Készült: 2024.09.22.21:26:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

136. ülésnap (2011.11.17.), 166. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH ZSOLT (Fidesz, Kecskemét): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Két módosító javaslatról szeretnék beszélni.

Az egyik az 574. ajánlási számon Kovács József képviselőtársamnak, az egészségügyi bizottság vezetőjének a módosító javaslata, amelyben a kisforgalmú gyógyszertárak működtetési támogatását kívánja 600 millió forinttal megemelni az eredeti előterjesztésben szereplő 110 millió forintról, tehát így összesen 700 millió forintra növekedne.

Általában úgy szokták megnevezni, hogy kisforgalmú gyógyszertárak, de ez a törvény számára használható megfogalmazás, a valóságban az esetek döntő többségében ez kistelepülések gyógyszertárait jelenti, és a kis forgalom abból adódik, hogy egy kisebb településen kevesebb ember él. Egy ilyen gyógyszertár járulékos forgalma, az egyéb bevételei, amelyek nem szigorúan az orvos által rendelt gyógyszerekhez kötődnek, bizony igen alacsonyak, ezeknek a gyógyszertáraknak a jövedelmezőségét nagymértékben segíteni kell azért, hogy a biztonságos gyógyszerellátás, ami nemcsak azt tartalmazza, hogy jó minőségű készítményeket kapjunk, hanem azt is, hogy a lakóhelyünkön szükség esetén igen gyorsan hozzáférhessünk a legalapvetőbb gyógyszerekhez; nos, ezeknek a patikáknak a működését támogatni kell.

Meg kell mondanunk, hogy az elmúlt időszakban, és tudom, majd megkapom, hogy visszafelé mutogatok, de ha száz évig élek is, erre mindig vissza fogok mutogatni, mert ami a magyar gyógyszertári forgalommal történt az előző három kormányzat alatt, az egész egyszerűen égbekiáltó. A liberalizmus jegye alatt gyakorlatilag megfojtották a kis patikákat, és ezt a kiskaput használták egyébként ahhoz, hogy patikaláncokat építsenek föl. Nos, ezt a kaput megpróbáltuk bezárni, többé-kevésbé sikerült. A legarcátlanabb például az volt, amikor elegendő volt egy új patika megnyitásához, ha valaki megígéri azt, hogy internetes tájékoztató honlapot fog működtetni. Megnéztük, még azt sem mindenki működtette, aki egyébként megkapta a patikaengedélyt.

Ennek volt egy járulékos következménye, hogy nagyon sok helyen becsuktak patikák, nem feltétlenül kistelepüléseken, de olyan településrészeken zártak be patikák, ahol egyébként szükség lett volna rájuk, de egész egyszerűen nem bírták a versenyt azzal, hogy mondjuk, egy olyan helyre, egy bevásárlócentrumba, ahova egyébként is eljárnak az emberek, oda vitték el a vásárlásaikat, és ezzel a lakóhelyükhöz közel lévő patikát tönkretették. Igen ám, csak nem jár ám mindenki bevásárlóközpontba! Nagy többségben olyan jár, akinek van autója. Mert akinek nincs autója vagy idős ember, és nem tudja vállalni, hogy ezekkel a körbuszokkal járjon, az nem jár oda, és neki a patika is eltűnt a környezetéből, például egy ilyen döntés miatt. Nos, tehát azt gondolom, hogy időszerű és méltányos dolog, hogyha ezt a módosító javaslatot támogatjuk, erre kérem majd a képviselőtársaim segítségét.

A másik módosító javaslatot 653. ajánlási számon olvashatják, és Jánosiné Bene Ildikó, az egészségügyi bizottság alelnöke jegyzi. A képviselő asszony a módosítóban arra tesz javaslatot, hogy - ez csúnya szó, szakszó lesz - a generikus gyógyszerek területén a preferált referencia ársávba tartozó gyógyszerkészítmények forgalmazásában részt vevő gyógyszerészeket érdekeltté tegye abban, hogy ez megtörténjen. Mit jelent ez magyarra lefordítva? Vannak olyan gyógyszerek, amelyek a fejlesztés után kikerülnek a védettségből, mások is utángyárthatják ugyanezeket a szereket, ezek a szerek lényegesen olcsóbbak, mint az eredeti készítmény. Néha megoszlik a vélemény, és sokan vitatkoznak rajta, nekem meggyőződésem, hogy legalább olyan hatékonyak, viszont az áruk jóval kedvezőbb.

(15.00)

Azok a gyógyszertárak, amelyek segédkeznek abban, hogy a társadalombiztosítás ily módon megtakarítson - egyébként ez akár 35 milliárd forintos szintet is elérhet éves szinten, tehát nem kevés pénzről beszélünk -, értelem szerint az árrés miatt, az alacsonyabb ár miatt lemondanak egy bizonyos jövedelemről.

Tervezi a kormányzat, hogy ezeket a gyógyszerészeket valamilyen szinten kártalanítja, erre 1 milliárd forintot különített el. Képviselő asszony számításaival igazolta, hogy ehhez sokkal célszerűbb lenne nagyobb összeget, összesen 2,7 milliárd forintot elkülöníteni. Ez az 1,7 milliárd forint plusz jelenik meg az ő módosító javaslatában, amely lehetővé teszi reményeink szerint, hogy valamennyi, mind a 35 milliárd forintot meg tudjuk takarítani, ne csak annak egy részét, mindezt úgy, hogy egyébként a betegek ugyanolyan hatékony terápiában, ugyanolyan mennyiségű terápiában részesülhetnek. Kérem, hogy ezt is támogassák.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai