Készült: 2024.05.16.13:44:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2009.10.20.), 116. felszólalás
Felszólaló Kormos Dénes (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:51


Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORMOS DÉNES (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Mondandóm előtt néhány gondolatban szeretnék reagálni Pánczél képviselő úr hozzászólására. Alapvetően fontos problémákat feszegetett, de néhány állítása, részben az adatok miatt, sajnos valótlan. Csak egy példát mondok ezek közül. Többek között érintette az alapfokú művészeti oktatás támogatását. Abban az időszakban, amikor önök kormányoztak, képviselő úr, egyrészt nem volt meg a minősítésük ezeknek az intézményeknek, és valóban kiválóan dolgozó szakmai műhelyek mellett lehetett látni azt, hogy jó néhány intézmény, jó néhány vállalkozás ezt igen-igen jelentős jövedelemforrásként használta. A szakmai szervezetek elvégezték a minősítést, és a minősítés után gyakorlatilag kialakult egy új követelményrendszer ebben az ágazatban. Csak hogy konkrét számokat mondjunk: például a nem minősített zeneművészeti, zenei alapművészeti oktatásnál az önök idejében 63 300 forint volt az egy főre eső támogatás, a minősítés után a 2010-es költségvetési tervezetben ez 102 475 forint. Tehát jó, ha felvetünk fontos érveket, és tényszerűen beszélünk.

Ilyen például a pedagógus-továbbképzés. Egy évről van szó, amikor ismert okok miatt felfüggesztjük ezt a támogatást, ami nagyjából 2 milliárd forint, és ezzel párhuzamosan 20 milliárd forint lehetőség nyílik meg a különböző európai forrásokból a továbbképzések támogatására. Igaz, én is tudom, hogy nem tud ez a forrás olyan egyedi továbbképzési problémákat kezelni, amire az oktatási intézményeknek szükségük van, de egyéves moratóriumról van szó, és számos olyan témát érintenek ezek az európai uniós források, amelyekbe ezekkel a továbbképzésekkel bele lehet kapcsolódni.

(Az elnöki széket Pelczné dr. Gáll Ildikó,
az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

(A jegyzői székben Nyakó Istvánt Török Zsolt váltja fel.)

A pedagógus-szakszervezetekkel folytatott, nagyon korrekt és nagyon eredményes tárgyalássorozat után, amit részben az MSZP oktatási munkacsoportja és képviselőink végeztek, azt kell mondanom, hogy alapvető kérdésekben tudtunk konszenzusra jutni. Például ők kérték, hogy a megkezdett továbbképzések fedezete biztosítva legyen. Biztosítva lesz. Kérték azt, hogy a tandíjbefizetéshez igazodva figyeljünk erre; ezeknek a feltételeknek is meg tudunk felelni. Sok vita volt a gyermekétkeztetésről, nyugvópontra jutott a gyermekétkeztetés, és nemhogy csökkenne a keret, hanem belép a 7. évfolyamon is, növekszik a kör, és igaz, hogy szerény mértékben, de 5 százalékkal növekedik az a jövedelemhatár, amitől ezt a támogatást igénybe lehet venni. Úgy gondolom, ez közös eredmény, büszkék lehetünk rá.

A két tannyelvű oktatás a tehetséggondozás nagyon fontos színtere és műhelye az országban, az ő támogatásuk, a szükséges kiegészítő normatíva fedezete gyakorlatilag rendelkezésre áll a módosítások kapcsán. Ilyen nagyon fontos esélyjavító program az Útravaló-program. Csak egy példát mondok: az általános iskolai programban részt vevők 80 százaléka tanul tovább; a középiskolás programban részt vevők 95 százaléka szerzett érettségit; a szakképzési programban részt vevők 70 százalékát iskolázták be különböző hiányszakmákra - úgy gondoltuk, hogy ennek a programnak a folytatásához meg kell teremteni a feltételeket. De ilyen még, ha összegszerűen nem is nagy, de nagyon fontos üzenetértéke van, hogy azok a fejlesztő programok, amelyek a gyerekek egészen korai időszakában kezelik a problémákat, ilyen a korai fejlesztés, normatívacsökkenés nélkül fognak tovább futni az elkövetkezendő időszakban.

Összességében azt láttuk az egyeztetés kapcsán, hogy a szakmai szervezetek valóban megfogalmazták igényüket, valóban jogos felvetéseik voltak, és néhány olyan kérdésben, ami lényeges, konszenzusra tudtunk jutni. Még egy dolog a normatívákkal kapcsolatban. El kell dönteni és meg kell egyeznünk a közoktatás finanszírozásában, hogy normatív alapon, általánosan, kötött felhasználás nélkül milyen nagyságban adjuk oda a forrásokat, és milyen olyan elemeket teszünk be a finanszírozásba, amelyek révén garantáltan jut el ahhoz, akit ez érint, a pedagógushoz, a gyerekhez, konkrét interakcióhoz. Ma a magyar közoktatás költségvetésének jelentős része nem jut el ide, mert nincs meg hozzá a megfelelő garancia. Úgy gondolom, hogy ebben kellene közös vitákat lefolytatni, mert ha a normatívákat és a kapcsolódó kötött felhasználású célzott támogatásokat nézzük, akkor a támogatásokért összességükben nem kell szégyenkeznünk, és akkor nem is beszéltem az európai uniós forrásokról.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai