Készült: 2024.09.20.15:24:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2003.10.20.),  152-155. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:51


Felszólalások:   148-151   152-155   156-159      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Pánczél Károly, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni az oktatási miniszternek: “Hogyan született döntés a NAT-ról?ö címmel. Pánczél Károly képviselő urat illeti a szó.

 

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt héten áldását adta az új Nemzeti alaptantervre az Országos Köznevelési Tanács. A vita tehát látszólag lezárult, mielőtt még elkezdődhetett volna.

Aligha tévedünk azonban nagyot, ha azt állítjuk, most kezdődik csak igazán a vita. Különösen azért, mert a hírek szerint az OKNT döntése meglehetősen furcsa körülmények között született. A tanács tantervi bizottsága ugyanis igen súlyos kritikákat fogalmazott meg a tervezettel szemben. Az MTI és a Magyar Nemzet pedig arról számolt be, hogy több tag esetében joggal kérdőjeleződik meg a pártatlanság, egyes esetekben felmerül az összeférhetetlenség gyanúja is.

Tisztelt Miniszter Úr! Megfelel-e a valóságnak, hogy az OKNT illetékes szakbizottsága súlyos kritikát fogalmazott meg a tárca javaslatával szemben? Megfelel-e a valóságnak, hogy az OKNT elnöke, Loránd Ferenc, és legkevesebb további három tagja, Báthory Zoltán, Liskó Ilona és Horn György bizonyíthatóan részt vett valamelyik kormányzó párt választási programjának elkészítésében? Megfelel-e a valóságnak, hogy a tanács tagjai közül az említetteken kívül többen szorosan kapcsolódnak valamelyik parlamenti párt szakértői csoportjához? Megfelel-e a valóságnak, hogy az OKNT két tagja, Báthory Zoltán és Horn György egyúttal a NAT-bizottságnak is tagja, azaz saját munkájukról szavaztak? Megfelel-e a valóságnak, hogy Báthory Zoltán és Horn György a NAT-bizottságban való részvételért anyagi ellenszolgáltatásban részesült? Ha igen, milyen összeget fizettek ki számukra? Szabályozza-e valamilyen módon az OKNT az összeférhetetlenséget? Ön szerint nem kérdőjelezi-e meg az OKNT döntésének szakszerűségét és pártatlanságát, hogy olyanok is szavaznak, akiknek pártkötődése nyilvánvaló, illetve akik összeférhetetlenek, mert saját munkájukról mondanak véleményt?

Várom válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: A kérdésre Magyar Bálint oktatási miniszter úr válaszol.

Megadom a szót.

 

DR. MAGYAR BÁLINT oktatási miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Szemben az előző kormányzati ciklussal, amely elvette az Országos Köznevelési Tanács egyetértési jogát szakmapolitikai és jogszabályi kérdésekben, egyik első lépésem az volt, hogy biztosítsam, hogy e testület visszakaphassa ezeket a jogait, és a parlament törvényben rendelkezett erről, hogy azt a jogfosztást, amelyet a Fidesz elkövetett, valamilyen módon helyreállítsuk, és visszaadjuk a jogokat. Így alakulhat ki olyan helyzet, hogy az Országos Köznevelési Tanács döntése valóban fontos, amire figyelmet kell és érdemes fordítani, ahogy ezt ön is tette, képviselő úr, mert nem megkerülhető szakmai szervezetről van szó. Talán nem tévedek abban, hogy a Fidesz részéről nem sok interpelláció született akkor, amikor Pokorni miniszter úr megfosztotta érdemi jogaitól e testületet.

Az OKNT múlt csütörtökön 13 igen szavazattal, 6 nem ellenében és 1 tartózkodás mellett támogatásra méltónak tartotta a Nemzeti alaptanterv felülvizsgálatának a tervezetét, amelynek elfogadásával kapcsolatban egyetértési, azaz vétójoga van.

Fájhat ez önnek, képviselő úr, kérhetik szokásaikhoz híven a szavazatok újraszámlálását, megkérdőjelezhetik szokásaikhoz híven a döntéshozók legitimitását. Előbb azonban ajánlom tanulmányozásra a képviselő úrnak a közoktatási törvény 96. §-át, amely az Országos Köznevelési Tanács létrehozásának és működésének alapvető kérdéseit szabályozza.

Az OKNT-nek 23 rendes és 8 póttagja van. Az OKNT tagjait az oktatási miniszter kéri fel a következők szerint: 3 tagját saját választással, 10 tagját és 3 póttagját az országos pedagógiai szakmai szervezetek, 6 tagját és 3 póttagját a pedagógusképző felsőoktatási intézmények, 2 tagját és 1 póttagját a Magyar Tudományos Akadémia, 2 tagját és 1 póttagját az országos munkaadói szövetségek és munkaadói kamarák jelölése alapján. A felkérés a miniszter által delegált tagok kivételével, akiknek felkérése az érintett miniszter megbízásának lejártával megszűnik, 5 évre szól.

Itt jegyzem meg, képviselő úr, hogy… (Révész Máriusz: Kaptak pénzt vagy nem kaptak, ez a kérdés! - Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Természetesen kaptak pénzt, elmondom, ha ez önöknek szokatlan: 66 ezer forintot havonta, miután az OKNT bízta meg őket (Az elnök ismét csenget.), hogy ebben a bizottságban részt vegyenek. De majd írásban odaadom a maradékot, hogy el tudja olvasni (Révész Máriusz közbeszólása.) a képviselő úr.

 




Felszólalások:   148-151   152-155   156-159      Ülésnap adatai