Készült: 2024.09.19.15:42:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2017.06.23.), 92. felszólalás
Felszólaló Földi László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:12


Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Az agrárgazdaság, ahogy az elmúlt évszázadokban, úgy jelenleg és a jövőben is meghatározó gazdasági és társadalmi súllyal bír Magyarországon. A mérsékelt klímának, a kiváló minőségű termőföldnek, a magyar gazdák tudásának, szorgalmának köszönhetően hazánk hagyományosan jelentős mennyiségű mezőgazdasági terméket, élelmiszert exportál más országok fogyasztói számára is. Ezért az agrárgazdaság hazai és nemzetközi piaci jelenléte stratégiai fontosságú.

Szakértők szerint a magyar mezőgazdaságban a mostaninál is nagyobb termelési potenciál rejlik, ami komoly fejlődési lehetőséget teremthet, ezen keresztül erősítheti a magyar gazdaságot, többletbevételt hozhat, új munkahelyeket teremthet. A mezőgazdasági termékek kivitele az elmúlt években a változó nemzetközi mezőgazdasági viszonyok között is növekedett. A mezőgazdaságról elmondható, hogy 2010 után kedvező folyamatok indultak el hazánkban az ágazatban, a mezőgazdaság kibocsátása folyóáron több mint 50 százalékkal nőtt az elmúlt hat évben. Ennek a pozitív folyamatnak az eredménye például, hogy a tavalyi gazdasági növekedésben ismét kiemelkedő szerep jutott az agráriumnak. Ez reményeink szerint ebben az évben is így lesz. Ehhez segítséget nyújthat például az is, hogy jövőre a tervek szerint több mint 800 milliárd forint agrár- és vidékfejlesztési támogatás érkezik hazai és európai forrásból az agrárgazdaságba.

Tisztelt Miniszter Úr! Tavaly a mezőgazdasági szektorban a magyar agrárexport több mint 8 milliárd eurós értékű volt. Az erősödő élelmiszer-gazdaság egyre több embernek nyújt megélhetést, ez 2010 óta 55 százalékkal bővülő kibocsátásnak köszönhetően több mint 50 ezer új munkahely létrejöttét jelenti az agráriumban. A magyar agrárkivitel kiegyenlítetten több országba irányul, természetesen legfontosabb partnereink az uniós tagországok. Az agrárgazdaság alapvető céljai világosak: a biztonságos élelmiszer-ellátás, a GMO-mentesség fenntartása, természeti értékeink megóvása, a biológiai sokféleség megőrzése és a körültekintő gazdálkodás.

A magyar élelmiszeripari kivitel a mezőgazdaságunk és az országunk gazdasága számára kiemelt jelentőséggel bír. Éppen ezért állíthatjuk, hogy az élelmiszerexport további lehetőségeket kínál számunkra, amit a nemzetközi piacokon is el kell érnünk. Éppen ezért kérdezem miniszter urat, milyen mértékben nőtt az agrárgazdasági kivitel az elmúlt évek fejlesztésének köszönhetően, hogyan változott a magasan feldolgozott agrártermékek kivitele 2010 óta. Várom miniszter úr megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai