Készült: 2024.09.23.22:53:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2010.07.19.), 4. felszólalás
Felszólaló Bencsik János (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:40


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BENCSIK JÁNOS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Szögezzük le azt, hogy a nemzeti ügyek kormánya és a Nemzetközi Valutaalap között egy nyílt, egyenes és őszinte tárgyalásra került sor. A Valutaalap elismerte azt, hogy Magyarország képes a 3,8 százalékos hiánycél tartására, és a magyar kormány is kinyilvánította azon szándékát és elkötelezettségét, hogy a 2010-es költségvetési év vonatkozásában a szerződésben rögzített 3,8 százalékos hiánycélt biztosítani kívánja.

Ugyanakkor valóban vita tárgyát képezi, hogy Magyarország milyen feltételek közepette fogja teljesíteni ezt a kötelezettséget. A Nemzetközi Valutaalappal érvényben lévő megállapodásunk, amely 2010. október végéig érvényes, biztosítja Magyarország számára a finanszírozhatóságot, és úgy tűnik, hogy egyelőre újabb részlet lehívására nincs is szükség, hiszen a magyar kormány az elmúlt hetekben a parlament eddigi és további döntéseit is figyelembe véve tudja teljesíteni ezen kötelezettségeket.

Azt is elismerte az IMF a nyílt és őszinte tárgyalások közepette, hogy valójában a kormányváltás idején nem 3,8 százalékos hiánnyal kellett szembenéznie az új kormánynak, hanem az megközelítette az 5 százalékot, és ezért is volt szükség arra, hogy a 29 pontos akcióterv keretében egyrészt olyan javaslatok kerüljenek megfogalmazásra, amelyek tudják biztosítani az ország finanszírozhatóságát, a hiánycélok teljesíthetőségét. A másik oldalon viszont olyan döntések, javaslatok fogalmazódtak meg, amelyek tudják biztosítani ebből a szűkös mozgástérből azt a minimális kitörési pontot, amely szükséges a hazai gazdaság növekedésének beindulásához.

Elismerték azt is, hogy a bevételi oldalt növeltük, ez egyébként a bankadót is magában foglalja, és csökkentettük a kiadásokat, ez pedig a költségvetési zárolások formájában ölt testet. Elismerték azt is, hogy szükség van a bankadóra, ugyanakkor a bankadó formájával, idejével, mértékével nem értettek egyet, de Magyarország számára elengedhetetlenül szükséges az, hogy a tehervállalás vonatkozásában is mindenki kivegye a részét az ország megerősítéséből, így a bankszektornak is ki kell vennie a részét.

(13.20)

Azt is kijelenthetjük, hogy a tárgyalások drámaiak voltak, mert a bankadó bevezetése helyett a Nemzetközi Valutaalap szorgalmazta volna az újabb megszorító intézkedések bevezetését, ugyanakkor a nemzeti ügyek kormánya álláspontja szerint a családokat és a vállalkozásokat újabb megnyomorító megszorítások bevezetésével nem lehet sújtani. (Taps.) Erre sem lehetőség, sem szükség nincs.

Tisztelt Képviselőtársaim! Pontosan az a baj, hogy az elmúlt években, közel egy évtizedben éppen ilyen módszerekkel próbálták biztosítani a költségvetés egyensúlyát, ezt a továbbiakban nem lehet folytatni: az erőforrásaik végére érkeztek a magyar emberek.

Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok, az LMP és a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai