Készült: 2024.09.25.08:46:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2004.10.11.),  51-57. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:29


Felszólalások:   45-208   51-57   57-63      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszöntöm kedves képviselőtársaimat.

Az interpelláló képviselő nem fogadta el az államtitkári választ, ezért kérdezem, hogy az Országgyűlés elfogadja-e a választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az interpellációra adott választ 151 igen szavazattal, 1 nem ellenében és 1 tartózkodás mellett, érvénytelen szavazás keretében minősítette.

Megkérem az igen tisztelt frakciók képviselőit, vezetőit, vezetőségeit, hogy intézkedjenek a Ház határozatképességének a helyreállítása felől.

Tisztelt Országgyűlés! Ismételten megkérdezem az Országgyűlést, miután az interpelláló képviselő az interpellációra adott választ nem fogadta el, az Országgyűlés elfogadja-e a választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás. - A táblán megjelenő eredmény: 163 igen, 0 nem és 0 tartózkodás.)

A Ház továbbra is határozatképtelen.

 

(14.50)

Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra adott válaszról történő szavazásra későbbi időpontban fogunk visszatérni.

Tisztelt Országgyűlés! Pánczél Károly, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be az oktatási miniszterhez, “Gyurcsány Ferenc üzlettársáé lesz-e a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt.?ö címmel. Pánczél Károly képviselőt illeti a szó.

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Gőzerővel zajlik a Nemzeti Tankönyvkiadó privatizációja. A 13 pályázóból mára kiválasztották azt az ötöt, amelyik még reménykedhet a sikerben, a legnagyobb szakmai hátterű és legnagyobb forgalmú hazai tankönyvkiadó megszerzésében. A pályázók között találhatunk nagy multinacionális céget és nemzeti tankönyvkiadót egyaránt.

A hírek szerint azonban nem nekik van a legnagyobb esélyük, üzleti körökben nyílt titokként kezelik, hogy a befutó a Láng Rt. lesz. Az a Láng Rt., amelynek Gyurcsány Ferenc üzlettársa, Erdős Ákos a tulajdonosa. Csak emlékeztetőül: Erdős Ákos vásárolta meg annak idején a Gyurcsány-féle Altus Rt.-től a Perfekt Gazdasági Tanácsadó Rt.-t és vett meg a Gyurcsány-Virág kettőstől egyes Perfekt-cégeket. Ha a hírek igazak, a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. privatizációjának nyertese egy Gyurcsány Ferenchez közel álló üzleti kör lehet.

Tisztelt Államtitkár Úr! A miniszteri meghallgatáskor Magyar Bálint kerülte a nyílt és egyenes választ ebben a témában. A felvetésre azt válaszolta - idézem -: “Még a pályázókat sem ismerem és nem is érdekelnek.ö Nos, ezt igen nehéz elhinni, hiszen Magyar Bálint mindig is komoly érdeklődést tanúsított a Nemzeti Tankönyvkiadó iránt. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Így van!) De nem csupán az SZDSZ, hanem a szocialisták is így voltak ezzel. Emlékezzünk csak vissza, a választásokat követően milyen sürgős volt, hogy pártkádereket ültessenek a Nemzeti Tankönyvkiadó igazgatótanácsába és felügyelőbizottságába. Távoznia kellett - mások mellett - Jelenics István piarista paptanárnak, aki a rendszerváltozás óta eltelt mindhárom kormányzati ciklusban helyén maradhatott; vagy Závodzky Gézának az ELTE TFK volt főigazgatójának. És kik érkeztek helyükre? Magyar Bálint és Horn Gábor kabinetfőnökei, Rajk László SZDSZ-es politikus felesége, Székely Gábor, az MSZP közeli Politikatörténeti Intézet tudományos igazgatója, vagy éppen Perlai Zoltán, az egykori sikertelen szocialista önkormányzati képviselőjelölt. Nem csoda, hogy ennek fényében senki sem hiszi el, hogy Magyar Bálintot nem érdekli, mi lesz a magyar közoktatás egyik meghatározó szereplőjének a további sorsa.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mit szól ahhoz, hogy üzleti körökben eldöntött tényként kezelik, hogy a Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel szoros üzleti kapcsolatban álló Láng Rt. lesz a befutó a Nemzeti Tankönyvkiadó kiárusításán?

Várom válaszát. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

ELNÖK: Az interpellációra Arató Gergely államtitkár úr, az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára válaszol.

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Kettőnk között számos különbség van, de úgy tűnik, ezek közül a legfontosabb az, hogy önnel szemben én nem rendelkezem a jövőbe látás képességével. Pillanatnyilag öt pályázó van még versenyben az ÁPV Rt.-nél, az Oktatási Minisztérium azonban semmilyen módon nem vesz részt ennek a pályázatnak a lebonyolításában. Tehát kérdésének erre a részére semmifajta választ nem tudok és nem kívánok adni. Lehet, hogy többet kellene járnom azokba az üzleti körökbe, ahonnan ön az információit szerzi.

Ami a második kérdését illeti, amit ugyan nem mond ki, de ennél sokkal fontosabb, ez arra vonatkozik, hogy helyes-e a Tankönyvkiadó privatizációja. Azt gondolom, hogy ön nagyszerű érvet mondott amellett, hogy miért helyes ez a privatizáció, tudniillik itt különböző szereplőket vádolt meg azzal, hogy politikai kötődéseik alapján foglalhattak helyet ebben a Tankönyvkiadóban. Ugyanakkor elfelejtette megemlíteni azokat a fideszeseket, akik az előző ciklusban ültek benn a Tankönyvkiadó különböző testületeiben. Én biztos vagyok benne, hogy ha ez a privatizáció sorra kerül, akkor ezt a fajta gyanút egyik oldal sem fogalmazhatja meg a másikkal szemben többé. (Domokos László: Dehogynem!)

Ugyanakkor, miután nagy érdeklődéssel követem az önök elképzeléseit az állami tulajdon felsőbbrendűségéről, továbbra is izgalommal várom, hogy a Fidesz mikor ad választ azokra a kérdésekre, amelyeket múlt héten feltettünk, mondjuk, azzal kapcsolatban, hogy hogyan képzeli a magántőke szerepét, mi a véleménye a Fidesz-kormány időszakában végrehajtott privatizációkról, hogy mely fideszes képviselőtársainknak volt érdekeltsége ebben a privatizációban (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: A választ várjuk! - Zaj.), vagy éppen hogyan vélekedik a 12 állami gazdaság privatizációjáról. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Válaszolj!)

Visszatérnék ez alkalommal a tankönyvek kérdéséhez is, hiszen a legfontosabb az a választóknak, hogy mi fog történni a tankönyvekkel a Tankönyvkiadó privatizációja után. Ön ezt nagyon jól tudja, mert ennek a rendszere az önök kormánya alatt a 2001-es törvényben alakult ki. Ennek következtében a tankönyvek árát az oktatási miniszter határozza meg, függetlenül attól, hogy ki a kiadó, és ez az ár nem haladhatja meg lényegesen az infláció mértékét, mármint ennek az árnak az emelkedése. Új tankönyvek esetén a Tankönyves Vállalkozók Szövetségével egyeztetve szintén az oktatási miniszter határozza meg a tankönyvek árát.

A tankönyvek szakmai minősítése továbbra is az Oktatási Minisztérium kezében marad. Tisztelt képviselő úr, tehát azt kell mondanom, hogy a Tankönyvkiadó privatizációja semmilyen módon nem érinti sem a tankönyvek árát, sem a tankönyvek színvonalát.

Végül, képviselő úr, tisztelettel kérem, hogy fogadja el válaszomat, azonban, ha ez mégsem lenne lehetséges, a fideszes képviselőtársaimat arra kérem, hogy az előző esettől eltérően vegyék maguknak a bátorságot és nyomják meg az igen vagy a nem gombot véleményük szerint.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Megkérdezem az interpelláló képviselőt, elfogadja-e az államtitkári választ.

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Én valóban nem rendelkezem a jövőbe látás képességével. Egész egyszerűen tapasztalataink vannak arra nézve, hogy eddig hogy történt az állami vagyon kiárusítása (Dr. Magda Sándor: Tizenkét állami gazdaság!), hogyan került most az utóbbi időkben (Dr. Fónagy János: Az a 155, amit ti adtatok el '94 óta! - Bársony András: Előtte is volt privatizáció, kedves Fónagy úr!) magánzsebekbe az állami vagyon. Mindamellett csodálkoznék, ha Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr most ebben az esetben jó időben, ám rossz helyen lenne.

De fogadjuk el, hogy nem az ő köreihez tartozó Láng Rt. lesz a befutó. Ki lehet itt még a befutó? A lengyel nemzeti tankönyvkiadó, vagy a nagy német multi, a Westerman, vagy éppen a Mozaik Kiadó? Azt gondolom, hogy a Nemzeti Tankönyvkiadót, amely a magyar oktatás stratégiai része, nem szabad eladni sem lengyel, sem angol tulajdonba. Ez a cég, tisztelt államtitkár úr (Horn Gábor: Inkább államosítani kellene!), semmilyen módon nem szolgált rá a privatizációra, egy jól működő, évi 400 millió forint tiszta hasznot hozó állami cégről van szó. Nem az államosítás ellen vagyunk, hanem az... - hogy az állami vagyon magánzsebekbe vándoroljon.

A választ nem fogadom el, és arra kérem az államtitkár urat, hogy a kérdéseit majd ellenzékben tegye fel.

Köszönöm. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az interpelláló képviselő nem fogadta el az interpellációra adott választ. Ezért kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Dr. Fónagy János: Határozott nem az államtitkár úr kedvéért! - Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 181 igen szavazattal, 114 ellenében, 1 tartózkodás mellett a választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Szijjártó Péter, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnökhöz: “Lendületben a kormány: törvénysértés és végzetes károkozás néhány nap alattö címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Göncz Kinga gyermek-, ifjúsági és sportminiszter asszony válaszol. Szijjártó Péter képviselő úrnak adom meg a szót.




Felszólalások:   45-208   51-57   57-63      Ülésnap adatai