Készült: 2024.09.23.01:47:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

319. ülésnap (2013.10.30.), 76. felszólalás
Felszólaló Mirkóczki Ádám (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:31


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MIRKÓCZKI ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Főleg a Belügyminisztérium alá tartozó intézmények költségvetéséről beszélnék, és nagyon örülök, hogy Kontrát Károly államtitkár úr itt van, és remélhetőleg talán majd reagál rá, még ha nem is fogunk egyetérteni vélelmezhetően.

Nagyon röviden reagálnék azonban a minket ért különböző vádakra, és szeretném egyszer s mindenkorra tisztázni és rendbe tenni, hogy a közmunkával kapcsolatban nem azt mondtuk soha, nem azt mondjuk és most sem azt mondjuk, hogy nincs rá szükség, hanem azt mondjuk, és itt pontosítanék, hogy az nem egyenlő a munkahelyteremtéssel. A kettőt azért semmi esetre se keverjük össze!

Visszatérve a Belügyminisztérium alá tartozó területhez: én megint nem tudok elmenni - ahogy a korábbi években sem - a Terrorelhárítási Központ finoman fogalmazva is indokolatlanul magas költségvetési összege mellett. A 2013. évi költségvetésben is közel 13 milliárd forintos tétel szerepelt ebben a sorban, és most is közel 13 milliárdos a költségvetésből kapott összeg. Ez azért egy kicsit problémás egy 900 fős szervezetnél, tekintettel arra, hogy a célját alapból nem tudja megvalósítani, hiszen Magyarországon - bárhogy is csűrjük-csavarjuk a szavakat - nincs terrorizmus.

Ezekre az emberekre, akik a Terrorelhárítási Központban dolgoznak, nyilvánvalóan szükség van, csak szerintünk egy teljesen más intézményben és teljesen más osztályokon; nevezetesen a rendőrség megfelelő kötelékein belül. Ha azt figyelembe vesszük, hogy a rendőrségnél milyen problémák vannak, akár fizetés tekintetében, akár felszerelés tekintetében, és párhuzamba állítjuk például a TEK-et, akkor egy meglehetősen fekete-fehér kontrasztot láthatunk, hiszen a Terrorelhárítási Központnak Audi Q7-esek, páncélozott csapatszállító járművek állnak rendelkezésére; most már repülőgépük is van, hogy repülőgépes túszejtéseket gyakoroljanak, bár Magyarországon soha nem volt repülőgépes - és ne is legyen természetesen - túszejtés. Szóval olyan elképesztő felszereltséggel bírnak, miközben a ténylegesen sokkal több feladatot ellátó rendőrségnél meg éppen az ellenkezője van.

A közelmúltban államtitkár úr éppen nekem adott egyik válaszában azt mondta, hogy a rendőrség járműállománya most lett a közelmúltban fejlesztve. Ez valóban így van, és valóban új rendőrautók érkeztek a testülethez. A probléma csak az, ha egy cinikus hasonlattal akarnék élni, ez olyan, mintha Kimmi Räikkönennek adnánk egy tűzpiros Ferrarit, és kikötnénk, hogy nem mehet vele, csak 20 kilométer/órával.

A probléma az ugyanis nagyon sok vidéki településen, és ezt személyesen rendőröktől hallom panaszként rendszeresen - főleg Heves megyében -, hogy sajnos az az összeg, amiből ők tankolhatnak, nagyjából egy hónapban már a második héten elfogy. És kistelepüléseken, ahol az emberek személyesen ismerik az ottani körzeti megbízottat vagy járőrt, aki ott is lakik, nem a hivatalos utat választja, hanem a privát mobilján személyesen a rendőrt hívja. És a hónap második hetétől ez úgy néz ki náluk, hogy a rendőr a saját pénzéből tankol a rendőrautóba. Aztán az emberek följelentik, hogy ő civil ruhában mit rohangál a rendőrautóval. Szóval, óriási problémák vannak, és mellette pedig a leterheltségük finoman fogalmazva is elég szörnyű.

Csak egy egri példát mondok. Egerben egy átlagos nyomozó 50-60 ügyet visz egyszerre. 50-60 ügyet egyetlenegy nyomozónak képtelenség ellátni. 10-15 a maximum az ő elmondásuk szerint. És most ne az állandó ellenzéki opponens magatartásunkként vegyék tőlem ezeket a gondolatokat, hanem arról beszélek, hogy bizony, milyen fejlesztésekre van szükség. És ha a prioritásokat nézzük, akkor nyilvánvalóan a nem létező terrorizmus elleni harctól kellene elvenni például azt a 13 milliárd forintos tételt, és odaadni annak a rendőrségnek, aminek bizony nagyon sok feladata van.

És hosszan lehetne beszélni a Belügyminisztérium - kis túlzással - mostohagyerekének tekinthető tűzoltóságról, hogy ott milyen gondok vannak, akár a béreket tekintve, akár a felszereltséget tekintve.

A közelmúltban panaszkodtak tűzoltók: tűzesethez riasztották őket, és - figyeljenek, hölgyeim és uraim! - autópályán 50 kilométer/órás sebességgel volt képes menni a tűzoltóautó. És mindenhol, balról-jobból csak előzték őket, a szirénázó, villogó tűzoltóautót. Ez ma a helyzet. És azt gondolom, hogy lenne itt mit csinálni.

(10.50)

De a büntetés-végrehajtási intézetben ugyanez a helyzet. Ott is a bv-dolgozók - nem kell a körülményeiket ecsetelni, és hogy minek vannak kitéve - finoman fogalmazva is alulfizetettek. Nyilván nem egy akkora létszámról van szó, mint mondjuk, a rendőrségnél, de azért azt a munkát is meg kéne becsülni, hatékonyságukat és egy kicsit a tekintélyüket helyre lehetne tenni, nem is akkora összegből, hogy ne lehetne bármikor megfelelően átcsoportosítani.

Úgyhogy nagyon röviden, időszűke miatt a további részletekbe ne mennék bele.

Egyet azonban még szeretnék elmondani, és megint nem tudom, hogy a cinizmus kiérződik-e belőlem, de én egy picit irigylem Orbán Viktort a tekintetben, hogy itt csupa olyan ember ül, akinek egyszerűen nincs önálló véleménye, vagy nagyon jól tükrözi a kormányoldalon. És ne vegyék sértésnek, önök 2010-ben 176 egyéni választókerületből 174-ben mandátumot szereztek. Nem hallottam a 174 egyéni mandátumot szerzett képviselőjüktől, senkitől, hogy mondjuk, csak a saját választókerületében valami probléma lenne. Hogyha csak a Heves megyei választókerületeket veszem, nekik kellene, a Heves megyei hat egyéni képviselőnek a leghangosabban kiabálni itt, hogy az az úthálózat például, ami Heves megyében van, nem életveszélyes, hanem most már nincs olyan magyar szó, amivel megfelelően lehetne jellemezni. Csak légpárnással lehetne biztonságosan közlekedni. És önök közül itt, úgy látom, senkinek semmiféle problémája nincs az egyéni választókerületben, itt mindenkinek tökéletesen előre megírt fantasztikus felszólalásai vannak, minden a legnagyobb rendben. (Kőszegi Zoltán: A költségvetésről van szó!)

Hölgyeim és Uraim! Azért 2013 Magyarországa jelenleg még nem azt mutatja, hogy minden a legnagyobb rendben lenne, és hogyha valóban, ahogy képviselőtársam mondja, a költségvetési vitáról beszélünk, akkor most lenne annak a terepe, hogy honnan hová csoportosítsunk. És nagyon sok kérdés felmerül, és időkeretben szinte lehetetlen ezt tárgyalni, de én azt gondolom, hogy nemcsak a dolgozók béreiről, nemcsak az önkormányzat által ellátott intézmények strukturális vagy egyéb problémáiról, nemcsak az úthálózatról, nemcsak az infrastruktúrákról, hanem nagyon sok minden másról lehetne még beszélni, és értelmes vitát lefolytatni, hogy honnan hová csoportosítsunk át. Én önökből ezt hiányolom, mert úgy látszik, hogy önök szerint minden a legnagyobb rendben. De bízom benne, hogy előbb-utóbb önök is gyakorolnak némi önkritikát, és legalább a saját választóikra való tekintettel, a saját választókerületükre való tekintettel egy picit kritikusabbak lesznek ezzel a költségvetéssel.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai