Készült: 2024.04.28.07:06:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2001.10.18.), 56. felszólalás
Felszólaló Dr. Wiener György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:07


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Tállai Politikai Államtitkár Úr! A kormányprogram egy mozzanatáról beszélnék, figyeljen, hátha a színházi előadás eme mozzanata önnek megtetszik!

A kormányprogram parlamenti létszámcsökkentést és ahhoz kapcsolódó választási reformot ígért, melyek elmaradásáért a Fidesz folyamatosan az ellenzéket tette felelőssé. A legnagyobb kormánypárt azonban félrevezeti a közvéleményt. Először is azért, mert a fiatal demokraták elképzeléseit a koalíciós partnerek, az MDF és az FKGP sem támogatták, így konszenzus a kormányzati oldalon sem alakult ki. Másodszor azért, mert a választási reformot előkészítő eseti bizottság elé az első, a parlament létszámát is radikálisan csökkentő javaslatot a szocialisták terjesztették elő. Az 1999. április 14-én benyújtott koncepció 304 főre kívánta mérsékelni a törvényhozás létszámát, mégpedig egy olyan választási rendszer keretében, mely a jelenleginél sokkal jobban kifejezi a választói akaratot, s egyben az egyéni választókerületi rendszert is megtartja.

A Fidesz május 13-án ismertetett javaslata viszont tovább növelte volna a választási rendszer torzító hatását, ami nemcsak az MSZP, hanem más pártok számára is elfogadhatatlan volt. Koncepciójuk súlyos fogyatékosságait a fiatal demokraták is elismerték azzal, hogy 2000. február 17-én új elképzelést terjesztettek elő, mely 290 fős törvényhozással számolt. A szocialisták, kompromisszumkészségüket jelezve elfogadták a 290 fős létszámot, ám ragaszkodtak ahhoz, hogy a mandátumokat, a jól bevált német megoldást követve, a listás eredmények alapján osszák ki, s így a rendszert arányosítsák. Ezt a Fidesz elutasította, ami azt bizonyítja, hogy számukra nem a kisebb parlament az igazán fontos cél, hanem az, hogy a választási rendszer torzító hatását saját hasznára próbálja felhasználni. (Molnár Róbert: Kétharmados többségetek volt, miért nem csináltátok meg?)

Kérdezem ezután, vajon melyik politikai párt tehető felelőssé (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a parlamenti létszámcsökkentés és a választási reform elmaradása miatt.

Várom válaszukat. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai