Készült: 2024.05.05.09:30:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2004.12.20.), 172. felszólalás
Felszólaló Dr. Pap János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:06


Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PAP JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! Hegyeshalom az utóbbi időben egyre többet szerepel az érdeklődés középpontjában. Ha mint a legforgalmasabb határátkelőt nézzük, akkor ezen nem kéne csodálkozni.

Mégis csodálkoznunk kell, hiszen az ígéretek ellenére sajnos a kishatárátkelő nem működik, viszont újabb probléma, immár több mint egy évtizedes probléma ütötte fel a fejét. Az elmúlt hetekben több cikksorozat jelent meg arról, hogy a Csernobilban történt atomreaktor-katasztrófa után a faluban mint határállomáson mosták le a kamionokat, illetve a vonatokat, és ennek következtében, ezen írásokból derül ki az is, hogy életkortól függetlenül, akik ebben a munkában részt vettek, daganatos megbetegedésben elhunytak. Volt olyan nyilatkozó, aki szerint ez egy második óvári sortűzzel ér föl.

A lényeg az, igen tisztelt államtitkár asszony, hogy a felszínre került információk és nyilatkozatok kapcsán forr a levegő a térségben. A tények és a mondák természetesen ilyenkor keverednek, de hogy valami van a dologban, azt az is bizonyítja, hogy hosszan napirenden tartják ezt a témát. Mint a térség országgyűlési képviselője, kötelességemnek érzem, hogy önökhöz forduljak ez ügyben, hogy mi is a helyzet, tudunk-e tisztán látni.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Rendelkezésükre állnak-e azok a megbízható információk a vasúti vagonok és kamionok mosásával kapcsolatosan, amelyek eligazítanak bennünket? Ezeket az adatokat és eseményeket megfelelően dokumentálta-e az akkori katasztrófa elhárításáért felelős szervezet, a polgári védelem? Ténylegesen megállja-e a helyét az az információ, mely szerint a környéken Hegyeshalomban volt a legnagyobb a katasztrófa utáni években a daganatos megbetegedések száma? Mit tudnak és mit szándékoznak tenni, hogy egyértelműen kiderüljön, van-e még kockázat a faluban?

Amennyiben igaz a feltételezés, mely szerint még mindig duplája a háttérsugárzás, illetve ha fertőzött a talaj és a talajvíz, akkor számíthat-e a falu rendkívüli beavatkozásra, illetve segélyre?

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai