Készült: 2024.09.23.06:04:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

109. ülésnap (2007.11.13.), 195. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:13


Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársak! Állítólag lovasnemzet vagyunk, és mégis azt veszem észre itt az iménti felszólalásokból, hogy jó néhány képviselő fordítva ül a lovon: Keleti György, Demendi László, Molnár Albert - Árpád apánk elszégyellné magát. A mi indítványainkkal foglalkoznak, ahelyett, hogy a sajátjaik mellett érvelnének egyébként, meg amellett, hogy milyen jó vagy esetleg nem jó a beterjesztett költségvetés.

Nem erről szól ez a műfaj, tisztelt hölgyeim és uraim. Mi hadd mondjuk el a mi indítványainkról azt, hogy mit szeretnénk elmondani, önök pedig mondják el a sajátjukról, aztán majd a két vélemény alapján szavazunk a végszavazásnál.

Szeretném elmondani, hogy azokat a gondolatokat, amelyek az imént már elhangzottak, ezt tavaly is elmondták a képviselők - pont Molnár Albert, aki akkor talán éppen pénzügyminisztériumi államtitkár volt -, emlékszem, hogy 1998-2002 között is, amikor a patkó másik oldaláról mondták azt, amit most én el fogok mondani, ahogy tavaly is elmondtam.

Tisztelt Képviselő Urak! A költségvetés egy olyan műfaj, ahol el kell venni valahonnét, és oda kell tenni a másik helyre, mert a számok végesek. A hiányt nem lehet növelni, tudjuk mindannyian, itt ülünk a parlamentben már elég régóta. Ebből adódik az is, tisztelt képviselőtársaim, hogy meg kell próbálni bizonyos súlypontokat elhelyezni a költségvetésben, és ahhoz igazítani. A Fidesz megtette ezt, és jó néhány példát fogok majd mondani, hogy az a csomag, amit jó néhány képviselő egyébként aláírt és beterjesztettünk, hogy annak mi a hegye, mi a lényege, és honnan kívántunk átcsoportosítani.

Van, aki ebben fő kérdésnek, van, aki parciális kérdésnek mond néhány olyan indítványt, ami szíve joga egyébként, de szeretném elmondani, hogy Keleti Györggyel együtt ültünk a nemzetbiztonsági bizottságban, ahol egyébként ő velem együtt nem szavazta meg '98 és 2000 között azokat a szocialista módosító indítványokat, amelyek 15 milliárdot vettek volna el a szolgálatoktól, azaz háromszor annyit, mint amennyibe kerültek. De amikor a zárószavazásra került sor, Keleti György nem szavazta meg a költségvetést, amelyik egyébként a nemzetbiztonsági szolgálatoknak odaadta volna azt a pénzt, amit egyébként különböző indítványokkal - Orosz Sándor és társai, voltak vagy 24-en aláírók - elvettek volna onnan.

Tehát ez egy ilyen műfaj, ezért ezt ne vessük egymás szemére, ne nézzük se a nézőt, se magunkat kiskorúnak ebben az ügyben, mert nincsen értelme.

Most rátérnék a módosító indítványokra, a lényeges kérdésekre. Az általános vitában elmondtuk az önkormányzati rendszer kapcsán, hogy milyen pénzt vesz ki az önkormányzatoktól a beterjesztett törvényjavaslat. Mi ezeket a pénzeket szeretnénk legalább reálértékben megőrizni, hiszen jó néhány normatíva 2006 óta nem növekedett. Pánczél Károly az oktatási ágazatban ezt mind elmondta már, én ezeket megismételni nem kívánom, de szeretném elmondani, hogy a mi létünket, a mi életminőségünket jelenti az, hogy mondjuk, a településüzemeltetési és -igazgatási feladatok milyen mértékben jutnak el az önkormányzatokhoz. Mi ehhez tettünk egy 10 százalékos növekményt, hiszen ez egy kötelező alapfeladata az önkormányzatnak. Önök azt mondják, hogy ez nem támogatandó. Én is mondhatnám, hogy ezt a véleményüket vonják vissza. Én ezt a módosító indítványt egyébként szeretném fenntartani.

Lamperth Mónika még belügyminiszterként okmányirodai programot hirdetett meg, ezelőtt két esztendővel; az okmányirodákra fordítandó összeg nem változott az elmúlt két évben. Szeretném elmondani, hogy az állampolgárok legtöbben az okmányirodában találkoznak egyébként a közigazgatással, hiszen mindenki valamilyen okmányt készíttet. A legnagyobb sorban állás egyébként az önkormányzatoknál az okmányirodában van, ennek az összege két év óta nem változik. Mi itt szeretnénk módosító indítványokkal javítani ezen a helyzeten, azaz az okmányirodai szolgáltatáshoz pénzt hozzátenni.

Ugyancsak a kormánypárti képviselők, illetve a kormány az együttműködést hangsúlyozza a többcélú kistérségi társulásokban, és most van beterjesztve egyébként a parlament előtt egy olyan indítvány, amely a kötelező körjegyzőséget hozza be a rendszerbe, és ehhez képest a körjegyzőség működéséhez nem adnak többlettámogatást. Csakúgy, mint ahogy Pánczél Károly szólt már erről, csak egy mondattal szeretnék erre visszatérni, az óvodai kérdéshez. Kötelezővé teszik az óvodai felvételt, csak éppen a fejlesztéshez nem adnak pénzt, ahol új óvodai csoportokat kellene kialakítani. Tehát az egyik oldalról hoznak törvényi szabályt, hogy meg kell emelni a létszámot, mert kötelező felvétel van a hátrányos helyzetű gyermekeknél, a másik oldalon viszont nem adnak hozzá forrást. Ez évek óta egyébként így működik.

A következő módosító indítvány: a szociális oldalról szeretnék megvilágítani önöknek egy nagyon fontos kérdést, ez a lakáshoz jutási támogatás. Az általános vitában már elmondtam, hogy 14,2 milliárd forintot vesznek el a lakáshoz jutási támogatásból. Ez azért szociális kérdés, mert a szociális lakáshoz való jutás, a szociális lakbérhez való hozzájutásnak az összegéből, tehát a leghátrányosabb helyzetű emberektől vesznek el 14,2 milliárdot. Mi ezt szeretnénk visszaemelni ebbe a rendszerbe.

Ugyancsak a leghátrányosabb helyzetűek a szociálisan rászoruló gyermekek az önkormányzati rendszerben, ahol a családsegítő szolgálatok, a gyermekjóléti szolgálatok azok, amelyek a leghátrányosabb helyzetű gyerekekkel, családokkal foglalkoznak. Ebben a "műfajban" - ha szabad idézőjelben mondani ezt a szeletét az önkormányzati munkának - itt a lakosságszám alapján illeti meg a támogatás az alapszolgáltatást illetően. Itt sem nő két év óta az összeg, mi ehhez nyújtottunk be módosító indítványt, hogy ez emelkedjen. Csakúgy, mint ahogy az elmúlt években a jelzőrendszeres házi segítségnyújtásban, illetve a támogató szolgáltatásban egy nagy boom volt, ha szabad így mondani, az önkormányzatoknál, afelé tolta a kormány, illetve az ágazati törvényhozás az önkormányzatokat, hogy ezeket vezessék be, minél szélesebb körben alkalmazzák. Most pedig egy teljes visszafogás következik be, piaci alapon működtetik ezeket a szociális rendszereket, és ebből adódóan a jelzőrendszeres házi segítségnyújtásnak lecsökken a normatívája, ugyanúgy, mint a támogató szolgáltatásé, amely szintén a rászorultakat támogatja.

Az indoka is hihetetlen egyébként. Szeretném elmondani, hogy az önkormányzati bizottsági ülésen az hangzott el, hogy a jelzőrendszeres házi segítségnyújtásnál vannak pénzt nem megfelelően felhasználók, mondhatnám azt is, hogy csalók, és azért, mert van néhány csaló, az egész rendszerből kivesszük a pénzt, hogy aztán így majd kiszűrjük a nem megfelelően működőket. Ez egy fals, rossz indok, ez egyet jelent: forrásmegvonást a rendszerből.

Az időskorúak nappali intézményi ellátása szintén átalakításra került. A lényege az, hogy itt is egy piaci alapon történő, időskorúak nappali ellátása van. Ezt egyébként azok szenvedik meg leginkább, akik az idős szüleiket, hogy a munkából ki ne maradjanak, megpróbálják a bentlakásos szociális intézményekben elhelyezni, és ezek az emberek ott élik ettől kezdődően a napjaikat. Hogy ez normálisan működjön, ehhez megfelelő ellátást tudjunk nyújtani, ennek az összege nem változik, illetve jó néhány esetben csökken, ennek több tétele is van.

A következő módosító indítványunk a többcélú kistérségi társulásokkal kapcsolatos csomag, amely tulajdonképpen a kormánypártok részére egy sikertörténet.

(15.30)

Akárhova megyek - a volt belügyminiszter asszony vagy akár az utódja -, a kistérség mint sikertörténet jelenik meg. Ehhez képest a kistérségi támogatási rendszer érdemében, alapvetően nem változik. Úgy gondoljuk, ha ezt önök jó dolognak tartják, legalább ebben a részében támogassák a Fidesz indítványait - ha ez egy sikertörténet -, hogy ehhez kerüljön többlettámogatás, hogy összefogással, községi összefogással lássunk el olyan önkormányzati közszolgáltatásokat, amelyek fontosak az ott élők számára.

A nagy kérdés még mindig, amiről itt jó néhány interpelláció, jó néhány felszólalás elhangzott már, az uniós források felhasználása. Pelczné úgy fogalmazott a Fidesz részéről, hogy ezek azok az uniós források, amelyekről mindenki beszél, mint a szellemekről, csak éppen senki nem látta még őket. Azt is tudjuk, hogy a kohéziós alapból 2004-2006 között mindösszesen 23 százalékot tudtunk lehívni, és ez sok esetben annak volt köszönhető, hogy nem volt meg a saját forrása az önkormányzatoknak. Ilyenkor vontak be esetleg hitelt, vagy újabban kötvénykibocsátási hullám található az önkormányzatoknál. Ezért mi úgy gondoljuk, hogy van értelme az uniós pályázati fejlesztési forrásokhoz, a jelenleg meglévő 15 milliárdhoz 5 milliárdot hozzátenni. Ez nem egy nagy összeg, szeretném elmondani. Ez azt jelenti, hogy önkormányzatonként 5 millió forint saját forrást tudna biztosítani, ha ezt most úgy önmagában elosztanánk az önkormányzatok számával, de ezt tíz nagy uniós projekt úgy elviszi, mint a sicc, nem is marad belőle más önkormányzatoknak. Úgy gondoljuk, ha ez fontos, és ezt önök mindig hangoztatják, akkor ezt szíveskedjenek támogatni.

Úgy gondolom, és ebben egyetértünk mindannyian, hogy amikor reáljövedelem-csökkenés van, csökken az életszínvonal, nehéz helyzetbe kerülnek családok, akkor az esélyegyenlőséget, felzárkóztatást segítő támogatásoknak jelentős szerepe van egy-egy költségvetésben. Ezért mi ezekhez a formákhoz nyújtottunk be támogatást. Mindannyiunknak fontos, ahogy Keleti György beszélt itt a honvédelemről, azt gondolom, a tűzvédelem is legalább ilyen fontos. Itt nemcsak a hivatásos önkormányzati tűzoltóságra kell gondolni, hanem a készenléti szolgálattal nem rendelkező önkormányzati tűzoltóságra, illetve az ehhez kapcsolódó illetménykiegészítésre, személyi juttatásokra, illetve a különböző tűzoltószolgálatokat ellátó rendszerekhez való támogatásra. Hiszen a tűz elleni védelem, a megelőzés, illetve később már a tűzoltás az egyik legfontosabb feladatunk, és úgy gondoljuk, ebben talán tudunk együtt is működni, hiszen van erre vonatkozó szocialista módosító indítvány is.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ezek a leglényegesebb módosítók. Szeretném elmondani, hogy honnan hova szeretnénk átcsoportosítani. Nagy tételeket mondok: az oktatásban 60 milliárdos, a szociális csomag révén 25 milliárdos és az önkormányzati oldalon 15 milliárdos csomagra - tehát 100 milliárdra, amely egyébként nem rengeti meg az oda-vissza tételekben ezt a költségvetést - készítettük azt a módosító indítványt, amelyet valóban a fideszesek legnagyobb része egyébként aláírt. Ebben található a lakástámogatás, a turisztikai célelőirányzat, a gazdaságfejlesztési program - ez nagyobb része - és az egészségügyi csomag, erről nyilván az egészségüggyel foglalkozók majd el fogják mondani, hogy miből kerül majd, hogy honnan kívánunk átcsoportosítani.

Szeretném elmondani: a kormányzati negyed, én nem gondolnám, hogy ez most a legfontosabb kérdés. A kormányzati negyedből kívánunk átcsoportosítani ezekre a feladatokra, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium közhálóprogramjából kívánunk, amely nélkül meglenne még az ország - legalábbis úgy gondolom -, az APEH létszámnövekedéséből és a lakossági tájékoztatásból, a HM-hivatalból szeretnénk elvenni. Tehát a hivatali költségeket szeretnék a képviselők - Keleti úr, kérem - csökkenteni, nem a honvédelmet, hogy ne legyen annyi csinovnyik bent a hivatalban, ezredes meg tábornok, abból szeretnénk elvenni egyébként. Az FVM-árfolyamkockázatból szeretnénk átcsoportosítani, illetve a média-közalapítványból. Ezek nem falrengető tételek egyébként, és ma is találtam egy olyan tételt: hát, Tóth Zoltán szelleme még ma is itt lebeg közöttünk, tisztelt képviselőtársak, a közép-európai választási szakértők klubja 13 millió forintot kap. Hát fontosabb, mint a gyermekjóléti szolgálat támogatása, vagy netán a honvédelem? Adósságszolgálat, kamattérítés - ezekből raktuk össze ezt a csomagot, amiről az imént beszéltem.

Tehát azok a tételek, amiket önök itt összeadnak egyes képviselők módosító indítványából, azok alapvetően a képviselői mivoltból fakadó lehetőségek egy képviselőnek, de amikről én beszéltem csomagszerűen, aminek a forrását itt most megjelöltem, hogy kormányzati negyedre, informatikára, különböző PR-tevékenységre fordítandó összeg, azokból kívánunk átcsoportosítani szociális, oktatási és az általam felsorolt célokra. Ez a Fidesz valódi csomagja, kérem, ezt azonban önök támogassák, és ne kérjék, hogy mi visszavonjuk.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai