Készült: 2024.09.25.13:54:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

109. ülésnap (2007.11.13.), 267. felszólalás
Felszólaló Laboda Gábor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:57


Felszólalások:  Előző  267  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LABODA GÁBOR (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Módosító javaslatot nyújtottam be a 2008-as költségvetéshez: a miniszterelnökségi fejezetből 800 millió forintos átcsoportosításra; a miniszterelnökségi fejezet 12,395 milliárd dologi kiadásából, amelyben rádióbeszerzés szerepel, a javaslatom pedig ugyanakkor az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium fejezet büntetés-végrehajtás cím működési költségeinek személyi juttatások előirányzatát 21 milliárd 864 millióról plusz 800 millióval, 22,664 milliárdra javasolom emelni. Indoklás a következő:

A büntetés-végrehajtás őrzési állományának további csökkenését közös érdekünk és ügyünk, hogy megakadályozzuk. Ennél az állománynál jelenleg az őrzési pótlékot a Hszt. szabályozza, ennek a törvénynek az értelmében 5 százalék, mely jelenleg bruttó 1840 forint. Javaslatom az őrzési pótlék 40 százalékra való felemelése, ez bruttó 14 720 forintot jelentene. Ténylegesen tehát az emelés bruttó 12 880 forint, figyelemmel a jelenlegi 5 százalékos mértékre.

A pótlék számítási alapja a köztisztviselői illetményalap, amely köztudottan 36 800 forint. A rendőrségnél is hasonló pótlékolási rendszer van, jelen esetben náluk közterületi pótlékként működik ez, 45 százalék. A vám- és pénzügyőrségnél ugyanúgy, mint fegyveres testületeknél ez 35 százalék, tehát jóval kisebb a büntetés-végrehajtásban, miközben ugyanazon törvény, illetve szabályozás alá tartoznak.

Ezen felül meg kell jegyezni, hogy a vám- és pénzügyőrségnél plusz negyedévente különböző juttatások, célprémiumok vannak, amelyek még növelik az illetményüket, illetve a pótlékot.

Úgy gondolom tehát, hogy a módosítás nem illetményemelés, hanem kizárólag a felzárkóztatást elősegítő javaslat.

Sajnálatos, de meg kell állapítani, hogy a büntetés-végrehajtásban a pótlék hat éve nem változott, míg más területeken - mint az előbb említettem - pedig igen. Az ok minden bizonnyal az lehet, hogy ez egy elzárt terület, személyi állományát tekintve nincs kirakatban, mint más ágazat dolgozói.

Ez azonban nem azt jelenti, hogy ne figyeljünk rájuk, és ne érzékeljük azt az akut problémát, amely mára a büntetés-végrehajtás területén és elsősorban az őrzési állományban kialakult. Csak a fővárosban és környékén és büntetés-végrehajtási intézményekben mintegy 40 százalék körüli az emberhiány, ez pedig sajnos a működés határát súrolja.

A mai napon Szabó Lajos képviselőtársam megemlítette, hogy a büntetés-végrehajtásban a bérfeszültséget kezelni fogjuk, melyben a frakción belül további egyeztetésre van szükség, azonban végleges álláspontot a frakció még nem alakított ki e területen, és reménykedünk benne, hogy sikerül kialakítani egy olyan álláspontot, amely elfogadható lesz mindannyiunk számára.

Kicsit azért részletezném. A javaslat kizárólag a büntetés-végrehajtás végrehajtói szakaszában, tehát az őrzési és a felügyelői állomány pótlékának emelését célozza meg, azét az állományét, ahol egy kezdő felügyelőnek mindössze nettó 75 ezer forint az illetménye pótlékkal együtt, egy 15 év munkaviszonnyal rendelkező felügyelő pótléka 90-95 ezer forint nettó, pótlékokkal együtt.

Az emeléssel, amely 5 százalékról 40 százalékra módosulna, mindösszesen még így is az átlagkereset nettó 100 ezer forint alatt maradna, azonban ezzel a döntéssel kinyilváníthatjuk, hogy odafigyelünk erre a területre, érzékeljük a problémát, és a lehetőségek határain belül próbálunk segíteni az állományon. Ezzel remélhetőleg megakadályozzuk a további elvándorlást az intézménytől.

Köszönöm a honvédelmi és rendészeti bizottságnak mint szakbizottságnak, azon belül az MSZP, a Fidesz, a KDNP, az SZDSZ, az MDF képviselőinek, hogy egy átfogó helyzetkép alapján megismerték a büntetés-végrehajtásban lévő problémákat, fölismerték azt, hogy orvosolni szükséges, és hogy a problémát felkarolták és támogatták.

Külön megköszönöm Karsai Péter MDF-es képviselőtársamnak mai felszólalását, amelyben javaslatom támogatására inspirálta képviselőtársaimat; egyébként Karsai úr segített a probléma részletes feltárásában is.

Egyelőre a kormány nem támogatja ezt a javaslatot, de remélem, hogy megfontolják az eddigi álláspontjukat, a tények és a számok tükrében megváltoztatják, és támogatni fogják a javaslatot. Kérem képviselőtársaimat, hogy a döntésüknél támogatni szíveskedjenek majd a végszavazásnál.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  267  Következő    Ülésnap adatai