Készült: 2024.05.15.05:55:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (2018.11.27.), 28. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Az elmúlt években egyértelművé tettük, hogy Magyarország felelősséget visel minden magyarért, és minden helyzetben kiáll a magyar közösségekért, és nem tart elfogadhatónak semmilyen visszalépést a magyar kisebbségek által megszerzett jogokból. Ugyanígy vagy ebből következően, ebből levezethető módon a bilaterális kapcsolatokban törekszünk a külhoni magyarság szempontjainak érvényesítésére, valamint a nemzetközi fórumokon is képviseljük a külhoni magyarság érdekeit.Ezért aztán az ukrán helyzettel kapcsolatban azt tudom önnek mondani, amellett, hogy kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett, aggodalommal figyeljük, hogy Ukrajnában és ezen belül Kárpátalján is folytatódnak a nemzeti kisebbségek elleni negatív folyamatok, amelyeknek része a magyar közösség elleni támadások és a médiában zajló hangulatkeltések sorozata.

Az elmúlt időszakban ez a magyarellenes kampány a kárpátaljai magyar értelmiségiek, közszereplők és újságírók vegzálásában nyilvánult meg. Megengedhetetlen, hogy egy európai uniós és euroatlanti integrációt zászlajára tűző országban a kárpátaljai magyar közösségeknek az elmúlt időszakban a XX. század legsötétebb óráira emlékeztető történésekkel kellett szembenézniük.

(10.00)

A szabad gondolat-, vélemény- és szólásszabadság európai érték, amit egy demokratikus jogállamnak tiszteletben kell tartania.

Az oktatási törvény kapcsán a magyar álláspont továbbra is változatlan maradt. Az új ukrán oktatási törvény nem szűkítheti a magyar nemzeti kisebbség meglévő, az ukrán alkotmányban, nemzetközi szerződésekben és más államközi szerződésekben garantált jogait. Elvárjuk, hogy az ukrán fél biztosítsa az anyanyelvi oktatás feltételeit az oktatás minden szintjén.

A kárpátaljai magyarságot érintően aggódva figyeljük a nyelvtörvénytervezetet is, amelynek rendelkezéseivel a kisebbségi nyelvek használata kizárólag a magánbeszélgetések és az egyházi szertartások színterére szorulna vissza. Elfogadhatatlannak tartjuk a kárpátaljai magyarság nyelvhasználati jogának bárminemű szűkítését.

Sajnos hasonló tendenciákat érzékelünk Romániában is, ugyanis a jogállamisággal összeegyeztethetetlennek tartjuk a romániai magyarságot sújtó jogfosztásokat és hatósági intézkedéseket, aggodalommal figyeljük azok sűrűsödését és kiszélesedését. Megdöbbenéssel vettük mi is tudomásul a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium ügyében csütörtökön hozott ítéletet, amelynek értelmében a román legfelsőbb bíróság jóváhagyta a korábban a református egyháznak már visszaszolgáltatott ingatlan visszaállamosítását.

Az európai szellemiséget teljesen nélkülöző, a jogállamisággal teljes mértékben összeegyeztethetetlen döntés ellen a leghatározottabban tiltakozik a magyar kormány, és a magyar kormány, amint eddig, úgy a továbbiakban is mindenben támogatja a romániai restitúciós folyamatban negatívan érintett közösségeket jogos tulajdonukért folytatott harcukban. Bátor döntésnek tartjuk azt is, hogy az Erdélyi Református Egyházkerület az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul, és azt tudjuk mondani, hogy ott leszünk mellettük a nemzetközi fórumokon is.

Ugyanezt gondoljuk az Erdélyi Magyar Ifjak gyergyószentmiklósi nyári táborának résztvevőit érintő rendőrségi vizsgálatok túlkapásaival kapcsolatban is. Azt gondoljuk, hogy a román fél nem várhatja el tőlünk azt, hogy a történelmünket megtagadjuk, az erdélyi magyarságnak joga van a szabad szimbólumhasználathoz, és ezt a jogot közösen kell megvédenünk.

2018. november 16-án ülésezett a Magyar Állandó Értekezlet, a legnagyobb összmagyar fórum. Az ülésen elfogadott zárónyilatkozatban a tagszervezetek rögzítették, hogy közösen állnak ki a kárpátaljai magyarság mellett a jogaikért és a biztonságos életfeltételeikért folytatott harcban. Felhívták a nemzetközi szervezetek figyelmét a romániai restitúciós folyamat visszásságaira, és tiltakozott a Magyar Állandó Értekezlet a Székely Mikó Kollégium és a gyulafehérvári Batthyáneum ügyében hozott döntésekkel szemben is. A Magyar Állandó Értekezlet idei ülésének leghangsúlyosabb eredménye, hogy végre konszenzus van a magyarországi politikai erők között abban, hogy a külhoni magyaroknak joguk van a magyar állampolgársághoz, a választójoghoz és az autonómiához; egyetlenegy kivétel van, a Demokratikus Koalíció padsoraiban ülő képviselők nem értenek ezzel egyet. (Arató Gergely közbeszól.) De ezen túlmenően a magyar pártok és a parlamenti képviselők között egység van a tekintetben, hogy ez a magyar nemzetstratégia legfontosabb célja.

Éppen ezért arra szeretném önöket kérni, hogy továbbra is támogassák a kormány ez irányú törekvéseit, és köszönöm szépen a képviselő asszony munkáját, és hogy ezt az ügyet az Országgyűlés elé hozta. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai