másik molyfajta például nem.

Természetesen a kukoricában nagyobb mennyiség van, és ez egy halom átalakuláson megy keresztül, amikor a szármaradvány belekerül, az egész bélrészben, mert zömében a bélrészben meg a kukoricában benne van. Végig a Heszky professzor, ha jól mondom a nevét, mindent elmondott, csak azt nem mondta el, hogy ennek hány éves olyan tapasztalata van, mint amikor mi csináltuk, hogy hat évig néztük a karcinogén hatását egy-egy növényvédő szernek, csak arról nem beszélt, hogy ennek mik a hátrányai genetikailag, és mi lesz tíz év múlva, húsz év múlva, és mi lesz ebből, hova alakul. Gondoljunk a H5N1 vírusra, ahol egy pillanat alatt átalakul, máris egy másik formát ölt és megtámadja, már nincs ellene ellenszer!

Tehát én azt hiszem, rendkívül fontos az, hogy nagyon oda kell figyelnünk arra, hogy találjuk meg azt a módszert, amiben én nyugodtan mondhatom azt, hogy ez most egy nagyon értelmes dolog, de nem pártvita. Nyugodtan mondhatom itt a jelen lévő három pártra, mert mindannyian abban értünk egyet és a kormány is, hogy csináljunk valamit, és legyen jogszabály rá, mert ha nem, akkor majd csinálnak nekünk. Ha most megnézzük, hogy hol termelnek kukoricát vagy éppen szóját: természetes, hogy a multiknak a nyomása. Ezt senki nem tagadhatja. Most itt elmondjuk? Kimegy a jegyzőkönyv? Hát legfeljebb azt mondják, hogy ez az okos, hülye, vagy mit tudom én, milyen Karsai mondott itt valamit, ellene van az érdekeinknek. De, kérem, senki nem tagadhatja: ez egy deka terméstöbbletet nem fog előidézni.

Hadd idézzem azt, amikor Pivottal permeteztük a kukoricát! Engedély nélkül jött be Magyarországra, ki merem jelenteni, mert '83-ban én végeztem a Pivottal a kukoricában a kísérletet, én mértem meg az embereimmel a kísérletben, hogy a Pivot, mivel nem hatott, nem tudott kapcsolódni a kukoricához, az enzimhez, emiatt a kukoricát nem károsította, de a Pivotnak a mennyisége még kukoricaéréskor is benne volt a kukoricában. Tehát ez csak azt jelenti, hogy a kukoricát nem mérgezi, azt nem jelenti, mert ha elbontaná a kukorica, mert van olyan növényvédő szer, amit egy-egy növény elbont, és megszűnik a mérgező anyaga. De amikor vizsgáltuk a karcinogén hatást, kérem, mindenki csak azt nézte meg, hogy egy difenilmolekula történetesen, maga a molekula rákkeltő-e, de azt nem nézte meg, hogy a növényben a hiperszenzitív reakció révén, elhasítva az intermediert, sokkal mérgezőbbek voltak, mint maguk az eredeti molekulák.

Tehát itt egy olyan veszéllyel állunk szemben, és egy olyan parlamenti felelősséggel állunk szemben, amit ránk fognak itt még esetleg ötven év múlva... - ne legyen így, nem lesz így, mert szerintem meg fogjuk tudni oldani, hogy Magyarországon nem lesz, mert szigete lesz szerintem a GMO-mentes fajtáknak, bár a szóját ránk hozzák. De ott is a bioetanol a megoldás, kedves Kis Zoltán képviselőtársam, mert 80 százalékban ki lehet vonni a bioetanol-előállítás előtt a fehérjét a kukoricából, és hogyha GMO-mentes ez a kukorica, igenis tudjuk a szóját helyettesíteni, és ez a megoldás, mert az összes behozott szója 99,99 százalékban génkezelt.

Tehát én azt hiszem, hogy a környezetkímélésre még néhány nagyon rövid gondolatot hadd mondjak el. Kérem szépen, van kettő darab olyan találmányom, az egyik vonatkozik a Gliphosatra, hisz azt mondják, hogy a Gliphosattal meg lehet oldani tulajdonképpen azt, hogy a kipermetezése után a növény tulajdonképpen kivédekezi, egy totális gyomirtó szer, nagyon sok egyszikű növényt egyébként elpusztít. Igen, a nyolcliteres dózisa tudta a fenyércirokot elvinni, ami egy rendkívüli tarackos növény, én találtam kettő olyan adalékanyagot, meg is vette a Monsanto, mondom a nevét is, meg is vásárolta, amelyikkel a felére lehetett csökkenteni a Gliphosatnak a dózisát. Egyáltalán nem akar környezetkímélő eljárást a Monsanto, mert a mai napig fiókban van a találmány, betette gyönyörűen a fiókba, és azt mondta, majd ha a technika állása igényli, előveszem, és ha van egy konkurenciám, akkor majd lecsökkentem, hogy négy liter. Neki az az érdeke, hogy nyolc litert használjon a csillagpázsit ellen vagy a fenyércirok ellen, nem az, hogy négy litert!

De hadd mondjam el a Basagrant - aki ismeri esetleg, a szójának az egyik gyomirtó szere -, a búzában olyan mértékig harmadára csökkentettem a dózisát a BASF cégnél, amit félig-meddig be is vezetett a Basagran turbo név alatt, amikor egy olyan adalékanyagot juttattam a borsópermetezés során a Basagranhoz, hogy fél dózisban még a szárba szökött vadrepcét is elpusztította. Akkor jöttem rá, hogy az az adalékanyag, amit hozzátettem, az segítette olyan gyors hatásra és felszívódásra, ami miatt a kettő liter helyett hét-nyolc deciliter ugyanezt az eredményt érte el. Tessék már mondani, attól függetlenül, hogy búzára alkalmazzák, alkalmazza a BASF, hogy fél dózisra vegye vissza? Esze ágában sincs! Őket semmi más nem érdekli, csak a profit. A részvényesek zargatják, a profit érdekli őket, és ők mindig is ebben fognak tevékenykedni.

Én végül és búcsúzóul azt szeretném elmondani, beszéltem az államtitkár úrral, miniszter úrral, megértették velem, hogy csinálnunk kell törvényt, csinálunk mellé annyi minden kikötést, mert hisz a szél viszi, nem annyira a méhecske, de ha kapunk egy vihart a kukoricának a porzási időszakában, három kilométerre viszi el. Tehát ne mondja már meg nekem az izolációt a kukoricát se termelő svéd, hogy hova viszi meg hogy porozza meg, meg húsz méter izoláció elég a kukoricaporzásnál - szélcsendben igen, de amikor kapunk egy igazi, szokásos éghajlat-változási vihart, akkor nem!

Én azt hiszem, hogy ez, amit mi itt közösen elmondtunk, ez egy közös érdek. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Alkossuk meg úgy a törvényt, hogy folyamatosan ki tudjuk bekkelni, és Magyarország legyen GMO-mentes!

Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  274  Következő    Ülésnap adatai