Készült: 2024.09.21.21:19:03 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
5 39 1998.07.03. 9:19  1-199

DR. GÓGL ÁRPÁD (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy új program vitája zajlik, és a vita sorát helyesen-helytelenül megjegyzések tarkították - megalapozottak, megalapozatlanok.

Mivel tapasztalatlan képviselő vagyok, nem tudom, hogy a dokumentumok komplettek-e, rendezettek-e, kerülhet-e hibás példány képviselőtársaimhoz, mert úgy tűnik, hogy a hozzászólók egy részének a példányából a 35-36. oldal hiányozhat. (Derültség.) Többen említették, hogy a társadalombiztosítási járulék mértékéről mást mond a kormányprogram, mint ami a választási időszakban elhangzott, sőt, tényleges értéket sem tartalmaz. Kérem, ha nincs komplett példányuk, akkor jegyezzék be. Így szól a 36. oldalon egy mondat - mivel nem szeretném, hogy stílusbravúrként idézzék, mint ahogy tegnap megtörtént -: "A kormány célja, hogy 4 év alatt csaknem felére - és itt a számszerűség -, 25 százalékra csökkentse a társadalombiztosítási járulék mértékét." Amennyiben valaki elolvasta a programot, ezt az adatot megtalálhatta.

 

(Kapronczi Mihály helyét a jegyzői székben
dr. Juhászné Lévai Katalin foglalja el.)

Egyébként is azt gondolom, egy kormányprogram - mert a részleteit is hiányolták néhányan - megalapozott előtanulmányokra épülhet. Mivel konkrétumokat kérdeznek és kérnek, szeretném jelezni, hogy az egészségügyi programunknak kitüntetett része a sürgősségi biztonságot adó program. És hogy felolvassak néhány településre tervezett és megvalósíthatósági tanulmánnyal alátámasztott mentőállomást, így szerepel benne: Dunaföldvár, Pannonhalma, Bük, Őriszentpéter, Répcelak, Pacsa, Tüskevár és így tovább, 54 község. Tehát attól, hogy a kormányprogram nem költségvetés, nem az egyes minisztériumok tényleges megvalósítási programterve, minden mondata mögött megalapozott tanulmányok, elképzelések és a megvalósíthatóság szerepel. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Úgy van!)

A kormányprogram kialakításakor az egészségügy kitüntetett szerepet kapott. Azért kapott kitüntetett szerepet, mert a választási program során az állampolgárok megbíztak minket, hogy polgári értékeket hangsúlyozzunk - az egészség polgári érték; hogy biztonságot adjunk nekik - az egészségügyhöz való hozzáférés kitüntetett biztonsági kérdés; hogy átláthatóvá tegyük a rendszert, mert az elmúlt évtized átláthatatlanná, keszekuszává, korrupttá tette ezt a rendszert, korruptabbá, mint amit még elvisel az állampolgár; s azt kérték, hogy a rendszer kiegyenlített legyen, minden állampolgárnak egyenlő esélyt adjon. Amikor a programot kialakítottuk, elsősorban ezt vettük számba, s úgy gondoljuk, hogy az egészségügyre, társadalombiztosításra vonatkozó részek teljesítik az állampolgárok kéréseit.

Nekünk csak egy kérésünk van: legyen türelme az állampolgárnak és a szereplőnek egyaránt, mert 10 millió ember kiszolgálói vagyunk, kitüntetetten a nyugdíjasoké, hiszen szolgáltatásainkat kétharmadban ők veszik igénybe. Megfelelő megbecsülést kell adnunk annak a 300 ezer dolgozónak, akik az egészségügyben közép- vagy kiemelt szinten dolgoznak.

Párbeszédben alakítottuk ki a programunkat, így a hangsúlyokat is jól meg tudtuk határozni. A rendszer alapelemeivé tettük a nem tervezhető, nem halasztható egészségügyi rendszerhez fordulás kielégítését. A programban ezt jelenti a mentőszolgálatra telepített sürgősségi rendszer. A mentőszolgálathoz telepített mentőtiszttel vagy -orvossal, negyed órán belül, kitűnő technikával mindenütt rendelkezésre álló szolgálat az, ami lehetővé teszi a magyar állampolgárnak, hogy január 1-jétől december 31-éig, Záhonytól Szentgotthárdig biztonságban legyen. Ha tegnap megnézték a televíziót, négy és fél perc után egy ilyen tragédiához is odaért a mentőszolgálat; nem rajtuk múlott, hogy ez a tragédia megtörtént, a kárelhárítás minősége viszont rajtuk múlik. Ennek a programtervnek az anyaga készen van, nagy valószínűséggel megvalósítható 2-2,5 év alatt.

A másik ilyen elem, amely biztonságot ad az állampolgárnak: ha az ügyeleti készenléti szolgálat alól felmentettük az alapellátást végző kollégát, így a kis közösségét karbantarthatja, a megelőzésre, a gondozásra több időt fordíthat. Azt gondolom, egy ilyen rendszerrel teljesítettük a polgároknak a biztonságos szolgálatra vonatkozó igényét.

A másik nagy kérdés volt az átláthatóság, mert nagyon nagy az az értékmennyiség, ami nem kerül az állampolgárhoz, azért, hogy az ő szolgálata biztosított legyen. Azt a járulékmennyiséget, amit be kellene fizetnie mindenkinek, azt a járulékutat, ami eljuttatja a szolgáltatóhoz, átláthatóvá, tisztává kell tenni, mert az elmúlt rendszerben, amely '93 óta alakult meg, nem volt biztosított. Azért kell kormánybiztost rendelni a társadalombiztosítás fölé, mert megengedhetetlen, hogy egy társadalmi szerződés ne valósuljon meg.

Azt hiszem, a biztosításról ennél többet kell beszélni. Alapelvünk és hitünk, hogy az Európában kialakult szolidaritási alapbiztosítási rendszert fenn kell tartani. Forrásbővítéssel meg kell jeleníteni a kiegészítő biztosítási rendszert, és annak a rétegnek a számára, amely biztosítási díjra épülő üzleti biztosítást akar kötni, ezt a rendszert meg kell teremteni. A finanszírozást tulajdonostól függetlenül egyformán kell biztosítani, az alapbiztosítási rendszerben fejkvóta szerint és szolgáltatáskiegészítéssel, a járóbeteg- és fekvőrendszerben pedig ellenőrzött teljesítménnyel. Azt gondolom, egy ilyen rendszer jól fog működni.

Mit kérünk? Azt kérjük, hogy legyenek türelmesek, mert a programunkat meg akarjuk valósítani. Azt kérjük, hogy segítsenek: segítsenek azért, mert nem mindenki híve az átláthatóságnak és a biztonságnak. Tegnap fél szemmel láttam (Közbeszólás a Független Kisgazdapárt padsoraiból: A másik szemeddel?) a televízió híradóját. Feltűnt egy nyilatkozó, akit nem tudtam pontosan azonosítani, de nagyon hasonlított egy képviselőtársunkra, nagyon hasonlított arra a személyre, aki az első társadalombiztosítási önkormányzatot vezette. Ez a személy tőmondatokban megfenyegette azt a kormányzatot, amelyet az állampolgárok harmadízben megválasztottak.

(11.10)

A kormányzatnak joga van, az alkotmány szerint kötelessége az egészségügyi rendszer biztonságát és anyagi fedezetét is adni. Azt gondolom, ilyen fenyegetésre nincsen szükségünk.

Kérem önöket, segítsék és támogassák ezt a programot, mert polgári értékeket szeretne megvalósítani itt, Közép-Európában. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz, az MDF és az FKGP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
12 115 1998.09.22. 2:28  112-120

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Képviselőtársam! Tisztelt Ház! Bár hosszú címe van ennek a törvénynek, de leginkább úgy ismerjük, mint kórházbezárási törvényt. Igazából csak 1996-ban működött, és a kiindulás évében sem teljesítette azt a célt, amelyért létrehozták. Nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mert sem a járóbeteg-, sem a fekvőbetegszférában nem egyenlített ki semmit. Megmaradt a közel kétszeres különbség az ágyarányban, és megnőtt - mivel bizonyos trükkökre adott lehetőséget a mintegy 10 százalékos változtatás - a legrosszabb helyzetben lévő Nógrád megye és a központi térség járóbeteg-óraszáma.

Olyannyira nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, hogy 1997-ben már nem is került alkalmazásra, az idén pedig úgy vettük át a tárcát, hogy mulasztásos törvénysértés volt, mert ebben az évben sem kerültek kiadásra a szükséges utasítások, rendeletek.

 

 

(15.00)

 

 

Ebből adódott az, hogy az őszi törvénykezési javaslatok közé betettük a LXIII. törvény változtatását, mert a rendszert valóban át kell alakítani a tényleges szükségleteknek és feladatoknak megfelelően.

Mit tettünk az esélyegyenlőtlenség megváltoztatására? Létrehoztunk a minisztériumon belül egy szakmai csoportot, mely a szükségletekre építve kidolgozza a javaslatát. Ki fogjuk alakítani a költséghatékony felhasználás módját.

Megszüntettük, illetve eredménytelennek minősítettük a világbanki konzorciumi pályázatot, amely 7 milliárd forintot adott volna egy régiónak, míg a többieknek semmit, tovább fokozva az aszimmetriát. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Úgy gondoljuk, hogy konkrét lépésnek tekinthető a sürgősségi rendszer felépítése.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban. - Csurka István tapsol.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
12 119 1998.09.22. 0:46  112-120

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: A törvényt hatályon kívül a parlament helyezheti, és tekintve, hogy törvénykezésre beterjesztettük - ha a tavasz folyamán erre sor kerül -, a parlament fogja hatályon kívül helyezni. Az emiatt rossz anyagi körülmények közé került kórházak - minden csődközeli kórház - helyzetét megvizsgáljuk, egyénileg mérlegelve döntünk vagy segítünk, amennyiben tudunk. Az idei döntést pedig megkíséreltük segíteni azzal, hogy az állami intézmények és a fertőzőosztályok ágyszámát nem vontuk be, tehát viszonylag nagy mozgásteret adtunk a helyi alkuknak. Gyakorlatilag nagyobb konfliktusok nélkül lezajlott az idei tárgyalás. Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
14 148 1998.09.29. 3:21  145-151

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Képviselőtársaim! Hegedűs Kolléga! Interpellációjának utolsó kérdésére válaszolva: kitüntetett szakvizsgának tekintem a háziorvosi szakorvosságot. Ennek ellenére a szakvizsgák között feladatban, kötelességben vannak különbségek. Három csoportra bontottam a választ.

Sok minden történt a Bokros-csomag kapcsán, de a több szakvizsgával rendelkező orvosok szakmai szorz

ójának csökkentésére 1997-ben került sor azzal az indoklással, hogy az egykor megszerzett szakképesítések kiemelt honorálása már nem indokolt, éppen azért - amit képviselő úr mondott -, mert a szakvizsgák ez év végével gyakorlatilag be kell hogy fejeződjenek. A háziorvosi praxisok finanszírozásának kerete a szorzók változásával egyébként nem csökkent, a kiegyenlített szakképesítési helyzet miatt a legmagasabb és a legalacsonyabb szakmai szorzó különbsége viszont valóban csökkent.

Második kérdése az úgynevezett Sz-jelzésre vonat

kozott. Ez differenciál a többi szakorvos között is, mert attól függően, hogy valaki gasztroenterológus, kardiológus - bocsánat, emésztőrendszeri vagy szív- és érrendszeri betegségekkel foglalkozó - szakorvos, aszerint van jogosítványa. A szakorvosi, háziorvosi szakképesítéssel rendelkező orvosok jogosan írják fel mindazokat a gyógyszereket, amelyek az ő tevékenységi listájukhoz kötöttek, ahhoz a kompetencialistához, amelyre ha utalt, igaza van, mert ez a kompetencialista szakemberek bevonásával lassan egy évtizede létrejött, de kihirdetésére soha nem került sor. Egyébként szeretném felvilágosítani arról, hogy érintett szakértők bevonásával folyamatban van az Sz-jelzésű megkülönböztetés fenntartásának mérlegelése, vagyis hogy az indokolt-e vagy sem.

Egészen más kérdés az ön példájában szereplő k

iemelt támogatású gyógyszerek problémája. Vannak ugyanis olyan betegségek, amelyek ellátásához a törzskönyvbe bejegyzett indikáció szerint klinikai szakkonzíliumot kell igénybe venni. S hiába van meg az adott szakvizsgája az alapellátó kollégának, ha a diagnosztikus eszközpark nem áll rendelkezésére. Az ön példája túlérzékenységre utal. A túlérzékenység nem vizsgálható az alapellátásban, ezért kell igénybe venni a konzíliumot. Egyébként a hatályos rendelkezések egyéves tartamban lehetőséget adnak a gyógyszerek felírására a konzílium bevonásával.

Végezetül azt szeretném elmondani, hogy a gyógy

szerek felírásának lehetőségei, szakmai indokoltsága, a szakmacsoportokban fenntartott Sz-jelzések felülvizsgálata folyamatban van, és az Európai Közösség 60 szakági megfelelő csoportjának a létrehozásával változtatni fogunk, de nagy valószínűséggel csak a jövő év második felében.

Kérem, fogadja el a válaszomat. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
14 160 1998.09.29. 4:43  157-163

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisz

telt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Schvarcz Kolléga Úr! A Világbankkal 1993-ban aláírt megállapodás nyomán számos zökkenővel indult el a megvalósulás útján az egészségügyi szolgáltatások és menedzsment projekt - röviden ESZMP - néven futó, a népegészségügyi intézményi ellátás modernizációját célzó egészségügyi informatikai programot magában foglaló csomag. Nagyon szép, de így hívták.

Az új egészségügyi korm

ányzat hivatalba lépésekor, ha akart volna, sem késlekedhetett volna. Mindenekelőtt a szó szerint az első napokra időzített, valójában látszólagos döntési kényszerhelyzetet kellett feloldani. A Világbank illetékes vezetőivel 1998. július 27-én tartott találkozón megállapodtam, hogy a programcsomagot a tárca vezetése áttanulmányozza, és az ez év október második felében, 15-16-án sorra kerülő személyes megbeszélésen közösen döntünk a projekt folytatásának tartalmi kérdéseiről.

Alapvető szempontunk, hogy az egyes programok megvalósulása ne fokozza, hanem csökkentse az ország területei, régiói között tapasztalható egészségügyi ellátási egyenlőtlenségeket, aszimmetriákat; a lakosság és az egészségügyi személyzet számára is érzékelhetően javítsa az ellátás színvonalát; továbbá az is, hogy a projekt a kölcsön felhasználása után is működőképes, finanszíro

zható megoldásokat eredményezzen. Végül is igen drága pénzről, kölcsönről van szó, amit az adófizetők pénzéből törleszt az ország. A szakmai megalapozottság hiánya miatt kényszerültem eredménytelennek nyilvánítani a regionális pályázati eljárást.

Mivel tisztelt képviselőtársam kérdése hangsúly

ozottan csak a világbanki informatikai projekt sorsával kapcsolatos - melyben Schvarcz Tibor kollégám személyesen is érintett programkoordinátorként -, az informatikai programot a tárca vezetése már áttekintette, és annak eredményeként úgy döntöttem, hogy a program folytatódik. A döntés végrehajtásának első lépése, az első szállítói tender értékelésének jóváhagyása megtörtént. Eszerint első lépésként az alábbi kórházak szállítóira hirdetünk eredményt: Fővárosi Szent János Kórház, Országos Korányi Tuberkulózis Osztály, Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat Kenézy Kórháza és a Vas megyei kórházcsoport.

A képviselő úr interpellációjában felvetett szakmai kérdésekre az alábbi válaszokat, illetve megjegyzéseket adom:

Az informatikai fejlesztésre - ahogy jelezte - az eredetileg 30 millió dollár azért csökkent 26,4 millió dollárra, mert a szakmai megfontolások alapján a magyar kormány és a Vilá

gbank ebben a keretösszegben állapodott meg 1996 végén. A kedvezményezettek második körénél a helyi értékelőbizottságok összevont záróértekezletén rangsorolták a projektmenedzsereket. A második kör indítása csak az első kör alapos értékelése után és annak alapján lehetséges. Az értékelési jelentés feldolgozása folyamatban van a Világbanki Programirodán. Ennek befejezése után lehetséges a világbanki hozzájárulás meghatározása és a tárca végleges döntése a második körre vonatkozóan.

A képviselő úr azt állítja, hogy a programban részt vevő nemzetközi átvilágító cégek bizalma megrendülhet egy lefolytatott kiválasztási eljárást követő eredményt

elenség esetén. Fontos megjegyezni, hogy az első fázisban is a hét szakmai tervezést és annak részeként átvilágítást végző cég közül hat magyar és csak egy külföldi, brit volt. A második körben jelentkezett és jónak értékelt cégek is többségében magyarországi székhelyűek és magyar szakértőket (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) kívánnak foglalkoztatni.

Végezetül, mivel az előbb valamennyi időm maradt

(Derültség.), eloszlatni szeretném azt a kételyt, amely interpellációja szövege alapján a képviselő úrban ébredt az egészségügy informatikai fejlesztésével kapcsolatos, korábban ismételten kinyilvánított elkötelezettségemmel kapcsolatban. (Zaj.) Engedje meg, hogy megnyugtassam: több évtizede tartó napi gyógyító munkámban, szervező, oktatói és akadémiai tevékenységem során a szakmai közleményekben is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét. - Közbeszólás az SZDSZ soraiból: Ne csináljuk már!) tetten érhető a személyes érdekeltség.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban. - Zaj az ellenzék padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
15 15 1998.09.30. 1:50  1-191

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Egy picit az egészségügy megszólíttatása jogán is...

Tisztelt Ház! Igaza van Kuncze frakcióvezető úrnak: a választópolgárok bölcsességére érdemes számítani, hiszen a választópolgárok bölcsen döntöttek. A miniszterelnök úr említette, hogy egységben, egészben kellene gondolkodni. Ezt citálta Kuncze úr is.

Az egészségügyi dolgozók béréről:

Először fog jövőre előfordulni, hogy az ügyeleti, a készenléti díj és a 13. havi bér kifizetésre kerül, elég hosszú idő után. A pályakezdők két évig ösztöndíjban fognak részesülni. Nyugdíjasaink pedig abba a csoportba esnek, ahol 20 százalékot meghaladó lesz a nyugdíjemelés. Ez azért nem semmi!

Mit ajánlunk? Ugye, nyugdíjakról, bérről folyik a vita. A gyermeket vállalók terhességük alatt és az újszülött kor periódusában ingyen fognak a gyógyszerekhez jutni. A nyugdíjasok - Frajna Imre említette - kétharmadban vesznek részt az egészségügyi szolgáltatásokban. A nyugdíjasok gyógyszerrendszerében az áremelés 50 százalékát, 2 milliárdot fogunk erre fordítani. Az árrendezés kapcsán azokra a gyógyszerekre, amelyeket döntően ők használnak, külön figyelmet fordítunk. A jövő évi közgyógyellátási rendszert racionalizáljuk, és a 700 ezer közgyógyellátottat, döntő többségükben nyugdíjasokat, hozzásegítjük a gyógyszereikhez.

Ennyit a jövő évi bérekről és nyugdíjakról és a nyugdíjon kívüli segítségről. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

 

(9.40)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
16 8 1998.10.02. 1:35  1-207

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Valóban itt az ideje a párbeszédnek, mert az államélet és a gyakorlat dialektikája egy érdekes dolog. Ismertünk egy '94-es kormányprogramot, négyszereplős egészségüggyel. A gyakorlatát is ismerjük.

Mi történt az elmúlt időszak alatt? - mivel Kiss Péter azt mondta, szükség van a vélemények megismerésére, tapasztalata szerint nem vagyunk fogékonyak a párbeszédre. Találkoztam a nyugdíjasszervezetek vezetőivel, mindkét kamarával, Békéscsabán és Gyulán a nővérekkel és a középkáderekkel, az EDDSZ vezetőivel, a SZEF elnökével, a tudományos akadémia elnökével és orvosi osztályával, az orvostudományi egyetemek rektoraival, az alapellátás orvosaival, a fővárosi egészségügy vezetőségével, a jegyzői fórummal, a tisztiorvosi szolgálattal. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Mi az eredménye ennek, és mi a gyakorlat? A képzési központot létrehoztuk. Egymilliárd forintot betettünk a költségvetési tervezetbe továbbképzésre, a nyugdíjasok gyógyszereinek árképzését úgy alakítjuk, hogy az inflációnál ne nőjön jobban, biztonságot adó, sürgősségi rendszerre elkülönítettünk 3,5 milliárdot, és a világbanki pénzt és a védőnői kasszát megdupláztuk.

Ennyi történt, és azt hiszem, valóban itt az ideje a párbeszédnek. Itt az ideje a tisztességes egyeztetésnek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
16 14 1998.10.02. 1:29  1-207

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Köszönöm szépen. Azt hiszem, tájékozatlan Kökény bizottsági elnök úr, mert a szakszervezethez írásban eljuttattuk a javaslatunkat a kiegyenlített bér lehetőségéhez és a tételes javaslatunkra.

Ágazati érdekegyeztetés: az az ágazati érdekegyeztető fórum, ahol az MSZP-s és SZDSZ-es kormányprogram négy szereplője, a lakosság, a finanszírozó, az egészségpolitikus és a közszereplők közül az érdekegyeztető fórumon, az ágazatin, a miniszterin a külső körben ülhetett a Magyar Orvosi Kamara, amely köztestület. Úgyhogy igazán a köztestületiség értelmezésével is gond volt az elmúlt ciklusban, s hogy mi volt az egyeztetés gyakorlata, arról - úgy, mint ennek a hivatásrendi köztestületnek az elnöke - van tapasztalatom. Egyébként minden anyagot eljuttattunk az EDDSZ-nek, és hadd mondjam, hogy nincs is nagyon sok különbség a céljainkban.

Remélem, hogy létre fogjuk tudni hozni az ágazati érdekegyeztetést is, olyan módon, hogy minden szereplővel tudunk tárgyalni. Hadd mondjam, hogy ez a célunk, mert a mi kormányzatunknak a céljai: a valódi párbeszéd és a gondok párbeszédben való feloldása.

Köszönöm szépen. (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Úgy van! - Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
16 36-38 1998.10.02. 1:09  1-207

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Másfél percre!

 

ELNÖK: Tessék!

 

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Bauer Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, a világ végtelen dimenziós, és a jobb és bal oldal nem mindig szerencsés szóhasználat.

A kérdés - mint ahogy mondta -, hogy mennyit lehet szétosztani, és korlátok vannak. Azt hiszem, valóban vannak korlátok, talán csak a retorikai demagógiának nincsenek korlátai. (Taps a kormánypártok padsoraiban.) Mert nemcsak az állampolgár, hanem az oktatás és az egészségügy is vesztes. Jelenleg e területek állnak összeomlás előtt. Ezért kell a veszteseknek visszapótolni és az ellátási rendszer összeomlását meggátolni; ezért kell a családoknak, az oktatásnak, az egészségügynek, a nyugdíjasoknak differenciáltan nyugdíjként és természetesen az egészségügyi rendszeren keresztül gyógyszerként és szolgáltatásként. Azt gondolom, hogy a korlátokat vegyük figyelembe kétségtelenül, és adjuk vissza veszteseknek, ami visszaadható.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
19 109 1998.10.20. 2:05  104-114

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Megtisztelő a kérdés, és az, hogy a miniszterelnök úr nevében válaszolhatok. A '94-es Fidesz-program, a Fidesz-Magyar Polgári Párt '98-as programja és most már az eddigi gyakorlat is tükrözi azt, hogy mi az elképzelésünk, és ez tételesen olvasható. Az idézett európai elvárás a szolidaritáson túl a XI. Piustól származó szubszidiaritást, azaz a lehető legalacsonyabb szinten való megfelelő ellátást is tartalmazza. Alkotmányunk a 35. §-ában kormányzati felelősségé is teszi az ellátást.

Azt gondolom, hogy a biztonságot adó, kormányellenőrzés alá vont biztosítórendszer megfelelő alapot ad a rendszer kimunkálására. Úgy gondoljuk, és a programunkból világos, hogy egy biztonságot nyújtó első ellátást tervezünk; ezzel kapcsolatban a nem tervezhető, nem halasztható rendszert a mentőszolgálatra telepítjük. Fölmentjük kollégáinkat - a hétezer kollégát és a rájuk bízott lakosságot - a nem tervezhető, kaotikus helyzet alól, és tervezhető, prevenciót, gondozást is tartalmazó szolgálattá tesszük.

A gyógyszerellátásnak új rendszerét alakítjuk ki, hogy mindenki számára biztosított legyen a szolidaritás elve a gyógyszerezésben is, hiszen jelenleg ez egy aszimmetrikus rendszer - utalok a közgyógyellátás ellehetetlenülésére. Az oktatást, a továbbképzést kitüntetettnek, az alapellátást privatizálandónak tekintjük. Körülbelül ennyi, ami elmondható.

Köszönöm a kérdést. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
19 113 1998.10.20. 0:40  104-114

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter (Hangosítás nélkül): Azt hiszem, Vojnik Mária számára is ismertek azok az adatok, amelyek a bismarcki elvű... (Zaj. - Hangosítással:) Azt gondolom, hogy Vojnik Mária számára is ismert, hogy az európai, bismarcki alapelvekre épülő rendszerek forrásoldala 50 százalékban adóalapú, 50 százalékban biztosítási alapú. Maga a szolgáltatás szolidaritás-elvű és szubszidiaritás-rendszerű dolog. Ettől nem tér el a Fidesz-Magyar Polgári Párt vezette kormányzat sem. Eddigi tevékenységünk minden eleme ezt szolgálta. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
22 2 1998.10.28. 5:10  1-31

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter, a napi

rendi pont előadója: Tisztelt Ház! Három törvényből álló törvénycsomag részeként terjesztjük önök elé a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény módosításait. Előterjesztésünk lényegében technikai módosításokat tartalmaz a gyakorlatban jelentkező jogértelmezési és végrehajtási nehézségek kiküszöbölése érdekében.

Javaslatunkban az alábbi területekkel kapcsolatosan kezdeményezzük a törvény módosítását:

A teljes körű ingyenes fogászati alap- és szakellátásra való jogosultság 18 éves életkorig biztosított. Ezzel azonban a középiskolák felső osztályaiban a 18. életévüket már betöltött tanulókat kizárnánk egy-egy osztály közösségi szűréséből. Ezért kell a törvény által kiterjeszteni a jogosultságot. Ez az 1. § módosítása.

A jelenleg érvényes szabályozás szerint a biztosítottnak utazási költségtérítés jár a területileg illetékes egészségügyi szolgáltatóhoz történő beutalás esetén. A jelen módosítás ezt a jogot kiterjeszti, és abban az esetben, ha azt szakmai indokok alátámasztják, a biztosított lakóhelyéhez legközelebb eső és a megfelelő feltételekkel rendelkező egészségügyi szolgáltatóhoz történő beutalásnál lehetőséget ad az utazási költségtérítésre. További hiányt pótol az a kiegészítés, hogy az orvosszakértői vizsgálat céljából történő utazásra is kiterjeszti a támogatást. Ez a 2. §.

Tapasztalataink alapján nem bizonyult megfelelőnek a térítési díjakról való tájékoztatási kötelezettség jelenlegi szabályozása. Feltétlenül indokolt, hogy a betegek az egészségügyi szolgáltatónál jól látható helyen kifüggesztett jegyzékből ismerhessék meg az egyes szolgáltatások térítési díjait. Ezt jelentené a 3. §.

A 4-5. §-ban a módosítás a tartósan külföldön foglalkoztatott közszolgálati vagy közalkalmazotti jogviszonyban állók indokoltan igénybe vett egészségügyi ellátásának külföldön felmerült költségeinek mértékét és az igényérvényesítés határidejét is pontosítja.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár az egészségügyi szolgáltatókkal addig, amíg az 1996. évi LXIII. úgynevezett kapacitásszabályozási törvény hatályban van, kapacitáslekötési és ennek alapján finanszírozási szerződéseket köt a szolgáltatókkal. Az indokolatlan teljesítményelszámolások megakadályozása érdekében pontosítottuk a törvény vonatkozó részét.

Az elszámolási fegyelem megszilárdítása érdekében mondaná ki javaslatunk alapján a törvény, hogy a szolgáltatónak meg kell térítenie az indokolatlanul felvett összegen túl a követelés után járó mindenkori jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő összeget.

Javaslatunkban - ez a 10-11. § - pontosításra kerültek a keresőképtelenségre vonatkozó szabályozások, a gyermekápolási táppénzre vonatkozó jogosultság, a gyógyulást hátráltató magatartás szankciója.

Az időközben szerzett gyakorlati tapasztalatok alapján a jogszabály-módosításban kitérünk - az egészségbiztosítási ellátásokért való felelősség megállapítása után - a megtérítés részletes szabályozására is.

A kötelező egészségbiztosításról rendelkező hatályos törvényi szabályozásunk rendezőelve a társadalombiztosítási kockázatközösség, amely alapján minden Magyarországon élő magyar állampolgár munkáltatói járulék fizetésével, saját befizetéseivel vagy a szolidaritás elvén jogot szerez a kötelező egészségbiztosítás egészségügyi szolgáltatásaira. Ezen nem kívánunk változtatni. A benyújtott módosítások ugyanakkor ezen elvek jobb, akadálytalan gyakorlati érvényesülését szolgálják.

Kérem a tisztelt Házat, hogy a most beterjesztett törvényjavaslatunkat az általános és részletes vitát követően fogadja el.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
24 191 1998.11.04. 4:03  188-196

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Képviselőtársam! Szeptember 28-án keltezett az interpelláció, és elég hosszú idő telt el azóta. Így módon volt eljutni Egerbe, megtekinteni a környezetet is, és minden fellelhető dokumentumot áttekinteni. Azt gondolom, ez egy összetett kérdés, és ezzel nem mondok újat. Világosan kell látni azt, hogy ahol a daganatos betegségek a második legnagyobb halálok, ott egy adott mintában a többlet - ami ténylegesen azt jelenti, hogy 98 munkatárs közül öt halt meg emlőrákban, és három egyéb daganatban, azóta ismerem a két további esetet is -, nem biztos, hogy többlet. Ez lehet, hogy egy statisztikai hiba. A saját területemen, ha valaki morbiditási, mortalitási statisztikával foglalkozik, az pontosan tudja, hogy milyen mintahibák lehetnek a mintavételi hibából.

Az első, amit szeretnénk tisztázni, hogy ez valóban egy többlethalálozás-e, vagy sem. Erre indult meg a vizsgálat a saját időszakom alatt egy teljes felméréssel. A helyszíni tájékozódás alapján el kell mondanom, hogy valóban nem a legszabályosabb körülmények között üzemelt ott ez a sterilező, de hasonló módon üzemelt az országban nagyon sok helyen, sőt rosszabb körülmények között és ugyanilyen halmazati tényezőkkel.

 

 

(15.50)

 

 

Tehát hogy itt ténylegesen többlet daganat-előfordulásról van szó, ez az első tisztázandó. Ha ezt tisztáztuk, akkor kell megkeresni azt az okot, ami fölvethető.

Ön is említette, hogy néhány vizsgálatot elődeink már elvégeztek. Ezek közül lehet nemzetközi adatokra is hivatkozni, hiszen az etilénoxidos sterilizálás nemcsak Magyarországon folyt, hanem világszerte. Nem találtak összefüggést az emlődaganat előfordulása és az effajta sterilezés, sőt kísérletes körülmények között ezzel az anyaggal való terhelésnél sem. Ennek ellenére mint egy halmazati ok ez szerepet játszott.

Ön említette azt a statisztikai adatot, hogy a 29 főnél mit találtak. De nem említette ugyanennek a vizsgálatnak azt az adatát, hogy egyébként azoknál a kontrollcsoportként szereplő nővéreknél is jelentős volt a kromoszómaelváltozás az egri kórházban. Ez az, aminek alapján én fölvetettem, hogyha ez valóban igaz, hogy a populációnál nagyobb az onkogén kromoszóma előfordulása, illetve a torzulás-előfordulás, akkor kell lenni egy lokális oknak.

Kérdezte, hogy milyen vizsgálatok történtek. Az Országos Munka-egészségügyi Intézet általános toxikológiai terhelési vizsgálatot végzett, és csupán egy májfunkciós eredményben talált kórosat. Önök számára a gamma-gt nem biztos, hogy mond valamit - ez egy döntően alkoholos italok fogyasztásával összefüggő többletkárosodás. A sugárkárosodást vizsgálta a Joliot-Curie Intézet, és sem a gammasugárzásban, sem a radonterhelésben nem talált eltérést.

Azt gondolom, hogyha statisztikusan ez kimutatható, akkor igenis kötelességünk a térséget pontosan fölmérni, van-e munkahelyi összefüggés az előforduló emlőrákok között ebben az esetben. Azóta már bizonyos szennyezési-környezetszennyezési mérések történtek, de egy nagyon komplex vizsgálattal az okot tisztázni kötelezettségünk, mert nem hagyhatunk egy térséget bizonytalanságban.

Köszönöm, és kérem, fogadja el a válaszomat. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
24 217 1998.11.04. 2:33  214-218

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Képviselő Asszony! Nagyon köszönöm a kérdést. Azt hiszem, elméletileg mindig végtelen válasz adható egy kérdésre, úgyhogy egy negyedik választ fogok a végén mondani.

A Nemzeti Egészségvédelmi Intézetet, a NEVI-t '90-ben hozták létre, a következő évben az ÁNTSZ részévé vált, majd '95-ben ismét önállóvá lett. Működésének 8 éve, egy plusz három miniszter alatt összesen hat vezetője volt. Nincs fellelhető nyoma annak, hogy valaki bármikor is meghatározta volna az intézet feladat- és hatáskörét, felelősségi viszonyait, működési előírásait. A legkevesebb, ami megállapítható, hogy a NEVI a tárca átvételét megelőző időszakban koncepciótlanság, a vezetés instabilitása és a szervezetlenség kusza állapotában volt.

Hogy ezt igazoljam is: november 5-én, kiváló szakértőkkel, nemzetközi konferenciát rendeznek. Két héttel ezelőtt, október 17-18-án "Életmód terjesztésének modelljei" címen, az életmód-expón a következőt hirdették meg - most szó szerint idézek -: "Sikertréning, ájurvéda, daganatmegelőzés, álomértelmezés, bioenergetika, buddhizmus, dyslexia gyógyításának lehetőségei, elhízás megelőzése, ezotéria, feng shui, gyermek-agykontroll, immunerősítés, mennyei prófécia, akupresszúra, tantra, táltosok régen, továbbá lesz hajdiagnosztika, hidromasszázs, íriszdiagnosztika, kineziológia, tarotkártyavetés, kiropraktika." Ez az intézmény tevékenysége.

S ezért engedje meg, képviselő asszony, hogy visszautaljak kérdése részletes kifejtésének utolsó mondatára: ezeknek a kaotikus folyamatoknak a megtorpanása a mostani kormányváltás következményeképpen egyenesen kívánatos, és ezért, szintén az ön szavaival: a szervezeti struktúra meghagyása évekre vetné vissza a kívánt folyamatot.

A negyedik megoldás: a közegészségügyi rendszerbe visszük vissza, oda, ahol Métneki professzor, aki most csak tanácsadó a NEVI-ben, annak idején jól működtette, s a közegészségügyi rendszerben a megelőzés rendszerének technikáját, módszertanát és pénzeszközeit biztosítani fogjuk.

Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok és a MIÉP padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
26 242 1998.11.10. 1:44  241-245

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Ház! Két héttel ezelőtt terjesztettük be a törvény módosítását azért, hogy az ellátások finanszírozásával, fedezetének és jogosultságának pontosításával kapcsolatos döntéseket meghozzuk. Késő este van, úgyhogy ha megengedik, nagyon tömören összegezném a véleményünket.

Köszönjük a tisztelt képviselők módosító javaslatait. Külön köszönjük a szociális és egészségügyi bizottság segítségét, mert így a közös munkával megfogalmazott törvény és a módosítás cikkelyei megfelelnek a céljainknak.

Az utazási költségtérítés lehetősége, a díjszabási jegyzékkel kapcsolatos döntés, illetve különösen az orvosszakmai hiányosságok feltárása esetén a jegyzőkönyvek megküldése a Magyar Orvosi Kamarának nagyon jó lehetőség e törvény betartására és a jó működésre.

A jelenleg benyújtott bizottsági kapcsolódó módosító javaslat a vitában elhangzott érvekre figyelemmel úgy fogalmaz, hogy az orvosnak ne kelljen az orvos-beteg bizalmi viszonyt kockáztatni. Ez volt a javaslatok legkritikusabb kérdése.

Végül is azt gondolom, hogy az Országgyűlés elé került kapcsolódó módosító javaslatokkal a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló '97. évi LXXXIII. törvény elfogadható. Úgy gondolom, elfogadásra ajánlhatom, mert a mindennapi gyakorlatban növelni fogja a jogbiztonságot, és a jogalkalmazást pontosítja.

Kérem, ennek megfelelően fogadják el. (Taps a Fidesz, az MDF és a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
32 30 1998.11.20. 2:25  1-123

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, a finom retorikát az ember díjazza. A legnagyobb trükkre, amit sajnált Katona úr, hogy nem jutott az eszükbe: figyelmeztetem arra, hogy amikor az 1994. évi költségvetést ősszel a megelőző kormányzat jóváhagyta, egy igazán nem egyszerű trükk követte: a Bokros-program. Ez a Bokros-program egy kormányzati költségvetést követett, és ez a Bokros-program hozta abba a helyzetbe az egészségügyet, hogy jelen pillanatban 25 százalékkal kisebb az értéke a rendszernek, mint ami lehetne, ha egy normál fejlődési trendet biztosítottak volna.

Még egy dolog, hogy ki mit ígért. Higgye el, hogy még nem szorulok Cavintonra, pontosan tudom, hogy mit ígértem az egészségügyi dolgozóknak a ciklus végére. Azt is tudom - kivételesen itt van mind a két költségvetés előttem -, hogy milyen számok vannak. Mivel a költségvetés az 1998. évi adatsort is tartalmazza, és mivel ráérő időmben százalékokat is számolok, egyet-kettőt idézek. A fekvőbeteg-szakellátás kasszája, amely a legnagyobb kassza, 14,6 százalékkal emelkedik. Ha nem is foglalkozik ezzel, a bértartalom 60 százalék ebben rendszerben, 11 százalék körül becsüljük az inflációt. Tessék egyet számolni, és kiderül, hogy mennyi a bértartalom! Még mondhatnék néhány rovatot, ami nem is szerepelt az 1998. évi költségvetésben, most pedig szerepel. Higgye el, hogy a lehetőségek adottak!

Hogy mi lesz a jövő évben, keserű évet okozunk-e? Nem, hanem szembesülést okozunk azzal a valósággal, amiben benne van - a mai sajtóban olvasható - a Postabank-rendszer is.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
32 114 1998.11.20. 0:53  1-123

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Keller úr úgy tett, mintha tudna olvasni. Tekintve, hogy államtitkára volt az előző minisztériumnak, egyetlen elemre utalnék: a korszerűsítések eszközére. Kérem, az alapradiológiai park korszerűsítésére 14,4 százalékkal több pénz áll rendelkezésre, az onkológiai és sugárterápiás feltételekre pedig 22,2 százalékkal. Ennyit a korszerűsítésről.

Két elem jelenik meg, ami előzőleg nem is volt: a katasztrófa-egészségügy rovata és a vérellátás évtizede elmaradt szervezeti átalakítása.

Úgy tűnik, úgy tetszik nekem, hogy olvasni is meg kell tanulni. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
34 149 1998.11.24. 3:27  146-152

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Nagyon örülök annak, hogy a korszerű vérellátás ilyen figyelmet kap, és ilyen aggódó hangok is megjelennek. Nagyon röviden is válaszolhatnék az öt pontra. Január 1-jétől a vérellátás hosszú évtizede húzódó válságára Mikola Istvánt nevezem ki felelősnek, és a jövő évi költségvetés az átszervezésre 100 millió forintot meghaladó összeget, a dologi, természetbeni részhez 2 milliárdot meghaladó pénzösszeget rendel, hogy a vérellátást mint állami feladatot teljesítsük.

A kérdései közül az első számomra kicsit érthetetlen, és azt sem értem, hogy kik azok, akik ezt terjesztik. A CLIV. törvény - az egészségügyi törvény - pontosan rendelkezik a szerv-, illetve szövetadományozásról, hogy kizárólag ellenérték nélkül történhet, és a folyamatban ez az ellenszolgáltatás-nélküliség végig megmarad.

A második kérdés az - amivel egyetértek -, hogy a vérellátókban dolgozó személyeknek, akik a jövőben csak vérvétellel foglalkoznak, illetve a transzfuziológiai szolgáltatást végzik, azok munkájának ellentételezése megtörténjék, és a donorszervezés pénzfedezetét állami költségekből biztosítsuk.

(15.20)

 

Tehát világos az elmondottakból, hogy minden kórház elszámolhatja, de csak azt számolhatja el, amit jogszerű munkára fordít.

A harmadik kérdésével kapcsolatban az elvárások teljesen jogosak, és ezt természetesen kétoldalú megállapodásokkal tisztázni kell. Én azt gondolom, hogy megnyugtató polgárjogi szerződésekkel az intézmények ilyen igényei biztosítottak.

A negyedik kérdése tulajdonképpen az előző kettőt átfedi, komplexen értelmezi az intézményi vérellátást.

Az utolsó pontban felvetett javaslatuk igen lényeges problémát érint, nevezetesen feltételezi, hogy az adott kórház az OEP-pel kötött szerződés alapján megkapja azt a fedezetet, amely mind az indokolt vér- és vérkészítmény-felhasználást, mind pedig a transzfuziológiai szolgáltatás zavartalan végzését lehetővé teszi; nyilvánvalóan ott, ahol ilyen szolgáltatás van. Másrészt involválja azt is, aminek jelenleg esetenként és helyenként az intézmények nem tesznek eleget, nevezetesen, hogy a felhasznált vér és vérkészítmény díját a vér szolgáltatójának időben és rendszeresen megfizessék. Ilyen ellentét még az országos intézményhálózatban is megvan. Ezek az elhúzódó tartozások az OVSZ létét néha veszélyeztetik, mert több tízmillió forintra rúgnak.

Az interpelláció utolsó kérdésével kapcsolatban, amely úgy szól, hogy képes lesz-e a költségvetés finanszírozni a felvetett gondolatoknak megfelelő színvonalú vérellátást, én azt gondolom, hogy a vérellátásunk az egyik olyan eleme az egészségügyünknek, amelyet példát adóan tudunk bevinni az Európai Unióba.

Köszönöm, és kérem, fogadja el válaszomat. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
34 185 1998.11.24. 1:51  182-186

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Képviselő Asszony! Elnök Úr! Tisztelt Ház! Végül is azt gondolom, hogy a gyógyszerészet mint olyan, a felkészítés során a gyógyszerészeket már kiképzi a gyógyszerek hatására, mellékhatására, kölcsönhatására. Az tény, hogy a magyar gyógyszerkincs az elmúlt tíz évben megötszöröződött, és a régebben képzett gyógyszerészek ilyen vonatkozásban csak a továbbképzéseken szerezhetnek információt. Azonban az is tény, hogy olyan technikai lehetőségeket nyújt a számítógép, amely részben vényellenőrzési célt szolgál, de információt is ad mindezekről.

Teljesen igaza van képviselő asszonynak, hogy a halálesetek 5-7 százaléka gyógyszermellékhatás, -kölcsönhatás következménye néhány országban; Magyarországon mért adat nincs, de nálunk is százalékos nagyságrendű.

Az új gyógyszerek bevezetésének kötelező rendje adja meg azt a többletinformációt, amit az idősebb gyógyszerészek is megszerezhetnek.

A január 1-jei felkészítés megfelelő. A Gyógyszerész Kamara budapesti ülésén kölcsönösen tisztáztuk a még meglévő hiányokat, s az elkövetkezendő időben tanfolyamon fogjuk a többletinformációt megadni.

Egy nagyon kényes kérdésről van szó, de azt gondolom, hogy a lakosság felkészítése az okszerű gyógyszerhasználatra legalább olyan fontos, mint a gyógyszerészeké.

Köszönöm a kérdését. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
34 199 1998.11.24. 1:16  194-200

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Képviselő Úr! Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a kérdést. Egy olyan térséget érint másodszor Kelemen képviselő úr - okkal, hiszen ott képviselő -, amely egy típusosan rossz elhelyezkedésű térség, mert a Gerecse és a Vértes között a tata-bicskei árokban van. Hagyományosan Tatabányához tartozik, ellátásszervezésileg Budapesthez tartozott, és szó nincs ragaszkodáshoz. Én azt gondolom, hogy vissza kellene térni a bibói elvekhez: a funkcionális régiókban kellene gondolkodni.

Valóban megoldatlan volt a bicskei mentőállomás működtetése, de nem volt megoldatlan a szárligetiek elszállítása, mert sokkal gyorsabban ellátta a tatabányai mentőállomás. Én azt gondolom, a mentőszolgálat összetett fejlesztésével és a jövő évi költségvetés idetelepített összegeivel ez a kérdés megoldódik. De talán arra is gondol majd a tisztelt Ház, hogy át kell gondolni az egészségügy és az oktatás regionális fejlesztési lehetőségeit, valamint a regionális működések összehangolását. Ennek keretében meg fog oldódni Szár, Szárliget, Óbarok, Újbarok, Felsőgalla és a többi térség gondja is.

Kérem, fogadja el a válaszomat. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
37 174 1998.12.01. 2:09  171-175

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm a kérdést, mert végül is a valóság egy kényes pontjára utal. Az mindegyikünk számára világos, hogy a mindenkori kormánynak az E-alap költségvetésébe kell a 13. havi bért is beterveznie, mivel ez így szokás.

A természetbeni ellátásokra vonatkozó fejezet - ami erre az évre vonatkozik - elkülönítetten nem tartalmazta az ez évi 13. havi bért. Azt is mindannyian tudjuk, hogy a Kjt. szerint a követő év január 31-éig kell ezt kifizetni, és az éves gazdálkodás során ennek az elkülönítése az alacsony finanszírozottság miatt gyakorlatilag lehetetlen. A szakszervezetekkel való megállapodás szerinti, részben tartalmazott érték nem fedezi az ez évi 13. havi bért. Külön nehezítette vagy nehezíthette volna a kifizetést, hogy a fix díjú homogén betegségcsoportok tétele az év végére 25 százalékkal csökkent.

Mit tett a kormány? 1,7 milliárd forintot tett hozzá kormánydöntéssel ehhez a rovathoz. Tehát januárban, februárban értéken történik a kifizetés. Mit tettünk még? A jövő évi rovatok között beterveztük - 1992 óta először - az ügyeleti, készenléti díjat és a 13. havi bért. S még egy dologról döntött, illetve határozott a múlt csütörtökön a kormány: az adósságállományukat - melyek döntően bér jellegű adósságállományok - szintén megkísérli kormányzati forrásból kifizetni.

Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
37 242 1998.12.01. 1:46  239-243

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Képviselő Asszony! Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nagyon röviden is válaszolhatnék: a tájékozatlanság nagy hiba. De ez ennél bővebbet érdemel, mert bővebbet érdemelnek az egészségügyi dolgozók.

Ha azt mondom, hogy a kamara javaslata számomra nem volt ismeretlen, ugye, ez nem fogja meglepni? Talán az sem, hogy amint megkaptam, tisztáztuk, hogy a mostani perek és az előkészítettség egy megoldást kínál, és az egész sürgősségi rendszert - egységesítve - éppen azért hozzuk létre, hogy az ügyeleti, készenléti szolgálat másképp valósuljon meg. A további tárgyalások folyamán augusztusban a rendelet alkotóját bíztuk meg a helyzet fölmérésével, Gyenes Gézát, aki azóta a kamara főtitkára lett.

Befejezésként: múlt pénteken aláírtunk ez ügyben egy együttműködési megállapodást is a kamarával, tekintve, hogy a kamara képviseli ilyen vonatkozásban az összes egészségügyi dolgozót. Valóban nem egészen annak a rendelettervezetnek megfelelően fog a jövő évi szabályozás működni.

Talán még egyet mondhatnék: a felhalmozott ügyeleti-készenléti halmazt - amely több tíz milliárdos - a kormány talán most csütörtökön végleges formában meg is oldja. Tehát egy viszonylag tiszta lappal szabályozott rendszerben fog működni. Nagyon nagy gond, hogy az ügyelet fogalma miatt módosítani kell a munka törvénykönyvét, ami nem lesz könnyű, mert ezt törvényileg nehéz kezelni.

Köszönöm, és kérem, fogadja ezt így el. (Taps a Fidesz és a MIÉP padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
43 217 1998.12.15. 2:43  214-220

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Surján Képviselő Úr! Köszönöm a kérdést, és bevallom, nem állít könnyű helyzet elé, mert az úgynevezett funkcionális privatizáció, ami az elmúlt években gyakorlattá vált, jogi szempontból jelenleg megoldhatatlan. Megoldhatatlan azért - és fölsorolom azokat a konstellációkat, amiket figyelembe kell venni -, mert az egészségügyi miniszter hatáskörét meghaladja ez a szabályozás, a részleges kórház-privatizáció, mert ilyen szabályt, korlátot csak az Országgyűlés alkothat.

A jogi, jogszabályi előkészítés feladata a miniszternek, és ezt meg is kezdtük, azonban arra is fel kell, hívjam a figyelmet, hogy a helyi önkormányzatok döntően a tulajdonosok, és így a belügyminiszter úrral közös feladatunk ez. A kimazsolázás jelleg, amit képviselőtársam fölvetett, nem esik egybe a kormányprogram szándékaival.

(15.20)

Mi valóban egy szabályozott és egy kórháztörvénnyel előkészített privatizációt kezdeményezünk. Ez az, ami az egyik kérdésében szerepel. És úgy gondoljuk - tömörítve -, ha az egészségügyi intézményekről szóló törvényt jövő tavasszal a parlament elfogadja, nem lesz akadálya a privatizáció elindításának.

A jelenlegi szabály egyébként nem teszi lehetővé a kimazsolázást, ennek ellenére vannak olyan gyakorlatok, amelyek feladatátvállalási szerződéssel valóban a jól finanszírozott elemeket néha kétes tisztaságú üzletekkel és kft.-kkel elvégzik.

Úgy gondoljuk, hogy a privatizációs folyamat kapcsán az adott munkakörök, az adott osztályok vagy az egész egység privatizációját kell szabályozni. A fekvőbeteg-intézmények egyes kiszolgáló egységeinek a vállalkozásban történő működtetésének ma sincs akadálya, és tulajdonképpen ez az, amit szorgalmaznánk.

A privatizáció szabályozásának kidolgozását a tárca megkezdte, a munka folyik. Várhatóan a jövő évben, az úgynevezett kórháztörvény után képviselőtársam kérdésére választ fogunk tudni adni. Egyet azonban figyelembe kell vennünk jövő tavasszal is: az ellátás felelőssége nem lesz áthárítható.

Köszönöm szépen. Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
43 235 1998.12.15. 3:14  232-238

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Képviselő Úr! Köszönöm a kérdést. Alapvetően félreértés van; itt egy adminisztratív tevékenység finanszírozásáról van szó, amely elkülönül a tényleges pontértéktől, illetve a ki nem fizetett érték bekerül.

Két csoportra osztotta a képviselő úr a kérdését, egy akutra és egy krónikusra. Ez olyan orvosiasan is hangzik. Igaza van a képviselő úrnak, hogy a finanszírozásról szóló '95-ös kormányrendelet bevezetése nem volt zökkenőmentés. Az is igaz, hogy ezt az adatállományt szoftverhibák miatt javítani kellett. De az is tudott, hogy a kézzel írt jelentéseket is elfogadták, és ezt is tudták kezelni. Az zavaró elem volt - és több ilyen zavaró elem volt a rendszerben -, hogy részletezett jelentést kértek egy szűrővizsgálati tevékenységről és egy preventív tevékenységről. Akik a jelentéseket lemezen küldték, azokat befogadták, és a korrekciókat a hivatal elvégezte.

A rendelkezések és a finanszírozás eredeti célja tulajdonképpen az volt, hogy a preventív tevékenység felmérése, dokumentálhatósága és hosszú távú tervezése megalapozott legyen. A tárgyilagosság kedvéért el kell mondani, hogy kezdetben nagy ellenszenv kísérte ezt, mert az első negyedévben mindössze 97 ilyen jelentés futott be az OEP-hez; a második negyedévben viszont 7320, a harmadik negyedévben pedig már 118 ezer. Tehát valahol a kollégák azonosultak a céllal, és el is tudták végezni.

Az teljesen igaz, hogy a finanszírozási szabályok jelenleg nem teszik lehetővé azt, hogy nagy értékű állóeszközt vásároljon a kolléga. Ezt nem is nekik kell megtenniük, hanem úgy kell módosítani a központi rendszerünket, hogy az alapellátás számítógépeit biztosítsuk. Ilyen vonatkozásban a megnyugtató rendezés a terveink között szerepel.

A krónikussá válás kérdése, amit a képviselő úr fejtegetett, azt kell mondjam, hogy nem helytálló, mert a prevenciót szolgáló 120 milliós keretnek semmi köze nincs a pontokhoz. Az elvégzett vizsgálatok után járó visszafizetéseket havonta egy alkalommal betegenként teszik meg és a betegpontértékek a gyermek és felnőtt viszonylatban úgy történtek megállapításra, hogy nagyjából azonos teljesítményt azonos összeg fed.

Összegezve: azt gondolom, hogy a finanszírozási rendelet esedékes módosításával meg kell oldani, amit jogosan vetett fel a képviselő úr. Kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
43 261 1998.12.15. 1:49  258-262

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Képviselő Asszony! A kérdés témája végül is, azt hiszem, a 30/1995. rendelet, amelyet idézett is, s hogy annak költségei tűrhetetlen terhet jelentenek a beteg, illetve hozzátartozói számára - én így összegeztem a kérdést. A rendelet hatféle gyártmányú pelenkázónadrágot sorol fel, és 313 és 662 forintot jelent negyedévenként.

 

(16.10)

Úgy gondolom, hogy negyedévenként ennyi pénz nem dönti romba a háztartások költségvetését.

Az a megjegyzése képviselő asszonynak, ami a közgyógyellátás kérdését érinti, kitüntetett kérdés, és azt gondolom, hogy sokkal inkább meg kell fontolni azt, hogy mit tegyünk közgyógyellátási listára. Azért kérdés ez, mert ez jelen pillanatban egy pozitív diszkrimináció, úgy a gyógyszer, mint a gyógyászati segédeszközök terén, de nem teljes körű.

Elképzelésünk szerint, mivel a közgyógyellátás szociális kérdés, ezért azt gondoljuk, hogy a teljes körű hozzáférhetőség minden támogatott készítménynél és gyógyászati segédeszköznél megengedett, és a szociális szférának kell az ellentételezést a helyi önkormányzatok vagy az orvos kollégák révén biztosítani. Vissza kell hozni azt a régi rendelési módot, amit fekete vényként ismer a gyakorlat. Ezt tervezzük, és reméljük, hogy megoldódik. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
44 175 1998.12.22. 2:23  170-176

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Keller Képviselő Úr! A Wesselényi utcai székház megvételéről az Egészségbiztosítási Önkormányzat közgyűlése döntött '97. május 20-án, 40. sorszámú határozatával, adott önkormányzati vezetés mellett. A határozat ellen annak törvénysértő volta miatt - mint ahogy említette - a Népjóléti Minisztérium keresetet indított az önkormányzat ellen a Fővárosi Bíróság előtt. A perben a bíróság '98. június 5-én hirdetett ítéletet. Az ítéletben a bíróság megállapította azt, hogy az önkormányzat közgyűlésének határozata, tehát egy '97-es határozat törvénysértő volt. Mellőzte azonban az önkormányzat új eljárásra utasítását a székház megvételével kapcsolatban.

Időközben, '98. július 26-án hatályba lépett a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak és a társadalombiztosítás szerveinek állami felügyelete - a '98-as XXXIX. törvény -, amely többek között megszüntette a társadalombiztosítási önkormányzatokat, általános és univerzális megoldást adva ahhoz, hogy az önkormányzatok esetlegesen ismétlődő törvénysértő tevékenysége folytatásának lehetősége is megszűnjék.

A közigazgatási perben az előzőekre tekintettel további intézkedés szükségtelenné vált, így a Fővárosi Bíróság ítélete '98. augusztus 12-én jogerőre emelkedett. A Miniszterelnöki Hivatal és az Igazságügyi Minisztérium a perbeli tényállás teljes körű vizsgálata alapján, amelyet az Egészségügyi Minisztérium szakértői is megerősítettek, arra a jogi álláspontra helyezkedett, hogy a peres eljárás továbbvitele a kereseti kérelem szerinti bírósági döntés meghozatalához alkalmatlan, erre tekintettel az Egészségügyi Minisztérium a keresettől elállt. Ez a lépés természetesen nincs hatással azokra az intézkedésekre, amelyeket a székház ügyében a Miniszterelnöki Hivatal illetékesei eddig megtettek, illetve a jövőben terveznek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) az egészségügyi önkormányzatnak a magyar állam képviseletében eljáró jogutódjaként. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
44 183 1998.12.22. 2:22  180-184

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Valóban volt, amikor politikai szempontok alapján kíséreltek meg döntést hozni - egy belső interpellációval kísérelje meg a volt kormányzatnál tisztázni, hogy '97. augusztus 29-én miért született egy olyan kormányhatározat, amelyből idézek: "A miskolci székhelyű kórházak struktúraátalakítással összekötött rekonstrukciójának címzett támogatása a '98. évtől csak abban az esetben kezdeményezhető, ha a megyei és a városi intézmények szakmai programjának összehangolása, továbbá a Miskolc megyei jogú város tulajdonában lévő kórházak szervezeti összevonása megtörténik." Ez az önkormányzatok ügyébe való beavatkozás.

Ez nem volt elég, ezt követte egy '98. február 4-ei határozat, amelynek a lényege az - most már nem olvasom végig -, hogy a '99. évi címzett támogatás igénybejelentés határidejéig eleget tesz ennek a megelőző határozatnak - tehát ha így dönt az önkormányzat.

Ezt követte - megint tessék figyelni a dátumra - ez év júliusában egy levél az önkormányzattól, amely így szól: "A két városi kórház szervezeti összevonására vonatkozó kormányhatározatot méltánytalannak, hátrányos megkülönböztetésnek, azaz az önkormányzat hatáskörébe való közvetlen beavatkozásnak tartjuk." A fentiek alapján kérték a megelőző kettő hatálytalanítását.

Kérem, a kormányzat ennek eleget tett a kormányzat szeptember 30-án. Miután ezt hatályon kívül helyeztük, akkor megvizsgáltuk a tényleges támogatási igényt. Az ön által említett belgyógyászat kért összesen 1,4 milliárd forintot egyetlen osztálynak, míg meg tudtunk ítélni 1,3 milliárdot, amelyben benne van a mindkét kórház érdekét szolgáló konyharekonstrukció és a traumatológiát is magában foglaló diósgyőri intézkedés. Ennyit tudtunk 7,5 milliárdból adni Miskolc egy kórházának, míg az ország 147 kórháza nem kapott támogatást. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
47 208 1999.02.09. 2:41  206-211

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Azt gondolom, hogy Béki Gabriella kérdésére csak azt lehet válaszolni, hogy meg kell oldani azt a lehetetlen helyzetet, hogy Magyarországon az abortuszok száma gyakorlatilag elérte a szülések számát. Mindkettő százezer alatt van. Ez azt jelenti, hogy a fogyás nő. Mindannyiunk számára világos, hogy ebben a legkritikusabb kérdés az, hogy az abortusz következménye az abortuszon átesettek jó részénél a fertilitás elmaradása. Jelen pillanatban 2 millió fölött van azon nők száma, akiknek a teherbe esése lehetséges, azaz fertilis korban vannak.

(15.50)

A 2 milliárdot meghaladja az az összeg, amelyet fogamzásgátlásra költ az ország - egy 123 milliárdos zárt kassza mellett ezt az összeget fölvállalni nem lehet. A megoldás sem ez lehet. Az a megoldás, aminek a modellálása megkezdődött a debreceni nőgyógyászati klinikán. A modell lényege az, hogy 14 éves kortól felvilágosítást, nőgyógyásszal való találkozást és tényleges, életre való tanácsokat kapnak a gyerekek, a kislányok. Ennek a következménye már mérhető: a hároméves program végén a programban résztvevőknél a korosztályos abortusz feleződött. Ez az a program, amelyet szeretnénk kiterjeszteni, s ez az, amire utalt a miniszterelnök úr is, hogy 1999-ben és 2000-ben több centrumban elindítjuk ezt a programot, és szeretnénk, ha az életbe kilépők már olyan egészségkultúrával jutnának ki, hogy nem az abortusz lenne a megoldás. (Folyamatos zaj.) Ugyanazok, akik ezeken a programokon részt vesznek, ingyenesen vagy nagyon alacsony áron hozzá fognak jutni a fogamzásgátláshoz.

És még egy eleme van ennek: azt gondolom, elengedhetetlen, hogy a férfiemberek is felvilágosultak legyenek. Nemcsak női kérdés a fogamzásgátlás, valahol ez egy komplex kérdés, és erre szeretnénk felkészíteni. Nem a támogatás a megoldás!

Köszönöm a kérdését. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
47 250 1999.02.09. 2:27  247-251

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Képviselő Asszony! Azt gondolom, amikor a mai parlamenti ülésen Sasvári Szilárd felvetette a szülő nők, a szülések körülményeit, amikor Béki Gabriella kérdezte, hogy mit teszünk a fogamzásgátlás optimalizálásra, és most, amikor képviselőtársam megkérdezte, mit tervez a tárca, mindez arra utal, hogy kitüntetett jelentőségű kérdésről van szó. Amit Pusztai államtitkár asszony elmondott a szülészeti osztályok kérdéséről, s amit - utalva a miniszterelnök úr Vigadó-beli beszédére is - Béki képviselő asszonynak válaszoltam, annak összegezése az, amit most elmondhatok.

Ez komplex kérdés: ennek kapcsán felmerülnek társadalmi, gazdasági, szociális és egészségügyi kérdések. Mivel mi az egészség kérdését a polgári programban kitüntetett értéknek, kincsnek tekintettük és alapegységnek a családot, így azt gondolom, a család szaporodását, a kívánt gyermekek megszületését előtérbe helyezzük.

Mit tehet az egészségügy? Kialakítottuk azt a komplex programot, amelyet szeretnénk elterjeszteni és gyakorlatilag minden megyében megvalósítani, hogy az ifjú nemzedék, gyermeket várva, jó családkoncepcióval induljon útnak. A társadalmi modell, a családmodell, a család értékké válása ugyancsak a programunk szerint halad, és mivel komolyan vettük ezt, így a családtámogató intézmények: a családi pótlék, a gyes, a gyed már működnek. A család komplex támogatási programja az év második felére elénk kerül, nagy valószínűséggel parlamenti döntést igénylő előterjesztésekben.

Mit tehetünk a terhesekért? A fogamzás előtti gyógyszeres támogatást már megadjuk, a várandósokat gondozzuk, és mindent megteszünk az újszülött befogadásáért.

Köszönöm a kérdést. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
47 262 1999.02.09. 2:03  259-263

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt gondolom, hogy Kelemen doktor előtt is ismert, hogy '92 óta rendezett, népjóléti minisztériumi rendelet szabályozza a járó- és fekvőbeteg-konzíliumok rendjét, amelyek területre épülnek, és a tisztiorvosi szolgálat koordinálásával, ismertetésével az adott térségben működnek. Teljesen jogos, amit fölvet a képviselő úr, meg kell változtatni, hiszen csak az első orvoshoz fordulás kötött, a többi szabad, és szakmai kompetenciája a kollégának, hogy milyen konzíliumot vesz igénybe, és a tájékozottsága határozza meg, hogy a betegeinek milyen biztonsági szolgáltatást tud adni a járóbeteg- vagy fekvőbetegkeretben. Az új egészségügyi törvény és elképzeléseink szerint az átalakítás egy oktatási és egy szakmai szerkezeti térségi rendszerben gondolkodik. Tehát teljesen egyetértek a képviselő úrral, hogy ezt a rendszert úgy kell fölépíteni és úgy kell megismertetni a kollégával, hogy optimálisan használja ki a betege számára.

Az ajánlatot, hogy térségre megalapozott tájékoztatók kerüljenek forgalomba, átgondoljuk, megkísérli a minisztérium ezt kezdeményezni, bevonva az OEP-et és a Magyar Orvosi Kamarát, talán lassan a vállalkozó orvosok szövetségeit is, hiszen az ajánlattevők között ilyenek is lesznek. Megvizsgáljuk, hogy milyen összeget kell erre biztosítani, milyen a megfelelő forma, és ezt eljuttatjuk a kollégákhoz. Ajánlatot fogunk tenni a Magyar Orvosi Kamarának, hogy a lapjában tegyen közzé ilyen ajánlatokat, hogy tisztázott betegutakkal jó orvosi konzíliumokra kerülhessen sor, természetesen megfelelve a speciális reklám- és egyéb, etikai szabályoknak is.

Köszönöm a kérdését. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
47 293 1999.02.09. 5:57  292-296

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter, a napirendi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A szociális biztonsági egyezmények - korábbi terminológia szerint szociálpolitikai egyezmények - tárgyi hatálya alapvetően a társadalombiztosítási, nevezetesen az egészségbiztosítási és nyugdíj-biztosítási ágazatokra terjed ki. A jelenlegi európai követelményekhez közelítő, illetve azoknak megfelelő, s különösen a vándorló munkaerő és a szabadon mozgó polgár szociális biztonságára vonatkozó kétoldali egyezmények létrehozása rendkívül indokolt. A Magyar Köztársaság számára ez kettős feladatot jelent. Egyrészt felül kell vizsgálnia a már meglévő, több évtizede hatályos, elsősorban közép-kelet-európai országokkal létesített, ma már korszerűtlen megállapodásokat, másrészt minél több, elsősorban európai uniós tagországgal kell rendeznie e tárgyú egyezményes kapcsolatait.

A kétoldali szociális biztonsági egyezmények létrehozása a csatlakozásra történő felkészülés fontos eleme, hiszen ezek az egyezmények mindenképpen figyelembe veszik az Európai Unión belül vándorló munkaerő szociális biztonságára vonatkozó legfontosabb koordinációs eszközöket, mint például az ellátásokhoz való jog biztosítását, a már megszerzett jogosultságok fenntartását és érvényesítését, a jogosultsági időtartam egybeszámításának lehetőségét, az ellátások exportját, az arányos teherviselést.

A fent említett követelmények figyelembevételével egy új típusú szociális biztonsági egyezmény létrehozása hosszú évek előkészítő munkáját igényli. A Budapesten 1998. május 2-án aláírt magyar-német szociális biztonsági egyezmény tulajdonképpen az első korszerű és példa értékű egyezményünk, hiszen a Svájci Államszövetséggel 1996-ban aláírt megállapodásunk tárgyi hatálya elsősorban a nyugellátásra terjed ki. A magyar-német egyezmény létrehozását természetesen speciális körülmények is indokolták, mint például a Németországi Szövetségi Köztársaság és a Magyar Köztársaság közötti politikai és gazdasági kapcsolatok, valamint a korábbi magyar-NDK szociálpolitikai egyezmény megszüntetése.

Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy az egyenlő elbánás alapelvén nyugvó magyar-német szociális biztonsági egyezmény néhány tartalmi elemére felhívjam szíves figyelmüket. Az egyezmény tárgyi hatálya kiterjed az egészség- és baleset-biztosítás, valamint a nyugdíjbiztosítás területeire, a vonatkozó jogsegély, az ellátások exportjának és a jogviták rendezésének szabályaira; személyi hatálya mindazon személyekre, valamint igényjogosultság hátramaradt hozzátartozóikra, akik az egyezmény tárgyát képező fent említett társadalombiztosítási jogszabályok hatálya alá tartoznak. Az egyezmény főszabályként kimondja, hogy a munkavállalók biztosítási kötelezettsége annak a szerződő államnak a jogszabályai szerint áll fenn, amelynek területén a foglalkozást folytatja, akkor is, ha a munkaadó a másik szerződő állam területén van.

A különleges rendelkezések között az egészség-, a baleset-biztosítás és a nyugdíjbiztosítás speciális kérdései szerepelnek. Az egészségbiztosítás különleges rendelkezéseinek lényege, hogy a biztosítási kötelezettség, az önkéntes biztosításhoz való jog, az ellátásokra való igényjogosultság és az ellátások nyújtásának időtartama tekintetében mindkét szerződő félre a saját jogszabályai az irányadók. Azonban meghatározott esetben egybeszámítják a két országban szerzett biztosítási vagy annak tekintendő időket, amennyiben azok nem azonos időszakra esnek. A természetbeni ellátások nyújtásánál felmerült költségeket az illetékes teherviselő köteles megtéríteni az ellátást nyújtó teherviselőnek.

A baleset-biztosítással kapcsolatos szabályok az üzemi baleset és foglalkozási megbetegedés esetére járó biztosítás speciális kérdéseit rendezik. Az általános szabály szerint az illetékes biztosító teherviselő a saját jogszabályai szerint állapítja meg és folyósítja az ellátásokat.

A nyugdíjbiztosításnál a főszabály értelmében a nyugdíjjogosultságot a szerződő államok alapvetően saját jogszabályaik szerint bírálják el.

Tisztelt Ház! Megítélésem szerint a magyar államnak jelentős érdeke fűződik a magyar-német szociális biztonsági egyezmény megerősítéséhez. Kijelentem ezt annak tudatában is, hogy az egyezmény alkalmazása, rendelkezéseinek végrehajtása költségeket keletkeztet a teherviselőkre, végső soron az államra. E költségek elfogadható korlátok közé tereléséről kormányhatározat alapján dolgozunk ki társszerveinkkel és külföldi partnereinkkel megoldást. Meggyőződésem, hogy a magyar-német szociális biztonsági egyezmény mind a két ország közötti kapcsolatok, mind az európai integrációs folyamat szempontjából a Magyar Köztársaság és természetesen állampolgárai számára elengedhetetlenül fontos.

Kérem a tisztelt Házat, hogy az Országgyűlés erősítse meg az egyezményt. Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
49 4 1999.02.11. 16:33  3-111

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter, a napirendi pont előadója: Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A dohányzás elleni küzdelem azóta folyik, amióta Amerikát felfedezték, és Európába került a dohány. Nicotról elnevezett nikotintartalma az, amelyhez hozzá lehet szokni, s amelynek káros voltát több kutatás, több megalapozott vizsgálat bizonyította.

Kábítószerként indult, majd kábítószerré vált, mert a mai megközelítése az Egyesült Államokban ilyen szintű. Európában a küzdelem elindult - több helyen, több fronton, több menetben. Rendelkezésünkre áll az angol küzdelem húsz éve, amelynek 32 lépcsője volt. Civil kezdeményezések ütköztek az ipari, kereskedelmi érdekekkel, parlamenti döntések ütköztek az ipari, kereskedelmi érdekekkel, majd lassan iterálódott a mai gyakorlattá.

Nálunk is elkezdődött a küzdelem, amely hosszú lesz, hiszen meg kell győzni mindazokat, akik ennek a szenvedélynek rabjai. Meg kell győznünk a döntéshozókat, hogy ipari, kereskedelmi érdekű motíváció nem lehet elégséges ahhoz, hogy ne a legfőbb értéket, az egészséget védjük. Én azt gondolom, nálunk is annyi menete lesz ennek a küzdelemnek, mint Angliában, és lassan fogjuk elérni azt az optimális helyzetet, amikor a dohányzást gyakorlók kiközösítése nem fog megtörténni, de korlátozása igen. Viszont biztosítani fogjuk a nemdohányosok védelmét, és elősegítjük azt, hogy minél kevesebben szokjanak rá erre a nemkívánatos szenvedélyre.

Azt szeretném jelezni, hogy nagyon árnyalt és összetett ez a kérdés, ezért két anyagot eljuttatunk a képviselői postába a döntéshozóknak. Azért juttatjuk el, hogy árnyaltan tudják a javaslatokat, kiegészítéseket a törvényhez megtenni, és rendelkezésükre álljon úgy az összes magyar adat, mint a legutolsó WHO-állásfoglalás is.

Azt hiszem, mindenki számára világos, hogy népegészségügyi katasztrófa szintű a dohányzás. Minden hét halálesetből egy ok-okozati összefüggésbe hozható az aktív vagy passzív dohányzás egészségkárosító hatásával. Minden ezer tonna dohánytermésért ezer ember fog végül az életével fizetni. Magyarországon az egy főre jutó cigarettafogyasztás mértéke messze az európai átlag fölött van. Hazánkban az orvosok, a pedagógusok és a politikusok mintegy egyharmada dohányzik. Ők tehát nem szolgálnak követendő példával a betegek, a gyermekek és a képviseltek számára!

A rendszeres dohányzóvá válás egyre fiatalabb életkorhoz kötődik, a jelenleg 30-34 évesek 18 éves korukban szoktak rá a dohányzásra, míg egy '96-os felmérés szerint ma már 16 éves korra esik a rászokás. Természetesen vannak bíztató jelek is, mert az elmúlt évek egészségnevelési, felvilágosítási és a gonddal szembesülő információi motiválják a közvéleményt. Pécsi felmérés szerint a megkérdezettek 73 százaléka egyetért a dohányzás teljes tiltásával az iskolákban, 69 százalékuk a kórházakban és 65 százalékuk a személyszállító eszközökön. Egyre többször találkozunk a vonatjegy váltásakor nemdohányzó kocsi igénylésével, és a MÁV tájékoztatása szerint megnőtt az igény a nemdohányzó kocsik szaporítására.

Az eddigi tapasztalatok alapján állítható: nagymértékben valószínűtlen, hogy valaki elkezdjen dohányozni, ha serdülőkorában füstmentes környezetben élt.

Tisztelt Ház! Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy a dohányzás általában része a társadalom mindennapi életének.

Tapasztalhatjuk a parlament folyosóján is, hogy a dohánytermékek fogyasztását sem a jog eszközeivel, sem más módon megszüntetni nem lehet, de azt is, hogy a fogyasztás tételes mennyiségi korlátozása is értelmetlen. A nemzetközi tapasztalatok alapján a dohányzás mérséklésére csupán indirekt jogi eszközök - reklámtilalmak, forgalmazási korlátok - bevezetésével és direkt szakmai módszerek - például egészségnevelés - együttes alkalmazásával kerülhet csak sor.

(9.10)

Úgy vélem, hogy a dohányzás okozta veszélyek és károk csökkentése érdekében mindenkinek meg kell tennie minden tőle telhetőt, és mindenkinek a maga helyén kell megtenni mindent. Nyilván a mi feladatunk az, hogy megfelelő szabályozásokat, törvényi, rendeleti szabályozásokat biztosítsunk.

Nem zárkózhat el a jogalkotó, ez esetben mi magunk attól, hogy az alkotmány 70/D. §-ában rögzített, a legmagasabb szintű testi egészséghez fűződő alapjog, valamint a 18. §-ban deklarált, az egészséges környezethez való alapjog védelmére tekintettel, a védelemhez fűződő érdekkel arányos jogi eszközökkel, tilalmakkal, magatartási szabályok felállításával a nemdohányzó többség, a nemdohányzó gyermekek és felnőttek érdekvédelmét biztosítsuk. Ebben az esetben e védelem aktív, jogalkotói eszközökkel történő biztosítása az államnak nem pusztán joga, de egyben kötelezettsége is, azért, hogy egyébként önmagukban ki nem kényszeríthető alapjogok konkrét, érvényesíthető jogosultságokként jelentkezzenek.

A törvényjavaslat készítői tudatában voltak annak, hogy sokan általános személyiségi jogként kezelik az emberi méltósághoz való, alkotmányban biztosított jog részének a dohányzás lehetőségét is. Ezért a törvényjavaslat az egyes konkrét fogyasztási tilalmakhoz minden esetben a dohányzáshoz való jogot szavatoló kötelezettséget is rendel dohányzóhelyek kötelező létesítésével, kijelölésével. E megoldás a társadalmi együttműködés íratlan szabályainak érvényesülését kívánja elősegíteni, sokkal inkább kiegészítő jogi megoldásnak tekinthető, semmint jogot korlátozó szabályozásnak. A tervezet mellőz minden olyan szabályozást, amely sérthetné a - szintén az alkotmányban rögzített - diszkrimináció tilalmával biztosított esélyegyenlőséget a dohányzáshoz való viszony, az egyéni szokások alapján.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat a nemdohányzók védelmét a passzív dohányzás egészségkárosító hatásaitól és a dohányzás visszaszorítását elsődlegesen dohányzási tilalmak előírásával, illetve az azokra vonatkozó pontos szabályok, keretek felállításával kívánja elérni. A kiegyensúlyozott és végrehajtható szabályozás érdekében azonban a tilalmak mellett a törvényjavaslat két irányban is rögzíti az egyoldalú korlátozást mérsékelő szabályokat. Egyrészt a dohányzási tilalmakat a javaslat következetesen összekapcsolja a dohányzóhely kijelölésének kötelezettségével, illetőleg amennyiben nem lehet vagy nem szabad megfelelő helyet elkülöníteni, a dohányzásra szolgáló terület meghatározásának kötelezettségével. Másrészt egyes - egyébként a törvény dohányzást korlátozó rendelkezéseinek hatálya alá tartozó - szórakoztató, vendéglátó-ipari intézményeket e korlátozás alól mentesít. A dohányzóhelyek kijelölésének szakmai feltételeit a javaslat pontosan meghatározza annak érdekében, hogy a kitűzött jogalkotói cél szempontjából ne váljon a törvény egésze diszfunkcionálissá, és ne a jelenlegi szabályozatlan gyakorlat konzerválódjék most már törvényi legitimációban.

A javaslat szabályozási tárgyköre kiterjed bizonyos, a dohánytermékek forgalmazását korlátozó rendelkezésekre is. Ezek a forgalmazást kizárólag meghatározott, életkoruk vagy egészségi állapotuk miatt fokozott védelmet igénylő személyek érdekében, illetőleg az egészségvédelem szempontjait fokozottan érvényre juttató csomagolási szabályok felállításával érintik. Nem tartalmaz ugyanakkor a törvényjavaslat a dohánytermékek reklámozására vonatkozó szabályokat, bár a jelen tervezet tárgykörébe is illeszthetők lennének. Azért nem, mert ez a gazdasági reklámtevékenységről szóló törvény uniós direktívákkal összhangban lévő, küszöbön álló módosításának lesz a feladata. Tudomásom szerint a tavaszi ülésszak kapcsán szóba kerül.

Az előterjesztett javaslat egészségvédelmi bírság nevesítésével szankciót biztosított a törvényben szabályozott, valamint a munkahelyeket érintő valamennyi dohányzási korlátozás, illetve azzal összefüggő kötelezettség megsértése esetére. A fizetendő pénzbírság konkrét összege a jogsértő magatartás jellege szerint differenciált, felső határa 30 ezer forint és 100 ezer forint között alakul. A befolyt pénzbírság a fogyasztóvédelmi felügyelőségek által az előterjesztett törvénytervezet alapján alkalmazott fogyasztóvédelmi bírság 50 százalékával együtt a központi költségvetésbe, az Egészségügyi Minisztérium fejezet számára nyitott célszámlára kerülne, mely kizárólag a törvényben meghatározott, az egészségügyi ellátás szakmai színvonalát, egyéb egészségpolitikai prioritások megvalósítását ösztönző programok támogatására lenne igénybe vehető.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvénytervezet 1997 júniusában egyszer már benyújtatott, a törvényjavaslat vitájára azonban a választásokat megelőzően nem került sor. A kormány a korábbiakban már egyeztetett és az alapvető egyetértéssel találkozó törvénytervezet tartalmát a lényeges kérdéseket illetően nem változtatta meg. De a mostani törvényjavaslatába olyan új elemek is bekerültek, amelyeket a kormány egészségpolitikai prioritásai, a korábbi törvényjavaslat parlamenti bizottsági vitája, valamint a beérkezett képviselői módosító indítványok indokolttá tettek. Ilyen elem például, hogy az elsőbbséget élvező egészségvédelem fokozott biztosítása érdekében indokolt a 18 éven aluli személyeket nem csupán a dohánytermékekhez való hozzájutásukban, hanem a dohánytermékek fogyasztásában is korlátozni. Vagy az, hogy egységesen 18 éves korhatár alatt a forgalmazás módjától függetlenül korlátozzuk a kiskorúaknak a dohánytermékekhez kereskedelmi forgalomban való hozzájutását.

Az ismételt közigazgatási egyeztetés eredményeként a következő további új elemek kerültek a javaslatba: a dohányzással, a dohánytermékek forgalmazásával összefüggő ellenőrzést, illetőleg hatósági ellenőrzést végző személyeknek az eljárás eredményességét biztosító jogosítványai; a dohányzással, a dohánytermékek forgalmazásával összefüggő tilalmak, korlátozások megtartásának ellenőrzéséért feladatkörükben nem hatóságként felelős személyek mulasztásának jogkövetkezményei; a fiatalkorúak jogi felelősségére vonatkozó részletes, differenciált szabályozás; az egészségvédelmi bírság kiszabására irányuló eljárás során a büntetés korlátlan enyhítésének, illetőleg a felelősségre vonás mellőzésének lehetősége, széles körű mérlegelést biztosítva ezzel az eljáró hatóságok számára a bírság mértékének meghatározására, illetőleg a bírságkiszabás esetleges mellőzésére.

Tisztelt Ház! Meggyőződésem, hogy e törvényjavaslat lehetőséget teremt arra, hogy a dohányzás okozta nagyon kedvezőtlen népegészségügyi tendenciák megálljanak és megforduljanak.

(9.20)

Természetesen tudjuk, hogy a szabályozás hatása a társadalmi folyamatok jellege miatt csak hosszabb időszak elteltével jelentkezik, és számos más tényező is befolyásolja a kedvező hatás előtérbe kerülését.

A törvényjavaslat elfogadásával elsősorban a nemdohányzók nyernek valóban nemcsak jogot, hanem lehetőséget is a füstmentes környezetre. A törvény alapvető célja az, hogy a dohányzás fokozatos visszaszorításával érezhető egészségjavulást érjen el hosszú távon. Tekintettel a folyamatok jellegére, rövid távon várhatóan nem fog jelentkezni lényeges javulás a teljes népességen belül. A külföldi tapasztalatok is azt jelzik, hogy a hetvenes években bevezetett, dohányzást visszaszorító programok társadalmi méretű hatásához minimum 20 év volt szükséges, bár már középtávon is várható bizonyos kedvező tendencia megjelenése.

Tisztelt Ház! A nemzetközi tapasztalatok alapján egyértelmű, megfelelő törvényi szabályozás nélkül a dohányzásra való rászokás megelőzését célzó különböző egészségmegőrzési programok üres frázisok maradhatnak. Tegyük meg hát, ami rajtunk múlik, biztosítsuk a nemdohányzó többség egészséghez, egészséges környezethez való jogát, és óvjuk gyermekeink, unokáink egészségét is! Szeretném jelezni, hogy az anyagainkat használják fel, mérlegeljék, és támogassák azt, hogy az egészség mielőbb érték legyen, és ne a GDP 2 százaléka közvetlen veszteségként, ráfordításként további 1 százaléka - azaz az egészségre fordított mintegy 6 százaléknyi GDP fele jelenjék - meg negatívumként a dohányzás következtében. Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
49 110 1999.02.11. 4:24  3-111

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Köszönöm a lehetőséget. Mivel nagyon sok hozzászóló, a pártok, frakciók képviselői jelezték, hogy a részletes vita kapcsán módosító javaslatokat is be kívánnak benyújtani, ennek kapcsán nyilván lesz mód reflexióra.

Nagyon köszönöm, hogy pozitívan fogadta minden frakció ezt a törvényjavaslatot. Köszönöm azt is, hogy utaltak arra, hogy egy hosszú és, reméljük, végigvitt folyamat vége lesz ez a törvény. Szeretném jelezni, hogy amikor három évvel ezelőtt még mint a Magyar Orvosi Kamara elnöke az akkori parlament pártjainak egybehangzó ajánlására fordultam Gál Zoltánhoz, hogy tárgyalja a parlament ezt a törvényt, azt gondoltam, hogy a következő ciklusra ez megszületik. Reméljük, hogy ezt a kitüntetett, az egészséget, az egészségi állapotot befolyásoló törvényt a parlament meg fogja hozni.

Köszönöm azt is, hogy mindenki méltatta, hogy egy együttélést biztosító törvényről van szó, ahol az együttélés biztosított azok számára, akik a természetes állapotban élnek, azaz a nemdohányzók számára, és lehetőséget ad a szenvedélybetegeknek, a szenvedéllyel élőknek arra, hogy a szenvedélyüknek éljenek.

A harmadik elemét is jól észlelték a hozzászólók, hogy a megelőzést tekintjük kitüntetettnek, azaz a rászokást szeretnénk elkerülni minden módon. Annak, hogy jelezték a képviselők, hogy az előkészítettségét és a háttéranyagokat jónak találják, örülök, mert így előkészítve egy törvény jobb elfogadottságot kaphat. Meg kell jegyeznem, hogy amit néhány képviselő hiányolt, a kommunikációs stratégia előkészíttetett és folyik, és a kormány egészség-, egészségügyi programjának kitüntetett eleme az egészségvédelem. Azt gondolom, hogy a közeljövőben ezt is megismerik a képviselőtársaim. A törvény egy szükséges, de nem elégséges feltétel. Nagyon sok feladatunk marad. Ezek között a példaadás, a nevelés mind mind egy-egy rész.

Azt gondolom, hogy akik számon kérték, hogy nem felel meg a jövőbeni európai uniós szabályozásnak ez a törvény, azok egy kicsit előreszaladtak. Amikorra szükséges, úgy ez a törvény - mint a hirdetési törvény - meg fog felelni az európai uniós elvárásoknak. Szeretném azt is jelezni, hogy nem ez a parlamenti ciklus puhította föl a reklámtörvényt, viszont mi kezdeményeztük, és a tavaszon bekerülő törvénymódosítás kapcsán már e törvény szellemében fogjuk megtenni a javaslatainkat.

Nem térnék ki részletesen azokra a javaslatokra, amelyek elhangzottak. A kormány nyitott arra, hogy minden olyan javaslatot, ami elvszerű, szakszerű, jogszerű és a végrehajthatóságot elősegíti, befogadja. Minden javaslatot szívesen várunk, a félreértéseket tisztázni fogjuk, és remélem, hogy a parlament példaadó törvényt fog hozni, hogy az egyik legnagyobb egészségrontó környezeti tényező egyre inkább visszaszoruljon. Nagyon köszönöm a támogatást, a megértést és a nagyon konstruktív együttműködést.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps minden oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
52 121 1999.03.02. 1:58  118-126

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! A '97-es XCVI. törvény és a '96-os XXV. törvény intézkedik a tulajdonosi felelősségről. Valahol egyetértek abban, hogy nem születtek meg a megfelelő döntések. A tulajdonosi felelősség az, amelynek biztosítani kellene a működés feltételét, és az OEP a vásárlója a szolgáltatásnak. Azt gondolom, hogy ha az egészségügyi intézmények menedzsmentje megfelelő döntéssort hoz, ha a tulajdonos teljesítette volna hosszabb távon visszamenőleg a LXIII. törvénytől a kötelezettségét, akkor ez nem jön létre. A kormányzatnak van felelőssége; nincs kitüntetett felelőssége a fővárosra, hanem a 10 millió magyar ellátásáért van felelőssége. Ennek nyilvánvalóan része a központi térség 3 milliója is.

Mit tett a kormány? Azt a béradósságot, amely megjelenik az intézményeknél és 37 milliárdra tehető, felméri. A felmérés után tisztázza a felelősségkört, tisztázza az önkormányzati tulajdonosi felelősségkört, és tisztázza a menedzsment felelősségkörét is. Ezt követően ezt konszolidálja. Ez a folyamat az, ami elindult, mert úgy érezzük, hogy ez kötelességünk. A többi a tulajdonosoké.

Remélem, a főváros azzal, hogy segélyt adott, kiegészítette a finanszírozást, az első lépést megtette, de a döntő lépést a fővárosi térség egészségügyi rendszerének az átalakítása fogja adni. A kormány a rá háruló kötelezettséget és a biztonságot meg fogja teremteni. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
52 125 1999.03.02. 0:36  118-126

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Képviselő Úr! Azt gondolom, önnek igaza van abban, hogy ez a kérdés összetettebb. Ez volt az oka annak, hogy az elmúlt év decemberében a csődeljárást hatályba léptettük. A mai naptól abban az esetben, ha csődhelyzetbe kerül egy önkormányzati kórház, az önkormányzat gazdálkodása is vizsgálat alá kerül. Abban az esetben, ha ez megjelenik, nyilván a kormányzat a vizsgálatot lefolytatja, a felelősséget megállapítja.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

(14.10)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
54 258 1999.03.04. 6:03  255-258

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Amikor ennek a hozzászólásnak a címét olvastam, végül is át kellett gondolnom, hogy mit jelent Közép-Európa, és mit jelenthetnek ezek a gondok. Mivel van egy közép-európai kamarai tömörülés, végiggondoltam, hogy annak kik a tagjai. Annak tagja a svájci orvoskamara, az osztrák orvoskamara, a horvát orvoskamara, kétségtelenül a szlovák, a cseh, a lengyel és a Magyar Orvosi Kamara is. Megfigyelői státuszú a román orvoskamara. Valamikor két évvel ezelőtt még a Magyar Orvosi Kamara a Pénztárszövetséggel - látva és tudva a gondokat - meginvitálta a társkamarákat. Akkor különböző megközelítését láttuk a kétségtelenül ezredvégi gondoknak, ami mindenütt jelentkezik Közép-Európában. Ez az öregedő társadalmak gondja: azt hiszem, minden országra jellemzően az egészségügyi ellátási technológiák költségrobbanása. Ez az, ami közös Közép-Európában.

Amiben már különbség van, az a forrásokhoz való hozzájutás, és bizonyos fokig az ellátási hagyomány. Amikor a Fidesz - mint önálló párt - '94-ben foglalkozni kezdett a gondok megoldásával, akkor már szembesülni kellett, mert a társadalombiztosítás és annak felügyelete, amely létrejött, a Fidesz előtt már akkor világossá tette, hogy sem a járulékbeszedés, sem a járulék útja, sem a felhasználása nem biztosított az adott rendszerben. Az akkori programunk még ennek a kialakult rendszernek csak a kritikáját tartalmazta, megoldást és a gyakorlat miatti változtatásokat még nem.

De a '98-as választási programunk és a partnereinkkel együtt kialakított kormányprogram alapvetően meghatározta, és azt gondolom, a ciklusra mindenképpen biztosítottá tette azt, hogy mi megváltoztatjuk azt a gyakorlatot, amely képtelen volt a járulékfizetők érdekeit képviselni, képtelen volt beszedni a járulékot, képtelen volt ellenőrizni a felhasználását, és a korrupció melegágyává vált. Ez volt az első döntés, amellyel elindultunk, hogy tiszta lapot teremtsünk. A tiszta lap teremtése meghozta az eredményét, és egyben biztosítja azt is, hogy az ellenőrzött járulékbeszedés és az alapok irányítása, működésének kontrollja a szűk források jó felhasználását teszi lehetővé.

A kormányprogramunk azt is kimondta, hogy a betegbiztosítást tovább kell fejleszteni. Ezt majdnem szó szerint így mondja ki a kormányprogramunk. Azt is kimondja, hogy azért, mert többletforráshoz kell jutni, egy kétszintű biztosítási rendszerben gondolkodunk. Azok a műhelymunkák, amelyek most folynak, két területen alapvetőek. Az egyik: rendezni szeretnénk a 10 millió kockázatközösségű alapbiztosítás járulékbeszedését, -felhasználását, és optimálissá kell tennünk a szűk forrás mellett az alapbiztosításhoz hozzárendelhető szolgáltatást. A szolgáltatási rendszer korszerűsítését segítené az, hogy az alapbiztosítási rendszerünket szeretnénk megosztani, térségi biztosítókat létrehozva. Így tudjuk elérni azt, hogy az adott szolgáltatási rendszerekben megjelenjen egy többletlehetőség, egy kiegészítő biztosítási rendszer és esetleg harmadik elemként az üzleti szféra is.

Mindenképpen a kormányprogram alapelve az, hogy biztonságos szolgáltatást adjunk a 10 milliós kockázatközösségnek. Ezért a korszerű ellátási rendszert biztonságossá tervezzük, szétválasztjuk a tervezhető és nem tervezhető ellátó rendszert (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.), és ezt a szétválasztott rendszert finanszírozni fogjuk.

Az október 28-i, Selmeczi Gabriellával közösen tartott sajtóértekezletünkön elmondtuk az előkészítés fő elveit. Remélem, hogy a jövő héten sor kerül ugyancsak együttesen azon anyag, anyagok fő elveinek az ismertetésére, ami visszaigazolja a kormányprogram elemeit, amelyek részben az egészségügyi fejezetben, részben a társadalombiztosítási fejezetben találhatók.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
56 72 1999.03.22. 10:10  71-86

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter, a napirendi pont előadója: Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Elnök Asszony! Az önök előtt fekvő törvénycsomag az egészségügyi ágazat számára meghatározó jelentőségű törvények módosítását tartalmazza. Két részben terjesztem elő, az egyik a kamarai törvényrész, a másik a gyógyszer-forgalmazási rész.

Az orvostudomány és a gyógyszerészet művelői hagyományosan nagy felkészültségű szakemberek, akik foglalkozásában az önálló gondolkodás, a kreatív cselekvés, az etikus és humánus magatartás alapvető követelmények. Éppen ezért mind az orvosok, mind pedig a gyógyszerészek évszázadok óta igyekeznek ezeket az értékeket mindig a kor szelleméhez alkalmazva őrizni. Mindkét szakma hagyományai közé sorolhatjuk az önszerveződések, a tudományos és szakmai fórumok megteremtésének az igényét is. Több formában lehetséges ennek teret adni, melyek közül az egyik legfontosabb a kamarai szerveződés.

A magyar orvostársadalomban mindig megvolt az igény, de csak tíz évvel ezelőtt lett lehetőség, hogy a kamarát újból megalakítsák, és ezzel az ország egészségügyi ellátásának, egészségpolitikájának hatékony befolyásolása legyen lehetséges. A kezdeti egyesületi formát végül is '94 óta törvényi felhatalmazottsággal hivatásrendi köztestületként működtetik, és ez a Magyar Orvosi Kamara és a Gyógyszerész Kamara. A '94-es törvényi keretek lehetőséget biztosítottak arra, hogy megkezdődjön az önigazgatás, az önszerveződés és a napi gyakorlat kialakítása.

Az elmúlt évek törekvései pozitív és negatív tapasztalatokkal egyaránt szolgáltak mind a kamarák tagsága, mind pedig az állami irányítás számára. A tapasztalatok alapján merült fel a jogosnak mondható igény, hogy a törvény által megszabott kereteken változtassunk. A kamarák törekvése sok tekintetben egybevág az állami irányításról, a közigazgatásról alkotott reformelképzeléseinkkel. Fontos cél, hogy ott, ahol lehetséges, az állam vonuljon ki korábbi közvetlen ügyintézői szerepéből, és bízza ezeket a feladatokat az önigazgatásra képes és alkalmas hivatásrendi kamarákra. Ezen elvnek megfelelően bővülnek a kamarai jogosítványok. Ugyanakkor pontosabb, részletes tartalmi meghatározást kapott a miniszter törvényességi felügyelete, azaz garancia lesz a jövőben is arra, hogy fennakadás nélkül születhessenek meg a döntések.

A kamarák szerepének növekedésével együtt növekszik a döntés-előkészítésben való felelősségük is. A nagyobb felelősség ugyanakkor megköveteli annak fokozott érvényesíthetőségét is. Ez az, amiért a kamara bővülő feladatainak ellátására a szakmai kollégiumrendszer az igazgatás szakszerűségét biztosítani tudja. Ezzel teremtjük meg a lehetőséget arra is, hogy olyan főállású szakemberek végezzék a feladatokat, akiknek a szerepét leginkább a helyi önkormányzatok mellett dolgozó jegyző szerepével hasonlíthatjuk össze.

Az igazgatás szakszerűségén túl a javaslat alapvető jelentőségűnek tekinti az igazgatás racionalizálását. Ennek érdekében a kamarai feladatok jellegének jobban megfelelő, az operatív működést elősegítő belső szervezeti változások is indokoltak, elsődlegesen a működés egyszerűsítésének igényével. Az Orvosi és a Gyógyszerész Kamara kitüntetett helyzetben van azáltal, hogy az adott szakmák minden gyakorló képviselőjét tömörítik. Úgy gondoljuk, hogy ennek megtartása feltétlenül szükséges. Ez a helyzet teszi lehetővé, hogy a hivatás gyakorlóit érintő jogalkotásban aktívan részt vegyenek. Ezért a törvénymódosítás előírja, hogy a döntések előkészítése és meghozatala során nemcsak formálisan, hanem valódi partnerként, az egészségügyi igazgatás egyenrangú szereplőjeként kell a kamarákat bevonni, tudva azt, hogy a szakmaiságon túl közvetlen politikai felelősség a kamarákat nem terheli. Ezen a módon vélhetően nagyobb szakmai legitimációt kapnak az ágazatirányítói döntések.

A törvénymódosítást az is indokolta, hogy a kamarai törvényt illetően az Alkotmánybíróság döntést hozott, és hosszú kommentárral indokolta azt. Az egészségügyi ágazat működése elképzelhetetlen erős, szakmai hatósági ellenőrzés nélkül. Ez a szerep azonban összeférhetetlen a kamara érdekképviseleti feladataival, illetőleg azzal, hogy a kamara orvosetikai és egyéb szakmai magatartási kérdésekben kötelező normákat ír elő, és etikai bizottságai útján szankcionálhatja ezen szabályok megsértőit. Az államigazgatási érdekek és a kamarai érdekek esetleges ütközését feloldja a törvénymódosítás a tekintetben, hogy a korábbinál pontosabban rendelkezik az összeférhetetlenség szabályairól és a kamara etikai jogköréről.

Tisztelt Képviselők! Hazánkban az Orvosi Kamara és a Gyógyszerész Kamara működése hagyományosan a német-osztrák típusú modell alapján formálódott. Ennek megfelelően a kamarák köztestületi jellege magában hordozza azt, hogy részesei az állami feladatok megvalósításának. Nem minden európai államban követhetjük nyomon ezt a gyakorlatot. Sok országban az egyesületek keretében szerveződő szakmai szervezetek testesítik meg az adott hivatás érdekképviseletét, és közvetítik szakmapolitikai álláspontjukat.

(17.30)

A magyar gyakorlatot tudatosan nem lobbyszervezetek felé szeretnénk fejleszteni, hanem az önigazgatási és döntési felelősség lehetőségét és kötelezettségét kívánjuk nyújtani. Meggyőződésem, hogy mindkét kamara eddigi működése megfelelően alátámasztja, hogy ezzel előremutató lépést teszünk.

A másik előterjesztés tulajdonképpen a gyógyszerekről szóló 1998. évi XXV. törvényt módosítja. A törvény módosítását az előzőekben előterjesztett két kamarai törvény is szükségessé teszi, hiszen az e tárgykört szabályozó joganyaggal egyeztetni kellett a gyógyszer előállítását, forgalmazását és a termékkör felhasználását és útjának alapvető szabályait. A törvény módosításának elsősorban technikai jellegű szövegpontosítás, illetve a teljes jogharmonizációt megvalósító szabályozás kialakítása volt a célja.

A módosítás másik fő iránya a kormányprogramban meghatározott közigazgatási korszerűsítési cél, amely a központi közigazgatási szervek hatósági feladatoktól történő megtisztítását irányozza elő. A kormány programja célul tűzi ki a jogalkotás számára, hogy azokat az alapvetően hatósági jellegű feladatokat, amelyeket jogszabály minisztériumhoz telepít, célszerű alacsonyabb szintű közigazgatási szervhez, illetve ha erre az ágazaton belül lehetőség van, a közfeladatot ellátó köztestülethez telepíteni. Jó példa erre a gyógyszertárak létesítéséhez, illetve működéséhez szükséges személyi jog engedélyezésének a Magyar Gyógyszerész Kamarához való telepítése.

A módosítás eredményeként így már a bírói utat megelőzően, még a közigazgatás rendszerén belül lehetőség nyílik a jogorvoslati út igénybevételére, ténylegesen szakmai döntéshozatal elősegítésére. Ezzel a megoldással megvalósul az a kormányzati cél, mely szerint a tárcának első számú feladata elsősorban nem a hatósági feladatok ellátása, hanem a kormányzati ágazati jogszabályok előkészítése, megalkotása, illetve a megalapozott döntés-előkészítés megvalósítása.

A fenti szempontokra figyelemmel a javaslat a gyógyszertörvényben az egészségügyi miniszterhez vagy a minisztériumhoz telepített azon hatósági feladatokat, melyekben a megalapozott döntés elsősorban a szakmai feltételeket megállapító jogszabályoknak történő megfelelésén alapul, az ellátás szakmai felügyeletét ellátó Országos Gyógyszerészeti Intézethez helyezi át. A két törvénycsomag - a két kamaráról és a gyógyszerforgalmazásról szóló - módosításait kérem, hogy támogassák, és ezzel segítsék elő a két hivatásrendi kamara szakmai tekintélyének növekedését, közhatalmi szerepének erősödését és két további ágazati törvény hozzáigazítását a kamara szerepeihez; azt gondolom, hogy előrelépést jelent az irányításban és a közfeladatok ellátásában egyaránt.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
57 339 1999.03.23. 5:23  338-344

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Véget ért a nemdohányzók védelméről és a fogyasztás, forgalmazás szabályairól szóló törvényjavaslat általános és részletes vitája. Azt gondolom, hogy korszakosnak mondható törvényjavaslat, hiszen először fogadunk el egy olyan törvényt, amely az egészség értékké válását segíti.

A törvényjavaslat nyolc paragrafusához 130 módosító indítvány és kapcsolódó módosítvány került benyújtásra. Önmagában ez a szám is jelzi, hogy úgy a társadalom, mint a képviselők fokozottan érdeklődtek, figyelmüket fölkeltette a dohányzással kapcsolatos kérdéskör.

Nagyon hasznos volt az általános és részletes vita periódusában a sajtó megnyilvánulása, a markánsan elkülönülő vélemények megjelenítése is. Örvendetes tény az is, hogy a plenáris és a bizottsági üléseken, a vitában lényegében senki nem kérdőjelezte meg a törvényjavaslat eredeti céljait, mindenki egyetértett az abban foglalt főbb cselekvési irányokkal és teendőkkel. Azt hiszem, hogy ezekben a pontokban valóban egyetértettünk.

Ugyanakkor a célok eléréséhez vezető módszerekben, azok szükségességében, megvalósításuk módjában vagy bevezetésük időpontjában jelentős nézetkülönbségek mutatkoztak közöttünk.

Ahogy azt a benyújtott módosító javaslatok jól tükrözik, mind az általános, mind a részletes vita során sajátos módon, lényegében pártállástól függetlenül két markánsan eltérő megközelítés nyilvánult meg. Az első csoport a kormány által benyújtott törvényjavaslatot a dohánylobbynak engedményeket tevőnek minősítette. Az ilyen vélemények nyomán született módosító javaslatok értelemszerűen a törvény szigorát, nem is annyira a korlátozásokat, sokkal inkább a tilalmak szigorát kívánták növelni.

A másik irányból többek megfogalmazásában, a dohánylobby befolyásának köszönhetően a törvényjavaslat végrehajthatóságát kérdőjelezték meg, elsősorban a vendéglátóiparban, és ott is hangsúlyozottan idegenforgalmi szempontok szerint. Ennek okán olyan módosító javaslatok is születtek, melyek a törvény hatálybalépését hosszú évekkel késleltették volna, kérdésessé téve a rendelkezések komolyságát.

Emellett a vita során észlelhető volt egy harmadik áramlat is, amely az emberi jogi szempontból a serdülőkre vonatkozó szabályozás differenciáltabbá tételét javasolta anélkül, hogy megkérdőjelezte volna a törvény célját és a javasolt eszközeit.

Ezeket az árnyalatokat, ezt a három irányzatot kellett összehangolni, és végül is sikerrel kerül a végszavazásra és a módosító javaslatok szavazására ma sor. Három olyan csomópont emelhető ki, ahol össze kellett egyeztetni az eltérő véleményeket. Ilyen volt a dohányzóhelyek elkülönítése. Itt végül is a feltételek minimumát, az elhatárolásnál a légtechnikát, a teljes egészében nemdohányzóvá válás lehetőségét és a piktogramokkal való választási lehetőség biztosítását sikerült összehangolni. Azt a területet, amely a 18 év alatti korosztály dohányzási, dohányvásárlási tilalmára vonatkozott, végül is, azt gondolom, feloldották a kiegészítő javaslatok. Az időtartam, a fölkészülés azzal, hogy 2001. január 1-jéig meghosszabbítottuk a határidőt, ugyancsak eleget tesz a kétkedőknek.

Számos szövegpontosító, egyértelműbb megfogalmazást nyújtó javaslattal együtt úgy gondolom, hogy egy megvalósítható törvényt fog elfogadni a parlament. Köszönöm képviselőtársaim aktivitását ahhoz az első lépéshez, amit megtettünk, hogy az egyikünk által sem vitatott célt elérjük, azaz a nemdohányzókat védjük, és a dohányzás okozta károkat mérsékeljük. Azt kérem, hogy mindenki úgy mérlegelje, ez egy hosszú mérkőzés első menete, az ellenfél profi, tehát kiütéses győzelemre senki ne számítson. Az első menetet megnyerték azok, akik hisznek abban, hogy az egészség érték.

Köszönöm a figyelmüket, és kérem azt, hogy a viták alapján a szavazatukkal a törvény hatálybalépését tegyék lehetővé. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
60 135 1999.03.26. 4:40  126-136

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Ház! Végül is a mai napon elhangzottak azok, amelyek összegzik azt a néhány pontot, amely kapcsán kérdésessé tehető a módosítás, a négy törvény beterjesztése. Alapvetően vannak, akik felvetik, hogy a két-két törvény módosítását nem kellett volna együtt megtenni. A törvény bemutatásakor, a javaslat bemutatásakor már elmondtam, hogy a két kamarai törvény változtatása is szükségessé tette az összevonásukat. De ez a logika az együtt tárgyalását talán megmagyarázza.

A legrészletesebben talán a Schvarcz kollega által elmondottakra kell reagálnom. Amit érintett, az mind joggal felvethető, de összetett törvénykezési folyamatról van szó. Van egy egészségügyi törvényünk, amelynek teljes körű módosítására nincs módunk. Az Országgyűlés megalakulásakor már jeleztük, hogy az egészségügyi törvény átfogó áttekintése szükséges. Annak egy passzusa valóban kitüntetetten érinti a kamarai törvényt: ez a szinten tartó képzés kötelezettsége és annak szervezése.

Ami vitatott az alapellátás területén, az az önkormányzati törvény módosítását tenné szükségessé. Ez a törvény kétharmados törvény. Én a magam részéről kezdeményezni fogom, hogy módosuljon, és ugyanilyen aktivitást kérek a Szocialista Párt részéről, hogy ehhez csatlakozva segítse a települési önkormányzati törvény megváltoztatását, hiszen az oktatás, az egészségügyi ellátás és a környezetvédelem területén elég nehéz meghozni néhány szabályozást. A felsőoktatási törvény változtatása most van folyamatban, úgyhogy kérem, hogy annak a változtatásánál is körülbelül ezt a megközelítést érvényesítse a Szocialista Párt is. A megváltozott funkcióhoz, az átvett közigazgatási feladatokhoz valóban gondolkodni kell forrásbővítésen. Az eddigi minisztériumi támogatás nagyságrendje nem elégséges ehhez. A kollégiumokról szóló rendelet megalkotása miniszteri feladat. Lehetséges, hogy a törvényi körülhatárolás nem teljes, és valóban esetlegességre nem szabad bízni ezeknek a nagy jelentőségű szervezeteknek a felépítését.

A gyógyszerforgalmazás, az OTC kérdése, az alaplista kérdése kitüntetett kérdés. Felhívnám a képviselő úr figyelmét arra, hogy a közeljövőben megváltozik a gyógyszernek minősülő szerek palettája, és nagyon sok gyógytermék, amely jelen pillanatban herbáriában és másutt forgalmazott, szigorúan csak a gyógyszertárban lenne forgalmazható. Nehezen kezelhető ez a kérdés. Az alaplista és néhány más kérdés, amely a felszólalásában felvetődött mint már régóta érlelődő kérdés, az elmúlt nyolc hónap alatt nem kerülhetett terítékre, de a kérdés sokkal régebben a levegőben volt. Ennek ellenére az elmúlt ciklusban nem történt változtatás. Gondolom, ez az, amit most lehet válaszolni.

Még egyvalamit mondanék Kökény miniszter úrnak a kizárólagos szereplők kérdésére. Ebben a kamarai törvényben - lehet, hogy elkerülte a figyelmét - először szerepel egy egyeztetési kvázi kötelezettség a kamara számára az egészségügy területén működő többi szervezettel. Úgy gondoljuk, hogy ha ezt a jogosítványt és kötelezettséget a kamara jól használja, akkor meglesz az első módja annak, hogy egy hivatásrendi köztestület képviselhesse az egészségügy többi szereplőjét is.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
62 208 1999.04.13. 3:40  205-211

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Hölgyeim és Uraim! Nagyszerű címet választott Kökény úr az interpellációjának, mert az "itt a piros, hol a pirosban" két dolog van: nyerés és csalás.

Áttekintettem az elmúlt időszakot, mert szükségem volt rá, hogy hogyan tudjuk a lakosság terheit csökkenteni vagy nem olyan mértékben növelni, mint ahogy az elmúlt négy évben történt, azaz volt olyan periódus, amikor közel 60 százalékos volt a lakosság egyes csoportjainak a gyógyszerköltség-növekedése. De hogy ne kerüljem meg a választ, hadd mondjam el, hogy 3 százalékos növekedés jelent meg akkor, amikor optimista becslések szerint 9 százalékos infláció lesz, a prognosztizált 11 százalékra tervezettel szemben. A lakosság terhelése a két gyógyítási szférában, a gyógyszerelés szférájában 3 százalékkal jelent meg márciustól, a gyógyászati segédeszközökben pedig júniustól 6 százalék, azaz éves viszonylatban 3 százalék. Úgyhogy a kormányprogram, amely csökkenő terheket jelzett a lakosságnak, ezt teljesítette.

Egy picit téved Kökény úr akkor, amikor azt mondja, hogy nem tárgyaltunk, tavaly augusztustól tárgyaltunk a gyógyszergyártókkal. Az kétségtelen, hogy a záró tárgyalások decembertől gyorsultak fel.

Miről kívánunk tárgyalni? A célunk az, hogy az a zárt kassza, amely valóban nem magas, a járóbetegszférában a szakaszos kifizetés mellett egész évben teljesüljön, ne kelljen többletforrást bevonni, vagy visszakapjuk azt a többletforrást, amit most hozzátettünk.

A kormány április 8-án elfogadta a tárgyalásokat. A tárgyalás fő eleme, hogy európai áron vásároljuk meg a gyógyszereket; tehát az a 48 szer, amely a magyar piacon 20-120 százalékkal drágább volt a megelőző tárgyalások alapján, az európai minimumáron kerüljön a magyar piacra. Az az árnövelő 7,5 százalék, az európai átlagot meghaladó nagykereskedelmi árrés 1,5 százalékkal csökkenjen; és tulajdonképpen a szakmailag megalapozott - és erre 39 kollégium adta be a szakmai biztonságot adó hatóanyaglistáját -, megfelelő hatóanyaglistát biztosítsuk.

Egyidőben elkezdjük az előkészítést a teljes reformra, mert 2000-től a gyógyszerelésben és a gyógyászati segédeszközök szférájában úgy szeretnénk, ha egy korszerű, korrekt és a lakosságot nem terhelő vagy nem jobban terhelő ellátás legyen.

A hatékony gyógyszerek rendszerben maradnak, és a valóban hatékony rendszerek lesznek a támogatottak. A támogatásnak a fix összegű támogatás elősegítése és kiterjesztése egy másik eleme. Erről kívánunk tárgyalni. Elküldtük a forgalmazóknak és a gyártóknak az ajánlatunkat, és 20-ával a tárgyalások megkezdődnek.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
62 224 1999.04.13. 3:42  221-229

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Hölgyeim és Uraim! A sok kérdést én a befejezésemmel kezdeném. Érthetetlen számomra, hogy hogyan lehet egy magáncég érdekében szót emelni úgy, hogy az ellátott kétharmadnyi beteget riogatjuk megalapozatlanul (Taps a kormánypártok soraiból.), mert a képviselő úr azt mondta ki, hogy a többi cég szakmailag megalapozatlanul, veszélyeztetve kezeli a művesekezelésre szorultakat.

A magyar dialízisprogram 3 milliárd forinttal és nagyon szűk kapacitással indult el. Ez a kapacitás évről évre nőtt, és jelen pillanatban az európai középmezőnyhöz tartozik mind kapacitásban, mind minőségben. Jelen pillanatban 3 ezer beteget kezel a Magyar Műveseszolgálat, az állomások száma kétségtelenül a 60-at közelíti. Minden dialízisállomás technikáját a vesebetegekért felelős szakmai csoport minősítette, és a kezelési irányelveket publikálta. Az újrafelhasználás megengedett nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközileg is. Az kétségtelen, hogy lehetne javítani a vesebetegeink sorsán, ha a transzplantáció sokkal inkább elterjedt lenne, a donorszolgáltatás pedig ennél jobb. A 1999. évi költségvetés növekménye és annak felhasználása - még úgy is, hogy most már az Eritropoetint tartalmazza a kezelésre való felhasználás, erre egy válaszomban utaltam - a legutolsó adatok szerint időarányos, nem látjuk kockázatosnak az év második felét.

Tény az, hogy a reálérték-növekedés, ami 24 százalék volt a legutóbbi időben, meghaladta azt, ami az OEP általános költségvetésének növekménye, és meghaladta a becsült betegségnövekedést is. Az amortizációt kétségtelenül csak szűkebben tartalmazza, mint korábban. Az indításkor az első két évben 200 százalékos haszonnal dolgoztak a művese-szolgáltatások. Az ön által preferált intézmény 10 milliárdot fordított be, és számításaink szerint - amit majd átadok - 10 milliárdot vett ki eddig a rendszerből. Kétségtelen, hogy a jövő évben - mivel most már egyensúly van a költségek és a befektetések között, és egy magáncég profitot is szeretne elérni - az amortizáció beépítése mindenképpen meggondolandó.

Azt gondolom, hogy az egyharmadnyi részesedés az eddig kifizetett értékből a cég befektetéseit tükrözi. Egyetlen céget sem szeretnénk kitüntetett helyzetbe hozni - hátrányba sem -, akik a magyar vesebetegeket ellátják.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
62 244 1999.04.13. 2:23  241-247

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Képviselő Úr! Hölgyeim és Uraim! A válaszom tulajdonképpen nagyon egyszerű lehet, mert az Országgyűlés elfogadta az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosítását, ami az Egészségbiztosítási Alap finanszírozását kincstári körbe vonta, és a kincstári finanszírozással összefüggésben a nevesített előirányzat felhasználását a teljesítés után kell kifizetni. A válaszom tehát ilyen rövid is lehetne.

Az államháztartásról szóló törvény szabályozta az eddigi elszámolást. Mivel az átmenet kétségtelenül gondot jelenthetne és az új szabályozásnak - miután a kormány majd elfogadja - biztonságos gyógyszerellátást kell nyújtania, ezért két variációt tárgyaltunk meg, egyetértésben az országos egészségpénztárral és a Gyógyszerész Kamarával.

Az első variáció azt jelentené, hogy havi egyszeri utólagos kifizetés történne, és az OEP megelőlegezné, azaz előre kihelyezné a négyhetes átlagos forgalom értékét. Ez az egyik lehetőség. A másik variáció, amit az Egészségügyi Minisztérium javasol, havi többszöri elszámolást tenne lehetővé. Ebben az esetben nyilván nem helyeznénk ki pénzeszközöket, viszont módosítani kellene a 8/1994.(IV.22.) számú népjóléti miniszteri rendeletet, mert az havi egyszeri, floppyn benyújtott elszámolást tesz szükségessé.

A döntés meg fog születni, és vagy pénzeszközt helyezünk ki, vagy többszöri elszámolást biztosítunk. Kétségtelen, hogy a gyógyszertáraknál az átmenet most még gondot jelentett volna, mert néhány gyógyszertár még az alapításához szükséges kölcsönöket törleszti. Én azt gondolom, megnyugtató variánst fogunk elfogadni, egyetértésben a szakmai köztestülettel.

Kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
74 231 1999.06.01. 4:02  228-234

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Igen tisztelt Képviselő Asszony, Képviselő Úr! Bevallom, hogy nem vagyok könnyű helyzetben, mert az ön hozzászólásának, interpellációjának ellentmondásait is föl kell oldanom. Az európai egészségügyi statisztikája hibás; a degresszió gondja ott tényleges gond, ahol a lakóközösség nem tesz ki két optimális körzetnagyságot és működtetni kell a körzetet, ott kétségtelenül vannak ellentmondások. Nagyon örültem annak, hogy fölhívta a figyelmet, hogy olyan alapellátást kell kialakítanunk, ahol a megelőzésre van ideje a kollégának. Téves az a felfogás, hogy a több kártya több munkát jelent, illetve lineárisan több a munka, és lineárisan többnek kell lennie a bevételnek. Mert ha egy optimumpont fölött - és azt hiszem, hogy ezt értelmezhetjük egyformán - magasabb a létszám, akkor kevesebb idő jut egy betegre.

Ha a rendeletben megjelenő betegszám óhatatlanul megnő, akkor kevesebb idő fog jutni a beteg ellátására, és ez egy pont fölött olyan kritikussá válik, hogy az optimális ellátás már nem is válik lehetővé. Az a nagyságrend, amit 3000 körül határoznak meg, már ebbe a kategóriába esik. Ilyenkor egy szinttel följebb kerülnek a betegek: a sokkal drágább szakellátásba, ha az orvos lelkiismeretes.

Azt gondolom, hogy az az adata sem egészen pontos, hogy csökkent a pontérték. Szeretném elmondani, hogy egy pont értéke márciusban - mert az került kifizetésre - 96 forint 73 fillér volt. A szakvizsgára járó szorzóból egyetlen szakvizsga szorzója kétségtelenül kikerült: ez a belgyógyászat ekvális szorzója. Ez pedig azért, mert január 1-jével éppen egy megelőző szabályozás miatt az alapellátás minden kollégája gyakorlatilag szakorvos lett, háziorvos-szakorvos, tehát 1, azaz egységnyi szakorvosérték. Nem változik a szakvizsgaszorzó, csak ebben az egy esetben. A területi pótlékot pedig akkor is megkapja a kolléga degresszió nélkül, ha nagyobb a betegei létszáma.

Az orvosbérek elmaradását ennek a kormányzatnak a nyakába varrni - bocsánat, nem minősítem, hogy milyen magatartás. A magyar orvosok nem ebben a ciklusban kerestek kevesebbet, nem a megelőzőben, nem az azt megelőzőben, hanem 1950-től. Azóta alakult ki az a rendszer, amennyit keresnek. Szeretném jelezni, hogy az ez évi első három hónapban kifizetett jövedelem 16,5 százalékkal magasabb, mint az elmúlt január, február és március átlaga.

Pontosítani és javítani szeretnénk a finanszírozást, szeretnénk bevezetni a tevékenységi pontokat a járóbetegrendszerben, ha igazolt teljesítmény történik, és a sürgősségi rendszer bevezetésével azt, amit ön a gondozás címén fölvetett: a gondozást és a szűrést szeretnénk elősegíteni. Remélem, hogy a privatizáció miniszteri biztosa fölgyorsítja a privatizációt, és jó gazdái lesznek a kollégák az alapellátásnak.

(16.30)

Az ellentmondásokat, amelyek a nagy közösségek orvosait érintik, fel fogjuk oldani. Egyébként köszönöm a kérdését, és kérem, hogy fogadja el a válaszomat. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
74 333 1999.06.01. 2:08  320-334

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Olyan törvénycsomagról van szó, amelynek a záróvitája, sőt a zárszava is elhangzott részemről. Majdnem szó szerint meg is hallgathatták képviselőtársaim, mert Béki Gabriella végigidézte.

Egy anekdotát mondanék. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk egy magyar élettani kongresszuson pénteken délután tartott egy előadást nagy sikerrel, majd szombaton fölállt, szót kért és elmondta: végtelenül sajnálja, de az éjszaka folyamán elolvasott egy dolgozatot, és az előadásának két pontját visszavonja. Akkor én elmondom azt - nyilvánvalóan nem összehasonlítva magamat Szent-Györgyi Alberttel -, hogy az a persorozat, amelyben mindenütt vesztes volt a Gyógyszerész Kamara javaslata, arra utalt, hogy rossz és jelenleg nem követhető gyakorlatot követ a Gyógyszerész Kamara. Ez volt az az indok, amire fölhívták a figyelmemet, és amelyet akceptáltam. Akceptáltam azért, mert túl sok döntés van folyamatban, ami, úgy tűnik, rossz irányba vinné el a személyi jogú privatizációt.

Azt gondolom, hogy a parlamentnek felelőssége van, és nyilvánvalóan, ha tisztázódnak azok a bizonytalanságok, amelyek idáig vezettek, akkor ezt újra tárgyalhatja a parlament. Ez az oka annak, hogy változott az elképzelésünk.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
74 336 1999.06.01. 4:51  335-339

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A másik egészségügyet érintő törvény az a '97. évi CLIV. törvény, amely az egészségügyről szól.

A bizottságok megtárgyalták a beérkezett módosító és kapcsolódó módosító javaslatokat, és néhány bizottsági módosító javaslat is született. Az általános és részletes vita során elhangzottak és a mintegy 70 módosító indítvány többsége ugyanazt a néhány rendelkezést érintik, és elhangzásuk, illetve benyújtásuk már az általános vitára való alkalmasság bizottsági vitája alapján is előre feltételezhető volt. Ehhez társult még a Társaság a Szabadságjogokért Egyesület - a törvény módosítására vonatkozó - állásfoglalása is. Jól érzékelhető, hogy a megszületett módosító indítványok jelentős része is ezen állásfoglalás tartalmát tükrözik.

Négy olyan témát szeretnék röviden érinteni, amely a fő területe volt vitáinknak, és a bizottsági viták, szakmai viták végül is elfogadható megoldásra jutottak.

Ezek egyike a különböző korlátozó módszerek törvényi szabályozását érintette, azaz a döntéshozatal írásbeli rögzítettségét a betegellátás kapcsán. A kapcsolódó módosító javaslatok végül is ezt feloldották, hangsúlyozva azt, hogy ez szakmai kérdés, és ezért természetesen az ellenőrzést és annak eredményét az egészségügyi dokumentációban rögzíteni kell.

A második ilyen kérdéskör volt a hozzátartozók joga a dokumentációba való betekintésre. Ez az a kérdés, amely talán a legélesebb vitát váltotta ki, de végül is a javaslat pontosan rögzíti, hogy az egészségügyi dokumentációból a beteg hozzátartozója számára pusztán a beteg életének és egészségének megóvásával kapcsolatos adatok férhetők hozzá. Ez az, amit a kezelőorvossal történt szakmai konzultációnak megfelelően kell végezni.

Hosszú vita folyt arról is, hogy az egészségügyi intézményekben melyek azok a területi ellátási kötelezettség nélküli ellátóhelyek, ahol etikai bizottságot kell létrehozni. Hosszas mérlegelés után egyetértettünk azzal, hogy az ilyen intézményekben ugyan nem kötelező a létrehozása, de a betegjogok érvényesülése és az orvosi etika érdekében mindenképpen célszerű az etikai bizottságok működtetése.

Nem tudtuk támogatni azokat a javaslatokat, amelyek arra irányultak, hogy a kórházi felügyelőtanácsokban egyharmad arányban a helyi és a környező területi önkormányzatok küldöttei is részt vegyenek. Nem tudtunk egyetérteni ezzel a javaslattal egyrészt azért, mert az új egészségügyi törvény eredeti koncepciója szerint a létrejövő felügyelőtanácsok nem a tulajdonosi érdekképviselet gyakorlásának szervei, hanem az ellátottak és az ellátók, vagyis a betegek és az egészségügyi dolgozók bevonásával létrejövő konzultatív tanácsadó testületek. Egyébiránt emlékeztetni szeretném képviselőtársaimat, hogy az eredeti törvényi rendelkezés értelmében is a felügyelőtanács állandó meghívottja a tulajdonos önkormányzat képviselője.

Ez a négy terület az, amit ki akartam emelni.

Vannak még javaslatok, amelyek most szavazásra kerülnek, melyek érintik a donorszolgáltatás kérdését.

 

(20.10)

 

Nagyon összetett kérdésről van szó, és hosszú vita eredményeként kialakult álláspont kerül önök elé. Köszönöm képviselőtársaimnak és az érdeklődő civil szervezeteknek az elmélyült szakmai vitát, azt az elmélyült szakmai vitát, melynek eredményeképpen többségében együttes erővel kidolgozott szabályokkal tehetjük jobbá az 1997. évi új egészségügyi törvényt.

Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
80 106 1999.06.21. 4:22  105-131

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter, a napirendi pont előadója: Igen tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés nyolc évvel ezelőtt fogadta el az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatról szóló törvényt, amellyel egy szervezetbe integrálta a közegészségügy, a járványügy, az egészségvédelem és az egészségügyi igazgatás állami feladatainak ellátását. Tudni kell, hogy Magyarországon e terület szabályozottsága, rendszere több mint 100 éves.

Az időközben bekövetkezett változások - különösen az egészségügyről szóló 1997. évi törvény hatálybalépése - szükségessé tették, hogy az 1991-ben megfogalmazott feladatokat pontosítsuk, esetenként kiegészítsük. Az egészségvédelmi feladat helyébe a nemzetközileg elfogadott egészségfejlesztés lép, amely magába foglalja az egészségvédelmet, az egészségnevelést és az egészségmegőrzést is. A tervezet rendelkezései közül meg kell említeni, hogy a nem ionizáló sugárzások felhasználásának folyamatos növekedése szükségessé teszi, hogy az ionizáló sugárzások mellett erre a területre is kiemelt figyelmet fordítsunk.

Az 1991 óta bekövetkezett jogszabályi változások közül az új egészségügyi törvényen kívül figyelembe vettük az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvény, a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény és az atomenergiáról szóló 1996. évi XCVI. törvény rendelkezéseit is. Ugyancsak figyelembe kellett venni a 2013/1999. (II.10.) számú kormányhatározattal módosított 2396/1997. (XII.9.) számú kormányhatározat valamennyi minisztérium számára előírt hatósági jogkörök felülvizsgálatát. Ennek eredményeként kerülnek az ÁNTSZ-hez a gyógyhelyekkel, a gyógyfürdőintézményekkel, a természeti gyógytényezőkkel, valamint a gyógyszertár-létesítéssel kapcsolatos feladatok. Tekintettel Magyarország NATO-hoz történt csatlakozására, az előterjesztés lehetővé teszi a külföldi fegyveres erők számára is, hogy közegészségügyi, járványügyi feladataikat saját egészségügyi szolgálatok útján láthassák el.

A törvényjavaslat más területekhez hasonlóan az ÁNTSZ számára is lehetővé teszi a közegészségügyi követelményeknek nem megfelelő eredmények vagy ellenőrzött mulasztása miatt a megismételt vizsgálatok költségének megtéríttetését is. A rendelkezés célja, hogy az érintetteket - elsősorban a munkáltatókat - megelőző vizsgálatok elvégzésére és a közegészségügyi követelmények betartására, betartatására ösztönözzük.

Az előterjesztésben foglaltak megvalósításának közvetlen költségvetési vonzata, illetve költségvetéssel szembeni közvetlen többletigénye nincs. Az ÁNTSZ feladatainak pontosítása, a lehető legjobb színvonalon történő ellátása nélkülözhetetlen feltétel ahhoz, hogy a társadalom egésze megfelelően tudjon működni az egészségi állapot javítása, az egészség megőrzése és a betegségek megelőzése érdekében.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, hogy támogassák, és jobbító szándékú módosító indítványaikkal segítsék elő, hogy a törvény alapvetően technikai jellegű módosításai az európai integrációból adódó teljes jogharmonizáció és joggyakorlat kialakulásával teljes körben és érdemben megvalósulhassanak.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
80 130 1999.06.21. 0:15  105-131

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Azt gondolom, hogy nagyon sok értékes megjegyzést kaptunk, amit kértem is, amelyek feldolgozása hosszabb időt vesz igénybe. A magam részéről majd később kívánok reagálni.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
81 257 1999.06.22. 4:11  254-260

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársam! Köszönöm, hogy az interpellációt kiegészítette Frajna Imre kinevezési hírével, s így, ezúton is hadd gratuláljak Imrének (Taps a kormánypártok soraiban.), mert egy olyan kollégánk került megfelelő pozícióba, aki az 1990-1994-es években képviselő volt, és aki orvosként végezte el nappali tagozaton az egyetemet.

Egyébként a Fidesz-Magyar Polgári Párt egészségügyi programja abban a politikai évkönyvben szó szerint olvasható, amit most kézhez kaptak a képviselőtársaim; Keller képviselő úrnak figyelmébe ajánlom, olvassa el, és szembesítsen azzal, hogy mi teljesül és mi nem teljesül. A bérhelyzete kétségtelenül rossz az egészségügynek, az viszont nem igaz, hogy a reálértékében nem tartotta a költségvetésünk a lehetőségeket.

Tény az, hogy 13 százalékos bérnövekmény jelent meg, és 1 százalékot tett lehetővé a járulékok csökkenése. Ebben az évben fordult elő először, hogy elkezdődik a béradósság kifizetése - 1,7 milliárd forint egy hónapon belül a béradósságra kifizetésre kerül. A jövő évi költségvetés előkészítése most kezdődik; remélem, abba a helyzetbe kerülünk, hogy a négy évre tervezett programunkat meg tudjuk valósítani.

A tételes kérdéseire: a finanszírozás részletes szabályairól szóló kormányrendelet március 3-án megjelent, április 1-jén lépett hatályba, és az OEP főigazgatója június végéig hosszabbította meg a megelőző szerződéseket, hogy megfelelő idő álljon rendelkezésre a felkészülésre.

A súlyszámértékekkel kapcsolatban: mint a megelőző minisztérium közgazdászának felhívom a figyelmét arra, hogy az 1998/6. (III.11.) számú népjóléti minisztériumi rendelet tette kötelezővé. Egyébként egy teljesen logikus dologról van szó, mert egy teljes eseményrendszert egyre kell normálni, ezt mint közgazdász, azt hiszem, tudja.

Még egyet: ennek következménye - mert a félelem jogos volt -, hogy 68 ezer forintról 75 500 forintra emelkedett az egy súlyszámérték értéke, mely eszerint kerül az elszámolásra. A minisztérium kiemeltnek tartotta a koordinációt és az egészségügyi felelősséggel bíró más kormányzati szervekkel való egyeztetést, és így készül el a programunk is.

Az ellenőrzésben nincs igaza. A tételes ellenőrzések következménye az, hogy az orvosok változtattak receptírási szokásukon, és néhány intézmény gazdálkodása is megváltozott. A gyógyszerártárgyalások kifejezetten sikeresek... - úgy látom, lesz még egy kérdés. Hadd mondjam azt, hogy először fordul elő a belátható időszakon belül, hogy infláció alatt marad a lakossági tehernövekedés, a zárt kassza nagy valószínűséggel 10 milliárdos nagyságrendű hiánnyal tartható lesz, és a lakosság tehernövekedése nem fokozódott. Először fordult elő, hogy több mint 1700 szervnek nem változott az értéke, vagy 600-nak csökkent. Kétszázalékos nagykereskedelmi árréscsökkenést értünk el, ilyenre nem volt példa. Egyébként a részletes anyagot írásban át fogom adni, leolvasható az internetünkről.

Stratégiai fontosságúnak tartottuk az amortizációt és a privatizációt, ez az, amin munkálkodunk. Egyébként változatlanul figyelmébe ajánlom a kék könyvben meglévő programunkat. Köszönöm a figyelmet, és kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
81 317 1999.06.22. 2:12  314-318

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Köszönöm szépen képviselőtársam kérdését. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Horváth Képviselő Úr! Ha végigfutom a kérdéseit, azért volt szükség ártárgyalásra, mert a betegeket el kell látni az adott költségvetésből szakmailag biztonságosan és biztonságos gyógyszerellátással, és még a költségvetést is illik betartani, mert ez így szokás.

Mit tűztünk ki? Azt tűztük ki, ami a feladatunk volt, tehát hogy szakmailag biztonságos gyógyszerellátás legyen az adott keretből. Ehhez jött még az, hogy soha nem látható és statisztikusan nem becsülhető fogyása volt az első három hónapban a költségvetésnek. Befejeződtek a tárgyalások, és a céljainkat elértük. A tavaly ősszel megkezdődött szakmai munkának vége, és a most befejeződött tárgyalásokból 160 gyógyszernek a termelői ára jelentősen csökkent. 1772 gyógyszer esetében nem változott az ár, és az újonnan befogadott 400 generikum 20 százalékkal olcsóbb, mint a megfelelő gyári készítmény, azaz ilyen még nem volt, hogy 2300 szer esetében több mint kétharmadban csökkenés vagy árváltozatlanság volt. Jelzem, hogy a nagykereskedelmi árrés 2 százalékkal csökkent, ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag ezeknek csökkent az ára.

Ami az újságcímet illeti, hogy a lakosság rovására spórol a kormány, az idén fordul elő először, hogy az infláció mértékénél kisebb a lakossági tehernövekedés, magyarul, már lakossági hozzájárulási értékcsökkenés van. Maga az a dolgozat, amely megjelent ezzel a címmel, valahol furcsa a cím és sugallt cím. Biztonság van a gyógyszerellátásban.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
81 463 1999.06.22. 3:01  460-464

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Köszönöm szépen. Nem egyedüli gond Szava gondja, mert az ellátási kötelezettség a települési önkormányzati törvény szerint is az önkormányzatot terheli. Megoldásában időkorlát nincs, január 1-jétől december 31-éig éjszaka és nappal is kell biztosítani az ellátást. Az ellátás biztosításának a nappali része általában területi kötelezettséget vállaló vagy azt nem vállaló szerződés formájában történhet. Azt gondolom - és nagyjából tudom is -, hogy a szabályok jól körülhatároltak a települési önkormányzat vagy önkormányzatok számára. Ez lakosságfüggő, hiszen van az új körzet vagy új ellátási forma létrehozásának minimális lakosságlétszám-igénye, bár ez alól is felmentést adhat az OEP.

Az ügyeleti ellátás egy egyezség kérdése. Ezt az egyezséget létrehozhatja az orvossal az önkormányzat, mint ahogy tette is egy szerződéssel, és ha ezt a kolléga nem teljesítette, ez a szerződés felbontható. Én nem ismerem a bírósági határozatot, de az itt ismertetett rész ellentmondani látszik a jelenlegi szabályoknak. Kérem azt, hogy juttassák el hozzám az anyagot, én meg fogom nézetni, magát az ítéletet is, mert nem először fordulna elő az, hogy a tényleges törvényrendeletekkel és szabályokkal a bírósági joggyakorlat nem egyező.

Elfogadta a parlament a közelmúltban a Magyar Orvosi Kamaráról szóló törvényt. A Magyar Orvosi Kamaráról szóló törvény kimondja, hogy a szerződéskötés, a szerződés teljesítése és a bontás kamarai részvétellel, egyetértéssel történik. Ezért ha bárminemű ellentmondás van a szerződéskötésben, az új szerződéskezdeményezéssel vagy a régi szerződés teljesítésével, a Magyar Orvosi Kamara köteles eljárni. A betegek, illetve leendő betegek optimális ellátási feltételeinek kialakításáért ugyancsak a Magyar Orvosi Kamara a felelős.

Tehát kérem a képviselő urat, hogy juttassa el az anyagot, hogy részleteiben megismerhessem, és a jelenleg érvényes törvényeknek, rendeleteknek megfelelő megoldást keressünk Szava lakossága számára.

Köszönöm, hogy felhívta a figyelmet erre. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
82 147 1999.09.06. 3:10  134-226

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Képviselő Asszony! Tulajdonképpen a vitában nem akartam részt venni, de mivel másodszor említette azt, hogy a munkaerőpiacról való távolmaradás milyen kockázatos, én ezzel szemben az anyaság helyzetét szeretném megemlíteni.

A gyednek, a gyesnek van egy olyan funkciója is, amit érintett Horváth képviselő úr, hogy az anyaságnak egy kritikus szakaszában lehetőséget teremt a család számára. Én nem gondolom, hogy a gyest és a gyedet nem kell munkaerő-piaci megközelítésben vizsgálni, de bízom benne, hogy fontosabb elem ahhoz, hogy többgyermekes családoknak kritikus helyzetben segítséget adjon.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
82 155 1999.09.06. 1:42  134-226

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Én nagyon örülök annak, hogy Vojnik Mária képviselő asszony említette azt, hogy a nők karrierképe a XX. század végén, a XXI. század elején más. Én azt gondolom, mindannyian átéltük ezt.

Annak is örülök, hogy példáját a tudományos életből vette, és kétségtelen: anekdotikus kazuisztikáknak nincsen értelme. De mindannyian, akik abból a szférából jöttünk, amit egészségügynek hívnak, egészségügyi iskoláink döntő részében megtanítottak minket a ceteris paribus fogalomkörére, ahol egyetlen elem változtatása mérhető változásokat hoz létre.

Én azt gondolom, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Párt által vezetett koalíció, ez a kormányzat ceteris paribus rendszerében - hatszor elmondhatom, hogy milyen részelem - egyetlen elem változtatása az, ami változást idéz elő: a családpolitika, a gyermeknevelés elősegítése és talán a nők beillesztése is lehetőséget kap.

(20.10)

A hozzászólás egyetlen elemére reagálnék, és a magam részéről meg fogom vizsgálni, hogy abban a periódusban, amikor gyeddel otthon van egy anyuka, hogyan tud többlettudásra szert tenni, hogyan tudja önmagát fejleszteni. Ez lesz egy olyan következő elem, amit remélem, az elkövetkezendő vitákban, ha sorra kerül és parlamenti döntést is igényel, nem úgy fognak megítélni, mint ineffektív elemet. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
82 169 1999.09.06. 3:12  134-226

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Bevallom, hogy engem lenyűgöz ez a tudományosság, az a megközelítés, hogy egy egy éve hatalmon lévő kormányzattól azt kérje számon bárki, hogy az első félévben - bocsánat, most hallottam az adatot - még nem változott a termékenységi mutató. Azért vagyok kicsit érdekelt ebben a kérdésben, mert három lányom van, és van köztük olyan, aki 27 éves, tehát nagyjából ismerem a mindennapok gondjait.

Hogy optimista legyen-e ez a tízmillió vagy pesszimista legyen ez a tízmillió? Ezzel kapcsolatban, amikor a ceteris paribust mondtam, úgy ítéltem meg - és ezt meg tudja ítélni egészségügyis is, sőt a közgazdászok is használják ezt a fogalmat -, hogy mindig egy elemet változtatnak. De itt két elemet is mondott Béki Gabriella - akit igazán tisztelek -: a gyest és a gyedet. Ha az egyikben még növekedés is van, a másikat bevezetjük, így ez a rendszer, amely végtelen dimenziós, két elemében változik. De ma - a változó lelkesedéssel hallgatott és értékelt miniszterelnökünkre utalok - mégiscsak százezres nagyságrendben több munkahely van. Mégiscsak tízezerrel több gyerek iratkozott be az egyetemre. Mégiscsak - ha azt a statisztikai könyvet megnézzük más oldalakon - először fordult elő, hogy jelentős számban csökkent az abortuszok száma.

Én nem akarom ezt sem annak betudni, hogy mi oly nagyon sikeresek vagyunk, de egy tény: hogy jelentős számban vannak tanácsadók, jelentős számban indult el a pubertáskori felvilágosítás. Én hiszek abban, hogy lépésről lépésre, tehát egy-egy elemet megváltoztatva azért előre jutunk.

Nagyon örülök, hogy Kökény miniszter úr a részfoglalkozást is megemlítette. Igen, a tárcáknak vannak kötelességei ebben. Az egészségügyi szféra különösen az, hiszen a mi közel kétszázezer dolgozónknak fertilis korú jó része, hozzánk kerülnek be, nálunk vállalják az első gyereket, és e mellett a fizetési színvonal mellett lehet, hogy a gyed vagy a gyes esélyt is ad.

Összetett ez a kérdés, de én azt kérném az ellenzék jelen lévő képviselőitől is, hogy úgy kezeljék, hogy együtt kell megélnünk azt, amikor tízmilliónál kevesebben leszünk, és együtt kell megélnünk azt, hogy egy rossz egészségi állapot és egy csökkenő lakosságszám mellett kell ezt az országot előrevinnünk. Minden részelemet ezért üdvözlök örömmel, és ezért kellene világosan látni, hogy elég koherens rendszert próbálunk kialakítani.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
83 65 1999.09.07. 2:04  58-70

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Asszony! Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Nagyon köszönöm a miniszterelnök úr nevében is, a kormány nevében is a Szocialista Párt és az SZDSZ azon szándékát, hogy ezt az őszt az egészségügynek szánják. Mivel ma interpellációk is érintenek, azt az alapmondást, hogy a szó elrepül, az írás megmarad - azaz verba volant, scripta manent -, ezt figyelmükbe ajánlom. (Dr. Hack Péter: ...a kormányülés jegyzőkönyve!) Idézni pontosan illik! Idézni pontosan illik!

Ezért azt szeretném elmondani, hogy kiküldtünk egy anyagot, hogy minden parlamenti szakaszban egy ténnyel szembesüljenek. Tessék megnézni, a polgári kormány ideje óta ez a második költségvetés, ez az első év, ahol az egészségügy gyógyító-megelőző kasszájában a reálérték növekedése látható - és tessék megnézni azt a töréspontot, ahol a Bokros-csomag megjelent.

Ami a miniszterelnök úr csütörtök reggeli mondatait illeti, tavaly decemberben a kormány hozott egy határozatot, miszerint konszolidálni kell a béradósságot, mert nincs rabszolgamunka Magyarországon, és az adósságállománynak a jogos része mögé, mivel az alkotmány 35. §-a (1) bekezdésének g) pontja ezt kormányzati kötelességgé teszi, a kormányzat köteles pénzt tenni.

A folyamat egyébként az önkormányzati törvényből levezethető, készséggel átadom az adott szakaszokat és pontokat: visszaadható a feladattal terhelt tulajdon, amennyiben a tulajdonos nem képes eleget tenni feladatának. Ezt mondta a miniszterelnök úr - legfeljebb másképpen értették.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
83 69 1999.09.07. 0:33  58-70

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen, azt szeretném mondani Vojnik Máriának, hogy a reálérték-csökkenés mértéke 10 százalék fölötti volt '94-től '96-ig, míg az elmúlt évben a mi lehetőségeink szerint 2 százalék növekedés történt. Ennyi a változás, ezt kell jól felhasználni.

Adott körülmények között kell működtetni egy rendszert, s nyilván át kell alakítani a lehetőségeinkhez képest. Bízom benne, hogy lesz módom még ismertetni, hogyan gondoljuk. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
83 213 1999.09.07. 3:34  210-216

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Képviselő Úr! Köszönöm a kérdést. Világossá kell tenni, hogy az egészségügyi miniszter tervezi a közgyógyellátási rendszert és a rendszer átalakítását is, azonban el kell mondanom, hogy '98 júliusától nem az egészségügyi tárca, hanem a Szociális és Családügyi Minisztérium profiljába tartozik ez a kérdés. Ez már a profiltisztítás szándékával készült.

A közgyógyellátási rendszer lehetséges átalakítására vonatkozó irányelveket kimunkáltuk, a tárgyalásokat a Családügyi Minisztériummal folytatjuk. Nyilvánvaló, hogy a rendszer jelenlegi helyzetében sem nem költséghatékony, sem nem célszerű, és még torzítja egy nem szociális elem is. Mindenki számára ismert, hogy a rokkantnyugdíjasok egy csoportja - jövedelemtől függetlenül - hozzájut ehhez a lehetőséghez. Az eddigi együttműködés keretében világossá tettük, hogy a jogosultság elbírálásának feltételei a normatív rendszerben történő finanszírozásban meghatározhatók, és végül is ezt a valóban rászorulók részére való biztosítottságot célszerű a települési önkormányzatokhoz tenni.

Álláspontunk szerint az állami szerepvállalás és garanciavállalás a jogosultságelbírálási szempontoknál az Egészségügyi Minisztérium feladata, értelemszerűen a források jó felhasználásáért is a szakma a felelős. Ezzel egyidejűleg a szolgáltatás esetleges átalakítására vonatkozó elveinket is összegeztük. Olyan rendszert szeretnénk kialakítani, amely nem pazarló, és a költségvonzatában a lehetőségekhez mérten takarékos.

Ugyanakkor az adekvát terápia rendelkezésre bocsátása feltétlenül szükséges. Visszautalnék arra, amit a képviselő úr mondott, hogy egy kicsit lehetetlen helyzet az, hogy azonos biztosítási jogokkal rendelkező, de szociálisan hátrányos csoport más gyógyszerstruktúrából részesül, mint a többi biztosított. Ezt a körvonalazott javaslatunkat, amely nyilván előnnyel jár, és a közgyógyellátási listának nem szűkítését, hanem bővítését jelenti, már érvényesíteni kezdtük a nyári rendeletmódosításokkor is.

A május-június hónapban elfogadott ártárgyalásokon minimális változtatás, de minőségben bővítés is történt a listán. A felülvizsgálat nem a választék szűkítését, hanem optimalizálását szolgálta, néhány hatástani csoportban, ha szerény mértékben is, de a betegség incidenciájára való tekintettel a bővítés meg is történt. A választék szinten tartásáért a most szeptember 1-jétől bevezetett orvosi javaslatra, illetve gyógyszerészi ajánlásra a négyszáz, 20 százalékkal olcsóbb generikum is rendelkezésre áll a közgyógyellátottaknak. Jövőre várható az átfogó rendezés is. Kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
83 219 1999.09.07. 4:07  216-224

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Képviselő Úr! Nagyon köszönöm a lehetőséget, mert - ahogy már jeleztem - egészen biztos, hogy az ősz folyamán feltárhatjuk az egészségügyi összes gondját. A 338 milliárdos zárolt értéket tünteti fel az a grafikon, amit eljuttattam a képviselőtársaimhoz, és ebből világosan lehet látni, hogy még ez is reálérték-növekedést jelentett 1999-ben.

A magyar lakosság egészségi állapotának mutatói valóban rosszak, és elmaradnak a fejlett európai országok mutatóitól. Ezzel kapcsolatban azonban azt is szeretném megemlíteni, hogy a lakosság egészségi állapotáért más ágazatokat is terhel felelősség, és ez a kérdés összetett, hiszen a szociális, lakókörnyezeti, életmódbeli tényezők, a stresszmentes életvitel legalább annyira befolyásolja ezt a mutatót, mint az egészségügy működése. Az egészségügy alulfinanszírozottsága vitathatatlan, de ha megnézik ennek a görbének a piros vonalát, akkor azt is láthatják, hogy hol történt meredek pénzkivonás az egészségügyből. Az is világos, hogy a likviditási helyzetet meghatározza az a körülmény, amennyit erre fordítani lehet. De a ráfordítás egy adott kórházban vagy intézményben másképp hasznosul. A hasznosulásnak tulajdonképpen vannak külső tényezői, ez általánosan a GDP-ből való részesedés, de ehhez tartozik a tulajdonos magatartása és a jogi környezet hiányossága is.

Azt gondolom, mindannyian emlékeznek - néhányan részesei is voltak - a települési önkormányzati törvény születésére, amely úgy rendel feladatot tulajdonoshoz, hogy az egészen biztosan nem rendelkezik a fenntartás és a fejlesztés forrásaival. Erre utalt a miniszterelnök úr az elmúlt csütörtökön. A belső tényezők az intézmény tárgyi és személyi feltételei, teljesítménye, és az intézmény belső struktúrája. Mindezen változtatni kell ahhoz, hogy előrelépjünk.

Tisztelt Képviselő Úr! Bizonyára ön előtt is ismert az a tény, hogy a kormány a költségvetésben zárolt céltartalékokon kívül egyéb zárolásra is kényszerült. Azért kényszerült erre, mert az ez évi gyógyszerfogyás nemcsak a zárt alacsony kassza, hanem a statisztikusan becsülhető 138 milliárddal szemben is 143 milliárdra sorolható. Ez meghaladja minden idők ár- és ráfordítás-növekedését.

Arra is utalt a képviselő úr, hogy az intézmények teljesítménye hogy változik, illetve csökkent volna. A létrejött csökkenés teljesítménycsökkenés. Közgazdasági fogalom, hogy egy zárt rendszerben vissza kell normálni a teljesítményt. Ha egy egységes eseményrendszer - ami 100 százalékos - 115 százalékra nő, azt mindig vissza kell építeni. A tárca elképzelése szerint 2000 valóban az egészségügyi éve lett volna. Sajnos, a jelenlegi körülmények miatt a prioritások másképp sorolódtak.

Úgy gondolom, és minden interpellációra adott válaszomat szeretném úgy befejezni, ahogy azt Cato tette, aki azt mondta, hogy a régi, megújítandó, Carthago elpusztításával elinduló új rendszert szeretnénk átalakítani, ugyanúgy mi is szeretnénk átalakítani az eddigi rendszert az intézetek átszervezésével, jó közegészségügyi rendszerrel és az egészséges életmódhoz adott segítséggel.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
86 9 1999.09.10. 2:05  1-122

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Asszony! Egy gondolatra szeretnék reagálni, ez pedig az, hogy van-e a kormánynak egészségügyi ellátási átalakítási stratégiája. Azért nem használom a "reform" szót, mert generális átalakításról van szó.

Májusban a kormány határozatot hozott, hogy az ellátás átalakításának ad hangsúlyt. A törvényi feltételeket megteremtettük, illetve megteremtődtek; az egészségügyi törvényre, kamarai törvényre, a felsőoktatási törvényre utalnék. Furcsa módon azért a felsőoktatási törvényre, mert ez teremtett lehetőséget az oktatási és ellátási akkreditációra.

Mi történt és mi történik? Az átalakítási reform során az állampolgár biztonságára bevezetésre került és kompletté tettük az oltási rendszert. A közegészségügy átalakítását lehetővé tevő ÁNTSZ-t módosító törvény a parlament előtt van, és a részletes vita is lezajlott. Az ellátási reformban ebben az évben kijelöltük és stabilizáltuk az alapstruktúrát. Mind a négy helikopteres bázis működik, több mint 30 esetkocsival kiegészítettük a rendszert, és beindítottuk október 1-jével a személyi feltételeket biztosító új szakképzési rendszert, melyhez 3,5 milliárdot soroltunk a jövő évben.

Azt gondolom, hogy ezek kijelölésével és a fogadóbázisok megjelenítésével a közeljövőben kialakul az a szerkezet, amely most már biztonságos ellátórendszer-működtetést tesz lehetővé. Átcsoportosításokra szükség van. Kétségtelen, hogy a jövő évi költségvetés nem tartalmaz akkora összegeket, amelyekből egy lépésben megvalósíthatjuk az átalakítást, de ez elindult, és világos a kormány egészségügyi stratégiája. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
86 17 1999.09.10. 2:08  1-122

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Köszönöm, és most talán egyben tudok válaszolni. Nagyon köszönöm Vojnik Máriának, hogy a részelemeket felfedezi abban a nem létező titkos dokumentumban, amelyre Kökény úr utalt. Tehát ha az egészségügy reformjának a részelemeit úgy összegezzük, hogy közegészségügy, egészséges állampolgári út és kapcsolódás, valamint betegút, azt gondolom, hogy minden lépése tisztázott, de ez már korábban is tisztázott volt.

Az kétségtelen, hogy globális növekedés a ráfordításban nincs. Az viszont világos, hogy azoknak a lépéseknek a pénzeszköze, amelyek megalapozzák ezt az átalakulást, a rendszerben van - bizonyos átcsoportosításokkal! Mert a közegészségügyre a Phare-többlettel együtt majdnem 4 milliárd forintot adunk, hogy felkészüljünk az európai uniós csatlakozásra.

 

(9.40)

Az egészséges életúthoz a tárca költségvetésében most már hozzátartozik a kiterjesztett influenza-védőoltás is mint profilaxis, amely nagyon sok helyen nem kötelező, és egy kampánnyal együtt a B-vírus a kimaradó korosztályok számára. A tényleges egészségügyben tehát, amelyben a betegek ellátására sor kerül, az alapellátás megerősítése és a jövő évben a mentőszolgálat sürgősségi kiterjesztése fele részben megvalósul, és ennek a soros pénze is benne van.

A döntési útvonal teljesen világos, és remélem, hogy ha majd a szocialista képviselők is elolvassák az anyagokat - el fogom juttatni ezeket -, akkor világos lesz, hogy egy probléma megjelenésétől a feloldásáig a négy egészségtudományi egyetem organizálásával egy rendezett rendszer lesz. Ez a felépülés szükségtelenné teszi majd az úgynevezett LXIII. törvényt.

Köszönöm szépen a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
86 27 1999.09.10. 2:02  1-122

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Bevallom, hogy a kilátástalan szócséplésnek nem vagyok híve, de valahol sértett az, hogy "meg lehet fenyegetni őket" - ezt a kifejezést használta Vojnik Mária. Azt gondolom, hogy az egészségügyi kormányzat sok mindent tesz, de nem fenyeget.

Hogy számok legyenek, azon bizottsági ülés jegyzőkönyve szerint Pusztai Erzsébet elmondta az átlagokat, és ha Kökény miniszter úr visszaemlékszik, akkor 112 százalék a megyei intézményekben a növekmény az átlagban. A jelen pillanatban még 10 százalék alatt van az infláció, tehát ez reálérték-növekedést jelent. Világos mindenki számára - legalábbis számomra -, hogy forrástöbbletet igényelne az egészségügy. Erre is van stratégia, ennek is szeretnénk elősegíteni a lépéseit.

Ezt a célt szolgálja a kiegészítő biztosítási rendszer, és ezt szeretnénk elérni azzal, hogy esetleg egészségügyi termékdíjat tudjunk megjeleníteni, mert az elsődleges elosztásból jelentős forrásbővülésre nem nagyon lehet számítani.

Az egészségügyi kormányzat nem fenyeget senkit. Azt gondolom, hogy most is és máskor is csak meghajlunk az egészségügyben dolgozók áldozatkészsége előtt, és reméljük, hogy a strukturális átalakítással azért lesz módunk többletet bevinni.

Azt kérem, hogy reális képet fessenek. Ebben teljesen egyetértek Horváth Zsolt képviselőtársammal, mert ez a rendszer még működik. (Taps a Fidesz és a MIÉP padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
86 33 1999.09.10. 1:45  1-122

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Képviselő Úr! Végtelenül sajnálom, de a kollektív büntetést megjeleníteni, egyáltalán megfogalmazni - sértő. Legyen világos az, hogy egy statisztikus döntés-előkészítésben 7 százalék növekménnyel számoltunk, nem a 123 milliárdra utalok, hanem a 138 milliárdra. 143 milliárd fogyott a gyógyszerkasszából, elő kellett teremteni 5 milliárd forintot. Megkíséreljük költségvetési tartalékból valamilyen módon azt az 500 milliót, amit az alapellátó kasszából kivettünk, visszapótolni, mert kétségtelenül a kis praxisok nehéz helyzetbe kerülnek.

Mindenki számára utalnék arra a grafikonra, amelyet az e heti ülés kezdetén kiosztottunk. Mindenki idézze vissza azt a piros vonalat, hogy körülbelül hogyan változott az egészségügyre fordított összeg reálértéke: az elmúlt két év volt az, amikor minimális reálérték-növekedés volt az egészségügyben. Lehet mondani járóbetegrendszert, ahol 2 százalék az emelkedés, de tudok mondani 26 százalékosat és 33 százalékosat. Ezért mondtam a 12,1 százalékot, ami mégiscsak 2 százalék reálnövekedés a megyei típusú intézményekben, és majdnem mindegyikben 10 százalék felett van.

Az én számomra világos, hogy alulfinanszírozott ez a rendszer, világos, hogy feszültségekkel tarkított, de... - bocsánat, még azt is elmondom, hogy kritikus helyzetű az egészségügy -, de ez még egy működő rendszer, és remélem, hogy a működőképességét meg is fogja őrizni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
87 22-24 1999.09.27. 2:44  19-25

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: (A miniszter mikrofonja nem működik.) Tisztelt Képviselő Úr! Elnök Úr!

ELNÖK: Egy kis türelmet kérnék, miniszter úr!

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: (Bekapcsolják a mikrofont.) Képviselő Úr! Elnök Úr! A Lezsák képviselő úr által felvetettek valós problémák, és mielőbbi megoldásuk szükséges. Azt hiszem, mindannyian tudják, hogy a teljes körű egészségügyi alkalmasság, illetve az ezzel összefüggő vizsgálatok közül a rendszeresség és a kiterjesztettség az alkoholfüggőket sem szűri ki. Teljesen jogos az az igény, hogy a drogfüggést az alkoholfüggéssel együtt átfogó szabályozással rendezzük.

Az előkészítés bizonyos elemei megtörténtek. A Belügyminisztérium a büntető törvénykönyv módosítása kapcsán már jogszabályilag kezelte azt a kérdést, hogy a drog hatása alatt lévők, a drogfogyasztók kiszűrése megtörténjen, és ennek a bizonyítására alkalmas eszközök is rendszerbe kerüljenek.

 

(14.40)

Bizonyára ismert, hogy szeptember 15. óta a drog gyorsteszt, a vizeletvételi eszközök és a vér és vizelet konzerválására alkalmas eszközök rendelkezésre állnak. Az kevésbé ismert, hogy majd egy évtizede elindult az egészségügyben a szűrővizsgálatok lehetősége, és a mai nap a hivatásos gépjárművezetők részére egészségügyi ajánlást fogalmazott meg az ezzel foglalkozó munkacsoport, mely lehetővé teszi a hivatásos állomány szűrését, ellenőrzését.

Teljesen egyetértek azzal, hogy az ebben a kérdésben érintett tárcák, a Belügyminisztérium, Igazságügyi Minisztérium és elsősorban a módszerek birtokosa, az Egészségügyi Minisztérium előkészítsen egy olyan lehetőséget, hogy a droghatás, alkoholhatás alatt lévő vezetők kiszűrésre kerüljenek, alkalomszerűen generális szűrés keletkezzék, és mivel az hozzászokás, sokkal kötöttebb a droghoz, a leszoktatás része legyen a következményeknek. A közelünkben lévő országok közül Ausztriában van egy olyan módszer, ahol ha a szabálysértést is észlelik, bevonják a jogosítványt, és az illető drogmentességéig, illetve leszoktatásáig a jogosítványt nem kapja vissza. Azt gondolom, az átfogó szabályozásra szükség van.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
88 317 1999.09.28. 2:06  314-318

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Asszony! Azt gondolom, hogy az orvosi eskü a Krisztus előtti V. század óta változik. Ha arra a gondolatsorra gondolt, hogy "nil nocere suprema lex esto", nem fog sérülni itt semmi. A beteg üdve a legfőbb törvény.

Pontatlan az ismerete - de a hét végén megkapták a költségvetési anyagokat -, mert 35,7 milliárd áll szemben 38-cal. A 38 a mostani tervezet, tehát növekedés van a kasszában. Emellett 800 millió forint felhalmozási alap található egy másik rovaton. Tehát ez valami tévedésre épül.

A másik az, hogy a gyógyszerekre fordítható összeg optimális felhasználására nagyon sokféle variáció van a világban. Van, ahol a teljes összeggel az orvos gazdálkodik. Ezt túl gyorsnak találnánk. Azt gondolom, hogy akkor, amikor 400 olyan szert hoztunk forgalomba, amely 20 százalékkal olcsóbb és azonos hatású, akkor az orvosoknak igenis van lehetőségük a terápia optimalizálására, és a rendszerben marad az az összeg, amit felhasználhatnak a betegek javára. Úgy gondolom, hogy nem változnak a praxisok ezután sem. Változó az összetételük, de a finanszírozásuk is ettől függ. Ez az első lépés arra, hogy költségtudatos és egészségtudatos legyen a kollégáink magatartása is.

Még egy dologra szeretném felhívni a figyelmet: az orvos nemcsak gyógyszert ír fel, hanem azt is kontrollálja, hogy a betege beveszi-e ezt, talán ezt is ellenőrzi. Jó tudni, hogy a közel 200 milliárdos összegnek - mert a betegek hozzájárulásával ennyi összegről van szó egy évben - több mint 20 százaléka nem hasznosul, mert a fiókban van otthon, vagy többes felírás miatt lejár. Kérem, azt tanácsolom, ha valaki hazamegy, nézze meg ezt az összeget, de ne azt összegezze, amit ő kifizetett (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hanem amibe került.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
93 151 1999.10.19. 4:09  146-156

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársam! Megértem az ön nagy zavarát, hogy 700 százalékig tupírozta a béremelési ígéretet. (Közbekiáltások az MSZP padsoraiból: 4 volt! Elég az 4-nek is!) Elnézést, a jegyzőkönyvben biztos el lehet olvasni - majd a memóriájukra bízom -, hogy mi van ott.

Egyébként örömmel töltött el, és köszönöm, hogy az ellenzékben ülő Keller László képviselő úr úgy ítéli meg, hogy az egészségügy gondjainak megoldására személyemben megfelelő garanciát lát vagy látott. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Hadd mondjam el önnek, hogy amikor az interpelláció címében olvastam, hogy a lakásügyemről kerül szó, még örültem is egy kicsit, mert ez a harmadik interpelláció, és nyilván ön az első kettőről megfeledkezett, mert azok azt firtatták, hogy a köztársaság miniszterének - a fennálló rendelkezések értelmében - egy jogosult szolgálati lakása lehet. Talán tudja azt - mert hiszen '96 decemberétől ön volt a Népjóléti Minisztérium államtitkára, Kökény úr a minisztere -, hogy mivel megelőzőleg a szokásos népjóléti lakás, amelyben Kovács miniszter úr és Szabó miniszter úr is lakott (Kovács László: Én nem!), nem került igénybevételre, ezért Nemcsók államtitkár úr, az ön pártjának államtitkára került abba a lakásba, amit tavaly június 9-én, amikor kormányra kerültünk, nekem jelöltek ki.

Talán az is föltűnt ősszel, hogy kétszer interpelláltak; másodszor azért, mert decemberben ennek a bérlőkijelölési joga lejárt. Tehát az egészségügyi miniszternek valahol laknia kellett. Talán tudja - vagy nem tudja -, hogy a legkisebb gyermekemmel és a feleségemmel egy 29 négyzetméteres garzonlakásban laktunk. Szerencsénkre az érettségiző lányunk másutt volt, a legnagyobb lányunk pedig egyetemista Pécsett.

Kérem, mivel lejárt ez a bérlőkijelölési jog, megújíthattuk volna, de 600 ezer forinttal olcsóbban vettünk egy bérlőkijelölési jogot az egészségügyi miniszternek. Ezt követően a tervezés megindult, a munka tervezéséhez a műemlék-felügyelőség hozzájárulása kellett, és az ő előírásaikat kellett megtartani. Egyébként szabályszerűen kiírtuk a pályázatot, és a lakásátalakítással kapcsolatos információk, a tájékoztató az eljárás eredményéről a Közbeszerzési Értesítőben novemberben meg fog jelenni. Bízom abban, hogy a családommal karácsonyra - másfél év után - megfelelő lakásban fogok lakni.

Az ön konkrét kérdéseire: a minisztérium nem épületet vásárolt, hanem bérlőkijelölési jogot, és a bérlőkijelölési jogot olcsóbban vásárolta, mint amennyiért a XII. kerületben meg kellett volna újítani. Egyébként ez a szabályok szerint 10 millió 795 ezer forintot ért. A felújítás mai közepes árszinten kerül megvalósításra, és mint ahogy utaltam rá, ön tételesen fogja olvasni a novemberi Közbeszerzési Értesítőben. Hogy miért került át a kabinethez? Azért, mert Virágh László, az a műszaki mérnök, akihez az ügy bonyolítása tartozott, átszervezés kapcsán a kabinethez került.

A másik, hogy van-e összefüggés az államtitkárom és az én költözésem között... (Keller László széttárja a karjait.) Elnézést kérek, önt ezt írásban leadta, el kellett volna mondani, mert valami kötöttség is van mostanában az interpellációkban.

Kérem, annak, hogy felhívta a figyelmemet, nagyon örülök, amennyiben tényleg van gondja az én munkatársamnak. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Köszönöm egyébként a kérdését, és a lelkiismeretére bízom, hogy elfogadja-e a válaszomat. (Hosszan tartó taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
93 159 1999.10.19. 3:04  156-164

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Képviselő Úr! Egy évvel ezelőtt, amikor a tárcához kerültem, az egyik első ügy volt ez a tádzsik ópiumügy. Úgy tűnt, és a minisztérium ezzel foglalkozó munkatársától való tájékozódásom szerint egy nyitott kérdés volt, tavaly nyáron került az ENSZ kábítószer felügyeletével megbízott hierarchiájába ez az információ. Az akkor tájékozódás szerint hazai szereplők érdekeltek voltak abban, hogy Tádzsikisztánból ópiátok kerüljenek felhasználásra, behozatalra Magyarországra. Ennek a tételes igazolása nem volt lehetséges. Az ön által is idézett Schaepe úr, az INCB titkára egy levélben kért felvilágosítást, és ennek a levélnek nyomán tavaly június 24-én történt egy eljárás, és akkor tisztázódott, hogy Tádzsikisztában soha nem volt ilyen nagyságrendű hivatalosan tisztázott lefoglalt ópiummennyiség. Ez az az adat, amit a minisztérium a továbbiakban kezelni tudott.

Amit tennünk kellett - mert az előírásunk ez -, hogy a rendelkezésre álló információkat feldolgozzuk, és a kábítószer és pszichotrop szerek alapanyagait, a felhasználás technológiáját és a végtermékét ellenőrizzük. Ma Magyarországon az ópiát alapanyagból 363 ezer kilogramm kerül magyar termesztésű máktokvásárlással, és kívülről kerül a rendszerbe 222 ezer kilogramm. Ennek az útvonala ellenőrzött. A feldolgozója több gyár, az Alkaloida - amelyet ön is említett - morfint, etilmorfint, kodeint és tebaint gyárt, és pszichotrop szereket gyárt az Alkaloidán kívül a Richter, az Egis, a Sanofi, a Teva és a Human Rt.

Ez a rész ellenőrzött, annak ellenére, hogy döntően magánvállalkozások, nem a korábbi állami vállalatok gyártják. Viszont nagykereskedelmi forgalmi joga van kilenc olyan cégnek, ahol az ellenőrzést nem látjuk biztosítottnak teljes mértékig. Az elmúlt héten záródott le az ENSZ kábítószerügyi bizottságának vizsgálata, a jelentés pozitív kicsengésű.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
93 285 1999.10.19. 7:17  284-288

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatról szóló 1991. évi XI. törvény módosítására benyújtott, az Országgyűlés egészségügyi és szociális bizottsága, valamint a környezetvédelmi bizottsága által megtárgyalt törvényjavaslatot tárgyaljuk.

A plenáris és a bizottsági üléseken elhangzottak, valamint a képviselő hölgyek és urak által benyújtott módosító javaslatok is a '91-ben elfogadott törvény jobbításának szándékát, az ország lakosságának egészségi állapota iránti felelősségérzetet tükrözték.

A törvényjavaslat legvitatottabb pontja az ÁNTSZ jogállására vonatkozó rendelkezés. A benyújtott képviselői indítványoknak mintegy negyede e rendelkezéshez kapcsolódik, ezért erről a kérdésről részletesebben kell szólni. 1991-ben, az ÁNTSZ létrehozásakor igen fontos volt a korábbi tanácsi és az állami feladatok elkülönítése. A törvény tehát meghatározta az állami feladatok körét, és kimondta, hogy a feladatot ellátó szolgálat az állami költségvetésből működtetett, országos hatáskörű államigazgatási szerv. Ez a megfogalmazás kezdettől fogva vitatható volt, hiszen a szolgálat városi, megyei és országos intézetekből álló szervezetrendszer, nem egyetlen szerv.

Az országos hatáskörű szerv fogalmának meghatározására az ÁNTSZ-törvény elfogadása után több mint egy évvel, 1992-ben, a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény elfogadásának évében került sor.

Az 1040/92-es kormányhatározat, valamint a 3333/1992-es kormányhatározat szerint országos hatáskörű szervek a kormány irányítása alá tartozó olyan szervek, amelyek feladata nem része a miniszter feladat- és hatáskörének. Az ÁNTSZ feladat- és hatásköre szerteágazó. Számos, vagy ha úgy tetszik, számtalan, egyre több szakterülettel érintkezik, és az egyes állampolgárokat a születésüktől a halálukig elkíséri, és érinti a gazdálkodó szervezetek többségét.

A feladatok azonban az egészségügyi miniszter felelősségi körén, feladat- és hatáskörén nem nyúlnak túl. Az egyes miniszterek által irányított úgynevezett nem minisztériumi jogállású központi közigazgatási szervek megnevezésére, jogállásának meghatározására használatossá vált kategória a központi hivatal. Az ÁNTSZ-törvény elfogadását követően ezt ajánljuk. E kifejezés használata a szolgálat feladat- és hatáskörében, jogosítványaiban és elkötelezettségeiben nem jelent változást. Tehát e változás nem érdemi, hiszen a feladat- és a hatáskörök, a szolgálat jogköre és felelőssége a terminológiai változás ellenére változatlanok.

Ugyanakkor felhívnám a figyelmet arra is, hogy a jogbiztonság követelménye éppen az előbb említett ok miatt azt követeli meg a jogalkotótól, jelen esetben a parlamenttől, hogy ezt a módosítást fogadja el. A kormánynak e kérdésben már évek óta egységes az álláspontja. Az 1997-ben elfogadott 2396/1997-es kormányhatározat, amelyet megerősített a 2013/1999-es kormányhatározat, hasonló, az egyes szervek jogállását rendező intézkedéseket már hozott. Hasonlóan döntött az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság esetében és a Magyar Bányászati Hivatalnál is.

A törvényjavaslat általános vitáját követően a kormány ismételten tárgyalt a kérdésről, és úgy foglalt állást, hogy az ÁNTSZ jogállását központi hivatalként meghatározó álláspontját változatlan fenntartja.

Sorrendben a következő kérdés a fegyveres erők közegészségügyi, járványügyi tevékenysége, illetve a tevékenység irányítása, melyben Magyarország NATO-hoz történt csatlakozására tekintettel most már esetenként az országban tartózkodó külföldi fegyveres erők is beletartoznak.

A hatályos törvény 2. § (3) bekezdése lehetőséget ad a fegyveres erőknek, a rendvédelmi szerveknek, hogy közegészségügyi, járványügyi feladataikat saját egészségügyi szolgálatuk útján lássák el.

 

(20.10)

Ez a szabályozás az elmúlt több mint nyolc év próbáját kiállta, az országos tiszti főorvos irányító szerepének megismétlése indokolatlan.

A javaslat 3. § a)-b) pontjaihoz benyújtott indítványok céljukat tekintve megegyeznek az előterjesztő szándékával, azonban "A szolgálat feladatai" cím alatt kötelezettséget fogalmaznak meg közfeladatot ellátó szervek számára, ezért azokat nem tudjuk támogatni.

A javaslat 3. § a) és b) pontjához benyújtott módosító javaslatok kiegészítik a tevékenységek sorát, ezért támogatjuk.

A javaslat 4. §-ának a járványveszélyre, illetve katasztrófa elhárítására felkészült fertőtlenítő, kártevő-mentesítő csoportok fenntartásáról kiegészítés nem indokolt, mert a feladatokat a törvény 4. § (6) bekezdésének b) pontja tartalmazza. A szervezeti formáról azonban részletes szabályokat - hogy kik lássák el az egyes feladatokat - a törvényben nem célszerű rögzíteni.

Egyetértőleg támogatom azokat a javaslatokat, amelyek egyrészt nevesítik a törvényben az egészségfejlesztés szempontjából legfontosabb területeket - a gyógyító-megelőző alapellátást, család- és nővédelmet, anya- és csecsemővédelmet, mentálhigiénét -, másrészt szerepelteti a magzatvédelmi törvénnyel létrehozott, az ÁNTSZ szervezetén belül működő családvédelmi szolgálatot.

Tisztelt Képviselőtársaim! Megköszönöm, hogy módosító javaslataikkal támogatták és jobbították a benyújtott törvényjavaslatot. Kérem önöket, hogy a népegészségügyről és a lakosság egészségi állapotáért viselt közös felelősségünkről akkor se feledkezzenek meg, amikor azt az előterjesztések nem ilyen közvetlenül érintik.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
94 54 1999.10.20. 1:51  1-172

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Képviselő Úr! Elnök Úr! Nagyon sok eleme volt Keller úr hozzászólásának, amit hallottam. Szeretnék egy adatsorára reagálni, amit a nyugdíjakról mondott.

Ha a '89. évet vesszük 100 százaléknak, akkor a mélypont '96-ban volt: 63 százalékra csökkent a nyugdíjak reálértéke. '99-ben 72,4-re emelkedett a '97-es 64 százalékról. Ez kétségtelenül reálnövekményben 4-4,5 százalék, de ez növekmény.

A másik, amit a központi gyakornokokról mondott; úgy emlékszem, hogy dolgozott a tárcánál, ezért a sorokat illik ismerni. 6,9 milliárd forint van a szakirányú továbbképzés során - ebben van ez a sor. És talán még két sor van, ami az oktatást, szakirányú képzést adja: ez egyrészt eszközfejlesztés, másrészt a gyógyítási tevékenység segítése. Egy pici tájékozatlanság mondatta mindezeket ki önnel. A praxisjog kérdésével most nem foglalkoznék, mert ez egy kialakult jog, ami ingyenesen kerül át. Remélem, hogy a parlament elfogadja a törvényt.

A gyógyszerár-támogatási rendszer kimunkálása befejeződött. Kétségtelen, hogy egy kötöttebb forma az a 135 milliárd, ami szerepel, de a négyszáz 20 százalékkal olcsóbb szer generikumként rendszerbe kerülése, azt gondolom, lehetővé teszi a teljesítését. Nem ideális a soron lévő pénz, de a mostani tendenciákat figyelembe véve, azt gondolom, teljesíthető lesz. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
94 82 1999.10.20. 1:50  1-172

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Képviselő Úr! Elnök Úr! Nagyon örültem, hogy Bauer képviselő úr azt mondta, könnyen mondjuk, hogy nem lesz reálnyugdíj-csökkenés. Kétségtelenül ezt mondjuk, és örülök, hogy ön egyetért velünk, mert megnyugtatjuk a nyugdíjasainkat. Senkinek nem jut eszébe - hogy őt idézzem szó szerint -, hogy reálbércsökkenés lesz. Megnyugtatásul közlöm a magyar lakossággal, hogy ezzel egyetértünk, s mivel Bauer úr kiváló szakértő, így mondhatom, hogy mégsem olyan rossz ez a költségvetés.

Az egészségügyi ígéretek és reformok hiányát nekem is címezte. Végtelenül sajnálom, hogy nem követik 1994 óta a Fidesz anyagait és az arra épülő döntéseinket. Az ellátási reformban egy döntésen alapuló hierarchiát építünk fel, szétválasztva a problémák megjelenítését, és befejezett rendszerré szervezzük. Ezt azért fogalmazom így, mert közgazdásszal vitázom.

A finanszírozási reform összetettebb kérdés, és ugyancsak sokkal korábban elindult, mint a hatalomra jutásunk, de az alapkérdés az, hogy a biztonságnak meg kell maradni. A biztonság megmaradása csak úgy lehetséges, ha egy szűk döntési hierarchiát feltételező struktúrát tartunk fenn; a baleset-biztosítási rendszer előkészítése befejeződik, és a kiegészítő biztosítások - amelyekből már több mint húsz kiscsoport működik - fejlesztése megtörténik. A jövő évi költségvetésben tételesen szerepel a közlekedési dolgozók és a MÁV-dolgozók komplex kiegészítő biztosítási rendszere.

Ennyit a reformokról. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
94 145 1999.10.20. 2:01  1-172

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Képviselő Úr! Nagyon sok és számunkra is hasznos és eddig is képviselt álláspontot mondott el Schvarcz képviselő úr. Talán öt pontra szeretnék reagálni. Az utolsó az oszteoporózis kérdése. A legszakszerűbben történt az átalakítás. Egy csoport került ki, az ép veséjűek már nem kaphatnak 1,25 kolekalciferolt, mert működik a veséjük. Egyébként minden készítmény bennmaradt a rendszerben, ellenőrzött oszteoporózisnál rendelkezésre áll.

A reálértékvesztés igenis megszűnt, '98-ban már pozitív, ez évben is pozitív, és a jövő évben is tervezett reálérték-növekedés van az egészségügyben; nem elégséges, de van. A sürgősségi rendszert '94-ben leírtuk, tehát rendelkezésre állt volna, hogy a LXIII. törvénnyel egyidejűleg ez elinduljon. Hajdúböszörményben adjuk át a következő állomást, nagyon szívesen meghívom a képviselő urat, hogy megnézzük, hogyan működik egy ilyen rendszer.

A prevenció elve megváltozott, minden rendszerrel való találkozást tekintünk prevenciós tanácsadó fórumnak is, és az egészségfejlesztő kutatóintézet pedig a modellszerű működést leírta. Tegnap fogadtunk el egy törvényt, ami az ÁNTSZ bevonását is lehetővé teszi.

Az egészségügyi infláció kétségtelenül néha magasabb, mint az általános infláció, ezt a célt szolgálja a gyógyszerár-támogatási változtatás is, a kórházi gyógyszerárképzést is - ez egy 20 százalékos eleme a gyógyszerköltségeknek - szeretnénk elkülöníteni a járóbetegkasszától, és az európai gyakorlatnak megfelelően alacsonyabb értékű gyógyszerárakat érünk el.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
94 153 1999.10.20. 2:07  1-172

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Kertész Képviselő Úr! Hadd kezdjem az utolsó mondattal, mert a látszat és a valóság dialektikája ősi dialektika. És az orvoslás kétségtelenül természettudomány, úgyhogy valahol a valóságban kell gyökereznie.

Azért örülök, hogy a nyugdíj és az egészségügy egy témaként került ma sorra, mert világosan kell látni, hogy az egészségügyi szolgáltatást az idősek, az elesettek veszik a leginkább igénybe. Ismételten el kell mondanom, hogy a nyugdíj vonatkozásában nem látszat, hanem valóság az, hogy a '95-96-os év volt a nyugdíjasok mélypontja, elvesztették a nyugdíjak értékének több mint 20 százalékát. Akkor vesztették el, és ezt nagyon-nagyon nehéz visszapótolni; s az utolsó két év az, amikor ténylegesen reálérték-növekedés volt a nyugdíjaknál.

Hogyan kapcsolódik ez az egészségügyhöz? Úgy, hogy több kérdést kellene érintenem, de a gyógyszerkasszát érintem. A jövő évi kassza miért lesz tartható? Azért, mert az a 400 hatóanyag, amit döntően a nyugdíjasok használnak, 20 százalékkal olcsóbban kerül a rendszerbe. Ez a gyógyszerfogyasztásnak több mint 30 százaléka. Két dolgot segítünk ezzel, hogy a gyógyszerkassza betarthatóvá váljék, és hogy indirekt eszközzel segítsünk az elesett nyugdíjasainkon. Körülbelül ennyit erről.

Még egy ellentmondás, mert azt fejtegette Kertész képviselőtársam, hogy egy rendszer rosszaságán a kormányok most már többszörösen törvénymódosítással akarnak változtatni - nem, kérem! Az egészségügyi rendszert szeretnénk átalakítani! (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
94 169-171 1999.10.20. 8:03  1-172

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Képviselőtársaim! Lassan a vitánk végére érünk, és néhány elem vagy nem válaszolódott meg, vagy nem került újra szóba, de az összegezésben - mert mi is lassan kimerítjük az időkeretünket - mindenképpen érdemes szót ejteni róluk. Nyilvánvalóan az egészségügyi minisztert döntően az E-alap költségvetése érinti, bár az előző hozzászólásaimban többször jeleztem, hogy ez összefügg a nyugdíjasok kérdéskörével is, mert az időskorúak kétharmadrészt az egészségügyi rendszer igénybevevői.

Mit rögzíthetünk a költségvetési vita eme szakaszában? Bármennyire vitatható, az infláció 6-7 százalékra becsülhető, és ez jó becslés. Azok, akik vitatják, elfeledkeznek arról, amit a képviselőtársaim többször hangsúlyoztak, hogy egy évvel ezelőtt ugyanígy vitatkoztunk ezen, és irreálisnak ítélték a 11 százalékot, és a valóság valahol 10 százalék körül lesz. (Bauer Tamás közbeszólására:) Én elhiszem, de tavaly ugyanezt hallottuk, pedig akkor nem láttuk az orosz válságot (Bauer Tamás közbeszól.), nem láttuk az egyéb válságokat. (Az elnök csenget.)

ELNÖK: Képviselő Úr! Majd utána elmondhatja. Ne tessék közbeszólni!

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnézést! Igen, azt hiszem, hogy Bauer úrral majd vitatkozhatunk a folyosón, de a jegyzőkönyveket is elő lehet keresni.

Tény, hogy 10 százalék körüli lesz az infláció, és ezt végre már önöknek is el kellene ismerniük. Tételezzék fel, hogy hasonló felkészültségű a jövő évi becslés is, és ez be fog következni. Ha ehhez mérem a változásokat, akkor a tárca költségvetése kifejezetten jó, mert 10 százalék feletti. Az E-alap költségvetése 10,1 százalékos, mert 696,5 milliárdról 767,1 milliárdra nőtt. Tény, hogy én magam mint egészségügyi miniszter nem ezt szeretném. Én azt szerettem volna, ha jelentősebb lehetőség lett volna az egészségügy szférájára pénzt fordítani. Tudomásul kell venni, hogy egy örökölt helyzetben ennek a költségvetési évnek 800 milliárd vagy azt meghaladó adósságtörlesztése van, ezt nem mi akkumuláltuk. Ezt örököltük, ezt kell továbbvinnünk, és ezt kell kifizetnünk. Ha emellé még elsődlegességeket épít be a kormány a költségvetésbe, mérlegelni kell, hogy vajon ez a legaktuálisabb, vagy ez a számunkra legelfogadhatóbb.

Azt gondolom, nem vitatható, hogy egy fogyó társadalomban támogassuk a családokat. A munkahelyteremtés sem vitatható, és az sem, amit a képviselőtársam nagyon helyesen mondott, hogy a fiatalokat munkára szoktassuk és ne munkanélküliségre, és ne arra, hogy céltalan az életük - ehhez munkahelyeket kell teremteni. Amikor a lakástámogatási rendszert átalakítjuk, akkor egy olyan területnek adunk munkalehetőséget, ahol a legkevésbé minősített munkaerő, a segédmunkára képes népcsoportok is részt tudnak venni munkavállalással. Ez az, amiért ezt akceptáltam mint miniszter.

Még egy dolgot figyelembe kell venni: a balkáni helyzetet. A háborúnak vége van, de teljes egészében még nincs béke a Balkánon. Ezért a NATO-hoz való csatlakozást is figyelembe véve, a hadsereg támogatottságát el kellett fogadni. Ez az oka annak, hogy ennyi jutott az egészségügyre, és ez az oka annak, hogy türelmet és megértést kérek az egészségügyi dolgozóktól és mindenkitől támogatást - számunkra és számukra.

 

(14.40)

Ha ezt így, indításnak elfogadják tőlem, akkor mit tud tenni a tárca és az E-alap ezzel a pénzmennyiséggel? Azt tudja tenni, hogy a személyi és a tárgyi strukturális feltételeken javít. Ez az oka annak, hogy a sürgősségi rendszerhez a mentőszolgálat fejlesztését elsődlegessé tettük. Ez az oka annak, hogy bármennyire nem találta meg mindenki a sorokban, a szakorvosképzésre fordítható összeg a rendszerben van, két évre biztosított. Reméljük, hogy a harmadik évre majd elő fogjuk teremteni a továbbiakat is.

Meg kell jegyeznem azt is, hogy a sürgősségi betegellátásra fordítható több mint 1,5 milliárd forintból a fideszes képviselőkhöz már el tudtam juttatni, de többi képviselőtársamhoz is eljuttatom annak az ötven mentőállomáshelynek a listáját, amit szeretnénk felépíteni - föl is fogjuk építeni. A terveink szerint a legsürgősebb helyeken, mert 15 percen belül segítséget szeretnénk nyújtani.

Mi az, ami befejeződik és már látható a vége? Annak a vérellátórendszernek a kialakítása, ami már több mint egy évtizede vajúdik. Évről évre visszatért nyáron a vérmizéria. Kérem, emlékezzenek vissza, hogy volt-e az idén nyáron a vérellátásban gond! Már nem volt, és jövőre már biztosan nem lesz.

Mi az, ami még belefér a rendszerünkbe? Hogy az időskorúakat támogassuk. Nem tudom, mennyire tűnt fel önöknek, de az idén ősszel nincs gond az influenza elleni védőoltással. Egymillió védőoltást vásároltunk a tárca pénzéből, nem az OEP pénzéből, és a jövő évre 1,1 millió oltóanyag fedezete biztosított a költségvetésben. Ez az, amit az időseknek még adni tudunk, mivel a nyugdíjakat olyan nagyságrendben nem tudjuk még emelni, mint ahogy szeretnénk.

Mit teszünk még a prevenció terén? Azt, amit bevezettünk: a hepatitis-B oltást, bevezettük a rubeola elleni oltást, és bevezettük az újszülöttek vérmérgezéses halálához vezető hemophylus influenzae profilaxisát. Lehet, hogy a jövő évben ennek a B-hepatitis területére való kiterjesztését fogjuk tudni elérni.

Mi az, ami még belefér? A védőnői szolgálat fejlesztése: 8,8 milliárdot lehet az OEP során találni itt és a tárcánál is a képzésben. Kérem, valóban nem egy csodálatos költségvetés ez, de ennyit tesz lehetővé az értékteremtés.

A járóbetegkassza az, ami az OEP költségvetésében úgy nő 5,5 milliárddal, hogy ez 12 százalékos többletet jelent. Azt tehát, amit mondunk, hogy a betegellátást a járóbetegszférába tesszük, meg tudjuk valósítani.

Van még egy olyan elem, ami tavaly december óta lóg a levegőben: ez a béradósság rendezésének kérdése. A tárca intézményrendszerénél - ez jelenti az állami intézményeket, az egyetemeket - 2 milliárd forint jelenik meg a soron a béradósság rendezésére. Kérem, ez az, amit ebből a költségvetésből a jövő évben a szerkezetátalakításra, szerkezetstabilitásra, az ellátottak, a 10 millió magyar ellátásának biztonságáért tenni tudunk.

Végül is a kormányprogramban mit ígértünk az egészségügy vonatkozásában? Biztonságot, hozzáférhetőséget. Ezt igyekszünk biztosítani. Ígértünk még méltó, európai vagy legalábbis magyar viszonyokhoz méltó életet az egészségügyben dolgozóknak. Ez ügyben nagy előrelépést nem tudunk tenni. Végtelenül sajnálom, személy szerint, higgyék meg, talán a legjobban átérzem ennek a gondját. De hiszem azt, hogy a következő évben lesz lehetőségünk ennek a pótlására is.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
98 159 1999.11.09. 2:42  156-162

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársam! Kiskunhalas nem az Ararát - azt hiszem, ez jó cím. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár egyébként 1998-ban rendelt el vizsgálatot visszamenőleg is az oxygenátorhasználattal kapcsolatban, mivel az egészségügyi intézetek jelentéseinek összesítése során feltűnően sok oxygenátorfelhasználás volt tapasztalható. Az oxygenátor - most már talán mindenki tudja - egy nagy értékű, egyszer használatos eszköz, amelyet csak nyitott szívműtétek esetén alkalmaznak, ezért elég meglepő volt a kiskunhalasi kórházban való megjelenése is. Egyébként közbeszerzési eljárás keretében kerül beszerzésre. Az oxygenátor költségeinek elszámolásához a kórháznak rendelkeznie kellett volna eszközfinanszírozási szerződéssel is. A kiskunhalasi kórház egyik feltételnek sem felelt meg, ezért jogtalanul számolta el és kapta meg az oxygenátor felhasználásainak költségét, és az OEP jogosan vonta vissza az intézettől a lejelentett oxygenátorok költségeit.

Tájékoztatom a tisztelt képviselő urat, hogy azon bevételek visszavonása, amelyek mögött tényleges teljesítés nincs, elsősorban a betegek érdekeit szolgálja. A visszavonásra kerülő pénz ugyanis visszakerülő a gyógyító-megelőző ellátások megfelelő kasszájába, és a tényleges elvégzett szolgáltatások kifizetésére kerül. Az érvényben lévő jogszabály eddig is lehetővé tette az intézeteknek, hogy a társadalombiztosítástól kapott bevételt működésre, karbantartásra fordítsák.

A társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak 2000. évi költségvetéséről szóló törvénytervezet lehetőséget biztosít az egészségügyi intézményeknek, hogy felújítások mellett felhalmozási kiadásokra is fordíthassanak. Ez a törvény meg fogja oldani a Csongrád megyei intézetek problémáját is.

A gyógyító-megelőző ellátások 1999. évi előirányzatainak tervezése során az ügyeleti díj kiegészítésére 41 százalékkal magasabb fedezetet biztosítottunk az előző évinél. Az országos intézetek esetében az ügyeleti díjak rendezése a tárcához került. (Folyamatos zaj.)

A meghívást köszönöm, egyébként Szabó Erika ezt már megtette, úgyhogy ott leszek Halason.

Köszönöm és kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
98 306 1999.11.09. 1:29  303-307

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Képviselő Úr! Köszönöm a kérdést. Azt hiszem, Horváth Zsolt barátom is tudja a választ, hogy ennek csak anyagi akadálya van. Egyet tudni kell, hogy néha nem, mert a második terhesség már spontán is, közreműködéssel bekövetkezhet. 1997 óta hét centrumban folyik, 20 százalékos a hatékonysága, ami nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő; tehát nem szakembergondja van. A költség nagyobb, mint a vakbélműtét esetében - Horváth doktor ezt vetette fel -, hiszen egy vakbélműtét 60 ezer forint, 300 ezer körül van egy lombikbébi, ehhez jön még a család által vállalt 150 ezer forintos gyógyszerköltség. Azt gondolom, hogy az első kezelést követően nem szokott sikeres lenni. Azt kell mérlegelnünk, hogy három vagy öt alkalomra emeljük az első kísérletet. Így körülbelül 1 milliárd forintba kerül az a 300 gyerek, aki megszületik. Azt gondolom, hogy jelen helyzetben mérlegelnünk kell, hogy ez egy megoldás-e. Az egészen biztos, hogy a demográfiai mélypont kimozdításához ez nem elegendő, csak egy hangulati elem.

Megvizsgáljuk, hogy mik a lehetőségek. Köszönöm a kérdését. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
98 370 1999.11.09. 6:40  369-371

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A társadalombiztosítás alapvető ágazataira kiterjedő, a jelenlegi európai követelményekhez közelítő, illetve azoknak megfelelő, és különösen a vándorló munkaerő és a szabadon mozgó polgár szociális biztonságára vonatkozó kétoldalú egyezmények szükségességét, úgy vélem, ma már nem kell részletesen indokolnom.

E korszerű egyezmények már követelményként veszik figyelembe a szociális biztonsági ellátásokhoz való jog biztosítását, a már megszerzett jogosultságok fenntartását és érvényesítését, a jogosultsági időtartam egybeszámításának lehetőségét, az ellátások exportját, az arányos teherviselést. Következésképpen egy ilyen új típusú szociális biztonsági egyezmény létrehozása hosszú évek előkészítő munkáját igényli.

A Budapesten, 1999. március 31-én aláírt magyar-osztrák egyezmény esetében ez megszakításokkal több mint két évtized szakmai egyeztetését igényelte. A végső nézetazonosság megszületését már jelentősen befolyásolták a közép-kelet-európai térségben bekövetkezett változások. Az Osztrák Köztársaság európai uniós tagsága, hazánk európai integrációs törekvései, az Európai Unióhoz történő csatlakozásunk előkészítése, mindezek együttesen új dimenziót adtak a szociális biztonsági egyezmény létrehozásának.

Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy felhívjam szíves figyelmüket az egyezmény néhány tartalmi elemére.

Az egyezmény személyi hatálya kiterjed mindazokra, akik az egyezmény tárgyát képező jogszabályok hatálya alá tartoznak, valamint ezen személyek igényjogosult hátramaradt hozzátartozóira. Ez a fogalommeghatározás megfelel az európai normáknak, továbbá összhangban áll a magyar társadalombiztosítási jogszabályok rendszerével, amelyek néhány speciális kivételtől eltekintve a biztosítási kötelezettség és az ellátásokra való jogosultság szempontjából nem tesznek különbséget egyes személyek állampolgársága szerint.

Az egyezmény az európai normáknak megfelelően és más hatályos kétoldalú egyezményekhez hasonlóan főszabályként kimondja, hogy a munkavállaló biztosítási kötelezettsége annak a szerződő államnak a jogszabályai szerint áll fenn, amelynek területén a tevékenységét folytatja, akkor is, ha a munkaadó a másik szerződő állam területén van. Az általános szabályok alól kivételt képeznek a munkaadó által a másik ország területére munkavégzésre kiküldött dolgozók, a tengeri hajók személyzete, a külképviseletek tagjai és alkalmazottai, az e vonatkozású rendelkezések.

Az egészségbiztosítás különleges rendelkezéseinek lényege, hogy a biztosítási kötelezettség, az önkéntes biztosításhoz való jog, az ellátásra való igényjogosultság és az ellátások nyújtásának időtartama tekintetében mindkét szerződő félre a saját jogszabályai az irányadók. Azonban meghatározott esetben egybeszámítják a két országban szerzett biztosítási vagy annak tekintendő időket. Amennyiben azok nem azonos időszakra esnek, a természetbeni ellátások nyújtásánál felmerült költségeket az illetékes teherviselő köteles megtéríteni az ellátást nyújtó teherviselőnek.

A balesetbiztosítással kapcsolatos szabályok az üzemi baleset és a foglalkozási megbetegedés esetére járó biztosítás speciális kérdéseit is rendezik.

A nyugdíjbiztosításnál a főszabály értelmében a nyugdíj megállapítása során mindkét állam a saját területén korábban megszerzett biztosítási-szolgálati időknek megfelelő nyugellátást állapít meg és folyósít saját szabályai szerint a jogosult részére.

Az Országgyűlés által korábban megerősített magyar-svájci és magyar-német szociális biztonsági egyezményektől eltérően a magyar-osztrák egyezmény új elemet is tartalmaz, nevezetesen a munkanélküli-biztosítást is. Európa számos országában a munkanélküli biztosítására vonatkozó szabályok a társadalombiztosításra vonatkozó szabályok részét képezik. Munkanélküli-ellátás iránti igény esetén az egyezmény alkalmazása során az egyik szerződő fél jogszabályai szerint szerzett biztosítási időket a másik szerződő fél jogszabályai alapján járó munkanélküli-ellátás megállapításánál figyelembe kell venni. Tehát Magyarországon először teremtődik meg annak a lehetősége, hogy a külföldön szerzett munkanélküli-biztosítási idők a magyar jogszabályok szerinti munkanélküli-járadékra jogosító időbe beszámításra kerüljenek.

Tisztelt Ház! Úgy vélem, hogy a magyar-osztrák szociális biztonsági egyezmény létrehozása fontos lépés idegenforgalmi kapcsolataink szempontjából, hiszen folyamatosan növekszik azoknak a magyar és osztrák állampolgároknak a száma, akik munkavállalóként, vállalkozóként, turistaként hosszabb-rövidebb ideig a másik ország területén élnek, dolgoznak, tartózkodnak.

Az egyezmény alkalmazása, rendelkezéseinek végrehajtása évente változó mértékű költségeket keletkeztet és ró a teherviselőkre, végső soron az államra. Az egyezmény megkötésével lehetőség nyílik a magyar állampolgárokra vonatkozó kedvezőbb eljárások alkalmazására.

Meggyőződésem, hogy a magyar-osztrák szociális biztonsági egyezmény mind a két ország közötti kapcsolatok, mind az európai integrációs folyamat szempontjából a Magyar Köztársaság és természetesen állampolgárai számára elengedhetetlenül fontos. Ezért kérem a tisztelt Házat, hogy az Országgyűlés erősítse meg az egyezményt.

Köszönöm a vitában való részvételt és megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 76 1999.12.01. 12:02  75-340

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter, a napirendi pont előadója: Igen tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Kiemelt jelentőségű törvényjavaslat fekszik önök előtt. Ez a törvény megalapozza az orvosi munka megbecsülésének, a gyógyító munka alkotó jellegét elismerő feltételeknek a kialakulását és kialakítását.

A kormányprogramban deklaráltuk, hogy az egészséget értéknek tekintjük. Az önök előtt fekvő javaslat annak teremti meg a jobb feltételeit, hogy a lakossághoz legközelebb szervezett egészségügyi ellátásban az alapellátásban dolgozók közvetítsék ezt az értéket betegeik felé úgy, hogy munkájuk során azzal a biztonsággal dolgozzanak, amely lehetővé teszi, hogy akár generációkon át nyomon kövessék egy család sorsát, egészségét. Azt a lehetőséget teremti meg, hogy az orvos ne szolgálati helyének, hanem alkotó munkája helyszínének tekintse azt a közösséget, ahol dolgozik. A törvény címében is ezt kívántuk kifejezni: Törvényjavaslat az önálló orvosi tevékenységről.

Nem a tulajdonszerzés, nem a vásárlási technikák jelentik az új szabályozás lényegét, hanem az önálló orvosi tevékenység lehetősége. Ennek igénye már évekkel ezelőtt felmerült. A magyar egészségügy rendszerében most van mód arra, hogy az alapellátásban ezt az önállóságot végre törvényi szinten is megjelenítsük. Az orvos munkája ugyanis nem fejezhető ki egyszerűen azzal, hogy diplomája és szakorvosi képesítése van, nem fejezhető ki annak a rendelőnek az értékével, amelyben dolgozik, és amelynek rendben tartása a helyi önkormányzat feladata, nem fejezhető ki azoknak a gépeknek, műszereknek az értékével, amelyekkel dolgozik. Az orvos-beteg kapcsolatban ugyanis rendszeres találkozások alkalmával kialakított bizalom, a hosszú évekre visszanyúlóan az orvos fejében és emlékeiben megőrzött kórtörténet, az egyéni tapasztalatok azok, amelyek minden mástól eltérő értéket képviselnek. Itt az ideje, hogy a jogszabályok nyelvén is kinyilvánítsuk, hogy ez az érték ugyanolyan szerepet tölt be, mint a gazdaság egyéb ágazataiban elismert know-how.

Az önálló orvosi tevékenység végzése tehát ezt a szellemi értéket jeleníti meg, ennek materiális értéke fejeződik ki az átadás során, és ez az érték, amelyet egy jó orvos növelni tud évek alatt, míg a rossz orvos elvesztegetheti. A törvényjavaslat erről a vagyoni értékű, de nem konkrét vagyon formában jelentkező jogról szól. Nem érinti ugyanakkor a betegek és orvosok eddig kialakított kapcsolatát, illetve annak részletes szabályait.

 

(10.30)

A háziorvos a jövőben nemcsak azért lesz érdekelt a betegek megtartásában, mert ez a fejkvóta szerinti finanszírozás miatt fontos, hanem azért is, mert az éveken keresztül stabil, elégedett betegkör teremti meg a praxis nem vagyoni értékét. A betegek szabad orvosválasztása ezzel nem sérül, sőt remélhetőleg egyre nagyobb szerephez jut abban, hogy az orvosok között tisztán minőségi verseny alakuljon ki, a verseny azonban nem jelentheti azt a versenyt, amelyet a gazdaság más ágazataiban látunk. Továbbra sem számolhatjuk fel azt a felelősséget, amelyet az államnak kell vállalnia azért, hogy a lakosság egészségügyi ellátását megszervezze, és nem engedhetjük meg azt sem, hogy a verseny az egészségpolitikai célokkal ellentétes eredményeket produkáljon.

A Magyar Orvosi Kamara már évekkel ezelőtt sürgette, hogy az önálló orvosi tevékenység elterjedjen hazánkban és a szabad foglalkozású orvoslás kialakulhasson. Ennek szakmai kontrolljában nagy szerepet kap a Magyar Orvosi Kamara mint a szakmai önigazgatás eszközeivel rendelkező köztestület, mely a működtetési joggal rendelkező orvosok munkájáért mintegy garanciát vállal, a háttérbe vonuló államigazgatási eszközök helyett. Az 1992 óta kialakult háziorvosi funkcionális privatizáció, mondhatni, előszobája az önálló orvosi tevékenységnek. Több évtized alkalmazotti lét után kellett a háziorvosoknak vállalkozóvá válni, megtanulni a szakma mellett az üzleti élet fortélyait és egyedül követni a finanszírozás alapvető átalakulását. Ezzel a háttérrel és ezzel az alappal joggal remélhetjük, hogy az új, önálló tevékenységre történő átállás nem jelent semmilyen megoldhatatlan gondot. A betegellátás érdeke is azt kívánja, hogy semmiképpen ne jelentsen - és valójában nem is jelent - ellátási problémát az új szervezeti forma kialakítása.

Azok a kollégák, akik jelenleg is háziorvosként dolgoznak, nagy szerepet kaptak abban, hogy az alapellátás reformját elindítsák, ez azonban inkább növelte feladataikat, amelyek kívül estek az orvosszakmai tevékenységükön. Most, amikor a reform olyan lépéséhez érkeztünk el, amely a szakmai presztízs megteremtéséhez és növeléséhez elengedhetetlen, a jogalkotás feladata, hogy segítse azok részvételét, akik ennek a folyamatnak aktív résztvevői, motorjai voltak az elmúlt években. Az önálló munka, a stabil életpálya a fiatal orvoskollégák számára is olyan perspektívát jelent, amely megéri a befektetést, amely hitelképessé teszi őket a pénzintézetek szemében. Az orvos számára a legjobb piaci hitelképességet a legjobb szakmai felkészülés adhatja meg, ahol pedig a családi hagyomány, az emberi és hivatási életminta követése kerül előtérbe, ott a család vagyonának része erkölcsi értelemben is a praxisjog, amelyet a saját képzettsége alapján egyébként alkalmas gyermek továbbvihet.

A pénzintézetek képviselőivel folytatott eddigi megbeszélések semmi kétséget nem hagytak afelől, hogy a bankok szívesen hitelezik az egészségügyi ellátórendszer ilyen jellegű reformját, ugyanakkor a kormány is többször kifejezte azt a szándékát, hogy segíteni kívánja ezt a hitelhez jutást, ezzel mintegy elismerve, hogy az egészségügyben dolgozók eddigi javadalmazása nem tette lehetővé olyan tőke felhalmozását, amely elegendő lenne a folyamat elindításához, és elismerve azt is, hogy ez a változtatás messze túlmutat annak gazdasági jellegén; és az egészségügy jövőbeni működésének egyik alappillére, így az egészségügy átalakításának része.

A törvény önmagában igen szűkszavú, nincs is azonban szükség ennél többre. A magyar társadalom a piacgazdaság szabályai szerint működik. Ez a változtatás csak kiterjeszti az egészségügyre is ezen szabályok egy részét, de nem kíván ellentétbe kerülni semmilyen más hatályos szabályozással. Az egyes szereplők munkamegosztása rendezett, mindenki tudja, hogy mi a feladata az ÁNTSZ-nek az engedélyezés és az ellenőrzés során. A nyári törvénymódosítás megerősítette a Magyar Orvosi Kamara köztestületi szerepéből eredő önigazgatási jogosultságait, és az egészségügyi igazgatásban vállalt szerepét, vagyis a törvényi feltételek előkészítése és kialakítása már korábban megtörtént. A háziorvosok önállóságának kimondása semmi más, mint egy zárókő ebben a folyamatban. Ez az a zárókő, amely befejezetté teszi az építményt, és alkalmassá teszi arra a feladatra, amelyre tervezték.

A törvény végrehajtását szolgáló, a végrehajtás részleteit tárgyaló kormányrendelet tervezete elkészült, január 1-jei hatálybalépése biztosítható. Sem az önök előtt fekvő törvényjavaslat, sem annak végrehajtási rendeletei nem érintik az önkormányzatok kötelezettségét, bár a koalíciós pártok a területükön élők egészségügyi ellátásának megszervezésére és az ehhez kapcsolódó létesítmények fenntartására kidolgoztak olyan módosító javaslatokat is, amelyek már érintenék az önkormányzatok gondoskodási kötelezettségét.

Az alapellátás ilyetén kiemelését többen kifogásolták az előkészítés alatt. Az előkészítés több mint egy évig folyt. Szeretném megnyugtatni a kétkedőket, hogy ezzel a lépéssel nem zárult le az egészségügy átalakítása. Az elmúlt hónapokban felgyülemlett tapasztalatok, javaslatok, a vitákon elhangzottak nemcsak az önök előtt fekvő szabályozás tekintetében jelentették a kiindulást, de mindvégig szem előtt tartottuk, hogy mintául szolgált az ellátórendszer további elemeinek átalakításához a járóbeteg- és a fekvőbetegszférában. Nem arról van szó, hogy az alapellátás indokolatlan kiemelésre került, hanem arról, hogy a házat is az alapok felől kell építeni, az egészségügyi ellátórendszer alapja pedig a lakossághoz legközelebb álló alapellátás, a háziorvoslás, a gyermekorvoslás és a fogorvoslás. Ez az a terület, amely képes magával húzni a többi területet, amely képes a lakosság egészségi állapotának javulását elindítani, és amely szervezetében is megérett és felkészült erre a lépésre az elmúlt hét évben.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az önök előtt fekvő törvényjavaslat nem kódexigénnyel készült, mert e területen nincs szükség kódexre; nem változtat meg minden szervezeti és szervezési alapelvet, mert nincs szükség a szakmai célokat és alapelveket illetően változtatásra. Nem akar egyszerre mindent megreformálni, mert egyszerre az egészségügyben ez lehetetlen. Az egészségügy átalakítása olyan, mint egy hosszú, súlyos betegség gyógyítása: mindennap apró lépésekben kell megküzdeni a gyógyulásért. Nincs olyan módszer, amely egyszerre fájdalommentesen, a régi betegség nyoma nélkül elvarázsolhatná és egészségessé tehetné a pácienst. Az önök feladata, a mi feladatunk, hogy az egészségügy terápiáját megkezdjük, amelynek egyik első, de elengedhetetlen lépése a háziorvosi munka önálló tevékenységként való elismerésre.

Köszönöm a figyelmüket, és várjuk javaslataikat. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 80 1999.12.01. 1:29  75-340

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Ha már szót kaptam most, a pártok képviselői, a frakciók képviselői előtt, hadd mondjam, hogy valami félreértésről van szó. Mert ez a törvény nem szól másról, mint egy eddig nem lévő immateriális jog keletkeztetéséről, annak vagyoni joggá tételéről, a vagyoni jognak hozzárendeléséről és egyéni gyakorlásáról. És nincs másról szó!

Ha végigolvassa valaki a négy pontot, erről szól a törvény. Ennek az általános vitája lefolytatható. A jogkeletkeztetésnek megvan a szabálya, a jogkeletkeztetés szabályait ez a törvényjavaslat követi. Természetesen elkészült a kormányrendelet, és azt gondolom, hogy munkatársaim annak megfelelően, ahogy ez szükséges, továbbítják is. A jogkeletkeztetés, annak vagyoni joggá tétele, kijelölése a jogot birtoklóknak, azt gondolom, a vitát nem teszi halaszthatóvá, vagy nem teszi szükségessé a halaszthatóságát.

Véleményünk szerint tiszta, világos törvényjavaslatról van szó, és ebben a törvényjavaslatban más nincsen. Ez nem érinti az önkormányzatok gondoskodási kötelezettségét, nem érint semmit. Úgyhogy én nem egészen értem az aggályokat. (Szórványos taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 126 1999.12.01. 2:18  75-340

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Az érdeklődést nagyon köszönöm, az aggályokat megértem. Egy olyan folyamatról van szó, amely elindult a kormányprogram vitájával, a kormányprogram lezárása után a feladatok deklaráltak. A minisztérium feladata hosszabb ívű, mert az egészségügy egy generációs kérdés, és a szabályok, rendszerek kialakítása erre szolgál.

Amiről ma vitatkozunk, az nem az, hogy hogyan lesz a következő lépés, hanem az, hogy egy tisztázatlan helyzetet tárt fel a települési önkormányzatok rendszere is, és október közepén azzal zárta le az egyéves egyeztetést és azt, amit Toller úr idézett mint egy törvényszöveget, paragrafusrendszert, hogy nem tud továbblépni, mert az egész alapellátás kérdése, privatizációs kérdése kettős kérdés: egy tárgyi, vagyoni rész és egy immateriális rész. És ezzel az anyagtalan, tulajdonképpen a gyakorlatot leíró résszel nem tud mit kezdeni, mert a magyar jogrendben ez nincs meghatározva. Ekkor kellett a tárcának jogászokkal, alkotmányjogászokkal, ehhez értő jogászokkal leülnie - nem egyeztetni - keletkeztetni egy jogot. Nem szól másról ez a 4 paragrafus, mint arról, hogy ezt leírja.

A hosszúságát lehet vitatni. Én azt szeretném elmondani a joghoz értőknek (Az elnök jelzi az idő leteltét.), hogy a páciensjogosítványokat összesen egy oldalon írja le az angol törvényi rendszer, amelyet nem lehet nagyon elmaradottnak tekinteni (Az elnök jelzi az idő leteltét.), ugyanezt mi csak nagyon hosszan tudjuk. (Taps az FKGP soraiban.)

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 166 1999.12.01. 2:04  75-340

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Keller Képviselő Úr! Mivel úgy tudom, hogy ön közgazdász, ezért tudja, hogy az üres halmaz - mint halmaz - nem fogalom. A férc és azt hiszem, talán még a semmitmondás, ezek, amiket perszeverált. Ha nekem kell ezt értékelnem, erre van pszichopatológiai kórforma. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Egyébként a jogkeletkeztetés, annak a vagyoni joggá tétele és annak a deklarálása ennek a tartalma, nincs benne több, nincs benne más. Ha ezt ön üres halmaznak érzi, akkor van a vákuumra is leírás, annak van elhelyezkedési tere is valahol a világban.

Egyébként ezek a jogok... - és itt visszautalnék Szabó miniszter úr dolgára, van hasonló jog, vagyoni jog a magyar jogrendszerben, tehát nem idegen ettől a jogrendszeri elemtől. Egyébként ami a célja volt, azt ez a törvény leírja. Lehet vitatni, lehet mást is mondani, ezt leírta.

Nagyon örülök annak az okfejtésnek, amit Horváth képviselő úr elmondott. Azzal álltunk szemben október közepén, hogy ebben a rendszerben a privatizációs folyamatban meg kell teremtenünk ezt a vagyoni jogot, mert másképp nem lehet továbblépni. Biztosan tovább kell lépni, mert fel kell építeni az új egészségügyi rendszert. Annak vannak kétharmados elemei, de nem erről szól ez a vita.

Itt azt kell megtárgyalni, hogy elfogadják-e önök azt, hogy ezt a vagyoni jogot keletkeztessük, ha elfogadják, ezt kiknek adjuk. Lehet vita, és itt azt mondjuk, hogy annak az okfejtésnek is igaza van, hogy ez az érték ugyan a jelenleg praxisban lévőké, de ezt esetleg áttettebben kell értelmezni, ez már egy külön lépés. Ezen lehet vitatkozni, az elhelyezkedéséről és a szükségességéről nem, és ez a továbblépés első eleme.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 238 1999.12.01. 1:43  75-340

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Úgy gondoltam, hogy ha végigfut a 15 tízperces hozzászólás, akkor lesz érdemben vita.

De meg kell nyilvánulnom, mert a kormány részéről ezt a törvényt terjesztettük be, ehhez a törvényhez készítettük el a kormányrendeletet és a miniszteri rendeletet, mert ezt tekintjük alapnak ahhoz, hogy tovább lehessen lépni. Ha a parlament önálló jogalkotási folyamatában megjelenik más javaslat, és a parlament azt elfogadja, és az döntő elemeiben kétharmados, tehát konszenzust tud kialakítani, az megváltoztatja a mi kötelességünket, mert ahhoz illeszthető további szabályokat kell alkotni kormányrendelet vagy miniszteri rendelet formájában.

Azt kérem önöktől, hogy alapnak és kiindulási pontnak azt tekintsék, amit a kormány és a tárca beterjesztett. Mert erről szól, hogy keletkeztettünk egy jogot, lehet vitatni, de nem érinti az önkormányzatok gondoskodási kötelességét, nem érint semmi olyan törvényi felhatalmazással bíró jogot, ami eddig létezett. Így fogalmaznám meg a kérésemet.

Ha a későbbi szakaszban, a részletes vita szakaszában lesz változtatás, nyilván nekünk is ahhoz kell illeszkedni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 254 1999.12.01. 0:41  75-340

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Még egyszer szólnom kell, és Vojnik Máriának azt mondom, hogy a 15 után szeretném összegezni és megválaszolni az összegezhető kérdéseket.

Béki Gabriellának nagyon köszönöm a hasonlatát, mert Keller képviselőtársamnak is választ tudok adni. Igen, mazsoláról van szó, mert mazsolás kalácsot szeretnénk csinálni, és mielőtt mazsolás kalácsot csinálnánk, a mazsolát meg kell szerezni. Nagyon örülök a képi hasonlatnak, mert erről van szó, tehát most készítjük a mazsolát a leendő mazsolás kalácshoz.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 270 1999.12.01. 1:35  75-340

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Mivel egy szó szerinti idézet a korábbi működési területemről hangzott el, ezért reflektálok.

A konszenzuskeresés nagyon régen megindult, a szakmai konszenzusteremtés haladt, hiszen a kompetencia kialakítása '93-ban megtörtént, az erre épülő képzési rendszer az elmúlt év decemberében befejeződött, a magyar egészségügyi alapellátásnak tervezhető részét - akiket érint ez a törvény, a háziorvosokat, gyermekorvosokat és fogorvosokat -, ezt a hálózatot az elmúlt ciklus kiépítette. Gyakorlatilag egy befejezett struktúrához kell az új szabályokat felépíteni. Erről szól ez a törvény, nem másról, elindul egy rendezett átalakulás.

Itt szóba került, hogy hogyan vagyon ez és hogyan ruházható át, mi benne az érték, hogyan teremtik meg és hogyan becslik az értékét. Azért kellett ezt megfogalmazni, mert - mint ahogy a bevezetőmben, illetve egy hozzászólásomban már említettem - ez egy összetett érték, ennek vannak épületelemei, vannak műszerelemei, és van egy jó hír, gyakorlat és a praxishoz kötődő valóban anyagiakban nem megfogalmazható jog. Ennek a vagyoni joggá tételéről szól ez.

A konszenzus kiépítése, nagyon sok fórumon, nagyon sok szereplővel zajlott és zajlani fog, hiszen ez egy mozgó rendszer.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 284 1999.12.01. 1:40  75-340

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Hát itt mindenről szó volt már! Szeretném a figyelmükbe ajánlani a kormányprogramot, amelynek, ha tervrajzot gondolunk, az első fejezete úgy szól, hogy egészség. Ennek a hetedik bekezdése azt írja, hogy az egészségügyi rendszert nyitottá kell tenni a befektetni hajlandó tőke előtt is.

És talán a negyedik fejezete a tulajdonviszonyokat írja le, de benne van a szerkezet... (Keller László közbeszól.) Kérem szépen, az alap- és járóbeteg-ellátásban a kormány támogatja a magántulajdon szerepének megerősödését, valódi és funkcionális magánosítás formájában. A következő mondat így hangzik: "A háziorvosi, házi gyermekorvosi rendszert magánosítja, s az ellátásért felelőssé teszi. A rendszerben pedig problémaorientált rendszert vázol fel." Azt hiszem, kiküldjük még egyszer, mert nagy valószínűséggel elkallódott azóta.

A rendszer tovább épül. Ez az első lépés, kétségtelen, hogy benne marad a tulajdonosok felelőssége, s a tulajdonos felelőssége az intézményrendszer fenntartása és fejlesztése. Hogy ennek hogyan tett eleget az eddigi gyakorlatban a tulajdonos, azt mindannyian ismerjük.

A forrásrendszer szintentartóvá vált az utolsó két évben, és nem azóta csökkent az 50 százalékára, amióta ez a kormányprogram van érvényben.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
106 249 1999.12.07. 3:32  246-252

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Képviselő Úr! Én is idézem a kormányprogramot, miszerint az alap- és járóbeteg-ellátásban a kormány támogatja a magántulajdon szerepének megerősödését, valódi és funkcionális magánosítás formájában.

Most van a parlament előtt az önálló egészségügyi tevékenységről szóló törvény. Amikor ezt a törvényt előkészítettük, hiszen másfél éve fogadta el a parlament a kormányprogramot, szembesülni kellett azzal, hogy a privatizáció egy összetett folyamat, mert egy összetett tulajdonról van szó. Ez az összetett tulajdon tartalmazza az épületelemeket, a műszereket és egyéb technikai feltételeket. Emellett jelenik meg úgy az alapellátásban, mint a járóbeteg-ellátásban, de a kórházban is az a többlet, ami szellemi szabadfoglalkozásúaknál adódik a diplomából, a megszerzett gyakorlatból, készségből és szemléletből. Ez az a többletérték, amit most ez a törvény megalakít, vagyoni joggá tesz, és ebbe a szakaszába átadja az alapellátó kollegáknak. Nem szeretnénk befejezni a privatizációt ezzel a szakasszal, s azzal, hogy most az alapellátó kollégáink hozzájuthatnak az eszközökhöz, az épületekhez, s nyilván értékesíthetik azt a többletértéket, amit a személyiségük, gyakorlatuk jelent.

Amikor ezt a törvényt megalkottuk, már belefogalmaztuk a szellemi szabadfoglalkozásúság lehetőségét, s annál a még összetettebb, intézményi rendszert, intézetet is tartalmazó rendszert is, ahol a járóbeteg-szolgálat orvosai dolgoznak.

Azt gondoljuk, ha a jövő tavasszal az előkészített, egészségügyi intézményekről és a benne dolgozókról szóló törvényt a parlament el tudja fogadni, akkor megalakul az a keretrendszer, ahol már akár vállalkozóként, akár szellemi szabadfoglalkozásúként a szakorvosaink is szerződéssel rendszerbe tudnak lépni, s élvezni fogják ugyanazokat az előnyöket, ami most az alapellátásban kétségtelenül jobban megvan.

Még egy lehetőséget megnyit ez a törvény, mégpedig azt a lehetőséget, hogy csoportpraxisba már most beléphetnek a szakorvosaink, illetve szerződéses részfoglalkozásúként ugyancsak ezekben a rendszerekben működhetnek.

Én remélem, hogy a parlament elfogadja az önálló egészségügyi tevékenységről szóló törvényt, és abban is bízom, hogy a kórháztörvény elfogadása után felgyorsul a privatizáció, és felgyorsul a megbecsülése a kétségtelenül olcsóbb, legalábbis a szintekhez képest olcsóbb rendszer, a járóbetegrendszerben is.

Még egy eleme van azért ennek: két terepe van a járóbetegrendszernek. Az egyik az önálló járóbeteg-rendelések köre, a másik az intézményekhez kötött szakrendelők, gondozók része. Mindkettőre megoldást kell találnunk a leendő kórháztörvényben.

Köszönöm a kérdését, és kérem válaszom elfogadását. (Taps a Fidesz és az FKGP padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
106 267 1999.12.07. 3:01  264-270

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon régi interpelláció került elő, szeptember közepi helyzetet leírva. A magyar AIDS-helyzet kétségtelenül rendezett, és jobbnak mondható, nemcsak a környező országokhoz képest, hanem az európai átlaghoz képest is. Ebben, azt hiszem - ennek a háttérvizsgálata összetett -, mindenképpen szerepe van a kitűnő szervezeti rendszernek, mert Magyarországon a bőrgyógyászathoz tartozó bőr- és nemibeteg-gondozó hálózat működik, és nemcsak a Józsefvárosban, de országos hálózatban is a működését fenntartottuk.

Azt gondolom, a másik elem, amely miatt a magyar AIDS-helyzet jó, az, hogy Magyarországon a vérellátás, az egyszer használatos eszközrendszer az élet minden területén jogot nyert, így az injekciós fecskendőkkel, vérrel, vérkészítménnyel a fertőződés gyakorlatilag nem szerepeltethető.

A HIV mint fertőző betegség, két csoporthoz tartozik, és ebből kitüntetett szerepet kap a prostitúció. A prostitúcióellenes törvény, annak a szűrővizsgálati rendszere, amelyet a parlament elfogadott, éppen elégséges ahhoz, hogy a szűrések elterjedésével tovább szoruljon vissza a HIV-fertőzöttség Magyarországon. Az AIDS-bizottság tevékenységét támogatjuk. A kutatásokra más csatornákon adunk pénzt, illetve a rendezett vérellátó szolgálat Mikola István vezette csapata rendezetté tette a vérhez, vérkészítményekhez kapcsolódó vizsgálatokat, emellett új központot fogunk kialakítani, ahol együtt a hemofíliásokkal, más fertőző betegségeknek a szűrését is el fogjuk végeztetni.

Egy másik irányzata is van a pénzátcsoportosításnak, ez az egészségügy fejlesztésére fordított pénzeszközök, és az egészségfejlesztés körében gondoljuk megoldani az AIDS-ellenes küzdelmet is. Azt gondolom, ha egy korszerű egészségfejlesztési programot fogunk végigvinni, ha megtartjuk az eddigi jó szervezeti kereteket a bőr- és nemibeteg-gondozó keretében, a vérellátásban, akkor a magyar AIDS-helyzet továbbra is nemzetközi példát adó módon lesz kezelve.

Köszönöm a kérdését, és kérem a válaszom elfogadását. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
109 92 1999.12.14. 2:06  89-97

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Úr! Képviselő Asszony! Nagyon örültem a nyitó mondatsorainak, mert a budapesti intézményrendszer és az itt uralkodó traumatológiai ellátás anomáliáit megkezdtük felszámolni. Nem olvasott utaztatott betegekről... Annak is örültem, hogy megemlítette, hogy a felére, a reálérték felére csökkent rendszert nem tudtuk pótolni. Nem tudtuk pótolni, mert ezt örököltük, és ha megnézi, a reálérték-növekedés tavaly elindult, a jövő évi költségvetés pedig soron 10,5 százalékkal több a fekvő- és járóbetegkeretben, ez 13,6 milliárd. Kétségtelenül igaz, hogy a bérpolitikai megállapodások betartása nem jelentett jelentős javulást. Nyomon követtük az ez évi változásokat, és az egészségügyi intézmények 65 százalékát fölmérve azt tapasztaltuk, hogy a fővárosban 9 százalékos, a megyei kórházaknál 12,2-14,8 százalékos, míg az egyéb kereseteknél 10 és 7 százalékos volt a növekedés.

Kétségtelenül igaz, hogy a múltban gyökerező problémákat nehezen tudjuk megoldani, és az eddigi megállapításaink változtatására nemcsak az egészségügyi kormányzat, hanem a nemzetgazdaság teherviselő képessége is szempont.

 

(14.30)

Világosan látjuk, hogy az egészségügyben az 58 437 forintos bruttó átlagbér nem elégséges. Azt gondoljuk, hogy ez a 10,5 százalékos változás el tudja indítani a fölzárkózást. A budapesti ügyeket pedig remélem, hogy megoldja a főváros. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
109 96 1999.12.14. 0:58  89-97

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Köszönöm. Én azt hiszem, hogy az egészségügyi dolgozók bukszája üres - de nem mi üresítettük ki. A jövő évi változások a soron 2 milliárd forintot tartalmaznak arra a béradósságra, amit nem a mi időszakunkban halmoztak fel. A mi időszakunkban mértük fel a tényleges béradósságot, és teremtettük meg a törvényi szabályozásnak megfelelő kifizetését. Az ez évi változások, maradványösszegek felhasználása is lehetőséget nyújt ígéreteink egy részének a betartására.

Felelős kormányzat csak a lehetőségek mértékéig teljesít. A 400 százalékra pedig szeretném emlékeztetni Vojnik Máriát, mert pontosan tudja, hogy mire mondtam: arra, hogy arányaiban ennyi lenne szükséges. Ez az, ami a célunk, és reméljük, hogy előbb-utóbb el is érjük. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
109 212 1999.12.14. 1:50  209-213

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Képviselő Úr! A rendeletet pontosan idézte. Ez a rendelet azt a célt szolgálja, hogy a szakmáknak a egészségpolitikai céloknak megfelelő átstrukturálása - hiszen hiányszakmák tömegével dolgozunk - biztos alapot adjon, és hogy hét törzsképzésben és harminchat szakmában egyelőre két év központi gyakornoksággal biztosítsuk a minőségbiztosítási elemeket, és a diagnosztikus szakmák utánpótlását is. Teljesen jól mutatott rá arra, hogy ez a magyar állampolgárokra, a magyar egyetemeken végzettekre vonatkozott az első megfogalmazásában.

Azonnal jelentkezett több gond, egyrészt a magyar egyetemeken végzett külföldiek szakképzési lehetősége, másrészt külföldön végzett, de Magyarországon diplomát honosítók és kitüntetetten a határainkon túl élő kollégák lehetőségei. Most folyik a befogadásuk rendeleti előkészítése és a képzési költségeknek valamilyen módon történő mérséklése, esetlegesen néhánynak vagy néhány tucatnak ösztöndíjas típusú képzésének a lehetősége is. Emellett a szakképzésbe bevonjuk őket, mert részelemekre hirdetünk pályázatokat, amelyeket önköltségesen vagy önköltség nélkül is biztosítunk a számukra.

Célunk az, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás minőségi oktatásába bekapcsolódhassanak a határon túliak is. Megtaláljuk a módját, hogy kapcsolódhassanak a szakképzési rendszerünkhöz.

Köszönöm, hogy felhívta rá a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
109 242 1999.12.14. 12:31  241-249

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Bevallom, amikor két héttel ezelőtt az önálló orvosi tevékenységről szóló törvénytervezet expozéjában azt mondtam, hogy kiemelt jelentőségű törvényjavaslat fekszik önök előtt, magam sem gondoltam, mekkora vitát fog gerjeszteni ez a mindössze négy paragrafusból álló előterjesztés.

 

(20.50)

Képviselőtársaim a vitára fordított hatalmas szellemi erőbefektetésekkel igazolták, hogy valami újszerűnek, valami eddig nem voltnak vagyunk tanúi, cselekvő részesei.

Mit jelent ez? Azt jelenti, hogy ez a kis törvénytervezet a maga négy paragrafusával a társadalom mély szerkezetébe avatkozik be. Azt jelenti az utókor számára követhető módon, hogy hosszú idő óta először helyreáll és megerősödik a polgári értékrend ezen a területen is. Nem én mondtam, hanem egyik ellenzéki képviselőtársam, Házas József, hogy ez a törvényjavaslat az orvosok felszabadításáról szól.

Igen tisztelt Képviselőtársaim! Úgy ötven évvel ezelőtt, amikor a háziorvosi hivatás még szellemi szabadfoglalkozás volt, azt a kor színvonalának megfelelően működő rendszert egyik napról a másikra felszámolták. Az orvosból hivatalnokot, a betegből alattvalót csináltak. A beteg nem választhatta meg többé, hogy legbensőbb ügyeit kire kívánja bízni, az orvos pedig a hivatal béklyóját volt kénytelen elviselni.

Az első lépést, a szabad orvosválasztást és a funkcionális privatizációt a rendszerváltozással még '91-ben sikerült megvalósítani. A második lépésre, a valódi szellemi szabadfoglalkozásúvá válásra további nyolc évet kellett várakozni. Ilyen körülmények között nehezen értelmezhető számomra néhány képviselőtársam megjegyzése, hogy hova ez a nagy sietség. Talán nem keltek meglepetést, ha elárulom önöknek, megkérdeztük a háziorvosok véleményét is. 95 százalékuk támogatja törekvéseinket, és csak mindössze 5 százalékuk szkeptikus. Ilyen támogatottság mellett, azt hiszem, nem mehet el az Országgyűlés szó nélkül.

Csak önökön múlik, tisztelt képviselőtársaim, hogy ennek az elemi igénynek milyen formában tudunk eleget tenni. Vajon teljes körű magánosításról beszélhetünk-e a jövő évtől kezdődően és meghonosítjuk az Európai Unióban szokásos normákat, vagy a kormányzó többség minden lehetőségét kimerítve nyilvánvalóvá tesszük a háziorvosoknak és a társadalomnak, hogy munkájuknak, tudásuknak, erőfeszítéseiknek önmagában is értéke van, de a teljes magánosításra még várniuk kell?

Engedjék meg, hogy az elhangzottak kapcsán néhány szót szóljak a vitáról. A vita tényleges tartalmától függetlenül nagy örömet jelentett számomra - és talán nemcsak számomra -, hogy egyáltalán megkezdődött ez a vita az Országgyűlés sokat megélt falai között. Megköszönöm képviselőtársaimnak, hogy számtalan problémafelvetésükkel, javaslatukkal, megoldási kísérleteikkel teljesebbé kívánták tenni a tervezetet.

Mindez megerősít bennünket abban, hogy a kormányprogram jó úton járt, amikor kimondta, hogy a háziorvosi rendszert magánosítja és az ellátásért felelőssé teszi. Miniszterelnök úr sem hagyott kétséget efelől a háziorvosi kar előtt tavaly szeptemberi beszédében. Mára, nem jelentéktelen előmunkálatokat követően kristálytisztán áll előttünk, hogy a kormányprogram - ha ellenzéki képviselőtársaim is így akarják - alkotmányos keretek között megvalósítható és az egészségügy átalakításának egyik igen fontos részét képezi.

Benyújtott törvényjavaslatunk számtalan jelzőt kapott, úgymint luftballon, fragmentum, üres halmaz, őskáosz, semmiből teremtés. Nekem a semmiből teremtés tetszik a legjobban - de sajnos ez sem igaz. Nem igaz, mert az értéket, ami a háziorvosi tevékenységhez fűződik, nem én, nem a kormány és nem önök teremtik. Ezt az értéket több mint 2500 éve folyamatosan teremti az emberiség. Az orvos, a háziorvos pedig életfogytig tartó tanulással, aktív tevékenységgel megtestesíti ezt az értéket.

Ha a világunk úgy működik, hogy az immateriális értékhez kézzelfogható, materiális dolgot rendel hozzá, akkor az jól van. De akkor legyünk következetesek és rendeljük hozzá mindenütt ezt a kézzelfogható dolgot, ahol az helyénvaló. Ha nem megy ingó és ingatlan formájában, akkor pénzben kifejezhető vagyoni értékű jog formájában.

Ismétlem, képviselőtársaim, csak önökön múlik, mire lesz lehetőség. Úgy gondolom, nem kell utalnom azokra az ellenvetésekre, amelyek úgy állították be a benyújtott módosító javaslatokat, mintha folyamatosan keveredne a feles törvény és a kétharmados törvény koncepciója. Meggyőződésem, hogy mindannyiunk számára világos, miről van szó. Nem kívánok részletesebben foglalkozni a túl hosszú előkészületi idő, a túl rövid bevezethetőség kérdésével, hiszen ha a jó szándék megvan a teljes körű privatizáció elfogadására, akkor valóban nem az idő számít, technikai részletkérdésként kezelhetjük.

Túlzott aggodalomnak vélem azokat a megnyilvánulásokat is, amelyek a járóbeteg-ellátásban dolgozó szakorvosok mellőzésétől félnek a magánosítás folyamatában. Többen garanciát kértek.

Tisztelt Képviselőtársaim! A garancia maga a kormányprogram, amelynek következő eleme mondja ki, hogy a kormány a járóbeteg-ellátásban is támogatja a magántulajdon szerepének megerősödését, valódi és funkcionális magánosítás formájában. Annál nagyobb garanciát, mint hogy a törvénytervezet itt fekszik az önök asztalán, nem tudunk adni. De nincs is szükség rá, hiszen ez is a kormányprogram egyik eleme. Ha ezt az ígéretet betartjuk, miért ne tartanánk be a fokozatosság elvét figyelembe véve a másikat is?

Végül, kinek lesz jó ez a törvény és miért lesz jó. Utaltam rá, hogy jó lesz a társadalomnak, mert igaz és világos értékrendet közvetít számára. Természetesen ellenvethető, hogy nemcsak orvosok alkotják a társadalmat, másoknak is jár a megbecsülés. Ezzel egyetértek és őszintén kívánom, hogy alakuljon ki helyes értékrend a társadalom minden szegmensében. De önmagában ez nem elégséges indok arra, hogy ne tegyük meg a kezdő lépéseket. Jó lesz a betegnek is, mert választása, elégedettsége orvosával sokkal hangsúlyosabb szerepet fog kapni. Az orvos alapvető érdeke lesz, hogy bizalmi kapcsolatot építsen ki betegével, annak családjával, tevékenységét minőségi alapokra helyezze, hiszen tulajdonának értéke ebben a kapcsolatrendszerben fog - amelybe beleértem az egészség megőrzésének minden formáját - realizálódni. A beteg tehát csak nyerhet, mégpedig nagyobb egészséget. Jó lesz a háziorvos közvetlen munkatársainak, asszisztenseknek, ápolóknak, védőnőknek, mert az orvos társadalmi tekintélyének növekedése az ő elismertségüket is növeli. Személyes felelősségük és ezzel együtt megbecsültségük fontos összetevője lesz a praxis jó hírének.

Mit nyerhet a jelenlegi fenntartó? Legrosszabb esetben is a rá bízott lakosság nagyobb elégedettségét, hosszabb távon egészségesebb mivoltát. Teljes körű privatizáció esetén pedig adott esetben nehezen teljesíthető felelősségtől való megszabadulást.

Jelent-e valamit a többi orvos számára? Meggyőződésem, hogy igen, hiszen időben beláthatóvá válik számukra, hogy a szakellátásban is hasonló megoldásokra törekszünk a rendszer átalakításával.

Okoz-e változást a finanszírozásban? Reményeim szerint igen. Egy megerősödött, kitűnő kollégákból álló alapellátási rendszer, mely ráadásul hatékonyan működtethető, a lehetőség határáig elmenő definitív ellátással közvetlenül is költségkímélő tényező lehet.

Végezetül, miért jó a háziorvosnak? Jó, mert egzisztenciális biztonságot, polgári függetlenséget teremt. Jó, mert idős korukban félelem nélkül adhatják át a stafétabotot a fiatalabbaknak. Jó, mert folyamatosan tudatában lehetnek, hogy mindennapi munkájuk során önmaguk és családjuk számára is hasznosuló értéket teremtenek. Jó, mert külső, nem szakmai függelmi viszonyok nem, vagy kevésbé hátráltatják munkájukat, jobban támaszkodhatnak önerejükre.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az összegezés vége felé engedjék meg, hogy összefoglaljam, mit várunk ettől a rövid törvényjavaslattól, mire számíthatnak a kedvezményezettek: a társadalom, a beteg emberek, az orvosok, a különböző testületek. Olyan törvény meghozatalára készülünk, amely jelentőséggel bír az egészségügy megújításának folyamatában.

(21.00)

A tervezet - hosszabb előkészület után - az utóbbi hetekben felgyorsult tempóban került önök elé. Az általános és a részletes vita során többen többször is megerősítették, hiszen mind a kormány, mind az ellenzéki pártok programjában szerepel az egészségügyi ellátórendszer megújításának keretén belül az alap- és járóbeteg-szakellátás magánosítása. Hogy szükség van a magánosításra, ezt önök is kimondták; nem tekinthetem véletlennek, hogy sorozatos hatpárti tárgyalások zajlottak, többséget igénylő módosítójavaslat-csomag elfogadásáról. (Folyamatos zaj.)

A kormány megtette, amit megtehetett, megtalálta azt a módot, amivel - igaz, módosító javaslatokkal feljavítva -, az alkotmány tiszteletben tartásával, egyszerű parlamenti többségének birtokában is megteremtheti az első lépést az önálló orvosi tevékenység magánosításának irányába. Hogy ez a magánosítás, mely szigorúan megköveteli a gyógyításban való személyes részvételt és ellenőrzött működést, teljes körű lesz-e vagy sem, ez, képviselőtársaim, önökön múlik. Megítélésem szerint - a korábban elmondottak alapján is - valóban nincs olyan része a társadalomnak, amely veszítene ezzel a lépéssel.

Végezetül a továbbiakat illetően szándékunk, hogy az egészségügyi intézmények és dolgozók jogállásáról szóló törvényjavaslat keretében megteremtsük a szakellátásban dolgozók számára is a szellemi szabadfoglalkozás lehetőségét.

Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm a figyelmüket, együttgondolkodásukat, és bízom abban, hogy bölcs döntésükkel lerövidítik azt a folyamatot, amit az élet amúgy is kikényszerít majd.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
109 267 1999.12.14. 5:10  264-268

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Úr! Jauernik Képviselő Úr! Nagyon örülök a felvetésének, azért, mert olyan területre irányítja a figyelmet, ami kulcskérdés, annak ellenére, hogy döntően nem ellátási gond Magyarországon a daganatkérdés, hanem igenis egészségfejlesztési, megelőzési kérdés, azért, mert a magyar daganatos betegek döntő többsége nem kezelhető állapotba kerül az egészségügyi szolgálathoz. Való igaz, hogy a daganatellenes kezelés ellátórendszerének fejlesztése évekkel ezelőtt elindult. Kialakult egy hálózat olyan módszertannal, és itt utalok a lineáris gyorsítókra, amelyekre telepített szoftverek ma már nagyon korszerű, célzott kezeléseket tesznek lehetővé, és ezekkel a kezelésekkel csodákat lehet művelni, ha időben jutnak a betegek a rendszerbe.

Nagyon nagy felelősség az onkológiai beteganyaggal foglalkozni. Nagyon nagy felelősség szűrési programokat tervezni. Most a szűrési módszertan nagyon körülhatárolt és nagyon meggondolandó.

Azt gondolom, hogy a hematológiai daganatos betegségek, az emésztőrendszeri daganatos betegségek felderítésére most indított program eléri úgy a betegeket, hogy még gyógyítható stádiumban vannak. Mert kétségtelenül igaz az, hogy 40 ezer fölött van az éves daganatos halálozásunk.

Kétségtelen az is, hogy ezek többsége férfi. Igaz, hogy a statisztikáink egyre rosszabbak, mert csak a halálozási statisztikákból következtetünk vissza a tényleges halálokokra.

Magyarországon a kezeléseknek - ha eltekintünk a diagnosztikától - nagyon kötött, de korszerű módszertana áll rendelkezésre. Úgy a sebészeti technikák, mint a kémiai gyógyszeres kezelések azokat a szereket, azokat a technikákat alkalmazzák, amelyekkel kétségtelenül gyógyítani lehet a betegeket. A palliatív kezelések, amelyek rendelkezésre állnak, azt kell mondanom, hogy néha reménykeltők és illúziókeltők is. Azzal a módszerrel, amelyről ön beszél, azokban a stádiumokban, amikor ajánlják, érdemi javulás ne érhető el. Tudomásul kell vennie, hogy felelőtlen műsorok, felelőtlen emberek olyan technikákat akarnak drága pénzen a rendszerbe vinni, aminek ez nem felel meg.

Kérem, ne kérjük számon a szűk forrású OEP-től, hogy kevésbé hatásos módszert fizessen! Az, hogy egy magyar módszert kidolgoznak, és arra a feltételezésre épülve, hogy a magasabb hőmérséklet valami bonyolult biokémiai módszerrel ténylegesen lassítja a folyamatot - amely még lehetséges is -, érdemi javulást nem eredményez.

Az, amit a WHO ajánl az onkológiai betegek... - és itt áttérnék a kérdése másik részére, az a fájdalomcsillapítás nagyon korszerű módszere, és a csonkolt állapotoknak a protetikai vagy az új helyzetnek megfelelő rehabilitációs állapota. Ezek azok, amelyekbe az OEP pénzeit koncentrálnunk kell, ha már inkurábilis és nagy szenvedésekkel járó állapotban levő beteg kerül az egészségügy közelébe.

Egyébként az onkológiai intézet nagyon rendezett programot ajánl a betegek számára, és megkíséreltük mindazokat a gyógyítható betegségeket úgy koncentrálni és úgy szervezni az ellátórendszert, hogy akinek esélyt tudunk adni, annak esélyt adjunk, akinek csak palliációt tudunk adni, annak palliációt adjunk. Talán itt van igaza a kérdezőnek abban, hogy ezeket a készülékeket palliációra fel lehet használni.

Remélem, hogy az onkoterápiában, az emésztőrendszeri betegségeknél előrelépés fog történni. A pécsi egyetemen elindítottuk a csontvelő-transzplantációt, így a hematológiai betegek, a vérképzőrendszeri betegek kezelése jó eséllyel folyik. Remélem, hogy megtaláljuk a megfelelő módszereket, és ezeket alkalmazni is tudjuk.

Köszönöm a kérdést. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
113 32 2000.01.31. 7:35  31-211

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Amikor a tisztelt Országgyűlés ismételten tárgyalja az önálló orvosi tevékenységről szóló törvényjavaslatot, abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy rövidre foghatom a mondandómat. Rövidre foghatom, mert közel másfél évig tartó szakmai és társadalmi egyeztetés után az elmúlt hónapban az érvek és ellenérvek ismét a legnagyobb nyilvánosság előtt hangzottak el. (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.)

Szinte mindent elmondtak már erről a mindössze három paragrafusból álló tervezetről, a törvény születését széles társadalmi vita előzte meg.

 

(15.10)

 

Csak újsághírekből kötetnyi áll rendelkezésünkre. Mondhatom, ha a parlament 1999. december 22-én simán megszavazta volna a törvényt, akkor ma kevésbé lennénk tudatában annak, hogy milyen jelentőségteljes dologról van szó. Bizonyság erre a háziorvosok felől folyamatosan érkező remény, hogy a törvényt végül is napokon belül megszavazza; az ellenzéki képviselőtársaim kétségbeesetten igyekeznek ugyan jobb törvényt előállítani, de valószínű, hogy a tisztelt Ház a beterjesztettet fogadja el. (Mádai Péter: Ha a kisgazdák...)

Részünkről, tisztelt képviselőtársaim, teljes a nyitottság minden módosító javaslat befogadására, amely jobbá, teljesebbé tenné a törvényt. Ennek jegyében zajlottak le az elmúlt hónap egyeztető tárgyalásai is a koalíciós partnereinkkel. Megállapodtunk az önkormányzati szövetségekkel és a szakmai érdek-képviseleti szervekkel, hogy a munkálatokba továbbra is bevonjuk őket.

Kérem, engedjék meg, hogy ne ismertessem újólag a tervezetről önöknek korábban már elmondottakat, csupán a lényeget foglaljam össze röviden. Az egészségügyi ellátórendszer átalakításának megkerülhetetlen eleme az alapellátás magánosítása. Ahhoz, hogy a privatizáció valóban teljes körű lehessen, nem csupán ellenzéki képviselőtársaim meg nem adott szavazatára van szükség, arra is szükség van, hogy a háziorvosi praxis idáig kizárólag materiális dolgokhoz kötött fogalma - épület, műszer stb. - kiegészüljön egy materiálisan nem értelmezhető, meg nem fogható többlettel: az orvos tudásával, munkájának minőségével, betegeihez való viszonyával, egyszóval évek, évtizedek kemény munkával kialakított jó hírével, a beteg javára hasznosuló készségével.

El szeretnénk érni, hogy a háziorvosi praxis az ország minden részén érték legyen, a jó minőségű, jó felszereltségű ellátás lakóhelytől függetlenül illessen meg mindenkit, és ez ösztönözze az önkormányzatokat is. E törekvésünk egyúttal a humán értékrend, a polgári értékrend, az egzisztenciális függetlenség ismételt meghonosítását, megvalósítását is jelenti, amely ugyanúgy össznemzeti célkitűzés, mint maga az egészség.

A fokozatosság elvét követve az immateriális érték vagyoni értékű jogként való elismerését az alapellátásban kezdtük. Azért az alapellátásban, mert jelenleg itt érhető tetten az egyéni szerződéskötés, az egyéni felelősség. Számtalan vita tisztázta, hogy alkotmányossági aggályok nem merülnek fel, nem történik hatáskörelvonás az önkormányzatoktól. Megítélésem szerint nincs olyan része a társadalomnak, amelyik veszítene ezzel a lépéssel. Bevezetése az Európai Unióban szokásos normákat honosítja meg Magyarországon, ezzel kitölt egy valaha megvolt, de ötven éve létező joghiányt.

A képviselőtársaim láthatják, hogy a tervezet szövege néhány ponton eltér az eredetileg benyújtottól. Ezek közül hármat szeretnék kiemelni. Elsőként: a működtetési jog örökölhetősége helyett folytathatóságról beszélünk. Ennek oka egyszerű: az ellátás folyamatosságának jobb biztosíthatósága. Szemben az örökléssel, itt nem fordulhat elő, hogy elhúzódó procedúra akadályozza az ellátást, ez tehát a betegek érdekeit szolgálja.

Továbbá kiterjesztettük a működési jogosultságra való lehetőséget a területi ellátási kötelezettséget nem vállaló kollegákra is, részint alkotmányossági, részben szakmapolitikai megfontolásokból.

A harmadik elem annak törvényi garanciája, hogy a szakellátás körében önálló orvosi tevékenységet végzők működtetési jogáról is külön törvény fog rendelkezni. Ez az a koncepcionális elem, amelyet az SZDSZ támogatott. A változtatások tehát nem alapvetők, ugyanakkor jobbítják a törvényt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Utaltam rá, hogy ez a tervezet két szempontból is csak kezdetet jelent. Kezdő eleme annak a valóban teljes körű privatizációnak, amely a mainál jobb politikai környezetben, az ellenzéki pártok szükséges támogatása mellett - hiszen kétharmados törvényekről van szó -, tisztázott szabályok és kompetenciaviszonyok keretei között folytatható majd le. De kezdet abban az értelemben is, hogy nem állunk meg az alapellátásnál, hanem kiterjesztjük az önálló szellemi szabadfoglalkozás lehetőségét a szakellátásban dolgozó orvosokra és a nem orvos szakképesítéssel rendelkező felsőfokú végzettségűekre is.

Amit a kormány ma megtehet ennek érdekében az ellenzék támogatása nélkül, azt meg is kívánja tenni, mert az egészségügyi ellátás korszerűsítéséhez, újrarendezéséhez nélkülözhetetlen a kollégákkal egyetértésben történő felszabadításuk jelenlegi röghöz kötöttségükből. Remélem, ehhez megkapjuk a segítséget.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
113 100 2000.01.31. 0:43  31-211

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Képviselőtársaim! Elnök Úr! Göndör képviselő úr azt mondta, hogy tájékozatlan. Kétségtelen, nincsen szó a vagyoni elemekről ebben a törvényben. Nem kell a házrádőléssel foglalkozni, az önkormányzati törvény körülírja a gondoskodási kötelezettséget, körülírja, hogy ennek hogy tehet eleget az önkormányzat, most többet nem kívánok mondani. Felejtsük el azokat az elemeket, amelyeket nem tartalmaz a törvény! Van ennek a törvénynek rengeteg eleme, nem egészen értem, hogy miért árt, pláne általános vitában egy ilyen elemet megemlíteni. A többiről most nem kívánok szólni. (Szórványos taps a Fidesz és az MDF soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
113 210 2000.01.31. 21:12  31-211

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Ha a rádióhallgatók nem is végig hallgatták, de belehallgattak vagy most hallgatják, akkor talán az összegezésből képet kaphatnak arról, hogy mi is történt itt egy hosszú időben, egy érdekes vitában.

Valahol a kutya kötelességnél folytatnám. Akiket ide a parlamentbe beválasztottak, mindannyiuknak kutya kötelességük az, hogy a 10 millió magyar számára a lehető körülmények között a lehető eszközökkel a legjobb ellátást biztosítsák. (Dr. Kökény Mihály: Kötelességünk, kutya nélkül, miniszter úr!) És ha efelé halad, akkor... - igen, kutya nélkül is, de hadd mondjam azt, hogy a szolgálatot kötik a kutyához, és ez szolgálat. Jó volna, ha minden képviselő szolgálatnak tekintetné a parlamenti szereplést, a döntéshozatalt és a végrehajtás lehetőségét.

Az általános összefoglalásban - mert arról van szó, általános vitáról - meglepetést nem okozhatott ez a törvény, mert a kormányprogram, amit két ciklusban is megelőzött választási program, átesett a társadalmi vitán, és mindvégig többszereplősnek tekintettük a játékot, a drámát, ahogy Szabó képviselőtársnőnk mondta. Igen, ez egy négyszereplős játék, ahol a legfontosabb a polgár, akár beteg, akár egészséges.

A jelenlegi lehetőségünket körülhatárolják a törvények, amelyek hierarchikusak, és minden képviselőtársamnak, aki megnyilvánult a vitában vagy véleménye van, azt tanácsolom, hogy olvassa el az alkotmányt, az önkormányzati törvényt, az egészségügyi törvényt, a tisztiorvosi törvényt és a Magyar Orvosi Kamaráról szóló törvényt. Én csak az alkotmány idevonatkozó szakaszát idézem szó szerint azért, hogy valahol vésődjön már be a fejekbe: "A kormány meghatározza a szociális és egészségügyi ellátás állami rendszerét, és gondoskodik az ellátás anyagi fedezetéről."

A másik törvény, amelynek csak a gondolatait futom végig, mert mindvégig torzan idézték - csaknem kivétel nélkül - képviselőtársaim, az önkormányzati törvény, amely gondoskodási kötelezettséget ír elő az egészségügy területén, ellátási felelőssége van, és az ellátási kötelezettségnek szabadon tesz eleget. Ezt mind azért mondom el, mert olyan dolgokat kértek számon magán a törvényen, ami nem lehet tárgya.

A hivatásrendi köztestület törvénye, a MOK törvénye az, amely az általános szerződéskötési feltételeket és a szakmaszerű működését előírja. Mi az, amit tulajdonképpen a rendszer és a fedezet kötelezettségében előír a kormánynak? Előírja azt, hogy rendezett ellátó rendszert teremtsen, és itt majd a reform miatt utalok erre. Igen: a leírásunk szerint egy alapellátás, egy konzultációs rendszer, amely járó- és fekvőbetegre bomlik, ez az a rendszer, amiben működtetni szeretnénk az egészségügyet.

Van egy fedezeti oldala, amelyet a kilencvenes évek eleje óta járulékfedezetűnek mondunk, és adóforrásokkal egészítjük ki. Ez eljut a rendszerhez a OEP útján szerződéssel. A szerződésnek azért van jelentősége, mert jelenleg az egészségügyi szereplők közül, a rendszerszereplők közül csak az alapellátásnak van közvetlen személyes szerződése.

A konziliáriusi rendszer intézményi szerződéssel dolgozik, ezért ott a tulajdonviszonyok és az értékviszonyok mások. Az OEP-től eljuttatott pénzeszközök szerződéssel jutnak oda, megjelenik egy hozzáfizetés már az ellátásban is legálisan, és egy nagyon szörnyű copayment a paraszolvenciával. Van egy tulajdonosi kötelezettség, és ennek a tulajdonosi hozzárendelt pénzeszköznek a rendezettsége, a mértéke, a nagysága változó, és esetlegessé tette a működést.

(20.50)

Amikor a reform alapelemének azt tekintettük, hogy az első láncszemnél, a beteg első rendszerhez jelentkezésénél tesszük meg a lépéseket, akkor két részre bontottuk: a sürgősségi rendszerre, amivel most nem foglalkozom, és a háziorvos, házi gyerekorvos, fogorvos láncszemére. Teljesen jó idézet volt a Széchenyi-idézet, mert ezt az első láncszemet kell megragadni, és innen kell továbblépni.

Igen, 32 szakaszos volt az a törvény, amelyről a miniszteri biztos úr tájékoztatta a szociális és egészségügyi bizottságot. A 32 láncszemű törvényjavaslatnál vált világossá, hogy miért nem lehet azt a törvényt beterjeszteni, megvalósítani. Nemcsak azért, mert kicsi volt az esély arra, hogy a törvény kétharmados részeit elfogadja az ellenzék, hanem azért is, mert nem volt leírva az az érték, amit a privatizáció alapjának tekintünk. Világossá vált a 32 szakasz alapján, hogy van egy materiális értéke ennek, az épület, a műszer hozzárendelhető, eddig is értékként deklarált része, és van egy olyan eleme az egész orvosi ellátásnak, amit a szerződéses típusú részvételnél szabad szellemi foglalkozású szerződéskötési értékként határozunk meg. Az alapellátásban, ahol közvetlen személyi szerződéskötés van, az a többletérték, ami immateriális. Ennek az immateriális értéknek a meghatározása nélkül nem lehet az értéket teljes módon kezelni. Ezért volt az a lépés, hogy tömörítve, négy szakaszban megfogalmaztuk az értéket.

Nagyon sajnálom, hogy nincs itt Eörsi képviselő úr jogászként, mert azt hiszem, a jogkeletkeztetést, annak értékteremtését és hozzárendelését így tanítják a jogászoknak, és bizonyos ismeretek valahol egy szakma művelésénél elvárhatók.

Miért ezzel kezdtük, kérdezte Toller képviselő úr. Azért kezdtük ezzel, mert itt lehet elindítani a rendszert, és itt fejeződött be az a lépés, amit a kilencvenes évek elején elkezdtek, és ami '97 decemberével lezárult, mert az alapellátás felkészítése befejeződött részben a funkcionális privatizációval, részben azzal, hogy a teljes rendszer szakorvosivá vált.

A privatizáció csak létező értékeket adhat és vehet. Teljesen igaz volt az a megjegyzés, hogy az árán vásárlás feltétele ennek, részesének kell lenni az amortizáció pótlásának, a rákészülés, a tudás amortizációja pótlásának is. Azért rendeltük olyan hitelkonstrukcióval, egy év moratóriummal a hitelfeltételeket, hogy ameddig nem tartalmazza a finanszírozás az amortizációt, addig ne kelljen értéket visszatéríteni.

Eörsi képviselő úr eredményeket kért, engedjék meg, hogy hármat mondjak: teljes értékű az oltási rendszer Magyarországon, ha szerencsénk van, talán az influenzánál lemérhetjük a több mint egymillió influenzaoltást, a szakorvosképzésünk 35 szakmára terjed ki, és azt hiszem, hogy a privatizációban ez jó lépés.

Nagyon sok hozzászólást kaptunk mind a négy szakaszban: a bizottsági kisebbségi véleményeknél, a vezérszónokoknál, a kétperceseknél és a felszólalásoknál. Ha az általános megközelítésen túl tételesen kellene válaszolnom, nagyon hosszú időt venne igénybe, ezért engedjék meg, hogy öt percbe tömörítsem a fő elemeket.

Mánya Kristóf képviselő úr többségi véleményére reagálva: valóban jogkeletkeztetésről van szó, nem másról, nem volt más szándéka az elsődleges törvénynek; nagyon örültünk volna, ha ennél több van.

Kökény képviselő úr a kisebbségi véleményben azt mondta, hogy a szellemiség koncepciója megosztja az orvostársadalmat. Én azt hiszem, hogy ennek a törvénynek a mostani formája, a szellemisége egységesíti az orvostársadalmat, mert lehetőséget ad arra, hogy az orvos tevékenysége értékként végre elszámolásra kerülhessen.

A törvény anyagi terhet ró a háziorvosokra - kérem, semmilyen terhet nem jelent! A jogkeletkeztetést úgy kapják meg, hogy ennek nincs anyagi terhe.

Az alkotmányügyi bizottság többségi véleménye a működtetési jog fogalmának bevezetését tartja fő elemnek, mi is ezt tartjuk.

Toller képviselő azt mondta, hogy megszünteti az önkormányzatok ellátási felelősségét. Toller László abban a korszakban volt jogász, amikor én orvos Pécsett, jól ismerjük egymást. Az előbb már elmondtam, hogy az ellátási felelősség a szerződéskötőt terheli, a gondoskodási felelősség az önkormányzaté, ezt pedig nem érinti ez a törvény.

A kamarához való rendelését említette és összevetette Toller képviselő úr az ipartestületi kamarákkal. Ezért nem készült annak idején kupolatörvény, ha visszaemlékeznek a régi képviselő urak, azért nem, mert a Magyar Orvosi Kamaráról szóló törvény hivatásrendű köztestületnek deklarálja a kamarát, és ezt a jogosítvány oda rendeli.

Hargitai képviselő úr az átalakítás első és szükséges lépéseként deklarálta. Ez ugyancsak elfogadható, és azt hiszem, igaz.

Keller képviselő úr, az adataiban nyilván lapszus lehetett a 40-50 ezres orvoslétszám. Az orvoslétszám 38 ezer regisztrált orvos, és ennek körülbelül egyharmadát-egynegyedét érinti.

Azt gondolom, hogy ez az a terület, amit érinthet jelen pillanatban. Jó, hogy a területtel nem rendelkezők kérdése bekerült, de az épületük, amelyeket ők létrehoztak vagy az eszközeik az ő tulajdonuk, őket nem korlátozza annak az adásvételében.

Hogy mit gondolnak az önkormányzatok, és mit gondol a MOK? Jelen van és köszöntöm a Magyar Orvosi Kamara képviselőjét is; az elmúlt másfél évben részt vettek a törvény előkészítésében. Balsay képviselő úr elmondta, hogy tizenkilencszer találkozott az önkormányzatok képviselőivel; azt gondolom, hogy egy előkészítésben ez nem kevés.

Turi-Kovács Bélának igaza van, a területi kötelezettség nélküli orvosoknál valóban személyhez kötött az orvos-beteg kapcsolat. Személyhez kötött, ez az, ami nem térséghez kötött, és ha személyhez kötött, akkor ahhoz a személyhez kötött. Talán ez a magyarázata annak, hogy ez nem vihető tovább és nem is adható el másnak, mert ott valóban egy adott kötöttségnek, egy adott kötődésnek az átadásáról van szó. A többi kolléga területet lát el, és a területhez rendelt betegeket köteles ellátni.

Konkrét kritika volt Béki Gabriellánál, hogy nem érti, mi az a know-how, és mi rendelhető hozzá mint érték: a rendelő belső szerkezete, ahogy azt valaki optimálisan alakította ki, az az eszközrendszer, amit odatelepített ahhoz, hogy ez a lakosság jól ellátható legyen - esetleg a minimumfeltételek felett -, egy-egy betegnek és a csoportoknak az értékelése, amivel többletet lehet abba a körzetbe vinni.

Egyébként nem ingyen kapja meg az sem, aki családi folytathatósági jogon lép tovább, hiszen viszi a család beletett értékét is.

Azt mondja, hogy nosza, fogadjuk be a kétharmados törvényjavaslatot. A bő kritikáját is el tudnám mondani annak a törvényjavaslatnak, de engedje meg, hogy ne tegyem. Egy olyan törvényjavaslattal, amely olyan alapkritériumot rendel a házi gyerekorvosi praxis megszerzéséhez, amilyen feltétel nincs ma - mert az önök törvényjavaslatában házi gyerekorvosi szakvizsgát tesznek feltételül, ez csak az egyik ilyen -, nem lehet mit kezdeni.

 

(21.00)

 

Az a törvényjavaslat, amelyik a preambulumban ezelőtt húsz évvel használt egészségfogalommal dolgozik, azzal lehet foglalkozni, és amit döntően ennek tekintettünk, az az egységben tekintett, tehát a járóbeteg- és egyéb szakorvosi területekre kiterjedő praxisgyakorlati jog értékesítése, ezt be is tettük a törvénybe önálló szakaszként.

Köszönöm Lezsák Sándornak, amit elmondott, mert azt hiszem, hogy ő adta a kérdések politikai megközelítését, a cél pontos megfogalmazását: a célunk az, hogy egy privatizált előrelépés lehessen.

Erkel Tibornak azt szeretném elmondani, hogy teljessé kell tennünk a többi területen, és hogy mi az értéke egy praxisnak, a többletértéke, azt Béki Gabriella hozzászólása kapcsán említettem.

Kovács Tibor képviselő úr azt mondja, hogy nehezen találnak orvost. Szeretném jelezni, hogy összesen 27 körzet van ma Magyarországon üresen, úgyhogy az információi tévesek.

Talán Toller képviselő úrnak az egyik kétpercesére szeretném jelezni, hogy ha nem látják a reformot, fogok neki küldeni egyet a kormányprogramból, a fő váza abban benne van, de remélem, a kormány a közeljövőben elfogadja a részletes, ütemezett programot, és akkor a február végére tervezett nyílt nap alkalmával meg is vitathatjuk.

Nem látott jó megvalósítást, nem látja a célját. Ajánlom, hogy menjen át Pécsváradra, összesen 14 kilométer, és nézze meg az egyik olyan praxist, amelyik praxisközösségként teljes privatizációval működik.

A finanszírozási reform kapcsán igaza van, de nem úgy, hogy az alapellátáson változtatnánk, hiszen a teljesítményarányos és a fejkvótaszerű rendszer fenntartását nem szeretnénk megváltoztatni.

Kökény Mihály a kétpercesében szintén érintette az ellátási kötelezettséget: változatlanul a gondoskodási kötelezettség, ellátási kötelezettség és ellátási felelősség sorrendjét szeretném a figyelmébe ajánlani.

Köszönöm Pozsgai Balázsnak a hozzászólását, mert ő azt mondta, hogy ennek a törvénynek a szellemisége privatizációt sugall. Köszönöm, mert mi is ezt gondoljuk, hogy a teljes privatizáció felé fog mozdulni a világ.

Kérem, azt gondolom, hogy valahol a tételes válaszaimat be is fejezhetném, de Göndör képviselő úr és Kökény képviselő úr a végén érintett két olyan kérdést, amivel külön kell foglalkozni.

Az egyik, hogy a háziorvosi tevékenység privatizációjánál reális veszély lenne a strómanság, az a friss pénz, amit Göndör képviselő úr jelzett, mert pénzt a rendszerbe csak profit céljával visznek.

Az egészségügy államilag garantált része, az alkotmányban leírt kormányzati kötelezettség nonprofit rendszer, abba nem így kell pénzt vinni; remélem, nem is így fognak bevinni.

Volt az ellátási szférának egy olyan területe, ahol az egyéni kötöttségű egészségügyi szolgáltató rendszert úgy privatizálták, hogy valóban volt mód likvid pénzek bevitelére: ez volt a gyógyszertárak privatizációja. Létre is jött az a meg nem jelenő strómanrendszer, amely a patikarendszereket néhány megyében teljes egészében uralja, és ki is viszi a rendszerből a profitot. Ezt szerettük volna elkerülni azzal, hogy személyhez kötötté tettük ezt a jogot.

Hogyan válik meg az orvosától az önkormányzat? Ugyanúgy, mint eddig. Ha kifogás van ellene, kezdeményezi a Magyar Orvosi Kamaránál, és a Magyar Orvosi Kamaránál a foglalkozástól való eltiltás is szerepel a szankciók között.

Mi lesz a sorsa az üres praxisoknak? Az üres praxisoknak ugyanaz lesz a sorsa, mint ami eddig volt: tekintve, hogy állami felelősségről, kormányzati felelősségről van szó, a tisztiorvosi szolgálat köteles működtetni.

Azt gondolom, hogy az általános vita nagyon tanulságos volt. A lépést meg kell tennünk, és ez az az első láncszem, amivel elindul az új ellátási szerkezet felépítése. Én remélem, a következő lépést együtt fogjuk megtenni, együtt fogjuk kidolgozni; az egészségügyi program nyilvánosságra kerülése, annak vitája után elfogadható lesz mindenki számára az, hogy ez talán egy jó megoldás, csiszolunk rajta. Minden olyan javaslatot, ami hasznosítható és amit közösen állapítunk meg és építünk be, természetesen elfogadunk, mert az egészségügyi rendszer átalakítása egy generációs átalakítás, nem egy ciklus dolga, több ciklus dolga. A felépítése talán változni is fog, hiszen az uniós csatlakozási kötelezettségek módosíthatnak a rendszer rugalmasságán is.

Én köszönöm mindazokat a javaslatokat, amelyek elhangzottak, a beépíthetőket megfontoljuk a továbblépésnél, és ígérhetem önöknek, hogy az az intézményi törvény, amely elkészült és amit a közeljövőben, a tavasz folyamán ugyancsak beterjesztünk a parlament elé, már tartalmazza azokat az elemeket, amelyeket megfogalmaztak.

Köszönöm a hozzászólásokat, és köszönöm, hogy az általános vitában ilyen aktívan vettek részt. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
114 154 2000.02.01. 2:02  151-154

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársam! Nagyon köszönöm a kérdést. A védőnői szolgálat fejlesztésének a programját a tárca kidolgozta úgy, ahogy a kormányprogramban ígértük. A szolgálat rendezése, a munka körülményeinek a javítása elengedhetetlen, mert átmenetileg zilálódott annak a 85 éves hagyományokkal rendelkező szervezetnek a helye, amely a világban is példaértékű.

A tervezett szolgálat bérhelyzetének, működési feltételeinek, humánerőforrás- és finanszírozási problémáinak, valamint az infrastruktúrának az újraépítése mintegy 20 milliárd forintot igényel. A részletes terv, amely a képzéssel elindul - és ezt a pécsi egyetem főiskolai kara vezetőjének kidolgozott programja szerint fogjuk megvalósítani, az összeg benne van az idei továbbképzési programunkban -, 100 millió forintot tartalmaz a szakmai minimum feltételek javítására, 40 millió forintot a szervezeti rendszer átalakítására.

Négyezer fő fölötti védőnő dolgozik ma a terepen. Úgy gondoljuk, hogy ha a finanszírozásban a normatív rendszert bevezetjük, és még februárban létrehozzuk az országos védőnői központot, akkor ezzel hét regionális központot is figyelembe véve, kialakul az a szervezeti rendszer, amely megteremti az optimális felépítést és működést. A bérezésüket is meg kell oldanunk, hiszen a pályaelhagyók száma nagy, és a pályát meg sem kezdők aránya is magas. Azt gondoljuk, hogy az átrendeződés és a program megvalósítása újrarendezi ezt a hagyományokkal rendelkező szolgálatot.

Köszönöm a kérdést. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
115 24 2000.02.04. 6:53  24-29

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Úr! Igen tisztelt Képviselőtársaim! Végtelen örömmel tölt el a lehetőség, hogy immár a második alkalommal van módom elmondani a lezáró gondolatokat egy olyan törvényjavaslatról, amely nemcsak képviselőtársaimnak, hanem a közvélemény jó részének is felkeltette a figyelmét. Kis túlzással - vagy lehet, hogy túlzás nélkül - azt is mondhatnám, hogy közügy lett.

Szívesen kölcsönzöm képviselőtársam találó megfogalmazását, aki azt mondta, hogy ez a rövid törvényjavaslat, mint valami injekciós tű, behatolt a betegségéből lassan lábadozó társadalmunk mélyebb rétegeibe, és kéretlenül is felszínre hozta azokat az előítéleteket, amelyeket több éven keresztül sulykoltak a közvélemény tudatába. Ha - mint ahogy ellenzéki képviselők következetesen állították - semmitmondó jelenségről, üres halmazról lenne szó, akkor a tisztelt Ház önmagából űzött volna gúnyt azzal, hogy mérhetetlen energiát fecsérelt vitatkozásra. Én ezt nem hiszem. Azt sem hiszem, hogy eredménytelen lett volna a vita.

Világosan kiderül, hogy mit akar a kormány, mit akar a tárca, és az is kiderült, hogy többségükben mit akarnak az ellenzéki pártok. Kiderült az is, hogy akikről szól a törvény, azok mellettünk vannak. Még akkor is mellettünk vannak - mondhatni, pártállásra való tekintet nélkül -, ha tudják, hogy a kormány mai többségének birtokában csak részlépést képes tenni. Az európai gyakorlat teljes értékű átvételéhez - nem mondok újat, hogy az európai uniós csatlakozási törekvésünk az MSZP és az SZDSZ részéről is töretlen - szükség lett volna az ellenzék támogatására - nem kaptuk meg. Megkaptuk viszont a kritikát, amiért nem olyan törvényt alkotunk, amelyet ők nem is szándékoznak elfogadni, és amiért olyan törvényt alkotunk, amelyet ezek után lehetett. Ennek ellenére bíztunk abban, hogy a törvénytervezet vitája során valóban építő jellegű javaslatok érkeznek az ellenzék oldaláról.

A hatpárti egyeztetéseket az MSZP és az SZDSZ azonban arra használta fel, hogy a tényleges, teljes körű privatizációs lehetőséget szolgáló, kétharmados többséget igénylő javaslatunkat problémagerjesztő lépések sorozatával megakadályozza. Miután ez sikerült, erőiket arra összpontosították, hogy ezt a végtelenül egyszerű, bonyodalommentes három paragrafust a legváltozatosabb módon tegyék zavarossá.

Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy mintegy végső tisztázásként néhány szóban összefoglaljam, hogy mi a célja és mit tartalmaz ez a törvényjavaslat. A kormány alkotmányos kötelezettsége, hogy meghatározza az egészségügyi ellátás állami rendszerét. A kormány egészségügyi programja félreérthetetlenül fogalmazza meg, hogy az alap- és járóbeteg-ellátásban támogatja a magántulajdon szerepének megerősödését valódi és funkcionális magánosítás formájában. Az állam tehát az egészségügyi ellátás rendszeréért, annak folyamatos jobbításáért felelős.

Azonban rendelkezünk egy okkal-joggal sokat bírált önkormányzati törvénnyel is, amely gondoskodási kötelezettséget ír elő a települési önkormányzatok számára, többek között az egészségügyi alapellátás területén. Ez a törvény azt is rögzíti, hogy a feladat ellátása során az önkormányzat önállóan jár el. Ez az a kötelezettség, amelyet csak kétharmados törvény vonhat el az önkormányzatoktól, és adhatna oda megfelelőbb szereplőknek. Eredeti célunk éppen ez volt: iktatódjék ki egy felesleges elem a rendszerből, az ellátási felelősség pedig kapcsolódjék össze a munka elvégzését biztosító összes feltételrendszerrel. Utaltam rá, hogy ez hogyan sikerült. Maradt azonban egy lehetőségünk, mégpedig az, hogy a háziorvosi praxis fogalmát szétválasszuk egy materiális és egy mindig megvolt, de az utóbbi 50 év során soha el nem ismert immateriális eszmei értékre. Ezt az eszmei értéket szabad szellemi foglalkozású szerződéskötési értékként határoztuk meg.

Az alapellátásban, ahol közvetlen, személyes, tetten érhető felelősség és szerződéskötés van, az a többletérték, amely immateriális, önkormányzat-független. A törvénytervezetünkben tömören ezt az értéket keletkeztetjük és tesszük vagyoni értékű joggá. Minden ellenkező véleménnyel szemben azt hiszem, hogy e törvény szellemisége egységesíti az orvostársadalmat, mert lehetőséget ad arra, hogy tevékenysége mind az alap-, később pedig mind a szakellátásban értékén kerülhessen elszámolásra. Ezt a lépést meg kell tennünk, mert ez az első láncszem, amivel elindul az új ellátási szerkezet felépítése, generációs átalakítása. Biztosíthatom önöket, hogy a további lépéseket is megtesszük, vitathatatlan, hogy végső soron a betegek érdekében.

Tisztelt Képviselőtársaim! Minden további mondatom csak ismétlése lenne a már sokszor megtárgyalt lényegnek. Kérem önöket, ellenzéki képviselőtársaimat is, hogy fogadják el ezt a törvénytervezetet, és tegyék lehetővé, hogy az egészségügy önmagunkhoz méltó és az Európai Uniónak is megfelelő rendszerének kiépítése egy apró, de fontos mozzanattal előbbre jusson.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

(11.10)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
116 8 2000.02.07. 5:03  5-8

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Képviselőtársaim! Kelemen képviselő úr egy olyan területet érintett hozzászólásában, ami, azt hiszem, a legfontosabb kérdések egyike; mert a XXI. századra, az európai kihívásokra adott válasz felkészültség és egészség kérdése.

Érintette az oktatás területét. A tudás mint érték halaszthatóan is megszerezhető; felnőttkorban is hozzá lehet jutni, felnőttkorban is pótolni lehet. A megrontott egészséget nem lehet helyreállítani. Egy kialakult kóros állapot maradandóan végigkíséri az egyén életét. Ha elfogadjuk azt, amit a kormányprogram hirdet, hogy az egészség érték és össznemzeti kincs, akkor az egészségfejlesztési stratégia kialakítása szükséges lépés.

 

(14.20)

Ezt tulajdonképpen a kilencvenes évek eleje megalapozta. Ma is érvényben van az 1994-es kormányhatározat, amely a hosszú távú egészségfejlesztés politikai alapelveiről szól, és "A népegészségügy prioritásai az ezredfordulóig" alcímet viselte. Azóta ezt módosítani kell, ha csak nem a harmadik évezred végére akarjuk utolérni magunkat. A kormányprogramban kitűzött céloknak megfelelően - tudva azt, amit Kelemen képviselő úr elmondott, hogy milyen a lakosság egészségi állapota - az új átalakítási programunk figyelembe veszi a demográfiai helyzetet is, és két alappillérre épít: az ellátórendszer reformjára és az egészségfejlesztési stratégiára. Ez az oka annak, hogy magát a rendszert átalakítottuk. Ha a kormány elfogadja ezt a programot, akkor a parlament elé kerül, és a törvényi-rendeleti módosításokat is végre kell hajtani.

Mi az, ami megtörtént, és az új vezetők kinevezésével most már tényként is deklarálható? Magát a stratégiát a területre, a védőnői szolgálatra építve képzeljük el. Ez a védőnői szolgálat 85 éves hagyományra épül, és példaadó a világban. A Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet védőnői központtal bővült, és az egészségfejlesztés módszertani, továbbképzési és szervezeti bázisát fogja adni. A Nemzeti Egészségfejlesztési Intézetnek hét régiós alközpontját hoztuk létre, ahol a célkitűzések regionális koordinációja történik. Az Egészségfejlesztő Kutató Intézet, amelyet szintén létrehoztunk, és önálló költségvetéssel és struktúrával működik, a döntés-előkészítés és a tevékenység hatásvizsgálatával foglalkozik, valamint kutatási programokkal segíti a továbblépést. A Medinfo, amely egy létező intézménye az Egészségügyi Minisztériumnak, informatikai és kommunikációs háttérintézményként fogja a továbbiakban kifejteni tevékenységét.

Szeretnénk támaszkodni a tisztiorvosi szolgálat tevékenységére, hiszen ha visszaemlékeznek, korábban a tisztiorvosi szolgálat elődje volt a bázis az egészséges magatartás mintáinak terjesztésében is. Ahhoz, hogy jó egészségfejlesztési programokat jó szakemberekkel biztosíthassunk, tudományos és oktatási bázist hoztunk létre, ezért a Debreceni Orvostudományi Egyetemen a népegészségügyi iskolát - részben világbanki támogatással -, valamint a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen a menedzserképző intézetet támogatjuk. Itt rendeltük meg azt a humán erőforrást, amellyel biztosítható az egészségfejlesztés programja. Ugyancsak ebbe a keretbe tartozik a Pécsi Orvostudományi Egyetem főiskolai karánál az új védőnői kurrikulumra épülő képzés is.

Magának a stratégiának a megvalósítása érdekében egy összehangolt előkészítő és szervező tevékenységet folytat ez az új intézet, az intézményrendszereknek az országos intézetekkel és a területi rendszerekkel való összehangolását biztosítja. Az új 35 szakmai kollégiumot is úgy tekintjük, mint az egészségfejlesztés bázisait. Remélem, hogy jó úton indulunk, és lépésről lépésre meg tudunk valósítani egy korszerű összkormányzati egészségfejlesztési programot.

Köszönöm a kérdést. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
117 231 2000.02.08. 4:19  228-234

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársam! Néhány esetben a felelőtlenség valóban felvethető, de talán más vonatkozásban. Az Egészségügyi Minisztérium a szakmapolitikai elsődlegességek közé sorolta a mentés színvonalának emelését. Jól idézte képviselőtársam, hogy az elmúlt két évben 4 milliárd forintot fordítottunk a sürgősségi ellátás fejlesztésére. Az OMSZ költségvetése két év alatt 2 milliárd többlettel még nőtt. A 2000. évi költségvetési szerveknél kétségtelen a 3 százalékos létszámcsökkentés, ez alól ez egészségügy nem kapott felmentést, azonban az OMSZ igen.

És a fejlesztésekről: a légimentés - amelyből most már öt bázis van -, az esetkocsi-óraszámnövelés és az új mentőállomások 220 fő létszám növelését tették lehetővé. Fejlesztésként a múlt év júniusától mód nyílt 31 mentőállomáson az eddigi részmunkaidőben magasabb szintű ellátást nyújtó esetkocsi beállítására. Ez 24 órás szintre növelést jelentett orvosi és mentőtiszti létszámmal. Az ön megyéjében, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 1999. július 1-jétől három mentőállomáson, Encsen, Kazincbarcikán és Szerencsen - ahol eddig csupán részmunkaidőben dolgozott az esetkocsi - 24 órában működnek az esetkocsik.

Eltúlzott az a kitétel, hogy a hívástól számítva nem tizenöt perc, hanem két-három óra telik el, sőt már napokat is említett. Tizenöt percen belüli helyszínre érkezésnek a sürgős feladatok ellátásakor van jelentősége. A statisztikai adatok alapján sürgős feladatok ellátásakor az országban 76 százalékban 15 percen belül, 19 százalékban 15-30 percen belül, 5 százalékban 30-60 percen belül érkeztek a mentők a helyszínre. Az ön megyéjének statisztikája: 15 percen belül 69 százalék, az előbb jelzett 30 percen belül 22 százalék, és 9 százalék az, ahol kétségtelenül egyórás a kiérkezés sürgős esetben. Megyéjében egyébként tradicionálisan az országban a legnagyobb a betegszállítási igény, aminek nyilván összetett oka van, mint például településszerkezet, intézmények elérhetősége.

Az OMSZ egyébként évente 800 millió forintot fordít a gépjárműpark cseréjére. 1999-ben nem állítólag, hanem ténylegesen 100 betegszállító kocsit és 12 rohammentőt szerzett be a mentőszolgálat.

A mentődolgozók bérezésének kérdése kétségtelenül nagyon kritikus terület. Ezzel kapcsolatban a kormányzati törekvések ismertek. Határt szab a jövedelemnövelésnek a munka törvénykönyve, mert a 24-48 órás váltási rendszerben a túlmunka elszámolása kérdéses és nehézségekbe ütközik. De azt is szeretném jelezni, hogy a tárcánál rendelkezésre álló 2 milliárd forint, amely az évek óta elmaradt túlmunkapótlék kifizetésére és pótlására szolgál, a közeljövőben kifizetésre kerül.

A mentőállomások épületállagára vonatkozó észrevételei igazak.

(16.00)

A kétszáz építmény műszaki állapota kellő pénzügyi ráfordítás miatt az utóbbi időben hosszú évtizedekig romlott. Erre '97-ben 39 millió forint (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), '98-ban 60 millió forint volt, a mai kormány fokozott odafigyelése miatt '99-ben 200 millió forint áll rendelkezésre. (Az elnök ismét csenget.)

Kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
121 70 2000.02.28. 3:39  67-70

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Képviselő Úr! A címből, hogy mit üzen az Orbán-kormány az egészségügynek, picit másra számítottam (Derültség az SZDSZ padsoraiban.), tekintve, hogy az említett két beszéd egyikében sem volt szó prioritásról, egyikben sem volt szó gyógyszerügyről. (Dr. Kökény Mihály: Dehogynem!) Ez volt a szöveg felvezetése.

Talán öt pontot emelnék ki Kökény miniszter úr kérdéséből. Az egyik, hogy milyen jelentéktelen csoport az, ahol megnyilvánult a miniszterelnök úr. Tekintve, hogy itt két szakértő... (Dr. Kökény Mihály és Keller László közbeszól.) - de, kérem, arról a csoportról, amelyik jelentőségében szinte súlytalan. Huszonnyolcezer egészségügyi dolgozót jelent, egyötödét a teljes csoportnak, és azt az alapot, ahol először találkozik a rendszerrel a beteg; az, amelyik tulajdonképpen meghatározza a beteg útvonalát. Kétségtelenül nem ajándékot kaptak a kollégáink, hanem megkapták azt, ami az övék volt mindig, amit ők építettek föl.

A járóbetegrendszer továbblépéseiről, annak lehetőségeiről: szeretném fölhívni Kökény úr figyelmét arra, hogy 10 százalékkal nőtt a járóbetegkassza a 2000. évi költségvetésben.

Aztán van egy ilyen utalás, hogy mit fogunk hagyni a következő kormányra. Kérem, legyen optimista! Mi nem fogunk az utánunk következő kormányra semmit hagyni, mert lesz módunk befejezni az egészségügyi reformot. (Dr. Kökény Mihály: Nagyot mondott!) Nyilván lesz utánunk következő kormány, mert a világ nem áll meg, de addigra már egész könnyedén lesz irányítható az egészségügy.

Még egy diszkrét tájékozatlanság. Azt említette, hogy villanyszámlára költötték a pénzt a kórházak. Át fogom küldeni holnap a statisztikát, meg lehet nézni, mert bekértük: az intézmények kétharmada bér jellegű juttatásra fordította döntő többségében; a tatai kórház például a 14. havi fizetést fizette ki. Tehát vannak jól dolgozó kórházak is, még abban a kritikus Komárom-Esztergom megyében is. (Dr. Kökény Mihály: A kivétel erősíti a szabályt!)

 

 

(17.20)

 

Mit juttatunk? Másfél felülvizsgálat jut kórházanként. Kérem, ebből lehet, hogy kettő az előző ciklusra jutott, mert az első állami számvevőszéki vizsgálatot most indítottuk el a kórházaknál - ennyi.

Mit üzenünk? Azt üzenjük, hogy hála az istennek és a parlament többségének, elindult a privatizáció az alapellátásban. Reméljük, hogy rendezett az átalakítás, mert megteremtettük azt a 35 szakágat, amit az Európai Unió követel, és tavaly október óta eszerint alakítjuk a szakma irányítását. Április 1-jével a ráépített országos intézetek átalakítása befejeződik, július 1-jével a többieké is. Kineveztük a koordináló tanszékvezetőket, és elindul az a felülvizsgálata a szakágaknak, ami szükséges ahhoz, hogy továbblépjünk. Meg fog történni a járóbetegrendszerben is, és meg fog történni a kórházi ellátásban is. Legyen optimista, Kökény miniszter úr!

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
122 97 2000.02.29. 1:55  94-101

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Képviselő Úr! Nagyon köszönöm, hogy felhívta a figyelmet egy olyan kérdésre, amelyet fontos tisztázni a parlamentben. Az elmúlt évben kétségtelenül húsz mentőgépkocsit kellett leállítani, és ebből kettő jutott Somogy megyére. Ennek az az oka, hogy az optimális felhasználást elemezve - a futásteljesítményeket -, a tengelyen töltött idő 70 százalék nappal, míg 20 százalék éjszaka, és az összforgalom 85,5 százaléka esik nappalra, 14,5 százaléka esik 19 órától reggel 7 óráig.

Ezt elemezve, a tavalyi feladatokat és lehetőségeket is mérlegelve az Országos Mentőszolgálat Somogy megyei szervezete két helyen, Marcaliban és Nagyatádon az éjszakai gépkocsikból egyet leállított. Szeretném jelezni, hogy Marcali esetében, ha hiány van, Fonyód igénybe vehető; Nagyatád esetében Csurgó és Barcs. Az esetkihívásokat mérlegelve, nem tűnik kockázatosnak ez a megoldás. Szeretném jelezni, hogy a közeljövőben - ahogy ön is említette, én tételesen mondom - Kadarkúton, Böhönyén és Igadon tervezünk új mentőállomást. Mindegyiknél 24 órás esetkocsi, és egy-egy 5 napig működő, 8 órában futó betegszállító egység lesz. El kell mondani, hogy Somogy megyében egyébként az elmúlt évben 8 millió forintot költöttünk általános fejlesztésre, és a csurgói mentőállomás kapott 5 millió forintot.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
122 101 2000.02.29. 0:25  94-101

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Köszönöm szépen. Számítottam még erre az egy percemre: nem lesz létszámleépítés a mentőszolgálatnál, mert egyéb területen az átszervezéssel teljesítettük a létszámleépítést.

Hogy miért fejlesztünk? Azért, hogy negyedórán belül odaérjünk mindenhova, és ezek vak területei Somogy megyének. Erre az időre változatlanul Fonyódot ajánlom Marcali figyelmébe. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
127 201 2000.03.21. 4:17  198-203

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Asszony! Igen tisztelt képviselő Asszony! Az interpellációja egy valós kérdést vet fel, és mindazt az ellentmondást tartalmazza, amely kialakult a gyógyszertárak privatizációja kapcsán.

Kétségtelenül a '94. évi LIV. törvény az, amely kimondta a közforgalmi gyógyszertáraknak azt a korlátozását, hogy gazdasági társaság nem működtethet gyógyszertárat, kivéve a betéti társaságot, amelynek beltagja személyi jogot elnyert gyógyszerész. Ez volt az alaphelyzet. A kérdéskör exponálásakor abban is igaza van a képviselő asszonynak, hogy elmarasztalja a Népjóléti Minisztériumot amiatt, hogy '96 és '98 között új létesítésűnek nyilvánította ezen gyógyszertárakat. Ez az az ellentmondás, amit nem könnyű feloldani. Egyébként a gyógyszertörvény 15. §-ának (1) bekezdése kimondta, hogy közforgalmú gyógyszertárat létesíteni, illetve működtetni csak a miniszter által engedélyezett személyi jog alapján lehet. A személyi jogot a miniszter új közforgalmú gyógyszertár létesítéséhez megszűnt személyi jog helyébe, valamint az idézett törvény 44. §-ának (1) és (2) bekezdéseiben meghatározott esetekben engedélyezhet.

A törvény kimondta azt is, hogy a személyi jog, ha a törvény másként nem rendelkezik, csak országos pályázat alapján, a kamara véleményének beszerzése után engedélyezhető. Speciális szabályként azonban a törvény országos pályázat kiírása nélkül is lehetővé tette a miniszternek személyi jog kiadását abban az esetben - és ezzel lehetett élni -, ha a gyógyszerész új közforgalmú gyógyszertár létesítésére tekintettel kérte, valamint ugyancsak országos pályázat kiírása nélkül engedélyezhető volt a személyi jog, ha a törvény hatálybalépése előtt már magángyakorlatot folytatott és gyógyszertárat működtetett a gyógyszerész. Illetve volt még egy oldalág: ha a törvény hatálybalépésekor működő önkormányzati tulajdonú gyógyszertár privatizálására tekintettel kérték.

 

 

(15.50)

 

Tehát ezek voltak azok a joghelyek, amelyek alapján a döntést meg lehetett hozni. Az interpellációban felvetett esetekben a jogellenes működtetést felváltó legális gyógyszertár-működtetés és a folyamatos gyógyszerellátás biztosítása volt a legfőbb szempontja a népjóléti miniszternek a döntés meghozatalakor.

Figyelemmel arra, hogy a kérdéses gyógyszertárak már nem önkormányzati tulajdonban, hanem a Westpharma Rt. tulajdonában álltak, az idézett törvény 44. §-ának (2) bekezdésében szabályozott, az önkormányzati privatizációra vonatkozó speciális szabályok jelen esetben nem voltak alkalmazhatók. A gyógyszerészek érdekképviseleti szerve, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöksége határozatot fogadott el e kérdéses ügyekben. Ezek után a kamara a személyi jog kiadásához hozzájárult.

Az interpelláció törvénytelennek ítéli az önkormányzat és a Westpharma közötti tulajdonváltást. A helyi önkormányzatokról szóló '90. évi LXV. törvény lehetőséget ad arra, hogy az önkormányzatok a tulajdonaikkal rendelkezzenek. Az egészségügyi tárcának sem '98-ban nem volt és jelenleg sincs legális eszköze a gyógyszerészek által alakított gazdasági társasági formákat befolyásolni. Az utolsó szakaszban elmondottak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), a 180 gyógyszertár privatizálása kapcsán a Gyógyszerész Kamara törvényességi óvást jelentett be (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), a minisztérium ez ügyben támogatta a Gyógyszerész Kamarát.

Köszönöm és kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)