Készült: 2024.05.21.06:42:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2013.05.13.), 178-182. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Zoltán
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:44


Felszólalások:  Előző  178 - 182  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen a szót. Én nem ismételném meg magát a kérdést sem, hiszen méltatlan a Házhoz meg a szellemiségéhez az, amit ön állít, illetve feltesz a kérdésével. (Zaj a Jobbik soraiban.) S gondolom, meghallgatja azt, amit mondani szeretnék ezzel kapcsolatban, hiszen ön kérdezte, hogy mi a válaszom, ami mindenkit meg fog nyugtatni. Attól tartok, hogy ez esetben nem pusztán az előítéletességgel állunk szemben, amely oly mértékben jellemző önökre (Egyed Zsolt: A tapasztalattal.), hanem egyszerűen a tudás megszerzése, illetve annak szándéka hiányával.

Ön nagyon jól tudja, hogy 2011. május 20-án a kormány és az Országos Roma Önkormányzat megállapodásában rögzítettünk egy sor olyan tennivalót, amelyek szükségesnek látszanak ahhoz, hogy azzal a munkával, amelyet átfogó, komplex módon kezdtünk el megvalósítani, valódi eredményeket érhessünk el. 2011-ben a soros európai uniós elnökség idején Magyarország volt az az európai uniós tagállam, amely európai szintre emelte a hátrányos helyzetű emberek, köztük a romák kérdését, áttörve egy olyan falat, amely hosszú évtizedek, sőt évszázadok alatt alakult ki, s nemcsak Magyarországon, hanem Európában is. Ezek a felzárkózási vagy roma keretstratégiák, amelyek 2011 végére, 2012 elejére minden tagállamban elfogadásra kerültek, megteremtik a valódi lehetőségét annak, hogy elinduljunk azon az úton, amely az igazi megoldások felé mutat. Én nem kezdem el sorolni - láthatóan önt sem érdekli - ennek az eredményeit, hiszen ezek önöket úgysem érdeklik (Balczó Zoltán: Ez az előítélet!), önök valami egészen másban érdekeltek.

A kormány-ORÖ megállapodásnak volt az egyik eleme egy olyan kulturális, oktatási és módszertani központ létrehozása, amely a cigánysággal foglalkozó roma és nem roma magyar szakemberek, illetve nemzetközi szakemberek gyűjtőhelye tud lenni, a feladata pedig az lenne, hogy olyan tudásközpontot, egy olyan módszertani központot hozzon létre, amely nemzetközi téren is megállja a helyét, és olyan nemzetközi szervezetekkel dolgozik együtt, mint például az UNESCO.

Ön cinizmusról beszél akkor, amikor a kérdését felteszi, de mi a cinizmus, ha nem az, amikor ön, az ön pártja és más szélsőségesek a valódi megoldások és az esélyteremtés helyett polgárháborús veszélyről és időzített bombáról beszél, amikor a magyar cigányságról gondolkodik. (Balczó Zoltán: Ez nem sajtótájékoztató, hanem parlamenti ülés.) Remélem, hogy végighallgat.

ELNÖK: Államtitkár úr, végighallgatnánk, de letelt az idő. Kettő perc állt a rendelkezésére.

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Akkor talán még annyit tennék hozzá (Balczó Zoltán: Ne tegyél hozzá semmit!), hogy amit önök képviselnek, az a reménytelenség. (Zaj a Jobbik soraiban.) Megengedi, elnök úr, hogy befejezzem?

ELNÖK: Tessék, képviselő úr!

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Aki ilyen kezdeményezést támad, az nyilvánvalóan abban érdekelt, hogy ne változzon semmi, fennmaradjon az az állapot, amelynek felszámolása az ország bármely pontján minden magyar ember, roma és nem roma ember érdeke.




Felszólalások:  Előző  178 - 182  Következő    Ülésnap adatai