Készült: 2024.09.24.14:24:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

126. ülésnap (2000.03.20.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Homoki János (FKGP)
Beosztás honvédelmi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HOMOKI JÁNOS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Szeretném emlékeztetni a képviselőtársaimat, hogy az Országgyűlés 1999. március 24-én ebben a kérdésben már tartott politikai vitanapot. A vitanapon a kormány kifejtette és alátámasztotta érveit, amelyeket a kormányprogram is tartalmaz, miszerint a sorkatonai szolgálat idejét a kormány még ebben a ciklusban 6 hónapra szeretné leszállítani. Ezzel egyidejűleg átalakítja a sorkatonai, valamint a tartalékos állomány kiképzési és felkészítési rendszerét, miközben jelentősen növeli a szerződéses állomány számát.

Mint az önök előtt is ismert, tisztelt képviselőtársaim, a 2322/1999. (XII.7.) kormányhatározat ezzel összhangban meghatározta a honvédelmi tárca részére a sorkatonai szolgálat rendjének felülvizsgálatát és egy olyan komplex rendszer kialakítását, amely biztosítja valamennyi sorköteles állampolgár katonai szolgálatát, és egyben megfelel a társadalmi igazságosság kritériumainak is.

A sorkatonai szolgálat azonnali megszüntetése tehát idő előtti. Határozott véleményünk, hogy ez szakmailag megalapozatlan és nemzetellenes cselekedet lenne. Ezért azt továbbra is fenn kell tartani, egyidejűleg erősíteni kell a hadsereg professzionális jellegét is. Úgy látjuk, hogy középtávon nincs lehetőség a sorkatonai szolgálat eltörlésére és pótlására. Azok, akik a sorkötelezettség azonnali eltörlését és az önkéntes hadseregre történő áttérést szorgalmazzák, nem az ország és a honvédség valós védelmi helyzetéből indulnak ki. Ki kell mondani: aki ma a sorkötelezettség eltörléséről beszél, az magának a hadseregnek az intézményét támadja, napi politikai érdekei szem előtt tartásával. (Taps a kormánypártok soraiban. - Közbeszólás: Úgy van!) Az felelőtlenül kockáztatja a fegyveres erők hatékonyságát, ütőképességét, hadra foghatóságát, így az ország biztonságát is.

Nem véletlen, hogy a nagy honvédelmi hagyományokkal rendelkező európai országok közül Németország, Spanyolország, Olaszország, Lengyelország, Törökország, Görögország, Dánia és a többi, akik egyben a NATO tagjai is, a vegyes, a sorozott és hivatásos katonaságot alkalmazzák. Úgy gondoljuk, hogy a hadkötelezettség kérdéskörét folyamatosan vizsgálni kell, és ha a feltételek lehetővé teszik, meg kell kezdeni a szolgálati idő fokozatos csökkentését, ahogy a kormányprogram is tartalmazza. Majd fokozatosan lehet intézkedni a sorkötelezettség megszüntetésére, a sorkatonai állomány szerződéses és hivatásos katonákkal történő felváltására.

Ismételten le kívánom szögezni, hogy az SZDSZ érvei és álláspontja nem a realitások, hanem a pillanatnyi pártérdekek alapján lett megfogalmazva.

A kérdés felvetése során arról is beszélnünk kell, hogy történelmi példák sora tanít bennünket arra, hogy a hazaszeretetnek, a hazafias érzésnek milyen nehézséget áthidaló szerepe lehet a sorkatonaság tekintetében. (Kuncze Gábor közbeszólása.) Hunyadi győztes serege Nándorfehérvárnál három hadsereget ötvözött: a banderiális hadsereget, a zsoldosokat és a népfelkelőket. De így volt ez évszázadokkal később is, amikor Pákozdon Jelac ic ot ugyancsak a nemzetőrök és a népfelkelők futamították meg, és 1956 népfelkelői is ugyanezt a dicsőséges sort gyarapították.

A katonaság a nemzet egyik fontos nevelő iskolája, a hazafiság élményadója kell hogy legyen. A katonaviselt embernek mindig a társadalom által elismert rangja, tekintélye volt a magyar hazában, ami az utóbbi időben megkopott. Ezt a társadalmi rangot, megbecsülést vissza kell adjuk a katonáknak. Ez lehetne az SZDSZ napi politikai célja például.

A Magyar Honvédség személyi állománya, tisztjei számára a nemzeti identitástudat kialakításában, formálásában egyik legfontosabb a magyar katona honvédő hagyománya, annak büszke vállalása, hogy a Magyar Honvédség mindazon korok magyar hadserege örökösének tekinti magát, amely országunkat, nemzeti függetlenségünket önfeláldozóan védte a történelem folyamán.

Az új Magyar Honvédség arculatának kialakításakor is erőt és támaszt nyújt számunkra a katonák hivatásszeretete, valamint hazafisága. Ebből ered az is, hogy mindenkit elfogad a haza polgárának, a nemzet tagjának, aki annak jólétén, előrejutásán munkálkodik, nemre, fajra, felekezetre és pártállásra tekintet nélkül.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban. - Közbeszólás: Bravó!)

 




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai