Készült: 2024.04.29.18:57:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2006.11.07.), 14. felszólalás
Felszólaló Gusztos Péter (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GUSZTOS PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Sajnálatos módon elakadt annak a törvényjavaslatnak a parlamenti tárgyalása, amely a pártfinanszírozásra vonatkozó szabályok, illetve a választási eljárásra vonatkozó szabályok megváltoztatásával, cizellálásával abba az irányba indult el idén nyáron, hogy egy átláthatóbb, egy tisztább, egy tisztességesebb pártfinanszírozás és kampányfinanszírozás lehessen Magyarországon. Sajnálatos, hogy elakadt, gyakorlatilag lekerült a parlament napirendjéről ez a kérdés, és ezen napirend előtti hozzászólásomban annak a véleményünknek, annak a liberális véleménynek szeretnék hangot adni, hogy fontos lenne, hogy újra politikai párbeszéd kezdődjön erről a kérdésről a parlamenti pártok között.

Idézzük föl, hogy mit is tartalmazott az a jogszabálytervezet, amelynek az ürügyén, amelynek a tárgyalása során megindult egy új vita, egy új párbeszéd a pártfinanszírozás, a kampányfinanszírozás ügyében a magyar politikában. A politikai pártok által elfogadott, elfogadható támogatásoknak, a támogatások elfogadásának a szabályait pontosította volna, az összeférhetetlenségi szabályokat szigorította volna célja szerint. Nagyon fontos előírás volt ebben a tervezetben, hogy a számviteli törvény előírásai legyenek érvényesek a politikai pártokra is, a kettős könyvelés, az éves beszámoló, egy aprólékos mérleggel az eredménykimutatás és mindezeknek a kötelező közzététele nagy lépést jelentett volna vagy jelenthet abba az irányba, hogy átláthatóbb legyen a magyar pártfinanszírozás.

Az Állami Számvevőszék oldalán a szankcionálásnak, a szélesebb körű ellenőrzésnek a lehetőségét adta volna meg ez a szabályozás. Egy nagyon fontos újításként megjelent a nyilvános kampányszámla elképzelése, az az elképzelés, hogy a kampányidőszakban egy erre a célra létrehozott és egyébként nyilvánosan, heti szinten az Országos Választási Bizottságnak jelentett számlaforgalommal működő pénzforgalmi számláról finanszírozzák a pártok a saját kampányukat, hogy az Országos Választási Bizottság pontos tájékoztatást kapjon minden választási célú hirdetésről, óriásplakátokról, hogy ezeknek a definíciója végre pontos legyen, hogy mit tekintünk hirdetésnek, mit tekintünk választási plakátnak, hogy ezek adott esetben egyedi azonosítóval rendelkezzenek, és megszámlálhatóak legyenek pontosan.

Végül, ami szintén nagyon fontos, és az ellenzék részéről is többször elhangzott annak idején a vitában: a kormányzati és teszem hozzá, az önkormányzati propaganda a választási kampány időszakában tiltott legyen. A szabad demokraták akkor módosító javaslatokkal próbálták javítani ezt a törvényjavaslat-tervezetet. A választási kiadások plafonjára vonatkozott az egyik módosító javaslatunk.

A másik arra vonatkozott, hogy ne csak kampány évében, hanem a megelőző egy évben kelljen minden adatot teljes részletességgel nyilvánosságra hozni. Illetve megpróbáltuk szabályozni azt is, hogy azok a szervezetek, amelyek a választási kampányban egyfajta fantomszervezetként a pártok kampányának háttér-finanszírozását biztosítandó jelennek meg - a 2006-os kampányban láttunk erre emlékezetes példákat -, a rájuk vonatkozó szabályok is egyáltalán szülessenek meg, adott esetben szigorodjanak, hogy a nem jelölő szervezeteknek is nyilvántartásba kelljen magukat vetetniük, és ha ezt nem teszik meg, akkor például ne adhassanak föl választási célú hirdetést.

Az Állami Számvevőszék többször elmondta, hogy a definíciók pontatlansága, hiányossága, illetve az ellenőrzés szűk lehetőségei mennyiben nehezítik az ellenőrzésnek és a transzparenciának, az átláthatóságnak a valódi megteremtését.

(9.30)

Mi, liberálisok azt is el tudnánk képzelni, hogy forduljon meg az egész ellenőrzés rendszere, és az Állami Számvevőszék egy komoly apparátussal végezhessen kalkulációt arra, hogy mennyit költöttek a pártok a kampányban, és ha a pártok ezt vitatják, akkor vitassák és bizonyítsák be, hogy az ÁSZ rosszul kalkulál. A magyar demokrácia neuralgikus kérdésének nevezte ezt Fodor Gábor képviselőtársam annak idején a parlamenti vitában, és ez a helyzet természetesen nem változott azóta. Adott esetben lehet azt mondani, nem biztos, hogy most élünk olyan időszakot, amikor egy ilyen kényes kérdésben a pártok egyetértésre tudnának jutni, de megfordítva ezt a gondolatot: éppen azért, mert egy nagyon nehéz időszakon van túl a magyar demokrácia, és a pártok rá vannak kényszerítve arra, hogy újra konkrét érdemi kérdésekben párbeszéd keretében folytassák a munkájukat, azt javasoljuk, hogy vegyük elő ezt a kérdést, kezdődjön egy új ötpárti párbeszéd a pártfinanszírozás, a kampányfinanszírozás kérdésében.

Az önkormányzati választások után elmondhatjuk, hogy egy jó darabig talán nem lesz választási kampány Magyarországon, ilyen értelemben kegyelmi pillanatot, kegyelmi időt élünk. Érdemes lenne újra elővenni ezt a kérdést, és érdemi tárgyalást folytatni róla parlamenti keretek között.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai