Készült: 2024.04.29.19:22:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2006.11.07.), 264. felszólalás
Felszólaló Godó Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:24


Felszólalások:  Előző  264  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GODÓ LAJOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! Én azon képviselők közé tartozom - 9 fő -, akik a mezőgazdasági bizottságban megszavazták ezt a T/826. számú törvényjavaslatot. Elmondtuk ott is, és az általános vitában is, hogy a törvénymódosítás végül is két fő célt szolgált. De szeretnék egy levelet ismertetni, felolvasni elsősorban a jegyzőkönyv számára, amit 2004. május 13-án dr. Dudits Dénes, a Barabás Zoltán Biotechnológiai Egyesület elnöke, kutató fogalmazott meg valamennyi országgyűlési képviselőnek.

"Az élelmiszerek előállításában, feldolgozásában és forgalmazásában részt vevők mindegyike kiemelt jelentőséget tulajdonít a minőségnek. Életbevágóan fontos, hogy az elfogyasztott élelmiszerek ne az egészségünket veszélyeztessék, hanem ellenkezőleg, az egészség megőrzését és javítását szolgálják. Az élelmiszerlánc minden egyes állomásán a termék milyenségét nagymértékben befolyásolják az élelmiszerként felhasznált, elfogyasztott növényi és állati szervek tulajdonságai, amelyek a fajta jellemzői.

A fajták nemesítéssel történő javítása során évszázadok óta genetikai beavatkozásokat végeznek, így minden élelmiszerünk genetikai manipuláció terméke. A nemesítési módszerek között az egyik a géntechnológia, amely az utóbbi évtizedekben a génállomány megváltoztatását mérnöki precizitású tevékenységgé fejlesztette. A géntechnológiával nemesített fajták termesztése csökkenti a vegyszerek használatát, így a szermaradványok okozta egészségi kockázatot. Lehetővé vált vitaminokban gazdag növényi termékek előállítása. Látva a géntechnológiával nemesített fajták világméretű térhódítását és így az egészségügyi, gazdasági és környezetvédelmi előnyök kihasználását, joggal merül fel a kérdés, hogy a magyar társadalom miért ne élvezné ezen technológiai fejlesztések számos előnyét.

A GM-üggyel kapcsolatban nehéz kinyomozni az indokolatlan hisztériakeltés valós mozgatórugóit. Mindenesetre a szigorú ellenőrzés biztonságosabbá teszi ezeket a termékeket, mint a hagyományos technológiákkal előállított élelmiszerek. Rezisztens fajták használata nélkül a biotermékek minősége sem garantálható. Így az jár el bölcsen, aki felfigyel az új lehetőségekre, és a fogyasztóra, a vásárlóra bízza a döntést. Csak kölcsönös haszonnal jár, ha szabad teret engedünk a minőséget biztosító versenynek, és nem korlátozzuk lehetőségeinket szakmailag megalapozatlan tévhitek alapján."

Tisztelt Képviselőtársaim! A géntechnológiával módosított növények előnyeiről és jövőbeni előnyeiről néhány gondolatot. A környezet megóvása tekintetében megjelent szakcikkeket, nemcsak Dudits, hanem Heszky László munkásságát is részben sikerült áttanulmányozni, és ez alapján megállapítható, hogy a környezet megóvása tekintetében a GM-növények termesztésével csökkenthető a felhasznált vegyszerek mennyisége és koncentrációja, így javulhat a vizek minősége, kevesebb vegyszermaradék folyik a felszíni vizekbe, illetve szivárog a talajvízbe. A világon tavaly a GM-növények termelése révén 14 százalékkal csökkent a felhasznált rovarirtó szerek mennyisége.

Az egészségesebb élelmiszerek tekintetében: már a ma termesztésben lévő GM-fajták is csökkentik az élelmiszerek károsanyag-veszélyeztetettségét, így például az úgynevezett rovarrezisztens, Bt-kukorica termesztésével nagyságrendileg csökkenthető annak kockázata, hogy a mérgező gomba toxinja bekerüljön a táplálékláncba. De a közeljövő eredményei még kecsegtetőbbek. A jövőben a GM-növényekből készült élelmiszerek fogyasztásával a minőség javításának köszönhetően csökkenhet a rák- és a szívbetegségek kockázata. (Zaj. - Az elnök csenget.) A gyümölcsök és zöldségek több antioxidánst, C-, E- és A-vitamint tartalmazhatnak. A sütőolajban kisebb lesz a telített zsírok aránya, a burgonyában több lesz a szénhidrát, amely így kevesebb olajat szív fel sütés közben, és még lehetne a példákat sorolni.

A megnövelt terméshozam tekintetében: az USA-ban például 1999-ben 1,7 millió tonna kukoricát sikerült megmenteni a kukoricamoly károsító hatásától. A Föld jelenlegi népessége 2030-ra megduplázódik, a biotechnológia a fenntartható fejlődés fontos alkotóeleme lehet. Számításaink szerint a biotechnológiai fejlesztéseknek köszönhetően a növények terméshozama anélkül háromszorozható meg, hogy értékes erdőterületeket, természetes élőhelyeket kellene bevonni a termelésbe.

A növényi géntechnológia alkalmazásának jövőbeni területei. A géntechnológia közreműködésével a jelenlegi előnyök mellett a jövőben számtalan új alkalmazási terület jelenhet meg, ami a mezőgazdasági potenciál - ez Magyarország egyik legnagyobb tőkéje - magasabb szinten való kihasználására ad lehetőséget. Példaképpen: növények termesztésével az ipar által hasznosítható kenő- és üzemanyagok és természetes alapú műanyagok állíthatók elő; különleges vegyületek, valamint más módszerekkel csak jóval drágábban és bonyolultabban előállítható gyógyszerek termelhetők e tudományterület jóvoltából.

Tisztelt Képviselőtársaim! Néhányat ismertettem a jövőbeni előnyökből. Én úgy értékelem a kiadott kormányrendelet tervezetét, amit a minisztérium elkészített, és a bizottsági ülés óta megtartott konzultációkat, hogy a konzultációk szellemében ezt a törvényt meg lehet és meg kell alkotni, és természetesen a kutatás jövőbeni eredményeire alapozva lehet majd később módosítani.

Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  264  Következő    Ülésnap adatai