Készült: 2024.09.23.17:05:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

341. ülésnap (2014.02.06.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:00


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Farkas Gergely képviselő úr, Jobbik-képviselőcsoport: "Önkritika helyett kioktatás" címmel.

Öné a szó, képviselő úr.

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Néhány nappal ezelőtt a miniszterelnök úr szájából olyan szavak hangzottak el a külföldre kényszerült honfitársaink kapcsán, amelyek, úgy gondolom, sokunkat joggal háborítottak fel. Ő úgy fogalmazott, hogy meg kell értenünk a modern idők szavát, sőt még azt is kikérte, hogy gazdasági menekülteknek hívjuk ezeket az embereket.

Tisztelt kormánypárti Képviselők! Úgy gondolom, nagyon joggal kapják meg azokat a jelzőket, miszerint elszakadtak a valóságtól, és ezen szavaik miatt teljesen jogosak ezek az értékítéletek, ugyanis ez a "gazdasági menekült" kifejezés nem egy pejoratív kifejezés. Mi nem lenézzük a külföldre kényszerült honfitársainkat, hanem ez egy tényszerű megállapítás. Hiába mondják önök ugyanis, hogy ezek az emberek kalandvágyból vagy ne adj' isten, jószántukból mentek külföldre, a valóság az, hogy megélhetési kényszerből kényszerülnek most külföldön munkát találni és ebből megélni.

Az a szomorú, hogy önök ahelyett, hogy bármiféle önkritikát gyakoroltak volna, akár csak minimális mértékben, bocsánatot kérnének ezektől az emberektől az elmúlt nyolc év kormányzatával közösen, hogy az önök politikája külföldre kényszerítette ezeket az embereket, önök még kioktató stílusban beszélnek mindazokról, akik védelmükbe veszik ezeket a külföldre kényszerült honfitársainkat; ahelyett, hogy önök bocsánatot kérnének nemcsak a külföldön élő magyaroktól, hanem az itthon maradt családtagjaiktól. Ugyanis arról sem szabad megfeledkezni, hogy családok szakadtak szét ennek a jelenségnek köszönhetően. Nem szabad elfeledkezni arról, hogy ma már egy családi ebéd, egy többgenerációs családi ebéd a legtöbb családban vágyálom, ugyanis a legfiatalabbak hiányoznak erről; de arról sem, hogy idősek, nyugdíjasok tanulják ma rohamosan a Skype használatát ahhoz, hogy legalább néhány esetben láthassák interneten keresztül az unokájukat, gyereküket. Ironikusan mondhatnám, ha az volt a céljuk, hogy az időskori számítógépes használat minél jobban elterjedjen, akkor ennél hatékonyabb módszert nem is találhattak volna, de az az igazság, hogy ez egy nagyon szomorú módszer volt.

Miért is mentek el ezek a fiatalok? Elsősorban azért, mert nincs munkahely. Önök ugyan egymillió munkahelyet ígértek, ezzel szemben mindösszesen közmunkát sikerült létrehozni, értékteremtő, valódi munkahelyeket nem. De említhetném az oktatási káoszt is, ami nagyon jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy ezek az emberek inkább a bizonytalanság helyett külföldön próbálnak szerencsét. Csodálkozunk-e azon, ha néhány héttel a felvételi jelentkezési határidő előtt megváltoztatott szabályok alapján inkább azt mondták ezek a fiatalok, hogy ők ebből nem kérnek, majd külföldön szerencsét próbálnak? De említhetném az állandó bizonytalanságot, a fideszes mutyikat, vagy éppen azt, hogy egyik napról a másikra hoznak törvényeket.

Rétvári Bence államtitkár úr mindig azzal szokott jönni, hogy de jöjjenek haza ezek a fiatalok, hisz 16 kulcsos személyi jövedelemadó van, családi adókedvezmény van. (Dr. Rétvári Bence: 1 kulcs van, nem 16 kulcs van!) Csak van egy kis képzavar ebben, tisztelt államtitkár úr: ezeknek az embereknek nincs munkájuk, ha pedig nincs munkájuk, akkor teljesen mindegy, mennyi a személyi jövedelemadó vagy a családi adókedvezmény, ha nem találnak munkát, nem tudják igénybe venni ezeket.

Az az igazság, hogy önök soha nem fogják kimondani, hogy mulasztottak, hogy rossz döntéseket hoztak, de indirekt módon azért kikövetkeztethető az, hogy önök is tisztában vannak ezzel. Ez pedig onnan következtethető ki, hogy egy olyan választási eljárási törvényt hoztak létre, amivel már most borítékolható, hogy több százezer külföldi honfitársunkat rekesztették ki a szavazásokból, ugyanis ezeknek az embereknek nem tették lehetővé a levélben szavazás intézményét, amit a határon túli testvéreinknek igen, ráadásul ugyanazon külhoni szavazóhelyek listáját tették közzé, ami 2010-ben már problémát okozott, és már 2010-ben Londonban és számos városban nagyon komoly káoszt okozott. Azóta pedig nemhogy csökkent volna, hanem drasztikusan nőtt az elvándoroltak száma, önök erre nem voltak figyelemmel, és így borítékolható, hogy több százezer honfitársunkat fogják kirekeszteni a szavazásból. Indirekt módon tehát önök is látják azt, hogy ezekkel az emberekkel szemben önök mulasztást követtek el, és ezen emberek nem fognak önökre szavazni.

De mi kell ahhoz, hogy ezek az emberek hazajöjjenek? Egy valódi, megvalósítható program, amellyel a Jobbik rendelkezik, és amellyel önök nem tudtak rendelkezni, nem éltek az elmúlt négy évben, hisz láthattuk, hogy minden korábbinál nagyobb volt az elvándorlási hajlandóság, és most is ez a tendencia a fiatalokban és a kevésbé fiatalokban. Kell tehát egy valódi munkahelyteremtő program, a "Hét vezér" program, amit a Jobbik már kidolgozott, az otthonteremtő program, egy ifjúságpolitikai program, és kell egy olyan párt, kell egy olyan ígéret, amely a hitelességet tudja garantálni ezeknek az embereknek. Önök ugyanis számtalan alkalommal átverték már ezeket az embereket, ezért arra, hogy hazatérjenek, egy hiteles pártra van szükség.

Nagyon egyértelmű tehát a különbség: kudarcos politika után kioktató kormányzati stílust láthatunk, és ezzel szemben a Jobbik egy valódi programot és egy hiteles párt szavát tudja felkínálni, amely szükséges az itthon maradáshoz, és szükséges ahhoz, hogy a külföldi magyarok hazajöjjenek. Ezek közül választhatnak tehát az emberek április 6-án, és biztatok mindenkit, hogy a kormányzati intézkedések hatására minél nagyobb számban vegyenek részt külhonban is a szavazáson külhoni testvéreim.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Cséfalvay Zoltán államtitkár úr kíván reagálni az elhangzottakra. Megadom a szót, államtitkár úr.

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az első kérdésem az önkritika jegyében: szeretném, ha a Jobbik önkritikát gyakorolna. Honnan veszi a Jobbik a bátorságot (Farkas Gergely közbeszól.), hogy több tízezer fiatalt legazdaságimenekültözzön? Milyen tény alapján? Beszélt velük? Milyen tény alapján? Ön is nagyon jól tudja egyébként, hogy ha külföldre költözik valaki, annak nagyon sokfajta motivációja van. Most mutogassak például az önök padsoraira? Itt van Gyöngyösi úr, aki például Írországban tanult. Gazdasági menekült volt? Vegye már észre, hogy a migrációnak nagyon sokfajta oka van! (Közbeszólások a Jobbik soraiból.)

Nem szeretném - és erről szólt egyébként a miniszterelnök úrnak is a hozzászólása -, ha belekényszerítenék azokat, akik külföldre mennek valamilyen ok miatt, tanulás miatt, sokfajta más miatt - (Vona Gábor közbeszól.) majd rátérünk erre is egyébként, mert kicsit nem ismerjük a magyar gazdaságot - vagy akár munkavállalás miatt is abba, hogy ők most gazdasági menekültek. Honnan veszi a Jobbik ezt a bátorságot egyébként, hogy egy kalitkába behelyezi azokat a fiatalokat, akik Magyarországról elmennek, külföldön tanulnak, tapasztalatot szereznek, és reméljük, hogy vissza is jönnek Magyarországra? Honnan veszi a Jobbik azt a bátorságot, ha szabad kérdeznem?! Mi az a címkézés, amivel egyébként több tízezer fiatalt - akiknek nyilvánvalóan más és más a motivációja - a Jobbik fogja és egyszerűen legazdaságimenekültöz? Ha önkritikáról van szó, tisztelt képviselő úr, nagyon szépen kérem, ebben az esetben gyakoroljon a Jobbik önkritikát. (Zaj.)

Ahogy említettem, az önök padsoraiban is van jó néhány olyan képviselő, aki külföldön tanult, azért mentek ki, mert külföldön tanultak, például Japánban, és nem szeretném és valószínűleg nem szeretnék ők se, ha most például az a jobbikos képviselő, aki korábban külföldön tanult, akkor most gazdasági menekültnek lenne mondva.

Van egy másik probléma, amiért úgy gondolom (Az elnök csenget.), a Jobbiknak önkritikát kellene gyakorolni. Az pedig az, hogy maguk egy értelmes témát - ez egy értelmes téma, beszélni arról, hogy miért mennek ki külföldre a fiatalok, hogyan lehet elősegíteni, hogy utána visszajöjjenek, ez egy értelmes téma - szalonképtelenné tették ebben az országban. Szalonképtelenné tették ebben az országban! Nem lehet ma a migrációról értelmesen beszélni és vitatkozni (Az elnök ismét csenget.), és ez alapvetően a Jobbik és az MSZP felelőssége, az LMP is besegít mindebbe. Mert ha abból indulna ki, hogy mindenki menekült, aki külföldre megy, akkor onnantól kezdve nincs értelme ezekről a dolgokról beszélni.

(9.30)

Vagyunk itt jó néhányan olyanok, akik éltünk 1990 előtt is Magyarországon. Bárcsak mehettünk volna! Abban az esztendőben, amikor ön született, háromévente lehetett egyszer külföldre menni 50, azaz ötven kemény dollárral. (Vona Gábor: Tanulni?) Igen, tanulni. Bárcsak mehettünk volna! S úgy gondolom, ha valaki kimegy tanulni, miért ne mehetne.

Tisztelt Képviselő Úr! Ha szabad, hadd hozzak egy-két élő példát, hogy mennyire disszonáns mindaz, amiről beszél. Nézzük például a magyar gazdaság egyik legígéretesebb területért, a fiatal technológiai vállalkozások vagy más néven a startupok területét. Mondanék három példát, csak hogy értse, hogy mit jelent itt a gazdasági menekült. Van egy nagyon sikeres szegedi cég online marketing szoftverrel, az Antavo, amelyik világsikert futott be. Befutott Londonban a Seedcampnél, Londonban van a cég székhelye, oda menekült a maga fogalmai szerint a cég, viszont a szoftverfejlesztés több tucat hazai magyar fiatalnak ad munkahelyet. Most akkor ők kimenekültek? Közben meg munkahelyet teremtenek Szegeden?

Hadd mondjak arra is példát, ha már egyszer itt tartunk, hogy ide is jönnek külföldi diákok, és itt hoznak végre vállalkozást. A legismertebb példából vagy a legismertebb magyar startup történetéből talán megérti, hogy mennyire fals ez az egész történet. A legismertebb a Prezi, gondolom, mindenki használja, ha már egyszer a Jobbik úgy gondolja, akkor nyilvánvalóan használni is kell. A Prezi ma már egy világsztár. Nyilvánvaló, hogy ebben a technológiai üzletben a székhelye a Szilícium-völgyben van, oda menekült a Szilícium-völgybe. A Prezinek Budapesten van a főhadiszállása, ott van a fejlesztő üzeme, abban 108-an dolgoznak. A 108-ból 37 viszont külföldi, spanyol, portugál, kínai és így tovább. Akkor hogy van ez most? Néhányan elmenekültek a Prezitől, mert elmenekültek a maga fogalmai szerint Silicon Valley-be, hogy aztán Budapesten létrehozzanak 108 munkahelyet, hogy aztán abban a 108 munkahelyben 37 európai menekült benne legyen.

Azt akarom mondani, hogy a való világot nézze, nézze azt, hogy hogyan működik a gazdaság, és ne szorítsák bele a fiatalokat, majd ők eldöntik, hogy miért mennek külföldre, ha mennek, és nem szorulnak arra, hogy a Jobbik magyarázza meg nekik, hogy miért mentek külföldre és miért szeretnének visszajönni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai