Készült: 2024.09.20.04:00:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2001.03.06.), 163. felszólalás
Felszólaló Dr. Gidai Erzsébet (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:15


Felszólalások:  Előző  163  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Képviselőtársaim!

Az elmúlt két évben ugrásszerűen megemelkedett az egészségügyben, mindenekelőtt a fekvőbeteg-ellátásban a törvénytelen, korrupcióval telített spontán privatizáció - funkcionális privatizáció formájában mindenekelőtt. Közismertté és hírhedtté vált például olyan kórházak privatizációs kísérlete, mint a szegedi kórház vagy a kiskunhalasi kórház, ahol az önkormányzat jóváhagyta a teljes kórház funkcionális privatizációját, és fennáll annak a veszélye, hogy egy néhány millió forint értékű kft. 2 milliárd forint feletti értéket szerez meg szinte a semmiért.

Kétes értékű beszállítók, híressé vagy hírhedtté vált cégbirodalmak szereznek ezen az úton, a funkcionális privatizációval olyan vagyonokat, amelyeknek sem a fenntartását finanszírozni nem tudják, hanem arra használják fel, hogy ezzel kufárkodjanak és ezeket az értékeket továbbadják. Ilyen híressé vagy hírhedtté vált cégbirodalom az a debreceni cégbirodalom - korábban HospNetnek hívták, ma már nevet változtatott -, amely ráadásul megszerezte az egészségügyi információk teljes nyilvántartását, a taj-számok nyilvántartási jogát, a gyógyszerellenőrzés, -finanszírozás nyilvántartási jogát, és ezzel gyakorlatilag az egészségügynek az irányítása is szinte a kezébe került.

Ugyanakkor sajnálatos, hogy a társadalombiztosításhoz, ahol a feladat lenne ennek az ellenőrzése, többek között olyan személyek is bekerültek, akik nem értenek a társadalombiztosításhoz, korábban például az MSZMP-pártközpontban dolgoztak mint ideológiai titkárok, és most a társadalombiztosítás finanszírozási részét ellenőriznék - jóllehet nem értenek ehhez. Ez a funkcionális privatizáció óriási kárt okozhat az egészségügyben, és nemzetközileg is pont a fekvőbeteg-ellátás az a terület, amit óvnak, védenek, és nem kívánják a magánszférába adni.

Kérdezem tehát, hogy mikor vizsgálják felül ezt a törvényellenes privatizációt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és mikor fogják leállítani? Köszönöm szépen. Várom a válaszát. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  163  Következő    Ülésnap adatai