Készült: 2024.05.21.01:36:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2017.12.11.), 192. felszólalás
Felszólaló Ikotity István (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IKOTITY ISTVÁN (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A gazdasági érdekérvényesítés nyilvánosságára és a lobbisták nyilvántartásáról, valamint egyes törvények antikorrupciós tárgyú módosításáról szóló törvényjavaslatunk ebben a formában először jelent meg itt, lévén, most rendszereztük ezt úgy egybe, kapcsoltuk össze ezeket a javaslatokat, hogy egyetlenegy csomagban erről dönteni lehessen, és el lehessen indulni egy olyan úton, amely ezt az egész rendszert tisztábbá, átláthatóvá teszi.

A törvényjavaslat a komolyan vehető korrupcióellenes fellépéshez szükséges legfontosabb módosításokat összefoglalja, ezeket tartalmazza. A korrupciómentes közhatalom-gyakorlásnak ugyan a legfontosabb akadályai a döntéshozók és az ügyek kivizsgálására kötelezett személyek, tehát bennük rejlik ez leginkább, és itt Polt Pétertől Farkas Flóriánig beszélhetnénk, de számos olyan intézményi és eljárási megoldás létezik, amelyek növelnék a korrupt szereplők lebukásának kockázatát, vagy megnehezítenék a korrupt gyakorlatok fenntartását.

Az LMP 2010 óta számos ilyen javaslatot tett, sokszor utasították el ezeket egyesével. Ezeket mi folyamatosan felülvizsgáljuk, és újra meg újra a parlament elé terjesztjük, és ahogy mondtam, ilyen formában, összekapcsolva most először adtuk ezt így be, vagy most kértük először így tárgysorozatba venni. Egyrészt ez a két törvényjavaslat a 2010-ben hatályon kívül helyezett lobbiszabályozást felváltó gazdasági érdekérvényesítésről szóló törvény megalkotását kezdeményezi, amely kiterjesztve hozná vissza a szocialista kormányok alatt már létezett, de komolyan akkor sem vett nyilvánossági szabályokat. Itt a lobbitalálkozók, a kapcsolatfelvételek, valamint a lobbi­anyagok nyilvánosságáról van szó, valamint ész­szerűsítve újra bevezetné a lobbisták és a lobbi­cégek nyilvántartását.

Emellett a javaslat számos további, a korrupció megelőzését és feltárását segítő törvénymódosítást tartalmaz. Ilyen például, hogy átláthatóvá tennénk a közpénzek útját, ezalatt értjük a közpénzből költött szerződések érvényességének teljes és azonnali közzétételét jelentő feltételt. Nyilvánosságra hoznánk az állami pályázatok teljes anyagát, betiltanánk a kormányzati propagandát. Itt nyilván a burkolt pártfinanszírozás visszaszorítása érdekében a fizetett állami és önkormányzati, illetve köztulajdonban álló gazdasági társaságok által megrendelt propaganda közzétételének teljes tilalma, illetve ezen cégek egyéb médiavásárlásainak piaci versenykörülmények közé történő korlátozása.

Jóval szigorúbban tiltanánk az összefonódásokat a közbeszerzéseknél. A jelenleginél jóval részletesebb összeférhetetlenségi szabályok a közbeszerzés előkészítésében vagy az arról való döntésben részt vevő személyek közti érdek-összefonódás kizárására, így különösen a közeli hozzátartozók körére. Végleg felszámolnánk az offshore-ozást. Az átlátható tulajdonosi háttérrel nem rendelkező céges érdekeltségek kizárása a kormánytagok és köztisztviselők számára, illetve az offshore cégekkel való szerződéskötés teljes, a meglévő szerződésállomány felülvizsgálatát is megkívánó tilalma a közszférában.

Aztán nyilvánosságra hoznánk a cégek tulajdonosi körét. A nem átlátható tulajdonosi szerkezetű cégek hazai cégtulajdona esetén a tényleges tulajdonos cégnyilvántartási bejelentése kötelező lenne. Megerősítenénk és autonómmá tennénk az Állami Számvevőszéket. Fontos ez ahhoz, hogy anti­korrup­ciós feladatainak bővítése is meg tudjon valósulni: a korrupcióskockázat-térkép előkészítése megvalósulhasson, a korrupciós jellegű közérdekű bejelentések érdemi vizsgálata valóban megtörténhessen. Büntetőjogi védelmet adnánk az átláthatóságnak és a korrupció felfedésének. Az oknyomozó cikkeket kivizsgáltatnánk. Jelenlegi ügyészségi gyakorlat, hogy azt mondja, nem olvas újságot, és nincsen tájékoztatva az ilyen információkról. Végül: bevezetnénk a nyomozóbírói intézményt.

Azt gondoljuk, hogy ez a javaslatcsomag segítene az ország korrupciómentesebb működésében. Kérjük ennek a javaslatnak a támogatását.




Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai