Készült: 2024.09.22.09:17:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2001.03.06.), 241. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:06


Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy válaszomban a napi aktuális tényekre, ellenőrzési eredményekre koncentráljak. Ön is olvashatta a mai sajtóban, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete az ugyanezen a néven korábban már működő, december 17-én megalakult Premier Országos Önkéntes Nyugdíjpénztár tevékenységi engedély iránti kérelmét február 27-én elutasította.

A pénztár azonban a hatályos jogszabályok szerint 2000. január 30-a óta, tehát a bírósági nyilvántartásba-vételt követően, jogszerűen toborozhatott tagokat és gyűjthetett tagdíjat. A felügyelet februárban, az újonnan alakult pénztár ügyében csalás alapos gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tett.

Szeretném képviselő úr figyelmét felhívni arra, hogy a felügyelet a szóban forgó pénztárat megalakulása óta számos alkalommal ellenőrizte és kötelezte a hiányosságok kiküszöbölésére. A felügyelet 2000 decembere előtt e szabálytalanságok miatt a felszámolási eljárás megindításán és a tevékenységi engedély visszavonásán kívül valamennyi törvényben előírt intézkedéssel élt a pénztárral szemben.

A felügyelet a bíróságoknál két ok miatt nem kezdeményezhette a felszámolási eljárás megindítását. Egyrészt az ellenőrzések során megállapították, hogy a pénztártagok követelését a pénztár által befektetett értékpapír-állomány fedezi, tehát vagyoncsökkenésre vagy értékvesztésre utaló adatokat nem lehetett ez időben feltárni. Másrészt a Premier Nyugdíjpénztár esetében 1999-ben a felügyeleti biztos kirendelésére a jogszabály nem adott lehetőséget; csak hosszan tartó fizetésképtelenség és az emiatt készített kiigazító program eredménytelensége esetén lett volna erre mód. A vagyongazdálkodási hiányosságokért sem a Pénzügyminisztérium, sem más állami szervezetek nem tehetők felelőssé.

A Pénzügyminisztérium szerint a Partner Nyugdíjpénztár tagjai a személyi jövedelemadó bevallási határidejét követően kiadott adóigazolás alapján igénybe vehetik önellenőrzés keretében az adókedvezményt, s ezt a későbbiekben érvényesíthetik. Az adóigazolásokat a felszámolás elrendelése esetén a felszámoló fogja kiadni, ellenkező esetben erre a pénztár köteles. A felszámolás kezdeményezése nem a pénztár fizetésképtelensége miatt történt, ezért a felszámolás során a tagi követeléseket is ki lehet elégíteni.

Tisztelt Képviselő Úr! Mivel írásbeli interpellációjában több nyugdíjpénztárt nevezett meg, engedje meg, hogy erre is reagáljak. A Szaturnusz Magánnyugdíj-pénztár elsősorban nyilvántartási problémák miatt, a felügyelet kezdeményezésére került felszámolás alá, a felszámoló a számviteli fegyelem megsértésének alapos gyanúja miatt került büntetőeljárás alá.

Az önkéntes kölcsönös biztosítópénztárakról szóló törvényt az Országgyűlés nemrég módosította. A jogszabályt sértő pénztári vezető ellen kiszabható felügyeleti bírság maximum összege 50 ezer forint helyett most már 1 millió forint lett. A felügyeletnél a korábbinál jóval hatékonyabb eszközök lettek foganatosítva. A Pénzügyminisztérium és a felügyelet szakértői azonban tovább dolgoznak azokon a módosítási lehetőségeken, hogy a bizonytalan helyzetű pénztárak tagtoborzási és tagdíjbeszedési tevékenységüket joghézag fennmaradása esetén még rövid ideig se folytathassák.

Tisztelettel kérem, képviselő úr, hogy fogadja el válaszomat.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai