Készült: 2024.04.29.19:09:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2006.11.07.), 216. felszólalás
Felszólaló Kis Péter László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:00


Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KIS PÉTER LÁSZLÓ (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Parlament! Tisztelt Államtitkár Úr! Az előterjesztők az agrárgazdaság 2005. évi teljesítményeit, a pozitív eredményeket és a gyengeségeket is reálisan veszik számba. A jelentés tárgyilagosan tartalmazza mindazokat az információkat, amelyek a 2005. évi folyamatokat és az agrárgazdaság nemzetgazdaságban elfoglalt helyét tükrözik. 2005 valós gazdasági folyamatainak a megítélésében nehézséget jelent, hogy az agrárbeszámoló az első részleges uniós év mint bázisév és a csatlakozás utáni első teljes év mint tényév adatainak összehasonlításával elemzi a kibontakozó folyamatokat. E két év során azonban olyan feladatok is jelentkeztek, amelyek csak egyszeriek, hatásukkal a későbbiekben nem kell számolni. 2005 pozitívumának ítélhető, hogy az intézmények - így az MVH intervenciós rendszer - működése stabilizálódott, így a támogatási lehetőségek növekedésével enyhült a mezőgazdaságot jellemző pénzhiány.

Tisztelt Ház! A jelentésben és az expozéban bemutatott eredmények mellett mára világossá vált, hogy a jelenlegi birtokszerkezettel és termelési szerkezettel hosszabb távon a magyar agrárium nem lehet versenyképes. Az elaprózott birtoktestek olyan versenyhátrányt hordoznak magukban, amelyet semmilyen kormányzati, állami intézkedés, támogatás nem képes megoldani. A termelési szerkezet szintén nem alkalmazkodik a kiélezett versenyhez. A növénytermesztés, a gabonatermelés ilyen arányú túlsúlya újratermeli az ágazatban a feszültségeket, és igazságtalan, a költségvetést túlzottan terhelő helyzetet teremt. Ezért is indokolt az állattenyésztés, illetve a kertészeti és gyümölcstermelő ágazat súlyának a növelése.

Tisztelt Országgyűlés! Az agrárium tartós problémája az élelmiszert előállító és forgalmazó láncon belüli jövedelemtermelő képességek közötti jelentős különbség. Ha az alapanyag-termelés, a feldolgozás és az értékesítés összefüggésében vizsgáljuk a kérdést, akkor súlyos aránytalanságokat tapasztalunk.

(15.40)

Amennyiben 100 százaléknak vesszük a láncolatban a jövedelemképződést, akkor ezen belül a legkisebb az alapanyag-termelés fázisában a jövedelemképzés; 10-30 százalék között mozog a feldolgozóiparban, és az összes többi jövedelem a kis- és a nagykereskedelemben képződik. Az előző arányok is azt sürgetik, hogy az alapanyag-termelésben összefogásra, összehangoltabb értékesítésre, nagyobb és jobb integrációra van szükség. Ezért fontos a tészekben és a bészekben rejlő lehetőségek jobb kihasználása is. Ezentúl az alapanyag-termelőknek az élelmiszer-feldolgozásban növelni kell a részesedésüket, mert a termék magasabb feldolgozási foka mindig nagyobb jövedelemtartalmat jelent. Ezért keresni kell a lehetőségét annak, hogy a termelők, a gazdák hogyan, milyen módon tudnak bekapcsolódni az élelmiszer-feldolgozás folyamatába, hogyan tudnak részesedést szerezni a feldolgozó cégekben; netán termelői összefogással feldolgozóüzemeket létesíteni, fékezve ezzel is az élelmiszerimportot.

Tisztelt Ház! Az uniós csatlakozással szinte egy időben jelentős problémaként jelentkezett az élelmiszer-biztonság, az élelmiszer-minőség területén. Mindannyiunk előtt ismeretesek az elmúlt másfél év élelmiszerbotrányai. Dicséretes ugyanakkor a kormány és a FVM határozott, eredményes fellépése a probléma kezelésében. Ennek is köszönhetően rövid időn belül ugrásszerűen javult a termelők és a fogyasztók felelősségvállalása az élelmiszer minősége és biztonsága iránt.

De ezen a szinten nem állhatunk meg, és főleg nem nyugodhatunk meg. További hathatós intézkedéseket kell tenni az ellenőrzés hatékonysága és összehangoltsága terén. Olyan ellenőrzési rendszert kell kiépíteni és működtetni, amely a minimális esélyt sem adja meg az élelmiszer-biztonság és a minőség követelményeit semmibe vevők számára. Az emberek egészségének védelme érdekében a lehető legnagyobb szigor is megengedhető. A megkezdett úton tovább kell haladni.

Tisztelt Parlament! Azt gondolom, hogy az ágazat hosszú távú sikerei megkövetelik az ágazat szereplőinek szemléletváltását is. Meg kell változnia a támogatáscentrikus gondolkodásmódnak. Nagyobb és hatékonyabb összefogást követel meg az a környezet, az a verseny, amelyben a jövőben az agráriumnak eredményesen kell működnie.

Tisztelt Ház! A jelentés kapcsán összességében megállapítható, hogy az ágazat a 2005. évet eredményesen zárta, az agrárgazdasági fejlesztésről szóló törvény fontosabb célkitűzései alapvetően teljesültek.

Köszönöm figyelmüket. (Szórványos taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai