Készült: 2024.09.19.16:10:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

334. ülésnap (2013.12.09.), 286-288. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:14


Felszólalások:  Előző  286 - 288  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Mile képviselő úr azt mondta itt az előbb, hogy reméli, hogy nem fogják megszavazni ezt a törvényt. Szerintem Mile képviselő úr nagyon optimista, hiszen szó nélkül önök a kétharmad birtokában meg fogják szavazni ezt a törvényt.

Ehhez még hozzátartozik az is, hogy itt Pősze Lajos kicsit áthallásos mondatai egyértelműen jelzik ezt, hogy önök meg fogják szavazni. Pősze Lajos azt mondta, hogy miért ne lehetne, hiszen több országban is úgy van, hogy az állam által kijelölt tulajdonosok lehetnek a kaszinók tulajdonosai, és hogy vannak olyan országok, ahol például a király határozza meg azt, hogy ki lehet kaszinótulajdonos. Kicsit lehet, hogy akkor ez ránk is érvényes jelen pillanatban, hiszen önök bármit megtehetnek, a király majd meghatározza, hogy kik legyenek azok a kaszinótulajdonosok, akiknek önök ki fogják osztani ezt a 11 kaszinót jelen pillanatban.

És láttam, hogy Balla képviselő úr értetlenkedve nézett az előbb, amikor képviselőtársam arról beszélt, hogy dohánykoncesszió, hogy ez hogyan jön ide. Hát úgy jön ide, tisztelt képviselőtársaim, hogy ugyanúgy, ahogy a dohánykoncessziónál, a szerencsejáték-törvénynél is egyetlenegy dolgot csináltak: egy szép csomagolásba tették mind a két törvényt, majd úgy, ahogy van, letaroltak két olyan piacot - nemzeti kormányként tették ezt természetesen -, ahol magyar vállalkozók uralták ezeket a piacokat. Tehát magyar vállalkozók dolgoztak, magyar vállalkozók adóztak és magyar vállalkozók teremtettek munkahelyeket, majd önök szó nélkül letarolták mind a két piacot.

Az egyik esetben arra hivatkoztak, hogy a fiatalok egészségvédelme, ami valóban egy nagyon fontos szempont, csak éppen az önök dohánytörvénye nem erről szólt. Még amikor a szerencsejáték-törvényről volt szó, akkor arról beszéltek, hogy vannak olyan szerencsétlen sorsú emberek, akik valóban szenvedélybetegek, akik lehet, hogy csak segélyekből élnek (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.), és ezeket a pénzeket ne szórják ezek az emberek játékgépekbe és hasonlókba, amivel egyet lehetett érteni. És még azt is mondták, hogy az állam bevételeit is növelni kellene, hiszen az első verzióban nem arról volt szó, hogy az összes játékgépet betiltják, hanem arról volt szó, hogy ezeket a játékgépeket lehet manipulálni, éppen ezért elő lesz írva, hogy szerver alapú gépeket lehet csak használni.

Aztán jött a nemzetbiztonsági kockázat. Egyes rossz nyelvek azt mondják, hogy az a nemzetbiztonsági kockázat nem jelentett mást, mint hogy ezekre a szerver alapú játékgépekre két erős ember a Fideszből nem tudott megegyezni, hogy melyik céget támogassák, és addig-addig vitatkoztak egymással, míg a király - akiről beszélt Pősze Lajos - eldöntötte, hogy akkor egyik sem, és meg kell szüntetni gyors eljárásban azonnal az összes gépet Magyarországon.

Majd ez megtörtént, és eltelik egy kis idő, és önök behozzák ide, az Országgyűlés elé azt a törvényjavaslatukat, amit most tárgyalunk, ami miről szól: arról szól - és még mindig ezt hangoztatja Balla képviselő úr -, hogy itt a szenvedélybetegek érdekében és védelmében ezért kell rendszerezni ezt az egészet, most 11 kaszinóban lehessen kaszinónként 300 gép. Képviselőtársaim már elmondták, hogy ez országos szinten 3300 gépet fog eredményezni, ami majdnem eléri azt a számot, amennyi játékgép működött ebben az országban az önök törvénye előtt.

Úgy gondolják, hogy ebben a 11 kaszinóban, amelyik területileg sajnos Magyarország... (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.) Köszönöm szépen... (Az elnök kikapcsolja a képviselő mikrofonját.)

ELNÖK: Elnézést kérek, hogy megszakítom.

Megkérem képviselőtársaimat, hogy tegyék lehetővé, hogy a vita zavartalanul folyjék! Figyeljenek egymásra, és figyeljenek oda Szilágyi György képviselő úrra is!

Parancsoljon, képviselő úr!

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Sajnos csonka-Magyarország nem olyan nagy, hogy ne lehessen elosztani területileg ezeket a kaszinókat úgy, hogy egy szenvedélybetegnek ne kelljen majd sokat autóznia húsz, harminc, negyven, ötven kilométert, hogy elérjen egy ilyen játékgépet. Tehát nyugodtan megteheti majd azt, hogy a segélyt, amit önök szeretnének, hogy ne dobálja bele ezekbe a gépekbe, ezt a segélyt majd beleszórja egy ilyen játékgépbe.

Aztán meg itt érdekes a piac lerablásánál, hogy amikor megszüntették a játékgépek üzemeltetésének a lehetőségét, akkor ezeknek a magyar vállalkozóknak mi más lehetett a következő lépésük, mint hogy ezeket a játékgépeket megpróbálták valakinek eladni. Ha valaki előre tudta, hogy önök majd egy ilyen törvényt fognak behozni, akkor az nagyon olcsón, lényegesen a piaci ár alatt megvásárolhatta ezeket a játékgépeket, majd most ezeket újra lehet hasznosítani, ezért ezeknek a játékgépeknek fölmegy az értékük, és valaki óriási pénzeket kaszálhatott ezen is, hiszen itt sem szól semmi másról, mint hogy kisemmizzék azokat a magyar vállalkozókat, akik eddig munkahelyeket teremtettek.

Ráadásul ez a 300 gép, azért, hogy mindenki tisztában legyen vele, egy nagyon komoly géppark. Hiszen 300 géppel már nem egy kis kaszinóról beszélünk, ez már majdnem egy Las Vegas-i szintű kaszinó. Las Vegasba elmegy az ember, és mondjuk, ilyen szintű kaszinókat talál, ahova bemegy, és van 300 gép. Magyarországon eddig nem volt jellemző a kaszinókra az, hogy egy kaszinóban 300 gép legyen bent. Tehát a játékgépek azokban a kaszinókban, amelyek üzemeltek, nem voltak jellemzőek.

Aztán azt is mondják önök jelen pillanatban, hogy védeni kell még mindig a szenvedélybetegeket, ugye ez a legfőbb szlogen, a szenvedélybetegeket kell védeni attól, hogy elszórhassák a pénzüket. De az már nem érdekli önöket, hogy ebben a törvényben önök azt is szabályozni akarják, hogy bizonyos sorsolásos játékoknál tovább halmozódhasson a nyeremény, mint egy év. Elmondta Balla képviselő úr, akár három évig is halmozódhasson. Mi történik akkor, amikor nagy halmozódás van? Az történik, hogy azok az emberek, akik egyébként szenvedélybetegek is lehetnek, még többet költenek erre a szerencsejáték-típusra, hiszen minél nagyobb a nyeremény, annál nagyobb a csábítás arra, hogy esetleg én nyerem meg. Tehát lehet, hogy aki csak egy-két szelvénnyel játszik, mondjuk, hetente, az hirtelen nem egy-két szelvénnyel, hanem mondjuk, több százzal kezd el játszani, mert minél nagyobb a nyeremény, annál nagyobb a csábítás. Ez akkor szintén azt szolgálja, hogy a szenvedélybetegeket leszoktassuk arról, hogy a szerencsejáték irányába forduljanak, vagy esetleg a betegségüket ott kiéljék? Hiszen véleményem szerint ez sem megfelelő állapot.

(20.00)

És utána itt szóba került az online szerencsejáték kérdése. Az online szerencsejátékról önök hoztak egy törvényt. E szerint a törvény szerint Magyarországon már elvileg törvényileg szabályozva van az a játéktípus, amely szintén ha valaki szenvedélybeteg, szintén ha valaki szenvedélyesen játszik, akkor könnyen elérhetők ezek a játékok az interneten keresztül. Önök hoztak egy törvényt. Kérdés, hogy e szerint a törvény szerint, aminél játékonként 100 millió forint koncessziós díjat kellene fizetni, és e szerint a törvény szerint egyébként ha valaki nem hajlandó kifizetni ezeket a koncessziós díjakat, vagy nem hajlandó szerződést kötni, és betartva a törvényeket, üzemeltetni mondjuk, online szerencsejátékot ma Magyarországon, akkor majd szerverlekapcsolások lesznek, vagyis blokkolás történik. Ezek a blokkolások a törvény alapján 2014. január 2-tól fognak életbe lépni. Kíváncsi leszek, hogy hány ilyen oldalt fognak blokkolni, hiszen ha ez alatt az időszak alatt nem tudták elérni azt, amit szintén törvény szabályoz, hogy azok az online szerencsejáték-oldalak, amelyek nem kötnek szerződést, amelyek nem jelentkeznek be, amelyek nem fizetnek koncessziós díjat, azok ne is hirdethessenek Magyarországon, hiszen eddig is törvénytelenül és jogtalanul jelentek meg akár a közmédiában is ezek a hirdetések, akár sportközvetítések alkalmával vagy bármilyen más reklámok alkalmával, önök nem tudtak érvényt szerezni és nem akartak érvényt szerezni ennek a törvénynek, akkor kérdés, hogy vajon annak a törvénynek érvényt fognak-e szerezni, amit önök alkottak meg itt, a tisztelt Házban. De tudjuk, hogy minden törvény annyit ér, amennyit betartanak belőle, hiszen önök törvényt hoztak annak idején az off-shore lovagok ellen, az off-shore cégek ellen is, hogy 2012. január 1-jétől nem lehet off-shore cégeknek közpénzeket nyújtani, 2012. január 1-je után is önök folyamatosan az NFÜ-n keresztül nyújtottak nem kevés, több tízmilliárd forintos közpénzt off-shore cégeknek, ott sem érdekelte önöket az, hogy éppen a törvény mit ír elő.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

Tehát én azt szeretném kérni önöktől, hogy hagyják ezeket a hangzatos mellébeszéléseket. Hagyják azokat a hangzatos mellébeszéléseket, hogy itt most önök éppen szenvedélybetegeket óhajtanak megvédeni, hogy önök ezekkel a törvényekkel valóban Magyarország érdekeit szolgálnák! Itt is ugyanaz történt, mint a dohánykoncessziók terén történt, ahol letaroltak egy piacot, annyi lett a különbség, hogy letarolták ezt a piacot, és odaadták a haveroknak, a barátoknak. Itt pedig annyi történt, hogy letaroltak egy olyan piacot, ahol magyar vállalkozók üzemeltették ezt a piacot (Zaj. - Az elnök csenget.), és jelen pillanatban ellehetetlenítették őket, megszüntették őket, majd ezt a piacot átadták és át fogják adni minden valószínűség szerint külföldi befektetőknek. Mert azért ne legyen kétségünk afelől, hogy ma Magyarországon játékkaszinót nem magyar vállalkozók fognak nyitni elsősorban, hanem olyan külföldi tőkeerős befektetők, akikkel önök már valószínűleg tárgyaltak, majd az is lehet, hogy esetleg stratégiai megállapodásokat fognak kötni ezekkel a kaszinóüzemeltetőkkel, csupáncsak azért, hogy megvédjék azokat a nehéz sorsú embereket, akik szenvedélybetegségből a játékgépekbe szórják a pénzüket. Úgyhogy arra kérem önöket, jól gondolják át még egyszer ezt a törvénytervezetet, s ha lehet, bár tudom, a legtöbbjük azt se tudja, hogy miről van szó jelen pillanatban, ne szavazzák meg ezt a törvényt.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  286 - 288  Következő    Ülésnap adatai