Készült: 2024.05.16.12:57:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2016.02.15.), 108. felszólalás
Felszólaló Lázár János (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökséget vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁZÁR JÁNOS, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen. Igen tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársam! Először is köszönöm a lehetőséget, hogy a végrehajtó hatalom belső kormányzási és végrehajtó hatalmi kérdéseivel untathatom az Országgyűlést. Már csak azért is, mert azt gondolom, hogy minden kormányzatnak megvan az a felhatalmazása ‑ mint a végrehajtó hatalom vezetőjének -, hogy tudása, meggyőződése és a választásokon kapott mandátuma és felhatalmazása alapján rendezze be a végrehajtó hatalmat, nyilván meghatározott alkotmányos és jogi keretek között.

Ennek ellenére fontosnak tartom képviselő asszony érdeklődését, és kész vagyok az Országgyűlést rendszeresen tájékoztatni arról a munkáról, akár közvetlenül itt a parlamentben, akár a bizottsági szinten, amit a miniszterelnök úrtól kaptam, és nem állítom, hogy könnyű munka lenne, mint ahogy az elmúlt 25 esztendőben nem tudok még olyan politikustársamat vagy minisztertársamat, akinek a bürokrácia csökkentése vagy a közszférából élők csökkentése bármilyen formában is sikerült volna, leszámítva néhány társadalomvágó és radikális megoldást, amihez nem szeretnénk nyúlni.

A számokat illetően kedves képviselő asszony figyelmébe ajánlanám a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet adatait, ami még rosszabb, mint az OECD, az azt mondja, hogy Magyarországon a munkaképes lakosság 24 százaléka a közszféra alkalmazottja. Az OECD azt állítja, hogy a kormányzati szektorban alkalmazottak a foglalkoztatottak 18 százaléka, míg az Eurostat véleménye szerint Magyarország körülbelül 113-150 ezer emberrel alkalmaz többet a közszektorban, mint a hozzá hasonló méretű európai uniós tagországok.

Én olyan, versenyszférában adót fizető vállalkozóval, munkaadóval vagy munkavállalóval, aki elegendőnek vagy megfelelő mennyiségűnek találta volna a közfoglalkoztatottak ‑ most nem a közmunkásokra gondolok -, a közszektorban foglalkoztatottak arányát, ilyen versenyszférából jövő adófizetővel még nem találkoztam. Én olyan, versenyszférából jövő adófizetőkkel találkoztam, akik rendre kifogásolják azt ‑ vannak 3 millió 300 ezren -, hogy Magyarországon milyen sokan dolgoznak az ő pénzükből és az ő adójukból, és azt feltételezik, talán nem alaptalanul, hogy Magyarországon a munkaadókat terhelő járulékok azért nem csökkenthetőek, mert havonta egymillió embernek kell fizetést utalni, akik a közszektorban dolgoznak.

Ez praktikusan azt jelenti, hogy a Magyar Államkincstár 750-780 ezer bért utal, ez csak a közalkalmazottak és a közszférában dolgozók, ebben nincsenek benne az állami cégeknél dolgozók, és nincsenek benne ebben a számban még a közmunkában foglalkoztatottak. Tehát ez összesen több mint egymillió ember. Egymilliónál meghúzzuk a vonalat, időnként összeszámolni is nehéz, hogy hány szervezetben, hány állami cégben és mennyien dolgoznak.

Amikor egy országban 6 százalék a munkanélküliség ‑ vannak térségek, ahol már csak 3 -, amikor egy országban a gazdasági növekedés 2-3 százalék és a hiány 2 százalék alatti, eljött az idő ahhoz, hogy egy ötéves program keretében megpróbáljuk ezt a létszámot észszerűsíteni. Meggyőződésem szerint ebben van nagy tartalék. Önnek teljesen igaza van, lépésről lépésre kell haladni, ezért a legalsóbb szintet fogjuk először meghatározni. Az állami tisztviselői kar létrejöttével, 2016. július 1-jével megmondjuk azt, hogy az államhoz forduló ügyfeleknek az ügyeit hányan intézik. Azt gondolom, hogy ez 20-22 ezer ember lesz, 270 kormányablakban, 197 járási hivatalba szervezve. Majd ezt követően január 1-jével megmondjuk, hogy a kormányhivatalban megyei szinten hányan dolgoznak, és a 2017-es költségvetésben már meg fogjuk mondani, hogy a kormányzatban, a minisztériumokban hány embernek kell dolgozni.

Tehát amit ön számon kér rajtam, hogy a kormány magán kezdje, ez be fog következni a 2017-es költségvetéssel. Részben azért, mert a háttérintézményeket a minisztériumok eleve 80 százalékos bérelőirányzattal vehetik át, tehát 80 százalékon finanszírozzuk a korábbi 100 százalékon finanszírozott béreket, ez mínusz 20 százalék, és én azt fogom javasolni a 2017-es költségvetés vitájában, elsősorban a versenyképesség és a gazdasági növekedés érdekében, hogy a jövő évi költségvetést a kormányzat, a központi minisztériumi szervezetek 15 százalékkal kevesebb bérrel tervezzék meg, mint az ideit. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai