Készült: 2024.04.26.22:36:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

201. ülésnap (2001.04.18.), 252. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:22


Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A vitának e szakaszában nem tartanám célszerűnek elismételni előttem szóló képviselőtársaimnak a törvényjavaslatot méltató vagy éppen elmarasztaló szavait, inkább csak néhány olyan fajsúlyosabb kérdésre erősítenék rá, amelyek kimaradtak a vitából, vagy olyan ügyekre, amelyekkel nem értek egyet.

A szennyvízkezelés, szennyvízcsatornázás, -tisztítás kapcsán többnyire környezetvédelmi, közegészségügyi, járványügyi szempontok, vonatkozások, az életminőségünk javulása jut az eszünkbe. Én azonban úgy vélem, hogy a szennyvízcsatornázás és ez az egész kérdéskör nem csupán környezetvédelmi kérdés, legalább annyira településfejlesztési, sőt területfejlesztési kérdés is. Egy példát is hoznék erre, saját városom, Vasvár példáját, ahol tíz éve reménytelen várakozások voltak egy új szennyvíztisztító megépítésére, azonban az a prioritási rend, amely a céltámogatásokban szerepel, nem tette lehetővé a támogatást, hiszen vízbázisvédelmi oka a beruházásnak bizony nem volt.

Az elmúlt évben egy költségvetési módosító indítvánnyal, a szétszakadt beruházásokhoz kapcsolódó javaslattal vált lehetővé ez a beruházás, így vált lehetővé, hogy egy városban szennyvíztisztító legyen. Hiszen az nem volt elég érv, hogy a kibocsátott szennyvíz - amely egy túlterhelt mechanikai tisztítóból folyt ki - befogadója egy most kialakítandó tájvédelmi körzet, a 300 méternél mélyebb kutak bizony nem sérültek. Fontos tehát, hogy ez a szempont is bekerüljön a prioritások közé, és erre ez a törvényjavaslat alkalmat teremt. Alkalmat teremt, hiszen nemcsak vízbázisvédelmi szempontok vannak benne, hanem azt is kimondja, hogy a 2000 fő lakosegyenérték feletti szennyvíz-elvezetési agglomerációkat érintő településeken meg kell oldani ezt a kérdést.

Elhangzott, hogy akkor 2000 fő fölött lesz csatorna, az alatt nem. Én ebben nem hiszek, hiszen úgy vélem, hogy nem ez az előterjesztő szándéka. Annál is inkább nem így van ez, hiszen a 2000 fő feletti településekhez műszakilag és gazdaságilag is szükséges településeket csatolni, hogy gazdaságosan működhessen az a mű. Egy ennél gyengébb érvet is mondok: ha ez így lenne, akkor én magam hamarosan egy eurokonform választókörzetben találnám magam, hiszen a 78 település közül 75 tartozik a kétezres lélekszámúak alá, az pedig, gondolom, nem lehet szándék, hogy csupán a három városban legyen szennyvíztisztítás.

Erre utaló jel az is, hogy a jogszabálytervezetben a szennyvíz-elvezetési agglomeráció lehatárolása során figyelembe veendő szempontok között nemcsak a környezetvédelmiek szerepelnek, hanem az említett gazdasági mellett településfejlesztési - és itt javaslom ezt kiegészíteni a területfejlesztésivel is -, műszaki, idegenforgalmi szempontok is. Visszatérve az előző példához: a szennyvíztisztító megvalósítása teszi lehetővé azt, hogy egy városba egyáltalán ipar telepedjen, hiszen nagymértékű ipartelepítésre közműpótló megoldásokkal nincsen lehetőség.

Felvetődött az is - talán Házas képviselő úr mondta -, hogy az önkormányzatoknak milyen lehetősége van arra, hogy megválasszák, mely agglomerációba tartozzanak, hogy sérül az önkormányzati döntési szabadság. Polgármesterként is azt mondom, hogy korlátai vannak az önkormányzati önszerveződésnek, a szennyvíztisztítás esetén is vannak korlátai. Hiszen ha elképzelünk két egymással szomszédos szennyvíztisztítási agglomerációt, és a köztük levő település megválaszthatná, melyikbe tartozzon, egyetlenegy szempontot mérlegelne: hogy melyikben lesz gazdaságosabb működésű, és melyikben lesz kisebb a beruházás; ezzel eltávozna egy olyan másik agglomerációból, amelyikben magasabb, az ő távozásával még magasabb lenne. Ebből következik, hogy ezt a döntést nem szabad erre a szintre telepíteni, hanem egy olyan szintre kell ezt tennie a törvénynek, amely képes térségi érdekben és térségi szolidaritásban is gondolkodni.

A törvényjavaslatban, úgy vélem, lehetőség lesz arra, hogy ennek révén olyan agglomerációk alakuljanak ki - ismét példát mondok -, mint amely Szombathely környékén hozandó létre: ott, ahol Sé, Torony, Dozmat és Bucsu községek Szombathely körzetében várják azt a lehetőséget, hogy szennyvíztisztításhoz jussanak, hiszen a nagyváros környezetében csatornázás nélkül alakultak ki ezek a települések. Viszont létre kellene hozni egy áthidalási alapot is, hiszen ha műszaki szükségszerűségként láncra kellene fűzni ezeket a településeket, akkor nem lenne megengedhető az, hogy amennyiben ezek a települések nem egyszerre jutnak el a döntésükkel és az anyagi lehetőseikkel ahhoz a ponthoz, hogy szennyvízcsatornát építsenek, akkor egy középen lévő település akár meghiúsítsa ezt az elképzelést. Erre a majd később kialakítandó támogatási rendszernek mindenképpen gondolnia kell.

A törvény a vízellátás mellett a jövőre nézve közfeladatként nevezi meg a szennyvízcsatornázást is az említett körben. Mi lesz erre a települések reagálása? Tisztelt képviselőtársaim, azok, akik a települési jegyzékbe bekerülnek ennek folytán, örülni fognak; akik meg nem, azok meg nem fognak örülni. Nem tudom elképzelni, hogy az első gondolatuk az legyen, hogy a kormányzat megint valamit a nyakunkba varrt, van készség a szennyvízelvezésre. Én inkább azt látom, hogy milyen megoldásokat lehet találni ahhoz, hogy a 2000 fő alatti településeken, idegenforgalmilag frekventált helyeken vagy ott, ahol ez mindenképpen fontos, is lehetővé váljék, hogy ne csak a hosszú időtáv, 15 év után legyen lehetőség a szennyvízcsatornázásra, ezt kellene megoldani.

Nagyon fontos lenne az is, hogy a törvényben az új művek létrehozása mellett megjelenjen a régiek korszerűsítése is. Hiszen a környezetvédelmi követelmények szigorodása, a technológiai fejlődés megköveteli, hogy a szennyvíztisztítók időszakonként korszerűsítésre kerüljenek és hogy hatásfokukat javítsuk.

A szennyvíztisztítókat nemcsak megépíteni, hanem - rendeltetésük szerint - használni is kellene, erre is utaltak képviselőtársaim. Itt a környezeti tudatformálás mellett, azt hiszem, nagy szerepe kell legyen a helyhatóságoknak, az önkormányzatoknak is, hiszen meggyőződésem: van hatáskörük arra, hogy azokon a településeken, ahol elkészült a csatorna, de nem megfelelő a rácsatlakozás, ott akár hatósági eszközökkel is gyorsítsák ezt a folyamatot.

Mindezek mellett a törvényjavaslatot - Lezsák Sándor képviselőtársamhoz hasonlóan - az MDF nevében is elfogadásra javaslom. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Lezsák Sándor tapsol.)

 




Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai