Készült: 2024.09.20.03:43:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

55. ülésnap (2010.11.30.), 172. felszólalás
Felszólaló Kósa Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÓSA LAJOS (Fidesz), a napirendi pont előadója: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az általunk benyújtott két javaslat három témát igyekszik kezelni. Mindegyik az önkormányzati működést érinti, nem stratégiai, perdöntő fontosságú témák, de a mindennapi működésben fontosak lehetnek.

Az egyik, az alpolgármesterek jogállásával kapcsolatos probléma nem most keletkezett, hanem évekkel korábban, amikor az önkormányzati törvényt módosítottuk, és az úgy rendelkezett, hogy abban az esetben, ha egy testület megválaszt alpolgármesternek egy megválasztott képviselőt, és ez az alpolgármester a következő választásokon képviselőként szintén bekerül az új testületbe, akkor automatikusan megtartja az alpolgármesteri tisztségét. Ez egészen furcsa helyzeteket eredményezhet, ezért szeretnénk úgy szabályozni a kérdést, hogy az alakuló ülésig megtartja az alpolgármesteri pozícióját, de ha korábban alpolgármester volt, akkor is elveszíti ezt a tisztséget, ha újraválasztják, és az új testületnek, illetve az új polgármesternek lehetősége van az ő vagy mások megválasztására. Egészen furcsa helyzet jön létre néhány önkormányzatban akkor, ha a korábbi többség megszűnik, új alpolgármestereket lehet választani, új polgármester van, de azért, mert a korábbi többség által megválasztott alpolgármestert újraválasztják képviselőként, ő megtartja az alpolgármesteri tisztségét. Tudjuk, hogy ilyen esetben a leváltását külön kell kezdeményezni. Mi úgy gondoljuk, hogy ez egy korábbi törvénymódosítás kapcsán megmaradt rossz konstrukció, ezért szeretnénk kijavítani. Tehát a javaslatunk az, hogy az alpolgármester - amennyiben képviselőként újraválasztották - az új testület alakuló üléséig megtartja ezt a pozícióját.

A másik javaslatunk az aljegyzők számával kapcsolatos. A megyei jogú városokban és a megyei közgyűlésekben, valamint a kerületekben jelentkezik az a probléma, hogy a törvény most csak jegyzőt és aljegyzőt emleget. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy meg kellene engedni az önkormányzatoknak, hogy maguk döntsék el, hány aljegyzővel kívánják a testületi munkát irányítani. Az "aljegyző" megfogalmazás csak egyet engedélyez. Azt gondolom, az önkormányzatok számára az "aljegyzők" megfogalmazás biztosítja azt a lehetőséget, ami magában az egész önkormányzati rendszerben is cél, hogy maguk alakítsák ki a megadott keretek között a szervezeti és működési feltételeiket. Itt a megyei jogú városok és a megyei közgyűlések, valamint a kerületek esetén engednénk ezt meg. Van kerület, ahol ez indokolt, például a XI. került létszámában az ötödik legnagyobb önkormányzata az országnak a maga 165 ezer lakosával. De természetesen van olyan kerület is - például az I. vagy az V. -, amelyik létszámát tekintve egy kisváros méretű. Esztergom például nagyobb, mint az I. kerület, de itt nem kívánunk különbséget tenni a kerületek mérete szerint a kerületek között, itt a jogállást néztük.

A harmadik javaslat szintén egy korábban keletkezett anomáliát hivatott orvosolni. Úgy rendelkezik a törvény, hogy abban az esetben, ha egy polgármesternek egy előző testület meghatározza a keresetét, és a polgármestert újraválasztották, akkor az új testület nem tudja meghatározni a fizetését. A minimumszint az, amit az előző testület meghatározott. Nem egy-két példa van arra, hogy érezvén a veszélyt, a testületek egyik utolsó ülésén felhúzzák a plafonra a polgármester fizetését, és akármilyen válságban van az önkormányzat, ebben a testület nem tud szabadon dönteni. Ha új alpolgármestert választanak és a régit leváltják, akkor igen, akkor megvan ez a joga az új testületnek, de ha a régi alpolgármestert újraválasztják, akkor nincs meg. Szerintünk ez indokolatlan. Elképzelhető az a nehézség, az a költségvetési helyzet, amikor az új testületnek méltányolható igénye az, hogy az újraválasztott, de mégis új ciklusát kezdő polgármesternek - úgy, ahogy minden más esetben - meghatározhassák a fizetését. Erre teszünk javaslatot.

Ez az a három javaslat, amelyik itt a Ház előtt van együttes általános vitában. Kérem, hogy támogassák ezeket a kezdeményezéseket.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai