Készült: 2024.09.22.23:25:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2001.03.06.), 571-573. felszólalás
Felszólaló Hegyi Gyula (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:13


Felszólalások:  Előző  571 - 573  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! A 116., 121., 122. számú módosító indítványokról szeretnék beszélni, mármint az abban a pontban jelöltekről, de kitérnék a 118-asra és a 123-asra is, amit egy kormánypárti képviselő, Sasvári Szilárd terjesztett elő; mind a munkaszüneti nap, a pihenőidő védelmével kapcsolatos.

De előzetesen egy mondatot engedjen meg, elnök úr. Állítólag konzervatív képviselők ülnek velünk szemben, ezért emlékeztetném őket arra, hogy a régi magyar parlamentben, amikor még király is volt, akkor ha valaki fölolvasott egy beszédet, vagy megpróbált fölolvasni egy beszédet, akkor az elnök figyelmeztette, hogy olvasni csak a trónbeszédet szabad. Azt hiszem, egyre inkább úgy látom, hogy ez egy bölcs szabály volt eleink részéről, s a királyságot ugyan nem is kéne helyreállítani, vissza kellene állítani azt, hogy a képviselők, ha valamihez értenek, akkor ne felolvassanak beszédeket, hanem fejből mondják el azt, nyilván ami a saját fejükben van. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Ez ügyrendi? - Melyik ajánlási pont, elnök úr?) Kértem engedélyt elnök úrtól, hogy fél percben erre utaljak, és innen folytatom a módosító indítványokkal kapcsolatban.

Arról van szó, tisztelt képviselőtársaim, hogy az egész alfejezet, ami a munka törvénykönyvébe bekerül a munkaidő és a pihenőidő szabályozásával kapcsolatban, sajnos azt könnyítené meg, hogy a munkáltatók vasárnap vagy pihenőidőben is foglalkoztassák a dolgozókat. Ez az, amivel kapcsolatban nagyon helytelen európai uniós szabályozásra hivatkozni, hiszen - ahogy Sándor László képviselőtársam fogalmazott - alapelv az, hogy ha valami a szociális igazság szellemében van szabályozva, akkor azt nem kell és nem kötelező az európai uniós csatlakozásra hivatkozással megváltoztatni, különösen nem évekkel a remélt csatlakozás előtt, és rossz célt szolgálunk, az európai uniós csatlakozás ügyét is rosszul szolgáljuk, ha minden, a munkavállalók érdekeit csökkentő szabályozásnál mintegy bunkóként lebegtetjük, hogy azt az EU követeli tőlünk, valójában nem is követeli természetesen, több évvel a csatlakozás előtt.

Sasvári Szilárd és mások, természetesen szocialista képviselők is, valamilyen módon a szabályozásnál nagyobb védelmet szeretnének adni a vasárnapnak, a pihenőidőnek, a munkaidőnek, azzal természetesen, hogy ez nem világnézeti kérdés, hanem a családok érdekében kívánatos az, hogy legyen olyan pihenőidő, amely megfelel annak, ami az iskolában is pihenőidő, hiszen ha nem szombatra, vasárnapra esik a pihenőidő, attól az iskolában nem változik meg a tanterv és a tanmenet.

Mégis szeretnék arra utalni - több képviselőtársam megkapta gondolom a különböző frakciókból -, hogy a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia állást foglalt a vasárnappal kapcsolatban. (Glattfelder Béla két képviselőtársával beszélget.) Talán ha államtitkár úrék egy kicsit halkabban mulatoznának ott szemben... Nem tudom, elnök úr, meg lehet-e kérni az államtitkár urat, ha legalább nem figyelnek, akkor kicsit halkabban ne figyeljenek.

 

ELNÖK: Én figyelek, képviselő úr, és közelítem majd hozzájuk a katolikus kar üzenetét, olvastam én is. (Dr. Vojnik Mária: Nem az elnök úrnak, hanem az államtitkár úrnak...)

 

HEGYI GYULA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tehát azt szeretném mondani, hogy a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia ebben a Házban több képviselőhöz levelet írt, amelyben fölhívja a figyelmet arra, hogy elégedetlen azzal a szabályozással, amelyet lát, és kéri a képviselőket - gondolom, egyes kormánypárti képviselők is ennek szellemében fogalmazták meg módosító indítványaikat. Sajnos, ezeket az előterjesztő visszautasította. Ezért vagyok kénytelen erről beszélni.

Arról van szó: természetesen ha valaki önként vasárnap dolgozni kíván, akkor ebben a kívánságában nem lehet őt megakadályozni, de nagyon sok ember nem önként, hanem kényszerből kényszerül arra, hogy a vasárnap pihenő jellegét megsértve munkát vállaljon, és ha a munka törvénykönyve ezt megkönnyíti, akkor ez egy nagyon rossz szabályozás.

Vannak olyan munkák, amelyeket vasárnap lehet elvégezni, ennek azonban az a feltétele, hogy szigorúan szabályozzuk azt, hogy milyen esetben kötelezhető erre egy munkavállaló, illetve e piaci tevékenység esetén olyan bért kell fizetni, amely kifejezi azt, hogy valaki a pihenőidejét áldozza föl vasárnap.

Egyébként hadd idézzem röviden, tisztelt elnök úr, azért mert a püspöki konferencia olyan bölcs volt, hogy megosztotta velünk ezt a gondolatot; II. János Pál pápa szó szerint ezt mondta a vasárnapi foglalkoztatással kapcsolatban, idézem: "Meg óhajtom ismételni azt a gondolatot, amelyet szívemen viselek: az ember személyi mivoltában nem eshet a gazdasági érdekek rabságába. Ennek kockázata valóságos, mert a fogyasztói társadalom, amelyben Istent gyakran halottnak állítják be, elegendő bálványt emel, így a mindenáron való profit bálványát."

Tisztelt Képviselőtársaim! A Szocialista Párton belül természetesen különböző világnézetű emberek vannak, és nem mindenki ezzel az érveléssel közelít a kérdéshez, de mindannyian egyetértünk abban, hogy a mindenáron való profittal szemben a munkavállalók érdekeinek is érvényesülni kell. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Mi is ezt mondjuk.) Az egész törvénnyel kapcsolatban, de különösen a munkaidő és a pihenőidő szabályozásával kapcsolatban az az érzésünk, hogy a kormány-előterjesztés megsérti a munkavállalóknak ezt az érdekét, a mindenáron való profit bálványát állítja szembe a munkavállalói érdekekkel. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Rossz az érzés.)

Ezért támogatjuk ezt az állásfoglalást, amelyet a Katolikus Püspöki Kar megfogalmazott más egyházakkal együtt. Tudomásom szerint a szakszervezetek képviselői meg is fogják keresni az egyházak vezetőit, hogy hangolják össze álláspontjukat a vasárnap, a pihenőidő védelmében. Nagyon szomorúnak tartom, hogy mind kormánypárti, mind ellenzéki javaslatokat a vasárnap védelmében kapcsolatban elutasítottak. Amit Sümeghy képviselő úr itt előterjesztett szóban, amelyet nem volt módunk megismerni, jó irányba ható, de nem elégséges módosításnak tartom, személy szerint. Bizonyos értelemben előrelépést jelent, de a problémát - ahogy itt többen elmondták - nem oldja meg.

Azt gondolom, hogy ez az egész, a munkaidő és a pihenőidő újraszabályozására vonatkozó előterjesztési rész ezer sebből vérzik, nem véletlenül született annyi módosító indítvány. Azt gondolom, hogy a jelenlegi védelem a pihenőidő védelmére jobb, mint ami ebben a módosításban szerepel.

Szeretném hangsúlyozni, hogy - jöjjön bármilyeik oldalról - minden olyan módosító indítványt támogatni fogunk, amely a pihenőnapot és különösen a vasárnapot védi; és ellene vagyunk minden olyan könnyítésnek, amely lassan kilúgozná a tudatunkból azt az ősi beidegződést, hogy vannak ünnepek, munkaszüneti napok, amikor nemcsak a pénztárgépnek kell ketyegni, hanem másféle értékeknek is kell érvényesülni.

Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  571 - 573  Következő    Ülésnap adatai