Készült: 2024.04.27.19:43:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2001.10.18.), 280. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:  Előző  280  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Rákos Tibor képviselő úr majdnem elvette a kenyeremet, amikor azt is elmondta, hogy mi miért tartózkodtunk. Ezt korrekt módon tette, szeretném hangsúlyozni, de azért engedtessék meg nekem, hogy én is szóljak erről egypár szót.

Megismétlem azt, hogy azok a szocialista és szabad demokrata képviselők, akik tartózkodó szavazatot adtak le - és a törvény jelenlegi állása szerint valószínűleg így lesz ez a végszavazásnál is -, elismerték a javaslat részleteinek a korrekt és értékes voltát, ugyanakkor úgy gondoltuk, hogy bizonyos dolgokkal itt komoly probléma van.

Azzal kezdeném, hogy nagyon el van rejtve, de azért mégiscsak benne van a jogalkotási törvénynek az a módosítása, amit egy évvel ezelőtt már kétharmados törvény lévén nem tudtunk támogatni: az úgynevezett pénzügyi felügyeleti rendelkezés bevezetése. Nem kellett volna ezt beledugni, továbbra sem helyeseljük, nem tartjuk indokoltnak a jogszabályok körének azt a kibővítését, amit a javaslat tartalmaz.

Másodszor, az ellenzéki képviselők szóvá tették, hogy a felügyeleti ellenőrzési lehetőségnek az a kiszélesítése és részletezése, megerősítése, amit ez a törvényjavaslat tartalmaz, jóval nagyobb, sokszoros adminisztratív terhet ró azokra, akik a tőkepiacon szerepelnek, ami más szóval azt jelenti, hogy nehezíti, drágábbá, költségesebbé teszi a tőkepiacra való belépést. Ez pedig egy olyan fiatal tőkepiac esetében, mint a magyar, nem jó dolog.

Harmadszor, megemlítettük azt is, hogy a kormány néhány hónappal ezelőtt még arról beszélt, hogy különféle intézkedéseket készít elő a tőkepiac élénkítésére, a tőzsde, hogy úgy mondjam, magához térítésére. Igaz, ezekről akkor inkább a Gazdasági Minisztérium, mint a Pénzügyminisztérium nyilatkozott. Nos, azóta kiderült, hogy a kormány letett erről a szándékáról, nem olyan fontos neki a tőzsde, mint ahogy ezt néhány hónapja, legalábbis szavakban mondta.

A fő kifogásunk, problémánk azonban a következő volt: a kormány részletesen szabályozza a tőkepiacot, és közben olyan lépések sorozatát tette az elmúlt években, amelyek aláássák a magyar tőkepiac fejlődését. Olyan dolog ez, tisztelt képviselőtársaim, mintha valaki alaposan újraszabályozná az autók, motorkerékpárok és biciklik közlekedésének szabályait egy városban, és közben tankoszlopokat vezényelne ugyanannak a városnak az utcáira. Ezt csinálta a kormány az elmúlt három évben.

Gondoljunk csak arra, hogy beeresztette az államot az ÁPV Rt. formájában a tőkepiacra - ahol az államnak nincs keresnivalója -, gondoljunk arra, hogy a magyarországi tőkepiacnak egy olyan fontos részét, mint a magánnyugdíjpénztárak, egy három éve kitartóan folytatott hadjáratban igyekszik ellehetetleníteni, és gondoljunk arra, ahogy a tőkeszámlán történő befektetések adókedvezményét élénk szakmai és ellenzéki tiltakozás ellenére megszüntette, ragaszkodott a tavalyi adótörvény-módosításkor ennek a megszüntetéséhez. Mindez gyengítette a magyar tőkepiac fejlődésének lehetőségeit. Ehhez képest, hogy odavezényeljük a tankhadoszlopokat, lehet a KRESZ-t módosítani, csak ezt egy olyan időpontban tesszük, amikor senki sem mer biciklivel az utcára menni, mert fél, hogy keresztülmegy rajta egy tank.

Úgyhogy ezért gondoljuk azt, hogy ez a KRESZ-módosítás önmagában lehet kulturált, lehet korrekt, csak éppen a funkciója nincs meg az adott helyzetben. Ez indokolta az ellenzéki képviselők tartózkodását a bizottsági ülésen.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  280  Következő    Ülésnap adatai