Készült: 2024.09.23.01:09:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap (2011.07.11.), 30. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A nyári parlamenti szünet előtt illő, hogy számvetéssel zárjuk le az elmúlt féléves időszakot, és hadd kezdjem azzal, hogy mi, kereszténydemokraták hajlunk arra, hogy tevékenységünket eszmei alapokra helyezzük. Úgy érezzük, van egy hiteles ember- és társadalomképünk, amit a szemünk előtt tartunk akkor, amikor a körülöttünk levő világot formálni igyekszünk.

Ez persze csak az egyik szempont: a céljaink, amiket, ha esik, ha fúj, megpróbálunk megvalósítani, de nem feledkezhetünk el a körülményekről, amik a mozgásterünket befolyásolják, és a kihívásokról, amiket mindig magunk előtt kell hogy lássunk és megoldanunk kell.

Első szempontként említeném a nemzeti érdek képviseletét, már csak azért is, mert az előző kormányzati ciklusban elég hiányos volt ez. A nemzetegyesítés folyamatának fontos állomása az állampolgárság biztosítása. Az igénylők száma ma már meghaladja a 100 ezret. Ha állami felelősségről szólunk, akkor ennek gyakorlása egy hatékony, ha úgy tetszik, erős államot feltételez. Ezért fontos számunkra az állami vagyon megőrzése és a nemzeti tulajdonban levő cégek megerősítése. Ennek a lépései ismertek.

Az állami felelősség a polgárokkal szemben is megnyilatkozik, hiszen tapasztaltuk, hogy a bedőlt hitelek kapcsán az állam ezt gyakorolta. Itt persze az igazságosság szempontja kell hogy érvényesüljön, az állami segítség mellett a megoldásban a pénzintézet és az érintett is részt vesz. És ha már kimondtam a szót, hogy pénzintézet, akkor hadd emlékeztessek arra, hogy gyakoroltunk egy gesztust a bankok és a nagy nyereséget elkönyvelő cégek felé, lehetőséget kaptak arra, hogy a közös felelősségből kivegyék részüket, vagyis az államadósság kezelése kapcsán gyakorolhatták ezt a felelősséget.

Az alaptörvény ennek az időszaknak egy fontos lépése volt, a rendezett világ megteremtésének egy lépése. Ezt szolgálják a sarkalatos törvények is, amelyek egy-egy részterület kiszámítható, hosszú távú szabályozását végzik el. Mindezt úgy kell tennünk, hogy a rendezettség és a demokrácia egyensúlyban legyen. Itt zárójelben meg kell jegyeznem, hogy a Szocialista Párt frakcióvezetőjének felszólalása éppen a demokráciáról szólt, de elfeledkezett róla, hogy a Gyurcsány-időszakban a magyar embereket manipulálták, és ezzel veszélyeztették a demokráciát, különösen azzal, hogy a manipuláció hazugsággal történt.

Az egyensúly persze nagyon kényes a rendezettség és a demokrácia között, és könnyű ezt kisebb-nagyobb csúsztatásokkal kétségbe vonni. Ezt meg is tette a baloldali ellenzék a szélsőséges liberális véleményformálók támogatásával és európai elvbarátaik segítségével. A magyar uniós elnökség sikerét azonban ez sem tudta befolyásolni, az ellenzékiség ilyen értelemben kihívást jelent, és ezt is kezelnünk kell.

Az adócsökkentésnek és a munkahelyteremtésnek egyszerre van gazdasági és társadalmi hatása. Ennek ma még csak az első jeleit látjuk. A munka szempontja a szociális ellátásban is megjelent, intézkedéseink a régi elvet érvényesítik: segély helyett munkát, illetve aki tud, dolgozzon; aki viszont rászorul, az kapjon megfelelő segítséget.

Az egyházak szabad működését biztosító törvény reményeim szerint ma elfogadásra kerül. Az oktatás világát rövidesen megszabadítjuk a liberális kártevéstől (Taps a kormánypártok soraiból.), ez a KDNP egyik hangsúlyos törekvése. Készítjük a családok védelméről szóló törvényt, ez lehetőséget ad a családok helyzetének és állapotának javítására.

Az elmúlt fél évre úgy tekintünk, mint amikor sikerült ellépnünk a szakadék széléről, és elindulni az ország megerősítésének és megújulásának irányába.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai