Készült: 2024.04.26.08:11:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

109. ülésnap (2007.11.13.), 2. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS (MSZP): Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Bizonyára mindannyiuk előtt ismeretes, hogy október hónapban a kormány döntött a novemberi visszamenőleges nyugdíjemelés mértékéről. A felszólalásom apropóját az adja, képviselőtársaim, hogy a múlt héten elkezdődtek az átutalások, ezen a héten pedig a postai kifizetések.

Kedves Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Ebben az országban több mint 2 millió 760 ezer nyugdíjas van, és közel 3,2 millió nyugdíjat fizetünk ki. Kérdezhetnék azt is persze, hogy mitől ez a különbség; attól, képviselőtársaim, hogy jó néhányan, körülbelül félmillióan több jogcímen is kapnak valamilyen nyugellátást, például özvegyi nyugdíjat mint hátramaradotti nyugellátást.

Szeretném tisztázni, hogy kire vonatkozik egyáltalán a visszamenőleges nyugdíjemelés, és kik azok, akik érintettek a 13. havi nyugdíj második felének kifizetésében. A törvény úgy szól, hogy aki 2007. január 1-je előtt akár egy napot is nyugállományban töltött, arra vonatkozik ez a visszamenőleges emelés, illetve a 13. havi nyugdíj. Szeretném tehát hangsúlyozni, hogy azokra nem vonatkozik, akik a múlt héten vagy a múlt hónapban mentek el nyugállományba. Ezen túlmenően azt is szeretném hangsúlyozni, hogy a nyugdíjjal és a nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátással rendelkezőkre, tehát a saját jogú nyugdíjjal rendelkezőkre, a hozzátartozói nyugdíjjal rendelkezőkre, a baleseti rokkantsági nyugdíjjal és a baleseti hozzátartozói nyugdíjjal rendelkezőkre, valamint a baleseti járadékban, illetve a szövetkezeti és szakszövetkezeti járadékban részesülőkre vonatkozik ez a visszamenőleges emelés; valamint a járadékosok közül az egészségkárosodási járadékban részesülőket is megilleti az emelés, ha a járadék az emeléssel együtt nem haladja meg a 81 390 forintot, tehát itt az a technika, hogy az emelés mértékét erre a szintre lehet maximum emelni. A rokkantsági járadékok is és a házastársi pótlékok is emelkednek most novemberben. A politikai okokból elítélteknek a nemzeti helytállásért elnevezésű pótléka 129 300 forintra emelkedik, hogyha ugyanez a helytállási pótlék hozzátartozót illet, akkor annak a felét kell folyósítani, tehát 64 650 forintot.

Szeretném elmondani azt is, hogy mi a technikája ennek a novemberi korrekciós, visszamenőleges nyugdíjemelésnek. Először január 1-jéig az október és január közötti nyugdíjakat fel kell emelni 2,4 százalékkal, majd az így megemelt nyugdíjat kell folyósítani november hónapra, és ebből a megemelt nyugdíjból kell kiszámítani a 13. havi nyugdíj második kétheti részét. Ez tehát azt jelenti, hogy egy nyugellátási utalványon meg fogja kapni mind a 2 millió 760 ezer nyugdíjas a novemberi, emelt ellátmányát, meg fogja kapni a január 1-jéig visszamenőleges kiegészítő emelést, és meg fogja kapni a 13. havi nyugdíj második két hetére vonatkozó emelést.

Egy mondat erejéig engedjék meg, képviselőtársaim, hogy a januári nyugdíjemelés kapcsán egyetlenegy megjegyzést tegyek, ez pedig az úgynevezett nyugdíjkorrekciós programban az éppen januárban esedékes nyugdíjkorrekció. Lévén a Ház még most tárgyalja a jövő évi költségvetést, annak az általános vitája ment még csak le, én az általánosan megállapított januári nyugdíjemeléssel nem kívánok foglalkozni, de a két évvel ezelőtt elfogadott nyugdíjkorrekciós programmal egy mondat erejéig igen. Arról van szó, hogy ez - a nyugdíjasok így nevezik ezt - a rossz évben elmenteknek a korrekciós programja, ami az 1991. január 1-je és 1996. december 31-e között megállapított nyugdíjakra vonatkozik, és ami közel 700 ezer embert érint pozitívan. Itt kerül sor egy olyan korrekciós emelésre, ahol a rendes januári emelésen túl mindenkit, aki '91. január 1-je és '96. december 31-e között ment el nyugdíjba, egy 4 százalékos automatikus emelés illet meg.

Illetve döntöttünk arról, hogy a magasabb szolgálati idővel rendelkezőknél további emelésre kerüljön sor, ami azt jelenti, hogy akinek több mint 30 év szolgálati éve van, minden egyes megszerzett szolgálati év ér még egy fél százalékot, ami nem lehet több 10 százaléknál. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ha valakinek 42 év szolgálati ideje van, akkor még a 30 éven felül 6 százalék nyugdíjemelésre számíthat, tehát 6 százalék, 4 százalék és a rendes januári nyugdíjemelés. Azt hiszem, hogy ez egy nagyon korrekt nyugdíjpolitika, és pontosan tudja a nyugdíjas-társadalom, hogy számíthat a kormányra.

Köszönöm szépen a lehetőséget, elnök úr, köszönöm szépen, képviselőtársaim. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai