Készült: 2024.09.23.10:14:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2017.04.24.), 36. felszólalás
Felszólaló Dr. Bene Ildikó (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:07


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BENE ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A rosszindulatú vastag- és végbéldaganatok elő­fordulásának kockázata az életkor növekedésével ro­ha­mosan emelkedik, 60 éves kortól pedig ötévenként megkétszereződik. Mind az évente újonnan fel­fe­de­zett daganatok számát ‑ ez több mint 10 ezer fő ‑, mind az okozott halálozást ‑ ami közel 5 ezer fő éven­te ‑ tekintve a második leggyakoribb daganat hazánkban a nők és a férfiak körében egyaránt. Ez a daganat ugyanakkor korán felismerve kifejezetten jól gyógyítható, de sajnos a betegek jellemzően előre­haladott stádiumban fordulnak orvoshoz, emiatt kiugróan magas a mortalitás hazánkban is.

Az „Egészséges Magyarország 2014-2020” egészségügyi ágazati stratégiában megfogalmazott célkitűzés többek között a magyar lakosság egészségi állapotának folyamatos javulása, az egészségben el­töl­tött életévek növelése, a betegek gyógyulási esé­lyei­nek javítása. A célok eléréséhez a népegészségügy területén további komoly lépések szükségesek. En­nek egyik fontos eleme komplex szűrővizsgálati prog­ramok végzése és a prevenció megerősítése.

Ezért is tartom nagy jelentőségűnek, hogy sok éves pilotvizsgálat-sorozatot követően háziorvosok be­vo­násával szeptembertől elindul országos kiter­jesz­tésben az 50-70 év közötti nők és férfiak két­éven­kén­ti szervezett célzott vastag- és végbél-szűrő­vizsgálata. Ez egy kétlépcsős módszert jelent, az első egy székletvérteszt, amelynek pozitivitása esetén teljes minőségi kolonoszkópos vizsgálat történik a vér­zés­forrás megállapítására.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ahhoz, hogy a vastag- és végbélrák okozta halálozás 20 százalékos csök­ke­né­sét elérjük tíz év viszonylatában, szükséges, hogy az érin­tettek több mint 50 százaléka részt vegyen a szűrő­vizsgálatokon. Hogyan érhető el, hogy a házi­or­vo­sok minél nagyobb számban csatlakozzanak a programhoz? A szűrési aktivitást a lakosság körében ho­gyan lehet növelni? És mivel a szűrőprogram hosszú évekre tervezett, a komplex szűrőprogram ré­sze­ként biztosított-e a program folyamatos finan­szírozása? Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok és az LMP sorai­ban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai